İstifa Mektubu Örneği

A+
A-

İstifa Dilekçe Örneği ve Mektubu ile ilgili paylaşımdan önce; İstifanın ne olduğu, istifa ederken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve kıdem tazminatı ile ilgili daha yazmış olduğumuz İstifa Nedir, Nasıl İstifa Edilir konulu yazımızda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımızı ve bu yazımıza da göz gözdirebileceğinizi hatırlattıktan sonra, bu yazımızda ise istifa ile ilgili genel konulara değinerek İstifa mektubu örneği paylaşımında bulunup nasıl yazılması gerektiği ile ilgili olarak sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

İstifa Nedir

Çalışanın, çalıştığı iş yerinden kendi isteği ile ayrılmasını istifa olarak tanımlayabiliriz. İş kanununa göre ise çalışma süresindeki personelin genel veya özen nedenlerle çalışmakta olduğu iş yerindeki faaliyetine belirli veya belirsiz bir süreliğine ara verilmesi olarak tanımlayabiliriz.

İstifa Etmeden Önce Nelere Dikkat Edilmeli

İstifa mektubu yazılmadan önce doğru karar verildiğinden emin olunmalı ve aceleci davranılmamalıdır. İstifa sürecinde yapılacak olan hataların gelecekteki kariyerinizi etkilememesi açısından istifa süreci iyi yönetilmelidir. İstifa sonrası yaşanacak durum, işinden ayrılmanın daha sonradan yaşatacağı travma, ileride işsiz kalmanın yaşatacağı maddi zorluklar ve benzeri durumlar düşünülerek istifaya karar verilmeli ve istifa mektubu yazılmalıdır.

İstifa dilekçe örneği

istifa mektubu

İstifa Edersem Tazminat Alabilir miyim

İstifa eden çalışanın yaşadığı sorunların başında istifa sonrasında tazminat alıp alamayacağı ve istifa ettikten sonra tüm haklarını kaybedip, kaybetmeyeceğidir.

1475 Sayılı İş Kanununun 14. Maddesinde kıdem tazminatına ilişkin gerekli düzenleme yapılmış, çalışanların ne kadar sürede ne kadar tazminata hak kazandıkları ne kadar süre çalışmış işçinin kıdem tazminatı almaya hak kazandığı maddeler halinde açıkça yazılmıştır. Kıdem tazminatına hak kazanılması  için öncelikli olarak alınabilmesi için işçilerin aynı iş yerinde en az 1 yıl süre ile çalıştıkları zaman almaya hak kazandıkları ve kıdem tazminatını alabilmenin şartları maddeler halinde açıkça yazılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Harç Hesaplama İçin 2019 Harç Miktarları

İşçi ancak haklı fesih sebeplerini ileri sürerek işinden istifa etmesi halinde kıdem tazminatı alabilir. 4857 Sayılı İş Kanununda işçinin haklı fesih sebepleri belirtilmiştir. İşçi kanunda gösterilen haklı fesih sebeplerinden birini veya birkaçını ileri sürerek istifa etmesi halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Ancak ihbar tazminatına hak kazanamaz.

4857 Sayılı İş Kanununda belirtilen haklı nedenlerden biri veya birkaçı belirtilmeden istifa eden işçinin dikkat etmesi gereken husus ihbar süresidir. İş akdini sonlandırmak isteyen işçi durumu yazılı olarak süresi içerisinde bildirmek zorundadır. Bu durumda işçi ihbar süresini bekleyerek işten ayrılmak zorundadır aksi takdirde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.

Çalışanlardan birçoğu kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle hak kayıpları yaşamakta ve bilgi eksikliği nedeniyle kıdem tazminatı alamamaktadırlar.  Bu nedenle herhangi bir hak kaybının yaşanmaması açısından hukuki danışmanlardan bilgi alınması faydalı olacaktır.

İstifa Mektubu (Dilekçesi) Nasıl Yazılır

İstifa mektubunu (dilekçesi) yazarken, anlaşılır, sade ve kibar bir dille yazılmasına dikkat edilmeli, istifa ettiğimiz kurumun ileride çalışacağımız iş yerleri için referans olacağını unutmamalıyız. İstifa mektubunda, istifa gününün tarihi, çalışmaya başladığınız tarih, çalıştığınız kurum veya kuruluştaki pozisyonunuz açıklayıcı bir dille resmi istifa nedenleri belirtilerek imzalanarak ilgili kuruma veya kuruluşa verilmelidir.

İstifa mektubunda olumsuz ifadeler kullanılmamalı, çalıştığınız kurum, kuruluş veya şirkete sağladığı katkılarından dolayı teşekkürlerimizi bildirerek istifa mektubumuzu sonlandırmalıyız.

Sitemizde hazır istifa mektubu örnekleri üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak kendinize uyarlayabilirsiniz.

Dernekten İstifa Dilekçe Örneği

Dernekten İstifa Mektubu

Dernekler bir nevi resmi kurumlar olup, gerek üyelik gerekse de yöneticilik anlamında bir bağlılık var ise; bu bağın koparılması yine resmi şekilde olması gerekmektedir. Bu kapsamda da yukarıda örneğe göre hazırlayacağınız dernekten istifa dilekçesi sayesinde işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Evlilik Nedeni İle İstifa Dilekçesi Örneği

Evlilik Nedeni İle İstifa Mektubu

Evlilik sonrası ilgili kanunlar gereğince kadınların istifa hakkı ve bu kapsamda da tazminat alabilme hakları doğmaktadır. Bu durumda olan ve çalıştıkları iş yerinden istifa etmeyi düşünen kadınların yukarıda yer alan evlilik nedeni ile istifa dilekçesini kendilerine göre uyarlamaları yeterli olacaktır.

Memurluktan İstifa Dilekçesi

Memurluktan İstifa Mektubu

Memurların başka iş yapmaları 657 SY Devlet Memurları Kanunu kapsamınca yasaklanmıştır. Dolayısıyla farklı bir iş yapmayı düşünen memurların, istifa etmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda yine paylaşmış olduğumuz Memurluktan istifa dilekçesi ve mektubunu kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

Özel Sektör İstifa Dilekçe Örneği

Özel Sektör İstifa Mektubu

Özel sektörde çalışan kişilerin de yine mevcut iş yerinden ayrılmak istemeleri halinde bir istifa dilekçesi hazırlamaları ve bu kapsamda da bu dilekçeyi insan kaynakları müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

İş Yerinde Yaşanılan Sorun Nedeniyle İstifa Mektubu

Yaşanılan Sorun Nedeni İle İstifa Mektubu

İstifa mektubu örneklerini bilgisayarınıza PDF formatında indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alacaklının İstemine Dayanan İflas Davası Dilekçesi Örneği

Dernekten İstifa Mektubu Örneği

Evlilik Nedeniyle İstifa Mektubu Örneği

Memurluktan İstifa Mektubu Örneği

Özel Sektör İstifa Mektubu Örneği

Yaşanılan Sorun Nedeniyle İstifa MektubuZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
istifa Dilekçe Örneği

İstifa; bir görevden ya da üyelikten resmi anlamda ayrılmak için yapılan resmi müracaat anlamına gelmektedir. Bu işlem, bir görevden, iş yerinden,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016