istifa Nedir – Nasıl istifa Edilir

| ,

İstifa Ne Demek

istifa nedir tanımını yapacak olursak; bir kişinin çalıştığı işten veya hizmetten kendi isteği ile ayrılmasıdır. İş kanunu ilgili hükümlerine göre çalışma sürecindeki personelin özel veya genel nedenlerle çalıştığı iş yerindeki faaliyetine belirli veya belirsiz kısmi süreliğine veya süresiz olarak ara vermesi olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca bunun yanı sıra herhangi bir görevden ayrılmak ta istifa anlamına gelecektir. Örneğin; dernekten istifa, yönetim kurulundan istifa, vs. gibi görevlerden ayrılma süreci istifa ile tamamlanarak resmiyet kazanacaktır.

Çalışanlar Açısından İstifa

İstifa etmeden önce aceleci davranılmamalı, bütün yönleri ile istifa kararı değerlendirilmelidir. İstifa etmek oldukça zor ancak bazen de zorunlu bir karardır.  Çalıştığınız yere artık tahammül edemiyorsanız. İş arkadaşlarınızı veya iş ortamını görmek sizin için ruhsal bir çöküntüye sebep oluyorsa ve istifa etmek sizin için çözümse bu kararı alabilirsiniz.

İstifa sürecinde yapılacak olan hatalar nedeniyle gelecekte kariyerinizin etkilenmemesi açısından doğru zamanda buna karar verilmeli ve süreç doğru yönetilmelidir.  İstifa sonrasında yaşayacağınız durum, sevdiğiniz iş arkadaşlarınızdan ayrılmanın oluşturacağı travma, maaş alınamaması nedeniyle yaşanabilecek maddi sıkıntıların tamamı bu kararı vermeden önce tasarlanıp düşünülmesi gereken konulardır.  

istifa Dilekçesi Nasıl Yazılır

İstifa dilekçelerinin büyük çoğunluğu bir anlık öfke ve kızgınlık sonucu yazılmakta ve sonrasında oluşacak olan olumsuzluklar tam olarak hesaplanamamaktadır.  Öncelikli olarak istifa kararının doğru bir karar olup olmadığı tüm yönleri ile iyice değerlendirilmeli ve sonrasında herhangi bir pişmanlık duyulmaması için aceleci davranılmamalıdır.

Genel olarak dilekçede yazılması derken resmi yazışma kurallarına dikkat edilmelidir.  Dilekçe yazılırken dikkat edilmesi gereken kurallara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hakim Savcı Nasıl Olunur-2019 Maaşları

Ayrıca istifa dilekçenizi (mektubunuzu) vereceğinizin günün tarihi,   çalışmaya başladığınız tarih,  kurumunuzun ve kurumdaki pozisyonunuzun adı,  son görev almayı önerdiğiniz tarih,  açıklayıcı bir dille yazılmış resmi istifa nedeniniz ve imzanız kesinlikle olmalıdır.

İstifa mektubunu yazarken resmi dilden uzaklaşmamalı, kibar ve sade bir dil kullanmalıyız. İstifa edeceğimiz kurumun ileride bize referans olabileceğini veya tekrar aynı kurumda çalışabileceğimizi unutmamalıyız.  İstifa dilekçesinde (mektubunda) olumsuz ifadelerden kaçınmalı ve profesyonel olduğumuzu unutmayarak çalıştığımız şirketin sağladığı katkılardan ve fırsatlardan dolayı dilekçemizi teşekkür ederek sonlandırmalıyız.

İstifa Edersem Tazminat Alabilir miyim

İstifa edersem tüm haklarımı kaybeder miyim?  İstifa eden işçi tazminat alabilir mi? İstifa ederken nelere dikkat etmeliyim? Kendi isteği ile işten ayrılan kıdem tazminatı alabilir mi? Gibi sorular istifa kararı vermek üzere olan çalışanların aklını en çok kurcalayan soruların başında gelmektedir.

Kıdem Tazminatı

Kıdem tazminatı alma şartları 1475 Sayılı Kanunun 14. Maddesinde sıralı olarak belirtilmiştir.  Kıdem tazminatı işçilerin aynı iş yerinde en az 1 yıl süre ile çalıştıkları zaman almaya hak kazandıkları türüdür.  İşçi 4857 Sayılı İş Kanununda belirtilen haklı sebeplerle fesih maddelerinden birini veya birkaçını ileri sürerek işinden istifa etmesi halinde kıdem tazminatı alabilir. Ancak ihbar tazminatına hak kazanamaz.  Haklı neden belirtmeden istifa etmek isteyen işçinin dikkat etmesi gereken husus ihbar süresidir. 4857 Sayılı İş Kanununun 17. Maddesi gereği iş akdini sonlandırmak isteyen işçi durumu yazılı olarak süresi içerisinde bildirmek zorundadır.  Bu durumda işçi ihbar süresini bekleyerek işten ayrılmak zorundadır aksi takdirde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.

4857 Sayılı İş Kanununda belirtilen haklı sebeplere örnek olarak iş sözleşmesinde yer alan koşulların işveren tarafından yerine getirilmemesi. Sigorta primlerinin alınan gerçek maaş değeri üzerinden yatırılmaması,  iş tanımı dışında kalan işlerin de işçiye yüklenmesi.  İş yerinde mobbing adıyla psikolojik baskı uygulanması gösterilebilir. Bu ve bunun gibi iş kanunda gösterilen haklı sebepler kıdem tazminatından faydalanmayı mümkün kılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İhtarname Nasıl Çekilir Masrafı ve Ücreti Ne Kadar 2019

Evlenen Kadınlar ve Askere Gidecek Erkekler Tazminat Alabiliyor

Yine bilinmeyen ve hak kaybına neden olan hususlardan biri olan evlenen kadınların kıdem tazminatı alıp alamayacaklarıdır. Evlenen kadınlar evlendikten itibaren bir yıl içerisinde işten kendi isteği ile ayrılarak kıdem tazminatı alabilirler.  Askerliğini henüz yapmamış ve askerlik nedeniyle istifa edecek olan kişiler de kendi isteği ile işten ayrılmış olmalarına rağmen kıdem tazminatı alabilirler.

Birçok çalışan kendi isteği ile işten ayrılması nedeniyle hak kayıpları yaşamakta ve bilgi eksikliği nedeniyle kıdem tazminatı alamama, almak için herhangi bir çaba göstermemektedir.  Bu nedenle herhangi bir hak kaybının olmaması açısından hukuki danışmanlardan bilgi alınması faydalı olacaktır.

istifa nedir kısaca sizlere tanıtmaya çalıştık, istifa dilekçe örnekleri için buraya tıklayıp, örnek dilekçeleri inceleyebilir, word formatında bilgisayarınıza indirerek düzenleyebilirsiniz.

Önceki Yazı

Cimer Nedir

istifa Dilekçe Örneği

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Cimer Nedir

Cimer nedir önce hemen kısaca sizlere tanıtalım.  Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi 'nin kısaltılmış hali olan CİMER, vatandaşla Cumhurbaşkanlığı arasında iletişimi sağlamak...

Kapat