İstinaf Dilekçe Örneği : Ceza ve Hukuk Mahkemeleri İçin Detaylı

A+
A-

İstinafın ne olduğu ve istinafa başvurunun nasıl yapılacağı hakkında daha önce yazmış olduğumuz İstinaf Nedir, Nasıl Başvurulur? konulu yazımız ile okurlarımıza bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise istinaf ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra istinaf dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

İstinaf Nedir

İlk derece mahkemeleri tarafından, kesin olarak verilen hükümlerin dışında kalan tüm hükümlere karşı, üst derece yargı yoluna gitmek amacıyla başvurulan kanun yoluna istinaf denmektedir.  Onbeş yıl ve daha fazla hapis cezalarına ilişkin kararlar resen incelenmek üzere Bölge Adliye Mahkemelerine gönderilir.

istinaf dilekçesi

İstinaf dilekçe örneği

İstinaf Yoluna Kimler Başvurabilir

Dosyada taraf olan sanığın kendisi, kanuni temsilcisi (anne –baba, vasisi), avukatı ile müdahale talebinde bulunan mağdur ve suçtan zarar gören kişiler istinaf kanun yoluna başvurabilirler.  Ancak, yapılacak olan başvuruların yasal süresi içerisinde yapılmasına dikkat edilmelidir.

İstinaf Başvuru Süresi

İstinaf başvurusunun kabul edilebilmesi için yasal süresi içerisinde yapılması gerekmektedir. Yasal süresi içerisinde yapılmamış olan başvurular ilgili mahkeme tarafından reddedilir.  Herhangi bir hak kaybının yaşanmaması açısından, dava dosyasında bulunan adresin güncel olup olmadığının takip edilmesi,  adres değişikliklerinin ilgili mahkemeye iletilmesi davanın sonucundan haberdar olunması açısından önem arz etmektedir.

İstinaf süreleri, mahkemelerin türüne gere değişiklik göstermektedir, yargılamanın yapıldığı mahkemenin türüne göre süresi içerisinde istinaf dilekçesinin yazılmasına dikkat edilmelidir.

Genel olarak İstinaf Başvuru Sürelerini aşağıdaki şekilde gösterebiliriz.

  • Ceza Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi yedi (7) gündür.
  • Hukuk Mahkemelerinde (genel olarak) istinaf başvuru süresi iki haftadır.
  • İcra Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi on (10) gündür.
  • İş Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi sekiz (8) gündür.
  • İdare ve Vergi Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi 30 gündür.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Reddedilen KOSGEB Projesine İtiraz Dilekçe Örneği (İşleyiş)

İstinaf başvuru süresi kararın tebliğinden veya tefhiminden itibaren başlar. Son günün tatile gelmesi halinde sonraki iş günü istinaf başvuru süresinin son günü olarak kabul edilir.  İstinaf süresi tebliğ tarihinden sonraki gün işlemeye başlar.

İstinaf Başvurusunu Nasıl Yapabilirim

İstinaf başvurusu nasıl yapılır,  İstinaf başvurusu yapmak için ne yapmam gerek, İstinaf başvurusunu nereye yapmalıyım gibi sorular istinaf başvuru talebinde bulunmak isteyen tarafların cevabını aradığı soruların başında gelmektedir.

İstinaf başvurusu hükmün açıklanmasından itibaren, tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) sonra yasal süresi içerisinde kararı veren mahkemeye hitaben yazılacak olan bir dilekçe ile veya zabıt katibine beyanda bulunulmak suretiyle yapılabilir. Zabıt Katibine yapılacak olan beyan tutanağa geçirilerek hakime onaylattırılmalıdır. Kararı veren mahkemenin bulunduğu yerden başka bir yerde dilekçe veriliyor olması halinde, dilekçe, asıl mahkemesine gönderilmek üzere görevli mahkemeye verilebilir. Tutuklu bulunan şahıslar hakkında 5271 Sayılı CMK nın 263. Madde hükümleri saklıdır.

İstinaf Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır

İstinaf başvurularında Ceza Mahkemeleri ve Hukuk Mahkemeleri olarak ayrım yapılması gerekmektedir.  Hukuk Mahkemelerinde yazılacak olan istinaf başvuru dilekçesinde Hukuk Mahkemeleri Kanununun 342. Maddesinde belirtilen hususların dilekçede yer alması gerekmektedir. Buna ilişkin olarak yazmış olduğumuz Hukuk Mahkemeleri İstinaf Başvurusu konulu yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ceza Mahkemelerinde ise istinaf başvuru dilekçesi yazılırken, dilekçede ilgili mahkemenin adının, istinaf talebinde bulunduğumuz dava dosyasının esas ve karar numarasının, taraflarının adının yazılmış olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca dilekçede açıkça “istinaf talebinde bulunuyorum” “ bozulmasını istiyorum” şeklinde istinaf talebimizin açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca, dilekçenin sonunda ad ve soyadın yazıldığı ve imzalandığından emin olunmalıdır.

İstinaf Başvurusu Dilekçe Örneği

Sitemizde, daha önce de birçok istinaf başvurusu dilekçe örneğini istifadenize sunmuştuk. Yine, faydalı olacağını düşündüğümüz hem hukuk hem de ceza mahkemelerine ilişkin istinaf başvuru dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız. Sitemizde bulunan istinaf başvuru dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun olarak uyarlayabilirsiniz. Yayınlamış olduğumuz dilekçeler kurgudan ibaret olup,  örnek olarak hazırlanmıştır.  İleride herhangi bir hakkaybına maruz kalınmaması açısından istinaf dilekçesi yazmadan önce avukatınıza danışmanız veya bir hukuk uzmanından yardım almanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Millenicom Abonelik İptali ve İtiraz Dilekçesi Örneği

Sizin için hazırladığımız Ceza Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği ve Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği aşağıdadır.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

istinaf dilekçesi

İstinaf Dilekçe Örneği : Ceza Mahkemesi

istinaf dilekçesi avukatlı

İstinaf Dilekçe Örneği : Hukuk Mahkemesi – Avukatlı

istinaf dilekçesi

İstinaf Dilekçe Örneği : Hukuk Mahkemesi

istinaf dilekçesi avukatlı

İstinaf Dilekçe Örneği : Hukuk Mahkemesi – Avukatlı

istinaf dilekçesi

İstinaf Dilekçe Örneği : Hukuk Mahkemesi

istinaf dilekçesi

İstinaf Dilekçe Örneği : İş Mahkemesi

PDF formatında indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Ceza Mahkemesi İstinaf Dilekçesi Örneği

Hukuk İstinaf Dilekçesi Örneği (Avukat)

Hukuk İstinaf Dilekçesi Örneği

Hukuk Mahkemesi İstinaf Dilekçesi (Avukatlı)

Hukuk Mahkemesi İstinaf Dilekçesi

İş Mahkemesi İstinaf Dilekçesi ÖrneğiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İstihkak Davası Nedir Dilekçe Örneği

İstihkak Davası Nedir İstihkak davası genellikle İcra Hukuku ve Miras Hukukunda karşılaştığımız bir dava türüdür. İstihkak davasını, bir malın mülkiyetinin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016