İştirak Nafakası Dilekçe Örneği

A+
A-

Boşanan çiftler açısından boşanmadan sonra, en büyük sorunlarının başında ödenecek olan nafaka miktarı ve çocukların velayeti gelmektedir. Özellikle, küçük çocuklu ailelerde, çocukların küçük ve bakıma muhtaç olmaları nedeniyle anneye verilmesine karar verilmekte, boşanan anne ise velayetini aldığı çocuklarının bakım ve giderleri için boşandığı eşinden iştirak nafakası adı altında nafaka talep etmektedir. Daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızda, boşanma, tedbir nafakası, yoksulluk nafakası ve genel olarak nafaka ile ilgili ayrıntılı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise İştirak nafakasının ne olduğu, kimlerin iştirak nafakası talep edebileceği ve nereden talep edileceği ile ilgili kısaca bilgi verdikten sonra İştirak Nafakası Dilekçe Örneğini sizlerle paylaşacağız.

iştirak nafakası dilekçesi

İştirak Nafakası Dilekçe Örneği

Nafaka Nedir

Nafakanın ne olduğu ve nasıl alınması gerektiği ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz Nafaka Nedir, Nasıl Alınır konulu yazımızda ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Nafaka ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Kısacası, nafakanın ne olduğunu açıklayacak olursak,  nafakayı, boşanma sonrası darlığa düşecek olan eş için, boşandığı eşi tarafından aylık olarak düzenli ödenen para şeklinde ifade edebiliriz.

İştirak Nafakası Nedir

İştirak nafakası; boşanma sonrasında çocukların velayetini alan eşin, çocukların bakım ve giderlerini karşılamak amacıyla boşandığı eşinden aldığı nafaka türüdür. Diğer bir şekilde ifade edersek iştirak nafakasını çocuk bakım nafakası olarak da adlandırabiliriz.

İştirak nafakası sadece, çocuğun temel ihtiyaçları olan gıda, eğitim, ulaşım ve giyim gibi masraflarda kullanılır, başka amaçla kullanılamaz.

İştirak Nafakasının Miktarı Nasıl Belirlenir

Boşanma davasının açıldığı sırada, Mahkeme hakimi, eşlerin ekonomik ve sosyal durumlarını da göz önünde bulundurarak, boşanma kararı ile birlikte iştirak nafakasının ödenmesine karar verebilir. İştirak nafakası, çocukların velayetinin bulunduğu eşe ödenir. Hakim, nafaka ödeyecek eşlerin yaşam tarzı, ekonomik durumu ve diğer hususları göz önünde bulundurur ayrıca takdir yetkisini de kullanarak bir oran belirler ve bunun ödenmesine karar verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hastane Başhekimliğine Dilekçe Örneği : Nasıl Şikayet ve Talepte Bulunulur

Anlaşmalı Boşanma Davalarında İştirak Nafakası

Boşanan eşler aralarında yaptıkları anlaşmalı boşanma protokolü ile ödenecek olan nafaka ve iştirak nafakası miktarlarını, çocukların velayetlerini ve diğer belirtilmesi gereken tüm hususları belirleyerek boşanma davası açtıkları için genellikle mahkeme hakimi tarafından da bu yönde karara verilir. Ancak, mahkeme hakimi gerekli gördüğü takdirde takdir yetkisini kullanarak değişiklik yapabilir.

İştirak Nafakası Davası Nasıl Açılır

Boşanma davasının açılması sırasında iştirak nafakası talep edilebileceği ve mahkeme hakimi tarafından bu yönde karar verilebileceği gibi daha sonradan iştirak nafakası talebi ile de dava açılabilir. İştirak nafakasının ödenmesi ileride bu konuda nafakasının arttırılması veya kaldırılması yönünde talep de bulunmaya engel teşkil etmez. Boşanma davalarında olduğu gibi, iştirak nafakasına ilişkin davalara da Aile Mahkemeleri bakmaktadır, Aile Mahkemelerinin olmadığı İlçelerde Asliye Hukuk Mahkemeleri, Aile Mahkemesi sıfatıyla bu davalara bakmaya yetkilidir.

İştirak Nafakası Dilekçesi Nasıl Yazılır

İştirak nafakası dava dilekçesi genellikle boşanma davası dilekçesi ile birlikte yazılır, tek bir dilekçe ile her iki talep de ilgili mahkemeden istenebilir. Hukuk Mahkemeleri Kanununda dilekçe yazılırken dikkat edilmesi gereken hususların neler olduğu açıkça belirtilmiştir. HMK. 119. maddesinde belirtilen bu hususlara dikkat edilmeli ve dilekçede eksik bir husus bırakılmamalıdır.

HMK 119. Maddede belirtilen hususların ne olduğunun bilinmesinde ve dilekçenin buna göre düzenlenmesinin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Dava dilekçesinin içeriği MADDE 119-

(1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:

a) Mahkemenin adı.

b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri.

c) Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.

ç) Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.

d) Davanın konusu ve malvarlığı haklarına ilişkin davalarda, dava konusunun değeri.

e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.

f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.

g) Dayanılan hukuki sebepler.

ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.

h) Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.

(2) Birinci fıkranın (a), (d), (e), (f) ve (g) bentleri dışında kalan hususların eksik olması hâlinde, hâkim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içinde eksikliğin tamamlanmaması hâlinde dava açılmamış sayılır.

 İştirak Nafakası Dilekçe Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlamış olduğumuz İştirak Nafakası Dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak kendinize uygun uyarlayabilirsiniz. Gerekli düzenlemeleri yaparken yukarıda belirttiğimiz HMK 119.maddesindeki hususların dikkate alınması faydalı olacaktır. Ayrıca. Avukatınız veya bir hukuk uzmanından bu konuda yardım almanız ileride herhangi bir hakkaybına maruz kalmamanız açısından önem teşkil etmektedir. Aşağıda örnek olarak hazırlamış olduğumuz iştirak nafakası dilekçe örneğine ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  6 Soruda Anlaşmalı Boşanma Nasıl Oluyor

Resimleri büyütmek için tıklayınız.

iştirak davası nafaka dilekçesi

Nafaka Dilekçe Örneği

nafaka dilekçesi

Nafaka Dilekçe Örneği

nafakanın artımı için dilekçe

İştirak Nafakasının Artırımı İçin Dilekçe Örneği

Dilekçe örnelerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

İştirak Nafakası Dava Dilekçe Örneği

İştirak Nafakasının Artırımı Dava Dilekçesi ÖrneğiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
istinaf Nedir ? Nasıl Başvurulur ?

İlk derece mahkemelerinden ( Asliye Hukuk Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, Asliye Ceza Mahkemesi, Ağır Ceza Mahkemesi gibi mahkemeler ilk derece...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016