İştirak Nafakası Nedir Nasıl Alınır

A+
A-

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için nafaka çeşitlerinden birisi olan İştirak Nafakası Nedir Nasıl Alınır en güncel hali ile paylaşmaya çalışacak ve yine hazırlamış olduğumuz İştirak nafakası dilekçe örneklerini istifadenize sunmaya çalışacağız.

Nafaka Nedir

Nafaka;  boşanmadan sonra darlığa düşecek olan kişiye, boşandığı eşi tarafından bağlanan ve her ay ödenmesi gereken para miktarı olarak ifade edilebilir. Tedbir nafakasına, boşanma davası süresince, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakasına boşanma davası sonunda veya sonrasında karar verilir.

İştirak Nafakası Nedir

İştirak nafakası; boşanma davasının sonuçlanmasından sonra alınacak olan nafaka türüdür. İştirak nafakası, diğer adı ile çocuk bakım nafakası olarak adlandırılır. Çocukların bakım ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla alınan nafaka türüdür.

İştirak nafakası sadece çocuğun temel ihtiyaçları olan gıda, eğitim, ulaşım ve giyim gibi masraflarda kullanılır, başka amaçla kullanılamaz. İştirak nafakasını çocuğun velayetini alan eş talep edebilir.

İştirak Nafakasının Miktarı Nasıl Belirlenir

İştirak (çocuk bakım) nafakasının; kararına veren hakim öncelikli olarak eşlerin ekonomik ve sosyal durumunu değerlendirir. Hakim, nafaka ödeyecek olan eşin yaşam tarzı, ekonomik ve sosyal durumuna bakarak, takdir yetkisini de kullanarak bir oran belirler ve bunun ödenmesine karar verebilir. Bu  boşanmadan sonra talep edilecek olan her iki nafaka türü olan yoksulluk ve İştirak nafakası içinde  geçerlidir.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında İştirak Nafakası Alınabilir mi

Anlaşmalı boşanma davalarında kusur oranlarına bakılmaz. Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar kendi aralarında yaptıkları protokolde belirledikleri oranda iştirak nafakası alabilirler. Hakim, genellikle eşler arasında yapılan anlaşmalı boşanma protokolünde belirlenen miktarı esas alır. Ancak kendi takdir yetkisini kullanarak da değişiklik yapabilir.

İştirak Nafakası Davası Nasıl Açılır

İştirak Nafakasına, Hakim boşanma kararında, belli bir iştirak nafaka miktarının ödenmesine yer verebileceği gibi daha sonradan açılacak olan iştirak  nafaka davası ile de ödenmesine karar verilebilir. Boşanma davalarında olduğu gibi iştirak nafaka davalarına bakma yetkisi Aile Mahkemelerindedir. Aile mahkemelerinin olmadığı İl ve İlçelerde Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemeleri bu tür davalara bakmaktadır. Boşanma davaları ile birlikte iştirak nafaka davaları da, karışık ve zor bir süreç gerektirebilir. Bu nedenle dava açılırken herhangi bir hak kaybına neden olunmaması için uzman bir hukukçudan yardım alınması faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  UYAP E Satış Sistemi Nedir Nasıl Kayıt Olunur

İştirak Nafakası Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır

İştirak nafakası;  ister boşanma dilekçesi ile birlikte, ister boşanma sonrası yazılacak olan dilekçe ile talep edilsin, dilekçede gereksiz konulara değinilmeden ne istediğimizin açık ve net olmalıdır. Dilekçe yazarken uzman bir hukukçudan yardım almanız ya da talebinize uygun dilekçe örneğinden faydalanmanız daha uygun olacaktır, sitemiz içerisinde bulunan dilekçeler üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak uyarlayabilirsiniz.  İştirak nafakası dilekçe örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, sitemizde daha önce yayınladığımız Nafaka Nedir adlı makalemizi okumak için buraya tıklayabilir, konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İştirak Nafakası Dilekçe Örneği

Boşanan çiftler açısından boşanmadan sonra, en büyük sorunlarının başında ödenecek olan nafaka miktarı ve çocukların velayeti gelmektedir. Özellikle, küçük çocuklu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016