İtirazın İptali Davası

A+
A-

İtirazın İptali Nedir ?

Borçlu, borcunu alacaklıya rızası ile ödememesi halinde, alacaklı, borcun ifası için icra dairesine başvuru yaparak icra takibi başlatabilir. İcra dairesi, borçlunun var ise mal ve parasına el koyarak, gerekirse mallarını satarak, paraya çevirdikten sonra borç bedelini alacaklıya vermek sureti ile görevini yerine getirir. Borçlu, hakkında takip başlatıldığını bildirir ödeme emrinin kendisine tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde ilgili icra dairesine itirazda bulunabilir, bunun üzerine bahse konu icra işlemi durur. Takip işlemine devam etmek isteyen alacaklı borçlunun itirazını hükümden düşürmediği sürece takip işlemine devam edemez. Bunun üzerine alacaklı İtirazın İptali davası açmalıdır.

İtirazın İptali Davası Nasıl Açılır 2019 Güncel

Ödeme emrine itiraz edildiğinin alacaklıya tebliğinden itibaren 1 yıl içerisinde, alacaklı, borçlu aleyhine itirazın iptali davası açabilir. Eğer 1 yıl içerisinde itirazın iptali davası açılmaz ise başlatılmış olan takip düşer. Davada alacaklı, borçlunun kötü niyetli olduğunu ileri sürerek icra dosyasındaki miktarın %20 sinden az olmamak üzere icra inkar tazminatı talebinde de bulunabilir. İcra dosyasında itirazın iptalini isteyen borçlu, asliye hukuk mahkemesinde açılan davada davalı, alacaklı ise davacı sıfatında bulunur.

itirazın iptali

İtirazın iptali davası

İtirazın İptali Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme

İtirazın iptali davasında davaya bakmak ile yükümlü mahkeme, icra takibinde yürütülen alacağın türü ile bağlantılıdır. Örnek olarak, söz konusu alacak ticari alacak ise Ticaret Mahkemesi’nde, kira sözleşmesinden doğan bir alacak ise Sulh Hukuk Mahkemesi’nde, hizmet sözleşmesinden kaynaklanan alacak ise Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülür. Davanın hangi mahkemede açılacağı önemli bur unsurdur, aksi takdirde açılan davaya görevsizlik kararı verilir. Dava, davalının ikametgahı sayılan yer mahkemesinde görülür. Davalının ikametgahı belli değil ise davaya Türkiye’de son defa oturduğu yer mahkemesi bakar. Davalı birden fazla ise dava, bunlardan birinin ikametgahı olan yer mahkemesinde açılmalıdır.

İtirazın İptali Davası Harç ve Masraflar

İtirazın iptali davası, genel hükümlere göre harca tabidir. Dava konusu edilen miktarın binde 68,31 in 1/4 ü kadar nispi harç ödenir. Alacaklının icra takibi yapılırken ödemiş olduğu binde beş oranındaki peşin harç kendisine iade edilir. Alacaklı isterse, icra takibindeki başvuru harcını, itirazın iptali davasında mahsup edilmesini isteyebilir. İtirazın iptali davalarında genel olarak 750-1.000 TL arası yargılama masrafı alınmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kişisel Verilerin İzinsiz Kullanılması Suçu ve Cezası

İtirazın İptali Davası Sonucunda Ne Olur

İtirazın iptali davasının yapılan yargılaması sonucunda icra dosyasındaki borçlunun yaptığı itirazın kısmen iptaline veya iptali ile icranın kaldığı yerden devamına ya da borçlunun yaptığı itirazın kabulü ile alacaklıya borçlu olmadığının tespitine karar verilebilir.

İtirazın İptali Davası Dilekçe Örneği

itirazın istemi dilekçesi

İtirazın iptali

Resmi büyütmek için lütfen tıklayınız.

İtiraz İptali Davası Dilekçe Örneği Word Formatında

Vermiş olduğumuz dilekçe örneğini word formatında bilgisayarınıza indirmek ve üzerinde düzenleme yapmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

itirazın iptali davası dilekçe örneğiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İzale i Şuyu Dava Dilekçe Örneği

Daha çok geniş aileler arasında büyük problemlere yol açan mal ortaklıkları ile ilgili olarak yapılması gereken iş; ortaklığın giderilmesi davası açmak olacaktır. Daha...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016