İzale i Şuyu Davası

A+
A-

Bu yazımızda sizlere İzale i Şuyu davasının tüm sürecini kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

İzale i Şuyu Davası Nedir

Herhangi bir yerde bulunan ortak mala veya taşınmaza ilişkin olarak, ortak mülkiyet ile sahip olan bireylerin, bu ortaklığa bağlı olarak kendi aralarında taksim ve paylaşma yapamamaları halinde mahkeme yolu ile paylarının teksim edilmesi ya da satışının gerçekleştirilip payları oranındaki satış bedelinin kendilerine ödenmesi amacıyla açılan davalara İzale i şuyu davaları, diğer adıyla ortaklığın giderilmesi davaları denmektedir.

Medeni kanunun 628. maddesin de,  ortak malın ya da gayrimenkulün ortaklar arasında paylaşımı konusunda çıkan uyuşmazlık, açılacak olan ortaklığın giderilmesi davası ( izale-i şuyu ) sonucunda mahkemenin paylaştırma işlemi yapması ya da mahkemece satışının yapılması işlemi olarak tanımlanmaktadır.

Ortaklığın Giderilmesi ( İzale-i Şuyu ) Davasını Kimler Açabilir

İzale i Şuyu davalarını beli bir malda ortaklığı bulunan veya taşınmaz malda tapu maliki olan pay sahiplerinden herhangi biri veya birkaçı açabilir. Ortaklığın giderilmesi ( İzale i Şuyu ) davalarını belli bir malda veya taşınmazda ortaklığı bulunmayan kimseler açamaz. Türk Medeni Kanununun 698. Maddesinde ortaklığın giderilmesi davasını kimlerin açabileceği ayrıntılı bir şekilde hükmedilmektedir.

izale i şuyu nedir

İzale i şuyu davası

İzale-i Şuyu Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme

Ortaklığın giderilmesi olarak da bilinen İzale-i Şuyu davalarında davanın yetkili mahkemeye açılması gerekmektedir, yetki ortak malın ya da taşınmazın bulunduğu yer mahkemesidir. Görevli mahkeme ise yine ortak malın taşınmazın bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesidir.  Eğer davanın açılacağı yerde birden fazla Sulh Hukuk Mahkemesi varsa,  dava dilekçesinin tevzisinin yapıldığı Sulh Hukuk Mahkemesi davaya bakar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TC Kimlik Numarası İle İsim Sorgulama (Tıkla SORGULA)

Ortaklığın Giderilmesi ( İzale-i Şuyu ) Davalarında Dava Süreci

Ortaklığın giderilmesi davalarında çoğunlukla gayrimenkullere ilişkin anlaşmazlıklarda dava açılmaktadır, Dava süreci Sulh Hukuk Mahkemesine verilen dilekçe ile başlar. Mahkeme öncelikli olarak ortaklığın giderilmesi konusunda talep edilen şeyin paylaşılabilir olup olmadığına bakar. Görevlendirilen teknik bilirkişiler söz konusu malın yada taşınmazın, hisse durumunu, hissedarların sayısını, imar durumunu ve bu benzer teknik konuları inceler ve paydaşlardan her birine eşit oranda paylaştırma yapılıp yapılamayacağına bakar (Örneğin bir apartmandaki dairelerin paydaşlara payları oranında eşit şekilde taksim edilmesi gibi) Bölme işlemi durum ve koşullara uygun görülmediği takdirde ve özellikle ortak malın yada taşınmazın bölme sırasında önemli bir değer kaybı söz konusu ise dava konusu mal veya taşınmazın açık arttırma ile satışına karar verilir. Satışın yalnız paydaşların arasında yapılacak olan açık arttırma ile satışı bütün ortakların onayı ile mümkündür.

İzale-i Şuyu Dava Dilekçesi 2019 Güncel

İzale-i şuyu dava dilekçe örnekleri word formatında bilgisayarınıza indirmek için lütfen buraya tıklayınız. ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İtirazın İptali Davası

İtirazın İptali Nedir ? Borçlu, borcunu alacaklıya rızası ile ödememesi halinde, alacaklı, borcun ifası için icra dairesine başvuru yaparak icra...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016