Kamu Başdenetçisi Ombudsman Kimdir Görevleri Nelerdir

A+
A-

Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık) kurumu ilk olarak 1713 yılında İsveç de kurulmuştur, Ombudsmanın Türkçe karşılığı ise kamu denetçisi, arabulucu, kamu hakemi, parlamento komiseri, medeni hakların savunucusu olarak ifade edilebilir, Ülkemizde yaygın olarak Kamu denetçisi ya da Kamu Baş Denetçisi olarak ifade edilmektedir.

Bu yazımızla Ombudsmanlık (Kamu Denetçiliği) nedir, görevleri nelerdir ve ombudsmanlık ile ilgili merak edilen konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Ombdusmanlık (Kamu Denetçiliği) Nedir, Görevleri Nelerdir

Ombudsmanlık, ilke olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından atanan, ancak hükümete karşı olduğu kadar meclise karşı da bağımsız olan, idarenin mağdur ettiği şahısların hiçbir şekle bağlı olmaksızın yaptıkları şikayetler üzerine harekete geçerek geniş bir soruşturma ve araştırma yetkisi bulunan, idarenin yapmış olduğu haksızlığı ortaya koymak, takdir yetkisinin kötüye kullanılmasını engellemek, mevzuata saygılı olmayı ve uygun davranmayı sağlamak, yaptırım taşımayan önerilerde bulunmak, hakkaniyet tedbirlerine uygun şekilde kamu hizmetlerinin daha iyi görülmesi için gerekli reformların yapılması önerisinde bulunmak amaçlarını güden kişilerdir.

Kamu denetçisinin en belirgin özelliği bağımsız, tarafsız ve güvenilir olmasıdır. Bir denetim kurumunun ombudsmanlık modeli içerisinde sayılabilmesi için bu üç temel özelliğe sahip olması gerekmektedir. Kuşkusuz ombudsmanlığın en belirgin özelliği bağımsızlıktır, kamu denetçisinin yürütme ve yasamanın etkisi altında kalmadan, yasama ve yürütmeden herhangi bir müdahale olmadan görevini sürdürme güvencesi bulunmaktadır.

Ülkemizde Kamu Denetçiliği Kurumunun Kuruluşu

Ülkemizde Kamu Denetçiliği Kurumunun kuruluşu 5548 Sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Yasası ile 28/09/2006 tarihinde kurulmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bağlı olarak kamu tüzel kişiliğine sahip, özel bütçeli ve merkezi Ankara da bulunan bir kurumdur. Kamu denetçiliği kurumu, kurumun Türkiye Büyük Millet Meclisine bağlı olduğunun belirtilmesi üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından Anayasaya aykırı bulunarak bir bütün olarak iptal edilmiştir. 2010 yılında yapılan düzenleme ile Anayasa Mahkemesi tarafından verilen iptal kararı da dikkate alınarak Kamu Denetçiliği kurumu Anayasal dayanağa kavuşturulmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hükümözlü Nedir Kime Nedir Detaylı Bir Şekilde Anlattık

Kamu Denetçiliği Kurumunun Neleri İnceler, Görev Süresi Ne Kadardır

Kamu denetçiliği kurumu Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bağlı olarak idarenin işleyişi ile ilgili şikayetleri inceler. Kamu Başdenetçisi Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan gizli oylama ile 4 yıllığına seçilir.

ombudsman

kamu basdenetcisi ombudsman

Kamu Denetçiliği Kurumunun (ombudsmanlık) kuruluşu, Kamu Baş denetçiliği ve Kamu denetçiliklerinin nitelikleri, belirlenen hakların kullanım biçimi, görevi çalışması ile  inceleme sonucunda yapacağı işlemler özlük hakları ve seçimine ilişkin usul ve esaslar kanunla düzenlenir.

Hakim Savcı Nasıl Olunur Maaşları Ne Kadar konulu yazımızı da okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İzmirgaz Dilekçe Örneği Abonelik, Abonelik İptali Fatura İtiraz

Ülkemizin önde gelen inşaat ve sanayi şirketlerinden Kolin A.Ş ve Türkerler A.Ş ortaklığında kurulan İzmir Doğalgaz Dağıtım A.Ş. 2005 yılında...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016