Kanun Yararına Bozma Nedir

5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununa göre Olağan ve Olağanüstü kanun yolları belirtilmiştir. Olağan kanun yolları olarak, itiraz, istinaf ve Temyiz, olağanüstü kanun yolları olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının itiraz yetkisi, Kanun Yararına Bozma ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının kanun yararına başvurması olarak gösterilmiştir. Şimdi sizlere Kanun Yararına Bozma işlemi ile ilgili nasıl yapılır ayrıntılı bir şekilde anlatarak, bu konuda hazırlamış olduğumuz Kanun yararına bozma dilekçe örneğimizi paylaşalım.

Kanun Yararına Bozma Nedir

Kanun yararına bozma (CMK madde 309); Hakim veya mahkeme tarafından verilen ve istinaf veya temyiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşen karar veya hükümde hukuka aykırılık bulunduğunu öğrenen Adalet Bakanlığı, o karar veya hükmün Yargıtayca bozulması istemini, yasal nedenleri belirterek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak bildirir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, bu nedenleri aynen yazarak karar veya hükmün bozulması istemini içeren yazısını Yargıtay’ın ilgili ceza dairesine verir.

Yargıtay’ın ceza dairesi ileri sürülen nedenleri yerinde görürse, karar veya hükmü kanun yararına bozar.

Yargıtay Ceza Dairesinin kanun yararına bozma nedenleri 5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunun 309. Maddesinin 4.fıkrasında aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.

Kanun Yararına Bozma Nedenleri

a) 223 üncü maddede tanımlanan ve davanın esasını çözmeyen bir karara ilişkin ise, kararı veren hâkim veya mahkeme, gerekli inceleme ve araştırma sonucunda yeniden karar verir.

b) Mahkûmiyete ilişkin hükmün, davanın esasını çözmeyen yönüne veya savunma hakkını kaldırma veya kısıtlama sonucunu doğuran usul işlemlerine ilişkin ise, kararı veren hâkim veya mahkemece yeniden yapılacak yargılama sonucuna göre gereken hüküm verilir. Bu hüküm, önceki hükümle belirlenmiş olan cezadan daha ağır olamaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 106 Madde : Tehdit Suçu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

c) Davanın esasını çözüp de mahkûmiyet dışındaki hükümlere ilişkin ise, aleyhte sonuç doğurmaz ve yeniden yargılamayı gerektirmez.

d) Hükümlünün cezasının kaldırılmasını gerektiriyorsa cezanın kaldırılmasına, daha hafif bir cezanın verilmesini gerektiriyorsa bu hafif cezaya Yargıtay ceza dairesi doğrudan hükmeder.

Bu madde uyarınca verilen bozma kararına karşı direnilemez.

Kanun Yararına Bozma Dilekçe Örneği

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

Kanun Yarına Bozma İstemi Dilekçesi

Kanun Yararına Bozma İstemi Dilekçesi

Vermiş olduğumuz dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

kanun yararına bozma

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Kira Süresinin Sona Ermesi Nedeniyle İcra Yolu İle Taşınmazların Tahliyesi

Kiralanan taşınmazların kira bedelinin ödenmemesi nedeniyle icra yolu ile tahliyesine ilişkin olarak yazmış olduğumuz bir diğer yazımızda bilgi vermeye çalışmış...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016