Karakol Cumartesi Açık mı Hangi İşlemler Kabul Ediliyor

|

Pasaport, ehliyet, şikayet, sicil sorgulaması vb. çoğu işlem için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı karakollara ihtiyaç duyulması nedeniyle cumartesi günleri çalışıp çalışmadığının merak edilmesi oldukça anlaşılabilir bir durum. Bulunduğu ilçedeki asayişi sağlamak konusunda da sorumlulukları bulunan karakolların çalışma saatleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir.

Karakol Çalışma Saatleri

Karakolların çalışma saatleri işlem bazında kısıtlıdır. Örneğin resmi bir işlemin yapılabilmesi için mutlaka mesai saatleri içerisinde kuruma gidilmesi gerekir, ancak asayişle veya güvenlikle ilgili gerçekleşebilecek her türlü soruna karşın karakollar 7 gün 24 saat çalışmaya devam etmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü uyarınca karakollar sabah 08:30 ile akşam 17:30 arasında çalışmaktadır. 12:30 ile 13:30 aralığında ise öğlen molası  verilmektedir.

Resmi işlemler için EGM tarafından belirlenen mesai saatleri içerisinde karakola gitmek ya da önceden randevu almış olmak gerekir. Aksi taktirde resmi işleme onay verecek personelin karakolda olmaması ya da buna yetkili olmaması nedeniyle işlem gerçekleştirilemez.

Karakollar saat kaçta açılır? 

İş günlerinde saat 08:30’da açılmaktadır.

Karakolların öğle molası kaçta? 

Saat 12:30 ile 13:30 aralığında tüm karakollar öğlen molası vermektedir.

Karakollar saat kaçta kapanır? 

Saat 17:30 sonrasında karakollar aracılığıyla herhangi bir resmi işlem yapılamaz.

Karakollar Cumartesi Günü Açık Mı?

Yukarıda belirtilen mesai saatleri yalnızca belge onaylanması, belge temin edilmesi vb. resmi işlemler için koyulmuş sınırladır. Bunlar haricinde güvenlik ve asayiş ile ilgili her türlü sorunla başa çıkabilmek için tüm karakollar 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.

Ek olarak bazı işlemler için doğrudan mesai saatleri içerisinde karakola gitmek de yeterli olmayabilmektedir. EGM’nin başlattığı bir uygulama neticesinde pasaport alma, sürücü belgesi edinme vb. işlemler için önceden randevu almış olmak gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vergi Daireleri Saat Kaçta Kapanıyor 2019
karakol hafta sonu açık mı
Karakol Cumartesi Açık mı Hangi İşlemler Kabul Ediliyor

Randevu alma süreci ve randevu ile gerçekleştirilebilecek işlemler hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) resmi web sitesinden yardım alınması mümkündür. Yapılabilmesi için randevu alınması gereken ve en sık kullanılan işlemler şunlardır:

  • Gemi adamı belgesi edinme,
  • Trafik tescil belgesi alma,
  • Özel güvenlik görevlisi kimliği çıkarma,
  • Silah ruhsatı alma,
  • Sürücü belgesi alma.

Genel itibariyle belirtmiş olduğumuz işlemlerin büyük bir bölümü, büyük yerleşim yerlerinde İl / İlçe Emniyet Müdürlükleri tarafından yerine getirilmektedir.

Sitemiz üzerinden Kamu Kurumlarının Çalışma Saatleri konusunda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Kanun Yararına Bozma Nedir

Kardeşler Arası Miras Anlaşmazlığı Nasıl Çözülür Hangi Mahkeme Bakar

Sonraki Yazı

Yorum yapın