Karakol Cumartesi Açık mı Hangi İşlemler Kabul Ediliyor

A+
A-

Pasaport, ehliyet, şikayet, sicil sorgulaması vb. çoğu işlem için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı karakollara ihtiyaç duyulması nedeniyle cumartesi günleri çalışıp çalışmadığının merak edilmesi oldukça anlaşılabilir bir durum. Bulunduğu ilçedeki asayişi sağlamak konusunda da sorumlulukları bulunan karakolların çalışma saatleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir.

Karakol Çalışma Saatleri

Karakolların çalışma saatleri işlem bazında kısıtlıdır. Örneğin resmi bir işlemin yapılabilmesi için mutlaka mesai saatleri içerisinde kuruma gidilmesi gerekir, ancak asayişle veya güvenlikle ilgili gerçekleşebilecek her türlü soruna karşın karakollar 7 gün 24 saat çalışmaya devam etmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü uyarınca karakollar sabah 08:30 ile akşam 17:30 arasında çalışmaktadır. 12:30 ile 13:30 aralığında ise öğlen molası  verilmektedir.

Resmi işlemler için EGM tarafından belirlenen mesai saatleri içerisinde karakola gitmek ya da önceden randevu almış olmak gerekir. Aksi taktirde resmi işleme onay verecek personelin karakolda olmaması ya da buna yetkili olmaması nedeniyle işlem gerçekleştirilemez.

Karakollar saat kaçta açılır? 

İş günlerinde saat 08:30’da açılmaktadır.

Karakolların öğle molası kaçta? 

Saat 12:30 ile 13:30 aralığında tüm karakollar öğlen molası vermektedir.

Karakollar saat kaçta kapanır? 

Saat 17:30 sonrasında karakollar aracılığıyla herhangi bir resmi işlem yapılamaz.

Karakollar Cumartesi Günü Açık Mı?

Yukarıda belirtilen mesai saatleri yalnızca belge onaylanması, belge temin edilmesi vb. resmi işlemler için koyulmuş sınırladır. Bunlar haricinde güvenlik ve asayiş ile ilgili her türlü sorunla başa çıkabilmek için tüm karakollar 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.

Ek olarak bazı işlemler için doğrudan mesai saatleri içerisinde karakola gitmek de yeterli olmayabilmektedir. EGM’nin başlattığı bir uygulama neticesinde pasaport alma, sürücü belgesi edinme vb. işlemler için önceden randevu almış olmak gerekmektedir.

karakol hafta sonu açık mı

Karakol Cumartesi Açık mı Hangi İşlemler Kabul Ediliyor

Randevu alma süreci ve randevu ile gerçekleştirilebilecek işlemler hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) resmi web sitesinden yardım alınması mümkündür. Yapılabilmesi için randevu alınması gereken ve en sık kullanılan işlemler şunlardır:

  • Gemi adamı belgesi edinme,
  • Trafik tescil belgesi alma,
  • Özel güvenlik görevlisi kimliği çıkarma,
  • Silah ruhsatı alma,
  • Sürücü belgesi alma.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vergi Dairesi Cumartesi Açık mı (Güncel Çalışma Saatleri)

Genel itibariyle belirtmiş olduğumuz işlemlerin büyük bir bölümü, büyük yerleşim yerlerinde İl / İlçe Emniyet Müdürlükleri tarafından yerine getirilmektedir.

Sitemiz üzerinden Kamu Kurumlarının Çalışma Saatleri konusunda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Kanun Yararına Bozma Nedir

5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununa göre Olağan ve Olağanüstü kanun yolları belirtilmiştir. Olağan kanun yolları olarak, itiraz, istinaf ve Temyiz,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016