Kardeşler Arasında Miras Paylaşımı Nasıl Olur

A+
A-

Evin büyükleri öldükten sonra aileler arasında kargaşalara en çok neden olan olaylardan birisi de miras paylaşımı ile ilgili yaşanmaktadır. Daha önceden Veraset İlamı konumuzda da bu meseleleri işlediğimiz üzere; bu yazımızda ise sizlere; kardeşler arasında miras paylaşımı nasıl olur, miras davası nasıl açılır detaylı bir şekilde adım adım anlatmaya çalışacak ve yine miras ile ilgili dilekçe örneklerimizi paylaşmaya çalışacağız.

Miras Nedir

Anayasanın Kişi Hak ve Ödevleri Bölümünde Mülkiyet Hakkı başlığı altında düzenlenen 35.maddesinde ‘Herkes, mülkiyet ve miras hakkına sahiptir. Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla kanunla sınırlandırılabilir. Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz.” şeklinde düzenlenmiştir.

Miras; Geniş anlamda kişinin ölümü ile uygulama alanı bulan ve özel hukuk ilişkilerini içine alan kurallar bütünüdür. Dar anlamda ise murisin mirasçılarına geçebilen tüm malvarlığı değerlerini ve kişisel haklarını ifade eder.

Miras Hukukunda Zümre Nedir

Miras hukukunda mirasçılar kural olarak muris ile kan bağına dayanan soybağı  ilişkisine bağlı  olarak tespit edilir.  Zümreler mirastan başlayarak yakınlığına göre tespit edilir. Mirasçı olabilecek üç zümre kabul edilmiştir.

a) Zümre murisin alt soyudur.

b) Zümre murisin anne ve babası ile onların alt soylarıdır. (kardeşler)

c) Zümre murisin büyük anneleri ile babaları ile onların alt soylarıdır. (amca, hala, dayı, teyze).

Mirasın Kardeşler Arasında Paylaştırılması

Mirasın kardeşler arasında paylaştırılması; kardeşler arasında çoğu zaman küs kalmaya veya kavgalara neden olmuştur. Hukuki açıdan bir anne ve babadan olan kardeşlerin tamamı mirastan eşit olarak pay alır. Miras bırakan kişinin eşinin de vefat etmiş olması halinde, ölüme bağlı tasarrufun ya da mirasçının olmaması durumunda, bırakılan miras kardeşler arasında eşit bölüşülür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vergi Borcu Yoktur Yazısı Dilekçe Örneği (Nasıl-Nereden Alınır)

Miras bırakanın ölüme bağlı tasarruf durumu varsa, mirasçı olan kardeşlerin saklı paylarına ilişkin orana dokunulmadığında bu tasarruf geçerli olup, kalan miras yine kardeşler arasında eşit olarak paylaştırılacaktır.  Bunun haricinde, saklı payları olduğunu iddia eden kardeşler, saklı payları oranında tenkis davası açabilirler.

Kardeşlerin mirastan eşit pay almamaları bazen hileli satıştan kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda mirasçıların mirastan alacakları payları doğrudan etkileneceğinden, murislerin bir veya birkaçı tapu iptali davası açabilir.  Tapu iptal davalarında murisin yapmış olduğu satışın hileli olduğunun kanıtlanması gerekmektedir.

Kız Çocukları Mirastan Ne Kadar Pay Alır

Kız kardeşlerinde,  erkek kardeşler kadar mirasta eşit hakları vardır. Toplumun özellikle kırsal kesimlerinde, kız çocuklarına mirastan pay verilmemesi veya çok az miktarda mirastan pay verildiği görülmektedir. Bu duruma genellikle kız çocukları da,  mirasın erkeğe ait olduğunu düşünerek rıza göstermektedir. Ancak, yasalar karşısında erkek ve kadın mirasçılar eşittir ve eşit miktarda mirastan pay almalıdırlar.

Miras Davası Nasıl Açılır

Mirasa konu mal, bazen bir ev veya işyeri bazen de çok yüksek meblağlarda gayrimenkul veya birçok mal olabilir. Bu gibi durumlarda çoğu zaman, kardeşler arasında mirasın nasıl paylaşılacağı yönünde anlaşmazlıklar çıkmakta ve davalar açılmaktadır. Tabi her davada olduğu gibi miras davalarında da herkesin kendine göre haklı sebepleri olabilir. Ancak mahkemenin yapacağı yargılama sonunda vereceği karar bağlayıcı niteliktedir. Bu nedenle, davayı açacak olan muris veya murisler somut delillerini tam ve eksiksiz olarak dava dilekçesinde belirtmelidirler. Dava dilekçesi yazıldıktan sonra yetkili ve görevli mahkemeye verilir. Miras davalarında yetkili mahkeme ölenin son ikametinin bulunduğu yer mahkemesidir.

Tapu tescili ve tescil davalarında Asliye Hukuk Mahkemesi, terekenin tespiti, terekeye mümessil tayini, tereke defterinin tutulması, vasiyetnamenin açılması davalarında Sulh Hukuk mahkemeleri görevlidir. Miras hukuku başlı başına bir uzmanlık konusu olduğundan bu konuda herhangi bir hak kaybının olmaması için uzman bir hukukçudan yardım alınması faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tutukluluk Süresi Neye Göre Belirlenir En Uzun Süre Nedir

Miras Davası Dilekçe Örnekleri

2019 yılındaki en güncel bilgilerle; Miras davası konusunda hazırlamış olduğumuz dilekçe örneklerini aşağıdaki linklere tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Mirasçılık Belgesi Verilmesi İstemi Dilekçesi

Mirasçılık Belgesinin İptali Dava Dilekçesi

Mirasın Reddine ilişkin DavaDilekçesi

Mirasın Reddinin İptaline ilişkin İstem DilekçesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 93 YORUM
 1. Ali mumci dedi ki:

  Mehmetbey anne bana rahmetli oldu 4 kardeşiz babam 25 yıl önce vefahat etti şimdi benkendi hakkımı satmak istiyorum yer ayrılmadı halen baba üzerinde gorunuyo veraset abim de hiçbiri imza vermiyor ben bana düşen hakkımı nasıl satabilirim onlar diyorum onlar almıyor ne yapabilirim bu konuda yardımcı olurmusunuz teşekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey,
   Ortaklığın giderilmesi davası açabilirsiniz, ortaklığın giderilmesi davası ile ilgili ayrıntılara sitemizde yayinladigimiz makalemizden ulaşabilirsiniz, İzale-i suyu (ortaklığın giderilmesi) davası nasıl açılır

 2. İbrahim ÇALIKOĞLU dedi ki:

  Merhaba dedemden kalma tarlalar için annem ve dayımlar anlaşamıyor ne tür yol izlememiz gerekir teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İbrahim bey,
   Ortaklığın giderilmesi davası açabilirsiniz, bu konuda ayrıntılı bilgi verdiğimiz İzale-i suyu davası ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

 3. Ali dedi ki:

  Merhabalar Mehmet bey. Benim sorum şu.biz dört kardeşiz babam 16 yıl önce vefat etti annem sağ. 4,buçuk kat üzerine bir taşınmaz bulunmakta,annem sağ olduğu için buzamanakadar mal paylaşımında bulunmadik, buarada abim 7 yıl önce vefat etti bir oğlu var. Herkezin kendine ait bir veya birkaç evi var.bu anneminizin oturduğu ve kiraya verip geçimini sağladığı evin paylaşılmasını istiyor.bizde annemin sağ olmasından dolayı böyle birşeyi 3 kardes olarak istemiyoruz.yiğenim budurumda ısrar eder ise bu durum karşısında nasıl ve ne yapmamız gerekir.beni bilgilendirir seniz sevinirim. Bu arada annem 83 yaşında yanında büyük ablam kalıyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey,
   Abinizin oğlu ısrarcı olursa ve isterse ortaklığın giderilmesi için dava açabilir ancak siz kendi aranızda diğer kardeşlerle birlikte abinizin oğlunun hakkını ödeyerek tapu devrini yaparak bu sorunu halledebilirsiniz, bu durumda takdir size kalıyor.

 4. Tuncay dedi ki:

  Mehmet bey merhaba;

  Benim şöyle bir sorum var babam ve amcam zamanında bütün malları üstlerine aldılar geneli taşınmaz donduk bahçeleri ve ev gibi bahçelerin çoğunluğu bölündü ama oturduğumuz ev ve birkaç yapı ve bahçe bölünmedi sorun şu ev iki katlı ve amcam rahmetli oldu ve eşi o evde bizim sadece bir oda hakkımı olduğunu idda ediyor. Diğer yerler için ise hakkınız yok diyor bu durumda olay büyüyor ve abim yengemle tartışıyor ve amca oğlu abimi tehdit ediyor bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tuncay bey,
   Miras paylaşımı ile ilgili olarak makalemizde genel konularda ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık ancak miras işlemlerinin başlı başına hukuki bir konu olması ve bu işlemlerin birbirinden farklılık göstermesi nedeniyle miras hukukunda uzman bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 5. Fatos dedi ki:

  Merhabalar.biz aynı anne babadan 2kardesiz.fakat annemin ilk evliliginden 2oglu daha var.babam uzun süre önce vefat etti ve kendi abim babamdan kalan tarla ev bahçe tapularını annemden hepsini ve ben dende çoğunu alarak kendi üstüne yaptı.isteyerek verdik fakat beni katakulleye getirmiş oldu.sorum şu eğer bunları eşit biçimde ayırmak için ne yapmalıyım sonuçta annemin 2oglu daha var onlarında hakkına geçmiş olduk.miras taksimin ben bozdurabilirmiyim?yoksa diğerlerinin mi birşey yapması lazım?vicdanım rahat deil az bı pay almış olsamda…

 6. gulnur dedi ki:

  Merhaba eşim 5 kardeş 2 kız 3 3rkek baba evi var birde yeni yapılmış ev var ilk önce kim evlenirse ev onun demiş BBM eşim evlenmiş şimdi bz o evde oturyz kızlar burdan hak istiyolar imza atmak istmiyolr sonuç nsl olmali


Önceki yazıyı okuyun:
Kardeşler Arası Miras Anlaşmazlığı Nasıl Çözülür Hangi Mahkeme Bakar

Mirasın ne olduğu, nasıl paylaşıldığı, kimlerin mirasta hak sahibi olduğu Medeni Hukukta bütün yönleri ile düzenlenmiştir. Ayrıca, miras nedeniyle oluşabilecek...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016