Kardeşler Arasında Miras Paylaşımı Nasıl Olur

Evin büyükleri öldükten sonra aileler arasında kargaşalara en çok neden olan olaylardan birisi de miras paylaşımı ile ilgili yaşanmaktadır. Daha önceden Veraset İlamı konumuzda da bu meseleleri işlediğimiz üzere; bu yazımızda ise sizlere; kardeşler arasında miras paylaşımı nasıl olur, miras davası nasıl açılır detaylı bir şekilde adım adım anlatmaya çalışacak ve yine miras ile ilgili dilekçe örneklerimizi paylaşmaya çalışacağız.

Miras Nedir

Anayasanın Kişi Hak ve Ödevleri Bölümünde Mülkiyet Hakkı başlığı altında düzenlenen 35.maddesinde ‘Herkes, mülkiyet ve miras hakkına sahiptir. Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla kanunla sınırlandırılabilir. Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz.” şeklinde düzenlenmiştir.

Miras; Geniş anlamda kişinin ölümü ile uygulama alanı bulan ve özel hukuk ilişkilerini içine alan kurallar bütünüdür. Dar anlamda ise murisin mirasçılarına geçebilen tüm malvarlığı değerlerini ve kişisel haklarını ifade eder.

Miras Hukukunda Zümre Nedir

Miras hukukunda mirasçılar kural olarak muris ile kan bağına dayanan soybağı  ilişkisine bağlı  olarak tespit edilir.  Zümreler mirastan başlayarak yakınlığına göre tespit edilir. Mirasçı olabilecek üç zümre kabul edilmiştir.

a) Zümre murisin alt soyudur.

b) Zümre murisin anne ve babası ile onların alt soylarıdır. (kardeşler)

c) Zümre murisin büyük anneleri ile babaları ile onların alt soylarıdır. (amca, hala, dayı, teyze).

Mirasın Kardeşler Arasında Paylaştırılması

Mirasın kardeşler arasında paylaştırılması; kardeşler arasında çoğu zaman küs kalmaya veya kavgalara neden olmuştur. Hukuki açıdan bir anne ve babadan olan kardeşlerin tamamı mirastan eşit olarak pay alır. Miras bırakan kişinin eşinin de vefat etmiş olması halinde, ölüme bağlı tasarrufun ya da mirasçının olmaması durumunda, bırakılan miras kardeşler arasında eşit bölüşülür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdari Hakim Nedir Nasıl Olunur Şartlar Neler (2019 Maaşları)

Miras bırakanın ölüme bağlı tasarruf durumu varsa, mirasçı olan kardeşlerin saklı paylarına ilişkin orana dokunulmadığında bu tasarruf geçerli olup, kalan miras yine kardeşler arasında eşit olarak paylaştırılacaktır.  Bunun haricinde, saklı payları olduğunu iddia eden kardeşler, saklı payları oranında tenkis davası açabilirler.

Kardeşlerin mirastan eşit pay almamaları bazen hileli satıştan kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda mirasçıların mirastan alacakları payları doğrudan etkileneceğinden, murislerin bir veya birkaçı tapu iptali davası açabilir.  Tapu iptal davalarında murisin yapmış olduğu satışın hileli olduğunun kanıtlanması gerekmektedir.

Kız Çocukları Mirastan Ne Kadar Pay Alır

Kız kardeşlerinde,  erkek kardeşler kadar mirasta eşit hakları vardır. Toplumun özellikle kırsal kesimlerinde, kız çocuklarına mirastan pay verilmemesi veya çok az miktarda mirastan pay verildiği görülmektedir. Bu duruma genellikle kız çocukları da,  mirasın erkeğe ait olduğunu düşünerek rıza göstermektedir. Ancak, yasalar karşısında erkek ve kadın mirasçılar eşittir ve eşit miktarda mirastan pay almalıdırlar.

Miras Davası Nasıl Açılır

Mirasa konu mal, bazen bir ev veya işyeri bazen de çok yüksek meblağlarda gayrimenkul veya birçok mal olabilir. Bu gibi durumlarda çoğu zaman, kardeşler arasında mirasın nasıl paylaşılacağı yönünde anlaşmazlıklar çıkmakta ve davalar açılmaktadır. Tabi her davada olduğu gibi miras davalarında da herkesin kendine göre haklı sebepleri olabilir. Ancak mahkemenin yapacağı yargılama sonunda vereceği karar bağlayıcı niteliktedir. Bu nedenle, davayı açacak olan muris veya murisler somut delillerini tam ve eksiksiz olarak dava dilekçesinde belirtmelidirler. Dava dilekçesi yazıldıktan sonra yetkili ve görevli mahkemeye verilir. Miras davalarında yetkili mahkeme ölenin son ikametinin bulunduğu yer mahkemesidir.

Tapu tescili ve tescil davalarında Asliye Hukuk Mahkemesi, terekenin tespiti, terekeye mümessil tayini, tereke defterinin tutulması, vasiyetnamenin açılması davalarında Sulh Hukuk mahkemeleri görevlidir. Miras hukuku başlı başına bir uzmanlık konusu olduğundan bu konuda herhangi bir hak kaybının olmaması için uzman bir hukukçudan yardım alınması faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İhtiyati Haciz Kararına İtiraz

Miras Davası Dilekçe Örnekleri

2017 yılındaki en güncel bilgilerle; Miras davası konusunda hazırlamış olduğumuz dilekçe örneklerini aşağıdaki linklere tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Mirasçılık Belgesi Verilmesi İstemi Dilekçesi

Mirasçılık Belgesinin İptali Dava Dilekçesi

Mirasın Reddine ilişkin DavaDilekçesi

Mirasın Reddinin İptaline ilişkin İstem Dilekçesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 69 YORUM
 1. Banyo Aynasi dedi ki:

  Oldukça ise yarayacak bilgiler. Paylasiminiz için çok tesekkürler.

  1. Hasan dedi ki:

   Mehmet bey, merhaba
   Biz tek baban 9 kardesiz, babamın ilk eşi vefat etti..
   Daha sonra benim annem ile evlendi 3 çocuğu oldu ve babam biz küçükken öldü..
   Üvey abim biz küçükken arazileri işletip hakkımızı bize vermedi.
   Annem bizi zorluklar için de büyüttü.

   Ben şimdi veraset ilanı çıkardım, paylaşım nasıl olacak ve nasıl bir yok izleyebilirim.

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Merhaba Hasan bey, Tapu kayıtları babanızın adına görünüyorsa hakkınızı dava açarak alabilirsiniz. Çıkarmış olduğunuz veraset ilamında bütün mirasçıların hakları oranlara bölünerek belirtilmiştir. Miras paylaşımı da buna göre yapılacaktır. Ortaklığın giderilmesi davası açarak mirasın paylaştırılmasını talep edebilirsiniz.

 2. Gizmary dedi ki:

  Valla sagol kardes cok isime yaradi ?

 3. melodi dedi ki:

  biz 4 kardeşiz büyük abim baba bir anne ayrı.diğer kardeşler olarak bizlerden birinin ölümü halinde büyük abime miras düşer mi? üç kardeşten sadece 1 tanesinin çocuğu var ben ve abimin yok. eğer miras düşüyorsa biz vermemek için ne gibi işlem yapmalıyız?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar,
   Miras hukuku mal paylaşımında yasal mirasçılar belli şartlara göre belirleniyor:

   – öncelikli olarak Murisin birinci derece mirasçıları, onun altsoyudur, yani çocukları da eşit olarak miras hukukuna göre mirasçı olarak kabul edilmişlerdir.
   – Altsoyu bulunmayan Murisin mirasçıları, miras hukukuna göre anne ve babasıdır. Bunlar da miras hukukuna göre mirastan eşit olarak pay alır.

   – Murisin, altsoyu, anne ve babası ve onların altsoyu bulunmaz ise, mirasçılar büyük anne ve büyük baba olacaktır. Bunlar da miras hukukuna göre eşit olarak mirasçıdırlar.

   – Eğer miras bırakanın eşi sağ ise, miras hukukuna göre miras bırakan ile arasındaki miras ilişkisi farklılık gösterebilir.
   Umarım bu sizin için açıklayıcı olmuştur

   1. melodi dedi ki:

    Mehmet bey öncelikle tşk. ederim açıklamanız için.Ancak Konuyu tam olarak anlatamadım sanırım.4 kardeşiz.baba anne ve onların baba ve anneleri yok hep öldüler.benim sorum.Bir kardeşten diğer kardeşlere miras kalır mı (birinin ölümü halinde) 2 kardeşte alt soy yok. 1 tanesinin 1 çocuğu var. yine 1 tanesinin (Baba bir anne ayrı olan) 3 çocuğu var. Alt soyu olanlara direk mirasın hepsi kalıyor.alt soyu olmayanlardan biri öldüğünde diğer kardeşlere miras kalıyor mu? Özellikle baba bir anne ayrı olana?

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Melodi hanım, murisin vasiyetinin bulunmaması halinde, altsoyu olmayan anne-baba öz kardeşten miras kalması yönünde herhangi bir engelin olmadığını düşünmekteyiz ancak baba bir, anne ayrı kardeş olması halinde durum farklılaşabilir. Miras hukukunun kapsamının çok geniş olması nedeniyle en ufak bir ayrıntıda olay farklılaşabilmektedir. Bu nedenle bu konuda uzman bir hukukçudan yardım almanızın daha doğru olacağı kanaatindeyiz.

 4. özlem dedi ki:

  Mrb benim annem ve babam anlaşmali boşandilar.Babam ikinci evliligi yapti bunun ardindan boşanmadan önce mallarin çogunlugunu başkasinin üstüne yapmiş 2. Evliligini yaptiktan sonra o kişiden tekrar mallarini geri aldi biz bunu ögrendik.kisacasi ileride ben bu mirastan pay alabilirmiyim teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Özlem hanım,
   Siz babanızın yasal mirasçısınız, babanızın vefat etmesi halinde sizin de bu mirastan pay alacaksınız. Ancak, babanız vefatından önce vasiyetname ile mirasına bırakmış ise mirastan pay almanız için dava açmanız gerekebilir.

 5. Tuncay dedi ki:

  Mehmet Zeki Tunçtürk

  yaklasik 10 yıl once …annemden bir arsa satin aldim…ve ustume tapu yaptirdim…annemin vefatinda ….kardeslerim dava açıp hak talep edebilirlermi…yani bu arsadan pay alirlarmi acaba…tsekkerler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tuncay bey,
   kardeşleriniz annenizin vefatı sonrasında muvazaa davası açabilir, yapılan işlemin usulsüz olduğunu iddia edebilirler.
   Muvazaa; Tarafların üçüncü kişileri aldatmak amacıyla gerçek iradelerini gizleyerek görünürde bir beyanda bulunmalarıdır. Muvazaa davası, muvazaalı işlemlerin ortadan kaldırılması amacıyla açılabilir. Ancak sonuçta mahkeme tarafından kesin karar verilecektir.

 6. mehmet dedi ki:

  Mehmet Bey merhaba,babamdan kalan mirası ben herhangi bir problem olmasın diye hepsini annemin adına yaptım..Annem yaşıyor ve kalan mirası annem kardeşlerimin adına yapmış yani benden habersiz bu işlem yapılıyor.bende bunu yeni öğrendim bu durumda ne yapabilirim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mehmet bey, yapılan işlemin anlaşmalı olduğunu iddia ediyor iseniz bu konuda dava açabilirsiniz, davanın niteliği ve sonucunu annenizin yaşı, yapılan işlemler ve yapılan işlemlerin şekli belirleyici olacaktır, bu konuda dava açmak istiyorsanız konusunda uzman bir avukatta başvurmanızı tavsiye ederiz, miras kanunu geniş bir konu olduğu için bu konuda buradan kesin bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır.

 7. Şaziye dedi ki:

  Merhaba mehmet bey annemler 5 kardes babalarindan kalan yeri dayi cocuklari kura ile paylasalim diyorlar kurada dayi cocuklari tuttuklari emlakci ile bu kurayi yapacaklar arsada bir bolumun degeri fazla kime cikarsa o alacak demisler fark parasida vermeyecek digerlerine yani esit paylasim olmayacak kura olmazsa paylasilmaz diye annemleri ikna etmusler boyle bir adalet varmi bas vurabilecegimiz bir yer varmi bu konuda bir aciklik getirirseniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Şaziye hanım, anladığım kadarıyla yapılacak işlemin herhangi bir hukuki dayanağı yok, öncelikle kendi aralarında anlaşarak ve kabullenerek sonrasında bunu hukuki yollardan halletmeyi düşünüyorlar, ancak yasal bir paylaşım yapılması için uzman emlakçılar tarafından yapılacak bedel tespitine istinaden kura işleminin Noter kanalıyla yapılması gerekmektedir. Yine de bu konuda uzman bir avukata danışmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır, Miras hukukunun, hukuk sistemimizde başlı başına bir alan olduğu ve konusuna göre içeriğinin farklılık gösterebileceğini unutmayalım.

 8. Abdurrahim dedi ki:

  Merhabalar mehmet bey şimdi 9 kardeşiz 4 kardeş ayrı bir anneden 5 kardeş bir anneden baba bir benimle diğer önceki anneden olan kardeşler eşit alacakmı anneme nekadar pay düşecek annelerin atri olması durumunda ginede yasal evli anne 4/1 ni alacakmıdır cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Abdürrahim bey, kardeşlerinizin tamamı babadan bir ise mirastan hepsi eşit olarak pay alacaktır, ayrıca babanızla resmi nikahlı olan eşi mirastan pay alacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için miras hukuku konusunda uzman bir avukata danışmanızı tavsiye ediyorum. Miras hukuku ile ilgili kesin bilgi vermemiz ve payları net olarak belirtmemiz doğru olmayacaktır.

 9. Sırma dedi ki:

  Selamlar 10 gün önce babam rahmetli oldu 3kardeşiz 2 kız 1 down sendromlu abim var vasisi teyzem bir daire kaldı miras nasıl satış yapabiliriz yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sırma hanım, bulunduğunuz ildeki Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak yapacağınız işlemler ile ilgili yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Öncelikli olarak Sulh Hukuk Mahkemesinden veraset ilamı almanız, ikinci olarak da dawn sendromlu abiniz için sulh hukuk mahkemesinden satış için izin almanız gerekecektir.

 10. Özgür Çakal dedi ki:

  Merhabalar,

  Teyzemin eşi rahmetli oldu, Çocuğu yok.(Tüm mal varlığı eşinin kimsesi olmadığı için teyzeme kaldı)
  Diğer teyzemin çocukları bizlere miras kalmaması için kendisiyle bizi görüştürmüyor.
  Teyzemin rahmetlenmesi durumunda Anneme kız kardeşi olarak,bize yeğenleri olarak miras kalır mı?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Özgür bey, teyzenizin vefatı halinde mirası, çocuklarının yasal mirasçı olmaması nedeniyle sağ olan kardeşlerine ve vefat eden kardeşi varsa onların çocuklarına kalacaktır. Miras paylaşımı eşit olarak yapılır. Ancak teyzeniz sağlığında mal varlığını kendi rızası ile başka birine veya herhangi kurum, dernek veya vakfa bırakabilir.

 11. Burcu dedi ki:

  Merhaba Mehmet Bey ben bir konuda sizden bilgi almak istiyorum. Annemgil 7 kardeş anne ve babaları vefat etti. Onlardan 7 kardeşe 1 ev düştü ve evde şuan da dayım oturuyor. Dayım diğer 5 kardeşe ayrı ayrı paralarını verip haklarından çıktığını söylüyor böyle biseyin resmiyetı var mı sizce.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Burcu hanım, Mirasçılar kendilerine düşen hisselerini kendi rızalarıyla başka bir mirasçıya devredebilirler satış yapabilirler buna kanuni bir engel bulunmamakta, sonuçta mirasçılardan birine kalan mal artık onun tasarrufunda olan sahibi olduğu bir mal niteliğini taşımaktadır, bununda satışını ve devrini yapmak onun tasarrufundadır.

   1. Burcu dedi ki:

    Teşekkür ederim.

 12. NİLAY dedi ki:

  merhaba mehmet bey .mehmet bey benim size bir sorum olacak ; kayınpederim oturduğu evi satacak ve bu parayla büyük ev alıp beraber yaşamayı istedi bende kabul ettim eşimde bir miktar kredi çekip evin taksitlerine de kayınpederim yardımcı olacak ama eşimin bir tane kız kardeşi var satılan evden şuan ona düşen payı veremeyiz çünkü biz ölmedik öldükten sonra satılan evden payına düşen neyse alır diyorlar. alınacak yeni evin tapusu eşimin üzerine olacak aklıma takılan kayınvalidem ve kayınpederim öldükten sonra görümcem önceki satılan evden payıkesinlikle verilecek ama bu yeni alacağımız evden pay isteyebilirmi hakkı varmı? ne olursunuz acil cevap verin lütfen

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nilay hanım, satacağınız evin kayınpederinize ait olması ve bunu kayınpederinizin kendi özgür iradesi ile gerçekleştirmiş olması halinde diğer mirasçı çocukların buna itiraz hakkı olmayacaktır, ancak kayınpederiniz 65 yaşından büyükse doktor raporu alınarak satış işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir, bu şekilde yapılmayacak satışlar ileride itiraza konu olabilir. Satın aldığınız evin tapusunun eşinize ait olması halinde diğer mirasçıların bunda herhangi bir hakkı olmayacaktır. Ancak yine de bu işin sulh yoluyla hallolması ve mirasçıların tamamının hakkına kavuşması en doğrusu olacaktır. Her ne olursa olsun yine de mirasçıların dava açma hakları bulunmaktadır, buna ilişkin olarak kararı bütün delilleri değerlendirerek ilgili mahkeme verecektir.

 13. yakup dedi ki:

  merhaba. biz 5 kardeşiz.3ümüzün babası bir. 1imizin anne ve babası bir. diğerinin ise annesi öz ve babanın nüfusu üzerine değil. böyle bir durumda evin miras durumu ne olur? teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yakup bey, Türk hukuk sistemimizde miras hukuku başlı başına ve geniş kapsamlı olarak yer almaktadır, miras paylaşımında bir çok durum göz önüne alınarak değerlendirme yapılacaktır, bu nedenle miras bırakanın kim olduğu ve aile nüfus kayıt örneği alınarak bir avukata danışmanız daha faydalı olacaktır.

 14. Zeliha dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle herkesin Ramazani hayirli olsun.
  Mehmet bey, biz 2 kardesiz. 2014 te dedem vefat ettikten sonra babama mütahitin yaptigi bir apartmandan 2 normal 1 dublex miras olarak kaldi. Babam dublexin tapusunu, henüz insaati yeni bitmisken mütahit vasitasiyla Satis ücreti karsilanmak suretiyle direk erkek kardesimin üzerine yapti, fakat kalan 2 normal daire babamin üzerinde. Kiz evlat olup , ailemle yurtdisinda yasadigimdan, size danismak istedim. Yukarida bahsi gecen hususta, acaba mal paylasiminin esit olmasi adina neler yapabilirim? Birde tekrar böyle bir mal aktariminin engellenmesi icin du duruma uygun dilekce, yada Noter tasdikli bir belge ya da benzeri yazili bir doküman cikarmak mümkünmüdür? Evetse nasil ve nerden ?
  Ayirdiginiz vakit ve emeginize simdiden cok tesekkürler, saglicakla kalan..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zeliha hanım, Öncelikle şunu belirteyim miras bırakan sizin deseniz ve babanız yaşadığı için sizin bu konuda tasarruf hakkınız bulunmamakta sonuçta babanız sağ olduğu için bu daireleri satabilir veya bağışlayabilir, ancak yine de miras hukuku kendi içerisinde geniş bir konu olduğundan ve bazı durumlar farklılık göstereceğinden yine de bu konuda uzman bir avukata danışmanızı tavsiye ederim.

 15. emre dedi ki:

  merhabalar, benim de bir sorum olacak: biz 7 kardeşiz anne baba sağ 3 kız 4 erkek kardeşiz, en büyük 2 abim 10 yaş büyük 40 lı yaşlardalar yani, bizde 30 lu yaşlardayız erkek kardeşimle, mal varlığımızın 3 te 1 i babamızın üzerinde 3 te 2 si en büyük abimin üzerinde abimler 3 te 1 babamın üzerinde olduğu için o babaya ait dediler geri kalan 3 te 2 si onların üzerinde olduğu için kalan 3 te 2 nin %40 en büyük abim aldı %30 unu bi küçük abim, geri kalan %30 ben ve diğer kardeşime pay ettik.bize %15 düştü.resmi olarak bişey ayırmadığımız için zaman zaman abim onlara bişey vermicem deyip duruyor.bu noktada bizim üzerimizde bişey yok diye abim vermek istemesse hak talep edemezmiyiz? yasal olarak süreç nasıl işler ? ben yaklaşık 8 yıl erkek kardeşimde yaklaşık 8 yıl çalışmışlığı var. 18 yaşından küçükken çalıştıklarımızıda saymıyorum sgk olmadığı için.Değerli dönüşlerini bekliyorum şimdiden teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emre bey, sonuçta siz büyük abinizin üzerine olan maldan hak talep ediyorsunuz, bu aşamada dava açma hakkınız vardır ancak sonucun ne olacağına ilişkin bir şey söylememiz doğru olmaz, lehinize bir durumun ortaya çıkması biraz zor olacak, size bu konuda uzman bir avukata danışmanızı ve ona göre bir yol izlemenizi tavsiye ederiz, miras davaları kapsam ve konuları bakımdan geniş ve teferruatlı olduğundan en ufak bir bir değişiklik sonucu etkileyebilir.

 16. Fatma dedi ki:

  Merhabalar benim kayinbabam vefat etti biz yurtdisinda yasiyoruz esimdem abisi imza istedi miras icinmis esim olmayinca miras paylasabiliniyormu bize bi aciklama yapmadilar bu imzayla esimin mirasini hakkini elinden alabilirlermi oyle degilse bu imza ne icindir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fatma hanım bu konuda gerekli açıklamayı önceki yorumlarınızın altına yaptık, oradan faydalanabilirsiniz.

 17. Fatma dedi ki:

  Merhaba esimin babasi vefat etti biz yurt disinda kaliyoruz esim trye gitti geldi babasinin cenazesi icin esim trden donenden sonra edimin abisi esimden watsapla imzasini gondermesini istedi bu imza ne icin kulanilacagini aciklamadilar beni bilgilendirirseniz cok menmun olurum tsk ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fatma hanım, resmi işlemlerde şahsın bizzat ıslak imzası istenmektedir, fotoğraf, facebook, WhatsApp veya başka bir şekilde gönderilen imza ve beyanlarla resmi işlem yapılmaz, yapılmış olsa bile sahtedir, itiraz edebilir veya dava açabilirsiniz.

 18. orhan bilir dedi ki:

  merhaba orhan ben kolay gelsin köyde babadan kalma bi evimiz var 10 kardesiz ve anlasamiyoruz acik artirma ile satisa cikarmak gibi düsüncem var ya payima düşen parayi alayim yada evi alayim istiyorum varla yok arasinda olmaktansa böle bi çözüm geldi aklimiza ne tür dava acmamiz gerekir yada sizin öneriniz nedir iyi günler

 19. Yılmaz dedi ki:

  Mrb.miras hakkında bir sorum olacak.1975 senesinde annem vefat etmiş, ailenin tek çocuğu, babası daha evvel ölmüş, annesi (ananem) annemden 8 sene sonra vefat etti, bu arada babam 1981 yılında başka bir eş ile evlendi ve 2. eşinden 2 çocuk, ilk eşi olan annemden de biz iki kardeşiz, babamda 2008 de vefat etti, veraset ilamına göre, babamdan intikal ile üvey annem ve babamız bir annemiz ayrı kardeşlerimize de miras kalmakta.

  Bizim annemizden, analarımız ayrı kardeşlere miras kalması ne kadar doğru. Bu veraset ilamı bozulabilirmi.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yılmaz bey, miras hukuku başlı başına geniş bir hukuki konudur, miras ile ilgili konunuzun kapsamlı incelenmesi gerekmektedir, bu nedenle vukuatlı aile nüfus kayıt örneği çıkartarak bu konuda uzman bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

 20. Sat dedi ki:

  Üvey babam ölmeden önce kooparatif borcu ödüyordu tapu çıkmadan yani borç bitmeden vefat etti daha sonra annem ondan kalan emekli maaşı ile hem geçimini sağladı hemde borç ödedi fakat tapu 3 çocuk ve annemin üzerine eşit miktarda çıktı sorum şu annemin çoçuklarından bir tık fazla alması gerekmez miydi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sat, Genel miras paylarının tamamının belirlenmesinde en önemli faktör miras bırakanın eşinin sağ olup olmadığıdır, Sağ olan eş miras bırakanın çocukları ve torunları ile birlikte mirasçı olursa mirasın 1/4’ünü alır. Sağ kalan eş miras bırakanın annesi ve babası ile birlikte mirasçı olursa mirasın 1/2 sini alır. Miras bırakanın büyük anne ve büyük babası ve onların altsoyu ile mirasçı olursa eğer sağ kalan eş mirasın 3/4 ünü alır.

 21. Levent dedi ki:

  Selam…benim annemle babamın nikahı olmadığı için beni babaannem kimliğimi kendi üzerine aldı. babaannem öldü.ev miras olarak kaldı.fakat ablamlar ve abilerim beni şikâyet etmek istiyorlar.ben 38 yaşındayım aradan tam 38 yıl geçti. Şimdi şikâyet etseler nolur…..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Levent bey, Hukuk sistemimizde miras hukuku başlı başına ayrı bir yer almaktadır ve oldukça fazla ayrıntı içermektedir, bu nedenle kardeşlerinizin sizin hakkınızda davacı olmaları halinde davayı kazanıp kazanmayacakları yönünde kesin bir şey söylememiz mümkün değil ancak böyle bir şeyin yaşanması halinde uzman bir avukata danışmanız ve yardım almanız daha faydalı olacaktır.

 22. Yusuf dedi ki:

  Sayın Mehmet bey biz 5 kardeşiz babamın 100 dönüm arazisi var ve hepsini bir oğlunun üstüne yapmış bununla ilgili babam öldükten sonra nasıl arazi payşaşımı olacak bilgi verirseniz cok memnun olurum Teşekürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey, bu durumu aile içerisinde sulh yolu ile çözememeniz halinde dava açabilirsiniz, ancak böyle bir durumda bir avukata danışmanızı ve avukat aracılığı ile işlemlerinizi takip ettirmenizi öneririz. Bu haliyle babanızın vefatı halinde bütün arazi üstüne kayıtlı olan kardeşinize kalacaktır.

 23. Coşkun dedi ki:

  Merhaba Mehmet Zeki Bey, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
  Benim Babam ve Annem vefat etti. Babamın köyde bulunan arsaları için Veraset ilamı çıkarttık toplamda 9 kardeşiz bu arsa ve tarlaların biran evvel paylaşımını istiyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Yardımcı olursanız seviniriz. Şuan elimizde sadece Veraset ilamı vardır.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Coşkun bey, mirasçılar aralarında anlastıysa sorun yok kendi haklarını istediklerine devredebilirler, elinizde bulunan veraset ilamı ile tapuya başvurabilir kime nereyi devretmek istiyorsanız işlem başlayabilirsiniz bulunduğunuz yerdeki tapu müdürlüğü personeli bu konuda size yardımcı olacaktır.

 24. Bora güngör dedi ki:

  Merhabalar, anne ve babamız vefat etti biz 5 kardeşiz ve anne ve babamızdan bize KALAN 50 dönüm tarla var,biz bunu satmaya anlaşamıyoruz,herkes kendi payını alamaz mı satmak için??
  Teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bora bey, Mirasın paylaşımında çözüm yaşamanız halinde ortaklığın giderilmesi davası açabilirsiniz. Bu konuda Ortaklığın Giderilmesi Davası Nasıl Açılır konulu makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 25. Ibrahim dedi ki:

  Merhaba, Annemden sağlığında oturduğu evi ölene kadar benim öldükten sonra senin. Diyerek tapu aldım annem vefat etti kardeşlerim daha önceden tum miraslarin paylasilmasina rağmen bu evden de hak talep ediyorlar si üç ne olur acaba. Teşekkür.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İbrahim bey, annenizden kalan evin tapusunu aldığınız için şu anda yasal olarak size ait ancak bu satışın iptali ile ilgili diğer mirasçıların dava açma mirastan pay isteme hakları var, böyle bir durumda da ilgili mahkeme ileri sürülen delilleri değerlendirerek bir karar verecektir, bir avukatla danışarak ayrıntılı bilgi almanızda fayda var.

 26. Ahmet tan dedi ki:

  Merhaba bende bişey sormak istiyorum benim dedemin kardeşi vefat ediyor onun çocuğu eşi tarafindan benim dedeme bırakıp gidip evlilik yapıyor. Benim dedemde onu yanında büyütüyor şimdi benim dedem de vefat etmiş ve dedemin kardeşinin oğlu babam ve amcalara dava acmis benimde mirasta hakkım var diyor öyle bir hakki var mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey, böyle bir durumda mahkeme dedenizin nüfus kaydına göre işlem yapacaktır, dedenizin kardeşinin oğlu nüfus kaydında amcanız olarak görünüyorsa mirastan hak almasına engel bir durum yoktur.

 27. Safiye dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey Eşimin babası vefat etti bunlar 6 kardeşler fakat 3çü ikinci hanimdan benim kayinvalidemle ayrılmışlar asıl sorum şu:Bir bankada kasa var bu kasadaki para pay edilirken eşi görünen hanım yüzde kaç alır diğer 6 kardeşe yüzde kaç bölünür. Saygılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Safiye Hanım, miras paylaşımı vefat eden muris’in alınan veraset ilamındaki payları oranında pay edilir, kanunen hak sahibi olmayan biri mirastan pay alamaz, miras hakkı olan kişiye de bu hakkından vazgeçmesi için kimse baskı yapamaz. Sulh Hukuk Mahkemesinden alınan veraset ilanında kimin ne kadar mirastan pay alacağı açıkca belirtilir.

 28. Safiye dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey Eşimin babası vefat etti bunlar 6 kardeşler fakat 3çü ikinci hanimdan benim kayinvalidemle ayrılmışlar asıl sorum şu:Bir bankada kasa var bu kasadaki para pay edilirken eşi görünen hanım yüzde kaç alır diğer 6 kardeşe yüzde kaç bölünür. Saygılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Safiye Hanım, miras paylaşımı vefat eden muris’in alınan veraset ilamındaki payları oranında pay edilir, kanunen hak sahibi olmayan biri mirastan pay alamaz, miras hakkı olan kişiye de bu hakkından vazgeçmesi için kimse baskı yapamaz. Sulh Hukuk Mahkemesinden alınan veraset ilanında kimin ne kadar mirastan pay alacağı açıkca belirtilir.

 29. Aysenur88 dedi ki:

  Hocam 5 kardesiz 4 kiz 1 erkek babamin mal varligi cok hepimiz evliyiz erkek olan babamin evinde ust katinda yaşiyor 10 yildir calismiyor sgksini dahi babam ödüyor .evli kiz olanlar kirada oturuyor zorda olanlarda var ama biz yine hakkmz istemiyoruz suanlik bi ölüm kalim olmadigi surece .Babam bzede verecegi mallardan aldigi kiralari biriktirip arsa dukkan ev aliyor ve bunlari erkek kardesime yapiyor dger evler babamin ustunde.yani bizede duşcek sonucta onlar.biz ilerde babamiz vefat ettiginde erkek kardeşimize aldigi evlere hak talep edebiliriz sonucta ne calişiyor nede ssksini öduyor eşinin cocuklarinin hersyn babam karşiliyor.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşenur hanım, Babanızın sağ olması nedeniyle miras ile ilgili herhangi bir işlem yapmanız mümkün olmadığı kanaatindeyiz, bu durumda babanızın kendi malları üzerinde serbest tasarruf hakkı bulunmakta, ancak yine de bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak veya farklı bir hukuki yol izlemek istiyorsanız bu konularda uzman bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 30. Merve dedi ki:

  Merhaba,
  Babaannemin vefatı ile kalan malları babam ve kardeşleri pay edemediler. Diğer kardeşleri satış için yardımcı olmadılar. Babamı da kaybettik yakın xamanda. Şimdi yine paraya ihtiyaçları olmadığı için satış yaptırmıyorlar. Satışın olması için nasıl bi yol izleyebiliriz ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Merve hanım, Babaannenizin miras hakkından faydalanmak için ortaklığın giderilmesi davası açabilirsiniz, böyle bir durumda diğer murislerle anlaşamamanız halinde Sulh Hukuk Satış Memurluğu tarafından dava konusu mal satışı yapılacak ve mirasçılara payları oranında pay edilecektir.

   Herhangi bir yerde bulunan ortak mala veya taşınmaza ilişkin olarak, ortak mülkiyet ile sahip olan bireylerin, bu ortaklığa bağlı olarak kendi aralarında taksim ve paylaşma yapamamaları halinde mahkeme yolu ile paylarının teksim edilmesi ya da satışının gerçekleştirilip payları oranındaki satış bedelinin kendilerine ödenmesi amacıyla açılan davalara İzale i şuyu davaları, diğer adıyla ortaklığın giderilmesi davaları denmektedir.
   Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek için İzale-i Şuyu (Ortaklığın Giderilmesi Davası) Nedir konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

 31. Ali usta dedi ki:

  Merhaba merve hanım babam annem vefat etik biz 10 kardeşiz babamın bankada 20 milyon parası var kardeşler dokuzu fekatlemeyi verdi bir si hasta olduğu için vermiyor bu konuda ne yapmalıyız birde dilekçeyi nasıl yazacağız yardımcı olursanız sevinirim tesekurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey, vekaletnameyi vermeyen kardeşinizin akıl hastası olduğunu iddia ediyorsanız, kardeşiniz ile ilgili olarak

   Öncelikle kardeşinizin akli melekelerinin yerinde olup olmadığının tespiti amacıyla Sulh Hukuk Mahkemesinden tespit yapılmasını talep edebilirsiniz. Ancak önceden kişinin yakınları tarafından tam teşekküllü hastaneden bu durumu belgeler bir rapor almışsa mahkeme buna da itibar edebilir. Şüpheli durumlar ya da farklı gerekçelerle mahkeme buna itibar etmeyerek yeniden belirlediği tam teşekküllü hastaneden rapor aldırılmak üzere gönderebilir. Hastane raporuna göre de kısıtlama kararı verir. Bu aşamadan sonra kısıtlı kişi için vasi talebinde bulunarak kanuni temsilci atanması için yine Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapılabilir.

   Diğer bir durum ise; anlaşan 9 kardeşin Sulh Hukuk Mahkemesinden almış oldukları veraset ilamını dilekçelerine ekleyerek yine Sulh Hukuk Mahkemesine miras bırakanın bankada bulunan parasının hak sahiplerine paylaştırılması amacıyla dava açabilirsiniz.

   Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek için bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 32. Merve dedi ki:

  Merhaba benim bi sorum olucak anne baba 12 yil once vefat etti babadan kalan otogarda pay var 8 milyara yakin dort kardes kaldik suan iclerinde bi en buyugumuz evli bi de en kucugu olarak ben evliyim 12 yil boyunca ordan hic bi pay almadim suan da alamiyorum en buyugumuz babamin otagardaki payini amcamin uzerine yaptirmis ben dava acsam oradaki payimi alabilirmiyim elimde hic bir delil yok kagit falan

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Merve hanım, Babanızdan kalan payı resmi olarak belgeleyemiyorsanız dava açmanız halinde bu davayı kazanmanızın zor olacağı kanaatindeyiz. Her ne olursa olsun hukuk sistemiz öncelikli olarak resmi kayıtları dikkate almaktadır.

 33. yalçın kaya dedi ki:

  Mehmet bey dayım öldü.ana ve babası ve eşi önceden ölmüştü.Hiç cocuğu yok,sorum şu:iki ana baba bir ve iki baba bir kardeşleri var bular arasında paydaşlık nasıldır teşekkür eder saygılar sunarım. Not;paylaşılacak gayrı menkulu eşinin ölümünden sonra satın almıştı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yalçın bey,
   Dayınızın eşinin ve anne babasının önceden ölmüş olması, hiç çocuğunun da olmaması halinde, dayınızın vefatı nedeniyle kalan malları en yakınları olan kardeşlerine miras olarak kalır, miras kız ve erkek kardeşler arasında eşit olarak paylaştırılır. Miras paylaşımı Sulh Hukuk Mahkemesinden alınacak olan veraset ilamındaki paylara göre mirasçılara paylaştırılır.

   1. yalçın kaya dedi ki:

    Mehmet bey cevabınızdan anababa bir kardeşlerle bababir ana ayrı kardeşler arasında paydaşlık farkı yok diye anladım! doğrumu? Teşekkerler

Önceki yazıyı okuyun:
Tazyik Hapsi Nedir

Ceza Muhakemesi Kanununda tazyik hapsi ile ilgili herhangi bir tanım yapılmış değildir. Ancak, tazyik hapsinin  de disiplin hapsine benzer özelliklere...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016