Kartel Faizi Uygulayan 12 Banka Dava Dilekçe Örneği

A+
A-

Rekabet Kurulu tarafından 12 bankaya tüketicilere kartel faizi uyguladıkları gerekçesi ile 1 milyar 116 milyon 957 bin TL tutarında rekor bir ceza kesilmesi ve bu konunun kamuda iyice ses getirmesi sonrasında; tüketiciler ve avukatlar bankalara alacak davası açmak için birbirleri ile yarışır hale gelmiş durumdadır. Bizler de Dilekcesepeti.com olarak daha önce sizlere hazırlamış olduğumuz birçok dilekçe örneğini paylaştığımız üzere; bu yazımızda da kartel faizi uygulayan 12 banka dilekçe örneğimizi paylaşacak ve hangi Mahkemeye dava açılmalı, hangi belgeler temin edilmeli, vs. gibi kısacası süreç hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kartel Faizi Ne Demek

Kartel faizi; bankaların bir araya gelmesi ve birlikte hareket etmesi suretiyle piyasada belirleyici bir mekanizmayı hayata geçirip, bunun vermiş olduğu güçle birlikte faiz oranlarını kendilerine göre belirlemesi, bunun sonucunda da tüketicilere piyasa şartlarından daha yüksek oranlarda faizle kredi tahsis etmesi, kredi kartı borcuna faiz uygulaması ya da kredili mevduat hesabından yüksek oranda aldığı faizin adıdır.

Hangi Bankalar Kartel Faizi Uyguladı

Kartel faizi uygulayan 12 banka; Vakıfbank, Garanti Bankası, ING Bank, Halk Bankası, Akbank, İş Bankası , QNB Finansbank, HSBC Bank, Denizbank , Türk Ekonomi Bankası (TEB), Yapı Kredi Bankası ve T.C. Ziraat Bankası ‘dır.

Kartel Faizi İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Kendisine bir şekilde kartel faizi uygulanılan ve bu işten maddi anlamda zarar gören tüketicilerin; dava açması gerekiyor. Kartel faizi davası açabilmek için bir dava dilekçesi ( yazımızın sonunda örnek dilekçe paylaşılmıştır ) hazırlayarak adliyelere müracaat etmek gerekiyor.

Kimler Kartel Faizi Davası Açabilir

Bu noktada kartel faizinin uygulandığı dönemde; kredi kartı kullanan, kredili mevduat hesabı kullanan ya da kredi çeken herkes bu konunun muhatabı olmuş durumda. Düşük miktarlı kredilerde belki çok bir zarar olmayabilir ancak yüksek miktardaki kredilerde ortaya hatırı sayılır rakamlar çıkabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dolandırıcılık Suçu Dilekçesi Örneği : Kolayca Uyarlayabilirsiniz

Kartel Faizi Hangi Zaman Aralığında Uygulandı

21 Ağustos 2007 ile 22 Eylül 2011 tarihleri arasında saydığımız 12 banka tarafından tüketicilere kartel faizi uygulanmıştır. Bu tarihler arasınıda kredi çeken, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı kullanan ya da bir şekilde bankaya faiz ödemesi yapan ve zarar gören herkes dava açabilecektir.

Kartel Faizi Davası Hangi Mahkemeye Açılır

Bu konuda daha önceden bir belirsizlik var iken; Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından kesin bir karar verilerek, kartel faizi davalarında yetkili mahkemeler Tüketici Mahkemesi olarak belirlenmiştir. Ancak kartel faizinden zarar gören taraf kamu kurumları vakıf, dernekler, vs. gibi tüzel kişiler ise davanın Asliye Hukuk Mahkemesi ‘ne, ticari bir kredi ise de Asliye Ticaret Mahkemesine dava açılması gerekiyor. Açılacak dava türü ise belirsiz alacak davasıdır.

Hukuki Deliller Neler

Bu konuda tüketiciler olarak elimizin güçlü olduğunu bir kez daha sizlere hatırlatalım. Rekabet Kurulu ‘nun kesmiş olduğu para cezası, bankalar tarafından bu para cezasına itiraz edilmesi üzerine verilen Ankara 2.İdare Mahkemesi kararı, bu kararın temyizi üzerine verilen Danıştay 13. Dairesi ‘nin  kesin kararı en büyük hukuki delillerdir.

Kartel Faizinde Zamanaşımına Dikkat

Kartel faizi davası açacakların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan birisi de dava zaman aşım süresidir. Bu tip davaların zamanaşımı süresi 10 yıldır. Bu sürenin başlangıç tarihi ise kredinin çekildiği ve zararın oluştuğu tarihtir. Dolayısıyla 2007 yılında kartel faizine maruz kalan tüketicilerden zamanaşımına girenler 2017 yılı itibariyle başlamıştır. Bir örnek verek olursak; 12 Mart 2010 tarihinde kartel faizi uygulayan 12 bankadan birisinden kredi çeken bir tüketicinin dava açmak için, zamanaşımından önceki son tarihi 11 Mart 2020 ‘dir.

Kartel Faizi Davasından Ne Kadar Tazminat Alınır

Hukukta yer alan uygulamaya göre; bu tip davalarda talep edilebilecek tazminat miktarı, zarar gören kişinin gördüğü zararın 3 katından fazla olamamaktadır. Yani kartel faizi uygulanması nedeniyle 5 bin TL  zarar eden bir tüketici 15 bin TL ‘lik bir dava açabilecektir. Tabii ki burada hakimin, yargılama sonucunda takdir edeceği bir rakam ile tazminat miktarı belirlenecektir.

Kartel Faizinde Ne Kadar Fazla Faiz Uygulandı

Belirtilen dönemlerde 12 bankanın tüketicilere kartel faizi olarak; bireysel ihtiyaç kredilerinde % 0,10 puan civarı, taşıt kredilerinde % 0,05 – 0,20 puan civarı, konut kredilerinde ise % 0,15 puan civarı fazla faiz uyguladığı belirtilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sürmeli Gaz Yozgat Doğalgaz Dilekçe Örneği (Abonelik,vs.)

Kartel Faizi Hesaplama

Bu hesabı yapabilmek için öncelikle; o dönemde kullanmış olduğunu kredinin ne kadar bir faiz üzerinden size tesis edildiğini öğrenmelisiniz. Bunu öğrendikten sonra bu faiz oranı ile toplamda sizden ne kadar faiz ödemesi tahsil edildiğini kenara not ediyoruz. Sonrasında ise; yukarıda vermiş olduğumuz kredi türlerine göre ne kadar fazla faiz uygulandığına bakıp, asıl bize uygulanması gereken faiz oranını buluyoruz. Daha sonra çektiğimiz krediyi bu faiz oranı üzerinden tekrar hesaplayarak bizden aslında alınması gereken faiz miktarını buluyoruz. Sonrasında da aradaki farkı tespit ederek bizden fazla tahsil edilen faizi tespit etmiş oluyoruz.

Kartel Faizi Örnek Hesaplama

 • 2010 yılında % 0,95 faiz oranı ile 150 bin TL 10 yıl vadeli konut kredisi kullanan bir tüketiciyi baz alalım.
 • Kartel faizi uygulayan bankanın, bu tüketiciye % 0,15 puan daha fazla faizle (hangi kredi türünde ne kadar fazla faiz uygulandığı hemen yukarıda paylaşılmıştır) kredi verdiğini görmekteyiz. Yani asıl faiz oranı % 0,80 olması gerekirken, banka bu tüketiciye % 0,95 ile kartel faizi uygulayarak kredi vermiştir. % 0,95 faiz ile 120 ay vadeli bir kredide toplam faiz ödemesi; 102 bin 043 TL olarak hesaplanacaktır.
 • Şimdi asıl uygulanması gereken % 0,80 ‘lik faiz oranı ile 120 ay vadeli 150 bin TL ‘nin faiz ödemesi ne kadar olur bir de onu hesaplayalım ( bu konuda finans sitelerinin hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz ). Bu rakamlar üzerinden yapılacak faiz ödemesinin ise; 83 bin 902 TL olduğunu görmekteyiz.
 • Her iki faiz ödemesi arasındaki farkı hesapladığımızda; 102 bin 043 TL – 83 bin 902 TL yapacak olursak; toplam uygulanan kartel faizinin 18 bin 141 TL olduğunu görmekteyiz.
 • Sonuç itibariyle bu tüketici; kendisi aleyhine kartel faizi uygulayan bankaya 3 katı kadar yani 52 bin 423 TL ‘lik tazminat davası açma hakkında sahip olacaktır. Bu üst sınırdır. Hakim bu sınırın altında da takdirde bulunabilir bunu unutmayalım.

Kartel Faizi Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Bu konuda en baştan belirtmek gerekir ki; bankalar da bu konuda hukuki mücadeleye devam edecek, ilk derece Mahkemesi olan Tüketici Mahkemelerinin ve Asliye Hukuk Mahkemeleri ‘nin kararlarını temyiz edecektir. Konu Yargıtay ‘a ya da İstinaf Mahkemelerine taşınacak, bu Yüksek Mahkemeler tarafından nihai kararlar verilecektir. Bankaların yanı sıra tüketicilerin de kararı temyiz etme hakkı olacaktır. Tüm bu işlemler de ister istemez uzun sürebilecektir. Bu işlemlere başlamadan bu süreci göze almak gerekir.

Kartel Faizi Dava Dilekçe Örneği

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Banka Kartel Faizi dava dilekçe örneği

Kartel Faizi Dava Dilekçesi

Banka Kartel Faizi iadesi için dava dilekçesi örneği

Kartel Faizi Dava Dilekçesi

Dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

Kartel Faizi Dava Dilekçesi

Sitemizdeki paylaşımlar tamamen bilgilendirme amaçlı olup, dava açmadan önce; herhangi bir hak kaybı yaşamamak adına alanında uzman bir hukukçudan yardım almanız sizin adınıza daha doğru olacaktır.

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Süreyya Ü. dedi ki:

  Kartel faizi davası açanilmek için harç var mı varsa ne kadar harç yatırmak gerekiyor?

  1. Admin dedi ki:

   Tüketici Mahkemesi ‘ne açılan davalarda harç alınmamakta olup, sadece gider avansı alınmaktadır. Bu rakamda 200 TL civarında bir rakamdır. Bu paradan yargılama giderleri karşılanacak, daha sonra kalan para iade edilmektedir. Eğer yargılama sonucunda yargılama masrafları karşı tarafa yüklenirse; tüm avans ödemesi iade edilecektir. Kartel Faizi davalarında; krediyi çeken tarafın tüzel kişi olması halinde ise Asliye Hukuk Mahkemesi ‘ne, çekilen kredinin ticari kredi olması durumunda Asliye Ticaret Mahkemesi ‘ne dava açılması gerekmektedir. Bu durumda ise harç devreye girecek olup, nispi harç alınacaktır, yani açılacak davanın miktarına göre değişmektedir. 10 bin TL ‘lik açılacak bir davada ortalama 310 TL civarında harç ve avans ödemesi yapılacaktır.

 2. alper dedi ki:

  4 parça toplam 20 milyar kredi çektim 80 milyar odedim.bu faizler erken kapama cezası falantam 60bin faiz aldılar .Haram Haram bankacılar siz cocugunuza nasıl yediriyosunuz o parayı.

  1. Admin dedi ki:

   Alper Bey, hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız hukuki anlamda bir mücadele vermenizi tavsiye ederiz. Biz mücadele verdikçe bu hak yemeler her geçen gün daha da azalacaktır. İyi günler dileriz.

 3. Yeliz dedi ki:

  Çok başarılı bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

  1. Admin dedi ki:

   Rica ederiz, istifade edilebiliyorsa ne mutlu bize. Bu tarz yazılarımızı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya üzerinden paylaşarak, daha çok kişinin hakkını arayabilmesini sağlayabilirsiniz. “Paylaş” butonunu kullanmanız yeterli olacaktır. İyi günler dileriz.

 4. Zeliha dedi ki:

  Aydınlatıcı yazi olmus emeginize sağlık. ..ayni bankadan 3 yada 4 defa kredi cektim ama her seferinde yapılandırdım cektigim kredi sayısıncamı dilekce vermem gerekiyor yoksa tek bir dilekce yeterli olurmu teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Zeliha Hn;
   İstifade edebildiyseniz ne mutlu bizlere. İlk defa böyle bir örnek ile karşı karşıyayız. Öncelikle konu hakkında alanında uzman bir hukukçudan yardım almanız yararınıza olacaktır. Yine de tüm krediler aynı bankada ise tek bir dilekçe yeterli olabilir. Tek dilekçe ile dava açtıktan sonra ilerleyen aşamalarda bu konuda Mahkeme tarafından; davaların ayrı yürütülmesi yönünde bir karar verilebilir. Zamanaşımı süresi yönünden bir sıkıntı yok ise böyle bir yol izleyebilirsiniz ancak az önce de dediğimiz üzere bir hukukçudan yardım almanızı hak kaybı yaşamanızın önüne geçecektir.


Önceki yazıyı okuyun:
Karşılıksız Yararlanma Suçu Nedir

Kaçak olarak elektrik ve su kullanmak veya borçtan dolayı mühürlenen sayaçların mühürleri kırılarak elektrik ve su kullanmaya devam etmek Türk...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016