Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Feshi ve Tazminat Davası

Müteahhit ve arsa sahibi arasındaki anlaşmazlıklar gün geçtikte artmakta ve pek çok dava ile karşılaşılmaktadır. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile kurulan hukuki ilişkide taraflar genel anlamda sözleşme hükümlerine, emredici hukuk kurallarına ve dürüstlük kurallarına uymakla yükümlüdürler. Taraflardan herhangi birinin sözleşmeye devam etmekten vazgeçmesi durumunda bu kurallar nazara alınır.

Müteahhit Tarafından Açılabilecek Davalar

Arsa sahibi, kat karşılığı inşaat sözleşmesi kapsamında sözleşmeyi haklı ve geçerli bir neden olmaksızın feshederse, müteahhidin sözleşme gereği yaptığı masrafları ve sözleşmenin feshi nedeni ile meydana gelen zararlarını ödemekle yükümlü olacaktır.

Arsa Sahibi Tarafından Açılabilecek Davalar

Müteahhit, inşaatın yapılması için gereken tüm hukuki ve idari prosedürleri yerine getirmek ile yükümlüdür. Müteahhit tarafından kat karşılığı inşaat sözleşmesinin haksız feshi veya taahhüt edilen hususların eksik yapılması durumunda, arsa sahipleri uğradıkları zararları müteahhitten isteyebilir.

Kat Karşılığı Sözleşmesinin Feshi ve Tazminat Davaları Nasıl Açılır

Arsa sahibi, sözleşme gereğini zamanında yerine getirmeyen müteahhit hakkında dava açma hakkına sahiptir. Dava açmadan önce noterlik aracılığı ile sözleşme şartlarını yerine getirmesi için müteahhide ihtarname gönderilmelidir. İhtarnameye rağmen sözleşme şartlarını yerine getirmeyen müteahhide dava açılabilir. Dava dilekçesinde, davaya konu taşınmazda oluşan zarar belirtilerek  nispi harç ve gider avansı yatırılmalıdır. Harç miktarı, oluşan zarar ve tazminat miktarının binde 68,31 in 1/4 ü kadardır. Yargılama sırasında keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacağından gider avansından ayrı olarak keşif ve bilirkişi masrafları da yatırılması gerekmektedir. Dava dilekçesinin ekine davalıya yapılan ihtarname ve davalı müteahhit ile yapılan sözleşme sureti mutlaka konulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kentsel Dönüşüm Nedir Nasıl Başvurulur Hazır Dilekçe Örneği

Kat Karşılığı Sözleşmesinin Feshi ve Tazminat Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme Neresidir

Kat karşılığı sözleşmesinin feshi ve tazminat davasında davaya bakmak ile yükümlü mahkeme, sözleşmeye konu taşınmazın bulunduğu yer asliye hukuk mahkemesidir.

Kat Karşılığı Sözleşmesinin Feshi ve Tazminat Davası Dilekçe Örneği

Resimleri Büyütmek İçin Tıklayınız

Kat Karşılığı Sözleşmesinin Feshi ve Tazminat Davası Dilekçe Örneği Word Formatında

Dilekçe örneğini word formatında bilgisayarınıza indirmek ve üzerinde düzenleme yapmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

kat karşığı sözleşmenin feshi ve tazminat dilekçe

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Evlat Edinme Davası Dilekçe Örneği

  İnsanoğlunun belkide bu hayatta tattığı en güzel duygu evlat sevgisidir. Maalesef sağlık problemleri nedeniyle çocuk sahibi olamayan aileler de bulunmaktadır....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016