Kazai Rüşt Ergin Kılınma Dava Dilekçe Örneği | Dilekcesepeti.com

Kazai Rüşt Ergin Kılınma Dava Dilekçe Örneği

Bağlantı Reklamları

Ülkemizde, bir kişinin reşit sayılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak, bazı durumlarda mahkeme kararı ile ya da evlilikle 18 yaşını doldurmadan da reşit olunabilir. Mahkemeye başvurularak reşit olunma işlemine kazai rüşt denilmektedir. Bu yazımızda kazai rüştün ne olduğu ve kazai rüşt kararının nasıl alındığı ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Kazai Rüşt Nedir

18 yaşını doldurmamış bireylerin mahkeme yoluyla kazanılan ergenlik işlemine kazai rüşt denilmektedir. Kanunlarımızda bir kişinin reşit sayılabilmesi için; 18 yaşını doldurmuş olması, 15 yaşını doldurmuş ancak 18 yaşını doldurmamış olsa bile ailesinin izni ile evlenmiş olması ya da mahkeme kararı ile kazai rüşt kararı verilmiş olması gerekmektedir.

Kazai Rüşt Davası Nedir

Kazai Rüşt Kararı Nasıl Alınır

Kazai Rüşt kararı alınacak olan kişinin ve ailesinin mahkemeye dilekçe ile başvurmaları ile dava açılabilir. Ancak kazai rüşt kararı verilebilmesi için de bazı şartlar aranmaktadır. Kişinin kendisinin ve anne, babasının onayı. Kişinin on beş yaşını doldurmuş olması.  Kişinin hareket etme becerisinden yoksun olmaması (akıl hastalığı, akıl zayıflığı, sarhoşluk vb.) aranan şartlardandır. Belirtilen bu şartların eksik olmaması halinde mahkeme tarafından kişinin doktora sevki sağlanır. Doktor tarafından yapılan muayenede küçüğün ayırt etme gücüne sahip olup olmadığı yönünde rapor tanzim edilir. Verilecek rapor doğrultusunda mahkemece karar verilir.

Kazai Rüşt Davasında Görevli Mahkeme

Kazai rüşt davasında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Yetkili Mahkeme ise kazai rüşt kararı alınmak istenen küçüğün yerleşim yeri mahkemesidir. Kazai rüşt davalarında davalı yoktur, hasımsızdır. Davacı ise, küçüğün kendisi veya velisi, küçük vesayet altında ise vasisi veya kanuni temsilcisidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tutuklama Talebinin Reddine İtiraz Nasıl Yapılır

Kazai Rüşt Dava Dilekçesi Örneği

Kazai rüşt davası ile ilgili hazırlanmış örnek dilekçeleri hemen aşağıda paylaşılmış olup, dilekçeler üzeride gerekli düzenlemeleri yaparak uyarlayabilirsiniz. Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

Kazai Rüşt Ergin Kılınma Dava Dilekçesi

Dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Kazai Rüşt Ergin Kılınma Dilekçe Örneği

 

Bağlantı Reklamları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Adli Kontrolde Süreler ve Uygulama Şekli

Hukuk sistemimizin içerisine yakın zamanda giren adli kontrol uygulaması, kişiyi özgürlüğünden yoksun kılmadan belli kurallar ve yaptırımlar çerçevesinde denetim altında...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016