Keçi Yetiştiriciliği İçin Devlet Tarafından Verilen Destekler Neler

A+
A-

Devletin köyden kente göçün önüne geçmek için aldığı bir dizi tedbirler hayata geçmeye devam ediyor. Son yıllarda köyden kente göç oranın çok fazla olması tarım ve hayvan üretimi bakımından ülkemizin zor durumda kalmasına neden olmuştur. Özellikle artan vergiler, yemlere, gübreye ve  mazota gelen zamlardan sonra köyde üretim hayatına devam edenler bu alanda vermiş olduğu hizmetleri bırakarak kent hayatına geçiş yapmayı tercih etmiştir. Devlet tarafından hazırlanan bir çok proje ile köyden şehre yapılan göçün önüne geçilmesi ve şehirden köye geri dönüş yapılmasını sağlamak amaçlanmıştır.

keçi yetiştiriciliğine devletin verdiği hibe

keci yetistiriciligine devlet tarafindan bazi hibe geri odemesiz kredi destegi veriliyor

Keçi yetiştiriciliği yapmak isteyenler için bugün sizlere devletin sunduğu destek türleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Ülkemizde yetişen keçi ırakları arasında Tiftik keçisi, Saaneen keçisi, Kilis keçisi ve Honamlı keçi ırklarının son derece verimli olmasından sonra devlet bu ırklardan keçi yetiştirecek olanlara belli programlar dahilinde hibe kredi türleri sunmaktadır. Özellikle IPARD ve IPARD2 , TKDK gibi projelerin hayata geçmesinden sonra 1 Milyon Euro’ya kadar hayvancılık destek kredileri sunulmaktadır.

Keçi yetiştirme hibe kredisi

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2017 yılı içerisinde hayvancılığı desteklemek adına verdiği 30 Bin TL hibe kredi türüne talebin oldukça fazla olması dikkatleri çekmişti. Bu hibe kredi türüne olan başvurunun çok fazla olmasından sonra Keçi yetiştirmek isteyenlere bu sene içerisinde hibe kredisi verileceği açıklandı.

Keçi yetiştirme için hibe kredi çekme şartları nelerdir?

Daha önceleri hibe kredi türü verirken bazı şartlar isteyen bakanlığın bu sene içerisinde verdiği hibe kredi türünde herhangi bir şart aramaksızın kredi verdiğini açıklaması talebin artmasına neden olmuştu. Ancak 2018 yılı içerisinde aynı politika ile kredi vermesi planlanan bakanlığın sizlerden istemesi muhtemel şartları buradan açıklamak istiyoruz.

 • Hibe kredi almak için köyde belli bir dönüm arazinizin bulunması gerekmektedir,
 • Keçi yetiştirmek istediğiniz köyde adınıza kayıtlı bir evin bulunması gerekmektedir,
 • ÇKS kaydınızın bulunması,
 • Daha önce hayvancılık ile en az 5 yıl içerisinde uğraşmış olmak
 • Ve keçi yetiştirmek için yetiştiricilik sertifikalarınızın bulunması gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Başvuru Formu İndir : Nasıl Doldurulur (Detaylı Anlatım)

Bu yukarda belirttiğimiz şartlar doğrultusunda sizlere kredi verme şartı sunulabilir. Ancak belirttiğimiz gibi bu kredi türünün 2018 yılı içerisinde bu şartları sizlerden talep edip etmeyeceği merak konusu olmaya başladı. Yılın sonlarına doğru Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın keçi yetiştirme hibe kredi şartlarını sizlere açıklayacaktır.

keçi yetiştiriciliğine devletin verdiği destek

keci yetistiriciligi icin devlet tarafindan verilen destekler neler

Keçi yetiştiriciliği programları dahilinde sizlere sunulacak olan bir diğer hibe kredi türü de genç çiftçilere yönelik olarak geliştirilen programlardır. Geçen sene verilen bu kredi türü ile birlikte birçok kişinin bu hibe kredi türüne başvuruda bulunduğunu ve bu sayede hayvan yetiştiriciliği yapmaya başladığını gördük. Sizlerde bu hibe kredi türlerinden faydalanarak keçi yetiştirmek için devletin sizlere sunduğu bu destek programlarından satın alabilirsiniz.

Sitemiz üzerinden hayvancılık ile ilgili devlet destekleri konusunda daha fazla döküman ve bilgiye ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Salih dedi ki:

  Yardımcı olursanız bu işe gunuluyum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Salih bey, KOSGEB ile ilgili verilen desteklerin neler olduğu, KOSGEB desteklerinden nasıl faydalanacağınız ve KOSGEB desteği için nereye başvurmanız gerektiği ile ilgili sitemizde yazmış olduğumuz makalelerimizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Kazai Rüşt Ergin Kılınma Dava Dilekçe Örneği

Ülkemizde, bir kişinin reşit sayılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak, bazı durumlarda mahkeme kararı ile ya da evlilikle...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016