Kesin Kat’i Rapora İtiraz Dilekçesi Örneği

| , , ,

Adli bir vaka sonucunda yaralanan kişi hakkında daha önce yapılan tedavileri ve geçici raporu da göz önünde bulundurularak uygulanan tedavi sonucunun tamamen aydınlığa kavuşması sonucu verilen rapora kesin (kat-i) rapor denilmektedir. Kesin (Kat-i) raporun ne olduğu, nasıl ve nereden alındığı, nasıl itiraz edildiği gibi konularda daha önce Kesin (Kat-i)  Rapor Nedir, Nasıl Alınır konulu yazımızla ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda da yine kesin (kat-i) rapor ile ilgili genel konulara değinerek kesin (kat-i) rapora itiraz dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

kesin kat i rapor itiraz dilekçesi
Kesin Kat’i Rapora İtiraz Dilekçesi Örneği

Kesin (Kat-i) Rapor Nedir, Nasıl Alınır

Kesin rapor genellikle geçici raporla karıştırılmaktadır. Geçici rapor, adli vaka sonrası hemen özel veya kamu hastanelerinden verilen rapordur, bu rapor taksirle veya kasten sonucunda veya darp nedeniyle yapılan müracaat sonucunda ilgili hastane tarafından verilebilir. Yapılan soruşturma veya kovuşturma aşamasında kesin rapor aldırılması amacıyla mağdur ilgili sağlık kuruluşuna sevk edilebilir. Genellikle, adli tıp kurumunun bulunduğu illerde kesin rapor aldırılma işlemleri, adli tıp kurumu şube müdürlüklerinden talep edilmektedir, bunun yanında gerek görülmesi halinde üniversite veya devlet hastanelerinden de aldırılabilmektedir. Kesin (Kat-i) rapor, herhangi bir adli vaka sonucunda yaralanan kişinin tedavisi sonucunda hastanın durumunun tamamen aydınlığa kavuşması amacıyla verilen rapordur.

Kesin (Kat-i) Rapor Nereden Alınır

Kesin (Kat-i) rapor ilgili savcılık veya mahkemenin talep ettiği yerden alınır. Bu konuda ilgili sağlık kuruluşu ile gerekli yazışmalar yapılır ve talep yazısına daha önceden temin edilmiş geçici rapor ve tedavi evrakları, film ve grafikleri eklenir. Soruşturmanın veya kovuşturmanın yürütüldüğü yerde adli tıp kurumunun bulunması halinde genellikle kesin raporun aldırılması adli tıp kurumundan talep edilmektedir. Ancak, gerek görülmesi halinde ilgili savcılık veya mahkeme kesin raporu devlet veya üniversite hastanelerinden de aldırmak için talep edebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkeme Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği

Kesin (Kat-i) Rapora Nasıl İtiraz Edilir, İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır

Kesin (Kat-i) rapor aldırılmasını gerektirecek soruşturma ve kovuşturmalarda, dava konusunun taksirle yaralanma, kasten yaralanma veya darp sonucu yaralanma olması gerekmektedir. Bunların dışındaki herhangi bir soruşturma veya kovuşturma için kesin rapor talep edilmez. Örneğin hakaret veya tehdit ile ilgili açılacak bir davada kesin raporu aldırmayı gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Herhangi bir nedenden ötürü yaralandığını iddia eden mağdurun ilk aşamada özel veya kamu hastanelerine başvurarak geçici rapor alması gerekmektedir. Bu şekilde alınacak olan geçici rapor, ilk muayene ve tetkikler ileride yapılacak olan soruşturma ve kovuşturma aşamasında kesin rapor için temel oluşturacaktır.

Soruşturma veya kovuşturma aşamasında ilgili sağlık kuruluşlarından talep edilen kesin rapor sonuçları mağdur veya faillerin beklentilerini karşılamayabilir. Böyle bir durumda mağdurun veya failin kesin (kat-i) rapora itiraz etme hakkı vardır. Kesin rapora itiraz, raporu aldıran ilgili savcılık veya mahkemeye hitaben yazılacak olan dilekçe ile yapılmalıdır. Kesin (kat-i) rapora itiraz dilekçesinde, rapora neden itiraz edildiği, incelenmesi ve düzeltilmesi talep edilen hususların ayrıntıları yazılmalı ve kesin (kat-i) rapora itiraz edildiği talep dilekçede açıkça belirtilmelidir.

Kesin (Kat-i) Rapora İtiraz Dilekçesi Örneği

Kesin (Kat-i) rapora karşı yapılacak olan itirazlarda, dilekçede itiraz edenin adı soyadı, T.C. kimlik numarası, adresi itiraz edilen dosyanın numarası açıkça yazılmalı, ayrıca kesin rapora itiraz ettiğimiz hususlar dilekçede açık ve net bir şekilde belirtilmelidir. Sitemizde hazırlamış olduğumuz kesin (kat-i) rapora itiraz dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Kesin (Kat-i) rapora itiraz dilekçesi aşağıda istifadenize sunulmuştur.

kesin kat i rapor itiraz dilekçesi
Kesin (Kat’i) Rapora İtiraz Dilekçesi Örneği

Dilekçe örneğimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Kesin Kat-i Rapora itiraz Dilecesi ornegi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSKİ Dilekçe Örneği : Abonelik İptal Şikayet Fatura İtiraz

 

Önceki Yazı

Kesin (Kat’i Rapor) Nedir, Nereden Nasıl Alınır, İtiraz Nasıl Edilir

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Kesin (Kat’i Rapor) Nedir, Nereden Nasıl Alınır, İtiraz Nasıl Edilir

Kesin (Kat-i) rapor, hastaya uygulanan tedavi sonucunda hastanın durumunun tamamen aydınlığa kavuşması sonucunda verilen rapordur. Adli vaka olarak ifade edebileceğimiz...

Kapat