Kesin (Kat’i Rapor) Nedir, Nereden Nasıl Alınır, İtiraz Nasıl Edilir

| , ,

Kesin (Kat-i) rapor, hastaya uygulanan tedavi sonucunda hastanın durumunun tamamen aydınlığa kavuşması sonucunda verilen rapordur.

Adli vaka olarak ifade edebileceğimiz (darp, taksirle yaralama, kasten yaralama vb.) olaylarda hastanede yapılan ilk tedavi sonucunda geçici rapor düzenlenerek verilir. Daha sonradan mağdurun yaralanma sonucundaki durumunun tespiti amacıyla ilgili sağlık kuruluşlarından kesin (kat-i) rapor talep edilir. Bu yazımızda kesin (kat-i) rapor nedir, kesin (kati) rapor nasıl alınır, kesin (kat-i) rapor nereden alınır, kesin (kat-i) rapora nasıl itiraz edilir gibi merak edilen soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

kesin kat i rapor nedir
Kesin (Kat’i Rapor) Nedir, Nereden Nasıl Alınır, İtiraz Nasıl Edilir

Kesin (Kat-i) Rapor Nedir

Herhangi bir adli vaka sonucunda yaralanan kişinin tedavisi sonucunda hastanın durumunun tamamen aydınlığa kavuşması halinde verilen rapora kesin (kat-i) rapor denilmektedir. Kesin raporun, geçici raporla karıştırılmaması gerekmektedir. Her ne kadar soruşturma aşamasında geçici rapor dava dosyasına konularak işlem başlatılsa bile, kovuşturma aşamasında karar verilebilmesi için kesin raporun aldırılmasına ihtiyaç vardır.

Kesin (Kat-i) Rapor Nasıl Alınır

Kesin rapor, tam teşekküllü devlet hastanelerinden, üniversite hastanelerinden ve adli tıp kurumundan aldırılabilir. İlgili mahkeme kesin rapor aldırılması için ilgili kurum ile gerekli yazışmaları yapar ancak öncesinde rapor aldırılacak olan kişinin geçici raporu, film ve grafikleri ilk muayene edildiği yerden temin edilmeli ve yazılacak olan yazıya eklenmelidir.

Kesin (Kat-i) Rapor Nereden Alınır

Adli yargılamanın devam ettiği yerde adli tıp kurumunun olması halinde, mahkemeler tarafından genellikle adli tıp kurumundan kesin raporun aldırılması talep edilmektedir. Bununla birlikte, üniversite ve devlet hastanelerinden de kesin rapor aldırılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alacaklının İstemine Dayanan İflas Davası Dilekçesi Örneği

Kesin (Kat-i) Rapora Nasıl İtiraz Edilir, İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır

Adli vakaya konu yaralanmalar taksirle, kasten veya darp nedeniyle olabilir. Herhangi bir nedenden ötürü yaralandığını iddia eden kişi özel veya kamu hastanelerine başvurarak geçici rapor almalıdır. Burada yapılacak olan ilk muayene ve tetkikler ileride mağdurun alacağı kesin raporda da etkili olacaktır. Ancak kesin rapor alındığında bazen ilgili sağlık kurumlarınca beklenildiği gibi rapor düzenlenmeye bilir ya da düzenlenen rapor mağduru veya suçun failinin beklentisini karşılayamayabilir. Böyle bir durumda mağdurun veya suçun failinin kesin rapora itiraz hakkı bulunmaktadır. Kesin rapora itiraz, raporu aldıran ilgili mahkemeye hitaben yazılacak olan dilekçe ile yapılmalıdır. Kesin rapora itiraz dilekçesinde, rapora ne için itiraz edildiği, incelenmesi ve düzeltilmesi gerekli olan hususların ayrıntıları yazılmalı ve itiraz edildiğine ilişkin talep dilekçede açıkça belirtilmelidir.

Kesin (Kat-i) Rapora İtiraz Dilekçesi Örneği

Kesin rapora karşı yapılacak olan itiraz dilekçelerde, diğer dilekçelerde olduğu gibi itiraz edenin adı soyadı, T.C. kimlik numarası, adresi itiraz edilen dosyanın numarası açıkça yazılmalı, ayrıca kesin rapora itiraz ettiğimiz hususların dilekçede açık ve net bir şekilde belirtilmelidir. Sitemizde hazırlamış olduğumuz kesin rapora itiraz dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Kesin rapora itiraz dilekçesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Kentsel Dönüşüm Nedir Nasıl Başvurulur Hazır Dilekçe Örneği

Kesin Kat’i Rapora İtiraz Dilekçesi Örneği

Sonraki Yazı

“Kesin (Kat’i Rapor) Nedir, Nereden Nasıl Alınır, İtiraz Nasıl Edilir” üzerine 2 yorum

 1. Ben yaralandım kişilere denetimli serbestlik verilmiş henüz mahkeme açılmadı kati rapor aldım onların tutuklanma ve benim tazminat alma ihtimalim nedir ve ne kadar tazminat alırım en az

  Cevapla
  • Merhaba Elif hanım,
   Soruşturma aşamasında sanıklar hakkında adli kontrol kararı verilmişse kovuşturma aşamasında yargılamayı yapan mahkeme tekrar tutuklamaları ile ilgili bir karar vermez ancak adli kontrol kararına uyulmaması halinde tutuklama kararı verilebilir, dava sonunda suçun işleniş şekli ve dosyanın durumuna göre bir karar verilecektir bu nedenle nasıl bir karar verileceği ile ilgili bir yorum yapmamız mümkün değil, tazminat davası açabilirsiniz ancak tazminat davasında da ilgili Mahkeme ceza mahkemesinin vereceği kararın sonucunu bekleyecektir, tazminat miktarı belirlerken hem maddi hemde manevi zararı göz önünde bulundurularak dava açmalısınız, bu konuda bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim.

   Cevapla

Yorum yapın