Kıdem Tazminatı Nedir Nasıl Hesaplanır

Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerden dolayı işyerinden ayrılırken 4857 Sayılı İş Kanunu gereğince işverenin işçiye ödenmekle yükümlü olduğu tazminat şeklidir.  Kıdem tazminatı işçinin ölümü, sözleşmenin feshedilmesi ve kadının evliliğinden bir yıl geçmesi halinde kendi isteği ile işten ayrılması nedeniyle ödenir.  Ancak işçinin kendi isteği ile işinden istifa etmesi halinde kıdem tazminatı ödenmez.

Kıdem Tazminatını Almak İçin Ne kadar Çalışmak Gerekir ( 2017 Güncel Bilgiler ) 

Kıdem Tazminatını alabilmek için en az bir yıl aynı iş yerinde çalışmak gerekmektedir, bir yıl aynı işverene bağlı olarak çalışan işçilerin kıdem tazminatını almaya hakları vardır. Çalıştığı yılbaşına aylık brüt ücreti ve sosyal haklarının toplamı kadar tazminat alır. Yıllık izin kullanılmamışsa,  ödenmeyen fazla mesai ücreti veya diğer hak edişleri varsa onları da alabilir.

Ödenmeyen Tazminat İçin Dava Zamanaşımı ( Ödenmeyen Kıdem Tazminatını Almak İçin En Geç Ne Zaman Dava Açılır )

Kıdem tazminatının ödenmemesi halinde, kıdem tazminatını almak için 10 yıl, diğer alacaklar için 5 yıl boyunca dava açma hakkı vardır, bu sürenin geçirilmesi halinde alacak zamanaşımına uğrar.

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir

1475 Sayılı Yasanın 14. Maddesinde kıdem tazminatını hak edebilmenin şartları belirtilmiştir, buna göre;

  1. İşçinin kendi isteği ile işten ayrılmamış olması veya vefat etmiş olması.
  2. İşçinin işveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışları nedeniyle işten çıkarılmamış olması.
  3. İşçi kendi isteği ile işten ayrılıyorsa İş Yasasının 24. Maddesinde belirtilen işçinin haklı bir nedene dayanarak derhal iş bırakması şartına bağlı olması.
  4. İşçi kendi isteği ile işten ayrılıyorsa ve erkek ise muvazzaf askerliği nedeniyle işten ayrılıyor olması.
  5. İşçi kadın ise ve çalışırken evlenmiş ise evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılmak zorunda kalmış olması.
  6. İşçinin emeklilik şartlarını yerine getirmiş olması ve emeklilik için ilgili kuruma toptan ödeme ya da maaş bağlanması için müracaat etmiş olması.
  7. İşçinin en az 7 bin gün prim ödeme gün sayısı veya 25 yıllık sigorta ve 4 bin 500 gün prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirmiş olması, kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmayı beklemeden kendi isteği ile işten ayrılmış olması.
  8. 506 Sayılı Yasanın geçici 81. Maddesindeki emeklilik sürelerini doldurmuş olma kaydı ile sadece yaşını doldurmayı bekliyor iken kendi isteğiyle işten ayrılmış olması.
  9. İşçinin aynı işyerinde veya aynı işverene bağlı değişik işyerlerinde en az bir yıllık çalışma süresi olması.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kişisel Verilerin İzinsiz Kullanılması Suçu ve Cezası

Kıdem tazminatının alınabilmesi için gerekli görülen şartlardandır. 1475 sayılı İş Kanununun 14. Maddesinin 5.bendi gereğince emeklilik için gereken üç şarttan yaş hariç diğer iki şartı tamamlayanlar SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp aynı gün işyerlerinden tazminatlarını alarak ayrılabilirler. Bu şekilde yapılacak ayrılışlar için ihbar süresi gerekmez.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır 2017 yılı güncel bilgiler

Kıdem tazminatı işçinin çalıştığı her tam yıl için işverence işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür. Bir Yıldan Artan Süreler için de aynı oran üzerinden hesaplama yapılarak ödeme yapılır.  Kıdem tazminatı hesaplama yaparken sadece damga vergisi kesilir.

Giydirilmiş brüt ücret işçiye verilen aylık brüt maaşa ikramiye, yemek, yol, yakacak yardımı vb gibi maddi olanakların eklenmesi ile elde edilen toplam brüt ayık gelirdir.

2017 Yılı Kıdem Tazminatı Tavan Miktarı Nedir

Kıdem tazminatında her yıl olduğu gibi bu yılda uygulanacak tavan miktar devlet tarafından belirlenmiştir. 2017 Yılı ilk 6 ayı için kıdem tazminatında uygulanacak maaş tavan miktarı 4.426,16 TL dir.

Kıdem Tazminatı Davası Dilekçe Örneği 2017 Güncel

Kıdem Tazminatı, İhbar Tazminatı, Yıllık Ücret İstemi Dilekçesi

Kıdem Tazminati Dava Dilekçe Örneği

Pilot Öncü Tazminat Davası Dilekçesi

Kıdem Tazminatı Dava Dilekçe Örneği

Resimleri Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Kıdem Tazminatı Davası Dilekçe Örneği Word Formatında 2017 Güncel

Dilekçe örneklerimizi word formatında bilgisayarınıza indirebilir ve üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Word formatındaki dilekçeleri bilgisayarınız indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Kıdem Tazminati, İhbar Tazminatı, Yıllık Ücret İstemi Dilekçesi

Pilot Öncü Tazminat Davası Dilekçesi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Aile Mahkemesi Görev ve Yetki Alanı

Aile Mahkemeleri aile hukukundan doğan dava ve işlere bakmak üzere kurulan mahkemelerdir. 09/01/2003 tarihinde yayınlanan 4787 Sayılı Yasa ile Aile...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016