Kıdem Tazminatı Nedir ve Kıdem Tazminatı Ödemesi Süreci

A+
A-

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku ile ilgili olarak en çok merak edilen konuların başında gelen kıdem tazminatı ile ilgili olarak bu makalemizde Kıdem Tazminatı Nedir, Kıdem Tazminatının Ödenmesi İçin Gerekli Şartların neler olduğu ile ilgili açıklayıcı bilgi vermeye çalışacağız.

kidem tazminat odemesi sureci

kidem tazminat odemesi sureci

Kıdem Tazminatı Nedir

Kıdem tazminatı, İş sözleşmesi yasaya uygun olarak belirtilen haklı nedenlerle sona eren işçiye her yıl için 30 (otuz) günlük giydirilmiş brüt ücretinin ödenmesini ifade etmektedir.  Kıdem tazminatına hak kazanılması için öncelikle işçinin yasada belirtilen 1 (bir) yıllık çalışma süresini doldurmuş olması gerekmektedir. Yani 12 yıl aralıksız çalışmış bir işçi 12×30= 360 günlük kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.

Bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için öncelikli şart olan o iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olmasının yanı sıra, iş sözleşmesinin işveren tarafından haksız olarak feshedilmesi veya içişin kendisinin sözleşmeyi haklı yere feshetmesi gerekmektedir. Ayrıca işçinin ölümü halinde yasal mirasçıları da kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Hangi İşçiler Kıdem Tazminatının Ödenmesine Hak Kazanır

Aynı işyerinde en az 1 (bir) yıl çalışmış olan işçinin kıdem tazminatının ödenmesine hak kazanır. Ancak kıdem tazminatının ödenmesine hak kazanılabilmesi için, aşağıda belirttiğimiz şartlardan birinin oluşması gerekmektedir.

  • Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri nedenlerle sözleşmesi işveren tarafından haklı nedenlerle derhal fesih dışında işveren tarafından yapılan fesihlerde işiçi kıdem tazminatına hak kazanır. Diğer durumlarda kazanamaz.
  • Kıdem tazminatı, işçinin ölümü halinde yasal mirasçılarına ödenir.
  • İş sözleşmesinin içi tarafından haklı nedenlerle derhal feshi durumunda işçi kıdem tazminatına hak kazanır.
  • Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle iş sözleşmesinin feshinde işçi kıdem tazminatına hak kazanır.
  • Kadın İşçi evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde iş sözleşmesini kendi isteğiyle feshedebilir, böyle bir durumda kıdem tazminatına hak kazanır.
  • Emeklilik halinde iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi halinde kıdem tazminatına hak kazanır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Sözleşmesinin Sona Ermesi Feshi İşlemi

Bu yazımızla kıdem tazminatının ne olduğu ve hangi hallerde kıdem tazminatının ödeneceği ile ilgili olarak bilgi vermeye çalıştık, Kıdem Tazminatının Hesaplanmasının Nasıl Olacağı ve Örnek Kıdem Tazminatı Hesaplaması ile ilgili ayrı ayrı yazmış olduğumuz makalelerimizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Kıdem Tazminatı Nedir Nasıl Hesaplanır

Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerden dolayı işyerinden ayrılırken 4857 Sayılı İş Kanunu gereğince işverenin işçiye ödenmekle yükümlü olduğu tazminat şeklidir. ...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016