Kıdem Tazminatının Hesaplanması Nasıl Yapılır

A+
A-

Kıdem tazminatının ne olduğu ve kimlere ödeneceği ile ilgili olarak daha önce paylaştığımız Kıdem Tazminatı Nedir,  Kıdem Tazminatının Ödenmesi konulu makalemizde ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık, bu makalemizde ise kıdem tazminatının hesaplanması ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

kidem tazminati nasil hesaplanir

kidem tazminati nasil hesaplanir

Kıdem Tazminatı Nedir

Kanunda belirtilen haklı nedenlerle iş sözleşmesi sona eren işçinin her yıl için 30 günlük giydirilmiş brüt ücret ödenmesi kıdem tazminatı olarak ifade edilmektedir.

Giydirilmiş Ücret Nedir

Giydirilmiş ücret, temel ücrete ücret eklerinin eklenmesiyle hesaplanan ücret olarak ifade edilmektedir.

Kıdem Tazminatının Hesaplanması Nasıl Yapılır

Kıdem tazminatı, işçinin son ücreti üzerinden hesaplanır.  Hesaplanan bu ücret net ücret olarak değil, brüt ücrettir. Ayrıca işçiye ödenen ve sürekli bir nitelik taşıyan (ikramiye, gıda, sağlık, prim, çocuk ücretleri gibi) ücretler de kıdem tazminatı hesaplanmasında dikkate alınır.

Kıdem tazminatı, her 1 yıl için 30 günlük ücret ödenmesi esasıyla hesaplanır.  Aynı iş yerinde 1 yıldan az çalışmamak kaydıyla kıdem tazminatına hak kazanılabilir,  1 yıldan az çalışmış işçiler için kıdem tazminatı ödenmez.

Bir yıldan fazla kalan yani tam bir yıldan artan süreler için de bu oranda kıdem tazminatı hesaplanır. Örneğin 1 yıl 4 ay çalışmış bir işçinin kıdem tazminatı 30 gün ( 1 yıllık kıdem tazminatı) + 10 gün (4 aylık kıdem tazminatı) = 40 günlük kıdem tazminatının ödenmesine karar verilir.

İşçinin 30 günlük ücretinin hesabı, aylık maaş veya haftalık ücret olarak aldığı ücret sisteminden kolaydır. Alınan ücret çalışılan gün sayısına bölünür.

Parça Başı, Akort, Götürü ve Yüzde Usulü Çalışanların Kıdem Tazminatının Hesaplanması Nasıl Yapılır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TESKİ Dilekçe Örneği : Abonelik İptal Şikayet Fatura İtiraz

Parça başı. akort, götürü ve yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı durumlarda kıdem tazminatının hesaplanması şu şekilde yapılır.

İşçiye son 1 yıl içerisinde ödenen ücretleri toplanır, bu süre içerisinde çalışan günlere bölünmesi suretiyle günlük ortalama ücret bulunur.  Buna göre kıdem tazminatının hesaplanması yapılır.

Yıl İçerisinde İşçinin Ücretine Zam Yapılırsa Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır

Eğer son 1 yıl içerisinde işçinin ücretine zam yapılmışsa, bu durumda hesaplama değişir ve şu şekilde hesaplama yapılır.

İşçinin işten ayrıldığı tarih ile zam yapılan tarih arasında alınan ücretler toplanır, bu tarihler arasında çalışılan günlere bölünür.

İşverenin Başka İşyerinde Çalışılan Süreler Kıdem Tazminatına Dahil Edilir mi

Kıdem tazminatı, işverenin diğer işyerinde çalışan çalışma sürelerini de kapsar. Yani işçinin bir işverenin diğer işyerinde çalışmış olması halinde,  çalıştığı bu sürelerde kıdem tazminatında dikkate alınır.

Kıdem Tazminatı Hesabı Ne Zaman Başlar, Tavan Tazminat Miktarı Ne Kadardır

Kıdem tazminatı hesabı, işçinin işe başlama tarihinden başlar.

Kıdem tazminatı tavan miktarı, en yüksek devlet memuru için öngörülen azami emeklilik ikramiyesidir, kıdem tazminatı miktarı bu ikramiye miktarını aşamaz.

Bu yazımızla kıdem tazminatının nasıl hesaplanacağı ile ilgili bilgi vermeye çalıştık, Örnek Kıdem Tazminatının hesaplanması ile ilgili olarak bilgi edinmek için Örnek Kıdem Tazminatı Hesaplanması konulu makalemizi okuyarak bu konuda faklı şekillerde yapılmış olan örnek kıdem tazminatı hesaplamalarını inceleyerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Kıdem Tazminatı Nedir ve Kıdem Tazminatı Ödemesi Süreci

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku ile ilgili olarak en çok merak edilen konuların başında gelen kıdem tazminatı ile ilgili olarak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016