Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur

| , , , ,

Kiracı ve mülk sahibi arasındaki ilişki; iki taraf arasında yapılacak bir kira sözleşmesi ile belirlenmektedir. Kira sözleşmelerini herhangi bir kırtasiyeden temin edebileceğiniz gibi hemen yazımızın sonunda da boş kira sözleşmesi örneği paylaşımı yapılmıştır. Kira sözleşmesinin doldurulması aşamasında azami dikkat gösterilmesi ve tüm hususlara ayrıntılı ve net bir şekilde yer verilmesi gerekmektedir. Şimdi kira sözleşmesi nasıl doldurulur, kiracı ile mülk sahibi arasında kira sözleşmesi nasıl yapılır sizlere adım adım izah etmeye çalışacağız.

Kira Sözleşmesi Nedir

Az öncede belirttiğimiz üzere; mülk sahibi ve kiralayan kişi arasında düzenlenen sözleşmeye kira sözleşmesi denmekte olup, yazımızın sonunda da görüleceği üzere 4 sayfadan oluşmaktadır. Şimdi her sayfası için kira sözleşmesinin nasıl doldurulacağına bir bakalım.

Kira Sözleşmesinin Hazırlanması

Kira Sözleşmesi 1. Sayfa

kira sözleşme örneği
Kira sözleşmesi

Adresin Doldurulması

Bu sayfa görüleceği üzere ilk önce taşınmazın adresi  ile ilgili bilgiler (DAİRESİ, MAHALLESİ, SOKAĞI, NUMARASI) net bir şekilde yazılacaktır.

Kiralanan Şeyin Cinsi

Bu bölüme ise; kiralanan mülkün iş yeri mi olduğu, konut mu olduğu, depo mu olduğu, vs. gibi özelliği belirtilecektir.

Tarafların Kimlik ve Adres Bilgileri

Kiraya verenin ve kiralayanın kimlik ile adres bilgileri buraya net bir şekilde yazılacaktır. Bu bölüme her iki tarafında TC kimlik numarasını yazmanız işi daha da sağlamlaştıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Anlaşmalı Boşanma Nedir

Kira Bedeli

Buraya ise kira bedeli  1 yıllık olarak ve aylık olarak net bir şekilde yazılacaktır. Örneğin; aylık kira 1000 TL olarak anlaşıldıysa, buraya aylık kira bedeli için 1000 TL, yıllık kira bedeli için 12000 TL yazılacaktır. Kira bedelini kira sözleşmesine yazarken; hem rakamla hem de yazıyla belirtmeniz daha güvenli olacaktır. Rakamla yazdığınız bedelin başına ve sonuna # işareti koymakta fayda vardır.

Kira Müddeti ve Başlangıç Tarihi

Bu bölüme ise; kiranın ne zaman başladığı ve kiralama süresinin ne kadar olduğu yazılmaktadır. Genelde kira kontratları 1 yıllık olduğu için ( daha uzun da olabilir bu taraflara kalmıştır ) kira müddetine 1 yıl yazılmaktadır. Buraya da hem yazıyla hem de rakamla yazılmasında fayda bulunmaktadır.

Teslim Edilen Demirbaşlar

Evin kiralanması ile birlikte kiralayana teslim edilen tüm demirbaş eşyalar ( kombi, soba, şofben, vs. ) buraya ayrıntılı bir şekilde belirtilmelidir. Kırığı döküğü olan ya da arıza eşya var ise bu durumu da özellikle belirtilmelidir.

Kira Sözleşmesi 2. Sayfa

kira sözleşmesi
Kira sözleşmesi sayfa 2

Bu bölümde sözleşmenin hukuki prosedürleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu bölümün altına sadece taraflarca imza atılacaktır. İmza atılırken de her iki tarafın “Okudum ve anladım” şeklinde kendi el yazısı ile yazması, daha sonrasında ise yine kendi el yazısıyla adını soyadını yazarak tarihi yazıp imzalaması; her iki taraf adına da en sağlam yöntem olacaktır.

Kira Sözleşmesi 3. Sayfa

kira sözleşmesi 3. sayfa
Kira sözleşmesi sayfa 3

Sözleşmemizin bu bölümünde ise; kira sözleşmesi hususi şartlar yer almaktadır. Zam oranı, kiranın ne zaman ödeneceği, depozito verilip verilmediği, kira kontratının geçerlilik süresi gibi hususlar net bir şekilde belirtilmelidir. …. Olarak belirtilen yerler tarafların belirleyeceği şekilde doldurulmalıdır. Ayrıca kiranın hangi banka hesabına yatacağı da buraya yazılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  8 Başlıkta Tüketici Hakları Nelerdir Öğrenelim

En sonunda ise; yetkili mahkemeler ve icra dairelerin hangi ilde olduğu ( ilin ya da ilçenin adı yazılacaktır ), sözleşmenin kaç maddeden oluştuğu, sözleşmenin kaç nüsha düzenlendiği belirtilecek, varsa kefil ve yine kiralayan ile kiraya veren tarafından imzalanacaktır. Bu bölüme de herkesin kendi el yazısı ile adını soyadını yazması ve yine tedbiren “Okudum ve anladım” ibaresinin yazılması sözleşmeyi daha sağlam bir hale getirecektir.

Kira Sözleşmesi 4. Sayfa

kira sözleşmesi 4. sayfa
Kira sözleşmesi sayfa 4

Bu bölüm genelde kullanılmamakta olup, ödemesi yapılan kiraların işleneceği bölümdür. Zaten kira ödemeleri banka üzerinden gerçekleştiği için ispat anlamında dekontlar yeterli olacaktır. Ancak para gönderirken “ …. Ayı Kira Bedeli” diye yazdırmanız önem arz etmektedir. Bu hususa da dikkat etmek gerekir.

Kira Sözleşmesi İndir

Aşağıdaki linkten boş kira sözleşmesi örneğini indirebilirsiniz.

Kira Sözleşmesi Örneği

Kira Ödemeyen Kiracı İçin Ne Yapmak Gerekir

Bu hususta daha önceden sitemizde paylaşmış olduğumuz Kira Sözleşmesinin Sona Ermesi Nedeniyle Tahliye ve Kira Ödemeyen Kiracıyı Evden Çıkarma adlı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.

Önceki Yazı

Kesin Kat’i Rapora İtiraz Dilekçesi Örneği

Kira Süresinin Sona Ermesi Nedeniyle İcra Yolu İle Taşınmazların Tahliyesi

Sonraki Yazı

“Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Kesin Kat’i Rapora İtiraz Dilekçesi Örneği

Adli bir vaka sonucunda yaralanan kişi hakkında daha önce yapılan tedavileri ve geçici raporu da göz önünde bulundurularak uygulanan tedavi...

Kapat