Kiralanan Ev veya İşyerinin Mal Sahibine Teslimi

A+
A-

Daha önce sitemizde yayınlamış olduğumuz kiracının ev veya işyeri sahibine karşı sorumlulukları, işyeri ve ev sahibinin kiracıya karşı sorumlulukları, kira sözleşmesi nasıl olur, kira sözleşmesinin sona ermesi ve kiracının tahliyesi ile ilgili makalelerimizde kiracı ve kiralayan arasındaki hukuki ilişkiye ilişkin bilgiler paylaşmaya çalışmıştık, bu makalemizde ise kiralanan ev veya işyerinin mal sahibine veya kiralanana teslimi ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız,

Kiralanan Konut veya İşyerinin Mal Sahibine Teslimi, Geri Verilmesi

Kiracı, kiraladığı konut veya işyerini hangi durumda teslim almışsa o durumda kiraya verene (mal sahibine) teslim etmek zorundadır. Ancak, kiracı sözleşmeye uygun şekilde kullandığı halde zamanla kiralanan konut veya işyerinde meydana gelecek olan eskime ve bozulmalardan sorumlu değildir. Kiracı, sözleşmeye aykırı olarak kullanımdan doğacak zararlar haricinde başkaca bir tazminat ödemeyi taahhüt etmiş olsa bile bu şekilde yapılan anlaşmalar geçersizdir.

Mal Sahibi veya Kiraya veren  Kiracıdan Kiralanan Konut veya İşyerini Nasıl Teslim Almalıdır?

Kiraya veren veya mal sahibi, kiracıdan konut veya işyerini teslim aldıklarında yani geri verme sırasında gerekli gözden geçirmeleri yaparak kiracının sorumlu olduğu eksiklikleri ve ayıpları kiracıya hemen yazılı olarak bildirmek zorundadırlar.  Böyle bir bildirim yapılmaması halinde kiracı her türlü sorumluluktan kurtulur.

Teslim alma sırasında olağan bir inceleme ile tespit edilemeyen eksiklikler ve ayıpların bulunması halinde kiracının sorumluluğu devam eder, Kiraya veren veya mal sahibi bu eksiklik veya ayıplarının tespiti halinde hemen kiracıya yazılı olarak bir bildirim yapılmak zorundadır.

Kiraya Veren Tarafından Konut veya İşyerinde Değişiklik Yapılması

Kiraya veren kira sözleşmesinin feshini gerektirmeyecek şekilde konut veya işyerinde değişiklik yapabilir, yapılacak olan bu değişikliklere kiracı katlanmak zorundadır. Ancak kiraya veren bu değişiklikleri yaparken kiracının menfaatlerini de gözetmek durumundadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  8 Başlıkta Tüketici Hakları Nelerdir Öğrenelim

Kiracı Tarafından Kiraya Verenin Rızasıyla Konut veya İşyerinde Değişiklik Yapılması

Kiracı, mal sahibi veya kiraya verenin yazılı rızasını alarak konut veya işyerinde değişiklik yapabilir, buna rıza gösteren kiraya veren yazılı olarak belirtilmediği müddetçe kiralanan işyeri veya konutun eski halinde teslimini talep edemez, yine yazılı bir anlaşma yapılmamışsa kiracı da kiraya verenden yaptığı değişikliğe ilişkin olarak konut veya işyerinin değer artışına ilişkin bir para talep edemez.

Kiracının Kiralanan Konut veya İşyerinin Kullanmaması

Kiracının kiralanan konut veya işyerini kullanmaması halinde bile kira bedelinin düzenli olarak kiraya verene ödenmesi gerekmektedir. Ancak kiraya verenin bu nedenle yapmaktan kurtulduğu giderler kiradan indirilecektir.

Kira Sözleşmesinin Bitiminden Önce Konut veya İşyerinin Teslimi

Kira sözleşmesinin süresinin dolmadan önce kiracı tarafından konut veya işyerinin kiraya verene teslimi halinde kiracının sorumluluğu kiralananın aynı veya daha iyi şartlarda makul bir süre içerisinde başka birine kiralanmasına kadar devam eder. Kiracı bu süre içerisinde kiraya verenin de kabul edebileceği, ödeme gücüne sahip aynı şartlarda kira sözleşmesini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulursa, kira sözleşmesinden doğan bütün borçlardan kurtulur.

Kiralanan Ev veya İsyerinin Mal Saibine Teslimi

kiralanan yerin ev sahibine teslimi

Bu makalemizde kiracının kiralanan ev veya işyerini kiraya verene (mal sahibine) teslim ederken sorumluluklarının neler olduğu ile ilgili bilgi vermeye çalıştık, yine sitemizde yayınlanan kira hukuku ve diğer birçok farklı makaleye sitemiz arama butonundan konu adını yazarak arama yapıp ulaşabilirsiniz. Başkaları için de faydalı olduğunu düşündüğümüz bu makalelerimizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak birçok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Kiracının Mal Sahibine Karşı Sorumlulukları Borçları

Kiraya verenin kiracıya karşı nasıl bir takım sorumlulukları, borçları bulunmakta ise; Kiracının da, mal sahibi olsun veya olmasın kiraya verene...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016