Kırmızı Işık Cezasına İtiraz İçin Dilekçe Örneği

A+
A-

Son zamanlarda araç sahiplerinin en çok şikayet ettikleri konulardan biri de, işlemediklerini iddia ettikleri trafik ceza tutanaklarının adreslerine gönderilmesidir. Peki araç sahipleri ve sürücüler işlemedikleri halde kendilerine tebliğ edilen bu trafik cezalarını ödemek zorundalar mı. Trafik ceza tutanaklarına itiraz hakları var mı, varsa nereye itiraz etmeleri gerekiyor. Kırmızı ışık ihlali cezasına itiraz edilebilir mi, nasıl itiraz edilmelidir gibi birçok merak edilen sorunun cevabını bu yazımızla vermeye çalışacağız.

kırmızı ışık ihlaline yapılan itiraz dilekçesi

kirmizi isik ihlali nedeniyle yazilan trafik cezasina nasil itiraz edilmeli

Kırmızı Işık İhlali Trafik Ceza Tutanağı Nereye Tebliğe Gönderilir

Kırmızı ışık ihlali nedeniyle, haberiniz olmadan aracınıza kesilen trafik cezası, araç ruhsatında bulunan tescil belgesinde kayıtlı adrese tebliğe çıkartılır. Ticari araçlarda, araç tescil kaydının birden fazla kişi adına kayıtlı olması halinde ise bunlardan en üstekinin adresine tebliğ yapılır. Kırmızı ışık ihlali cezası genellikle, kavşaklarda bulunan trafik polislerinin yapmış oldukları tespit veya kırmızı ışık noktalarına konulan kamera kayıtlarından yapılan tespit ve fotoğraflama işlemi sonucu kesilir.

Kırmızı Işık İhlali Trafik Cezasının Doğru Adrese Tebliğ Edilmesi İçin Ne Yapılmalıdır

Kırmızı ışık ihlali nedeniyle tarafınıza kesilen trafik cezası ruhsat kaydınızdaki adrese yapılmaktadır. Ruhsattaki adresin doğru olmaması veya eksik olması halinde tebliğ yapılamayacak bunun sonucunda da kesilen cezadan haberiniz olmadığından dolayı yasal itiraz süresi olan 15 günlük sürenin kaçmasına neden olacaktır. Bu nedenle ruhsat tescil işlemleri yapılırken özellikle adresinizin doğru olarak kaydedildiğinden emin olun. Adresinizin kapalı olması ve tebligat parçasının muhtarlığa bırakılabilme ihtimali nedeniyle mahalle muhtarlığına telefon bilgilerinizi bırakarak böyle bir durumda haberdar edilmenizi isteyebilirsiniz.

Kırmızı Işık İhlali Trafik Cezasına İtiraz Nereye Yapılır

Kabahatlerden sayılan diğer trafik cezalarında olduğu gibi kırmızı ışık cezasına da itiraz Sulh Ceza Hakimliğine yapılmalıdır. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde itiraz dilekçesinin ilgili Sulh Ceza Hakimliğine verilmesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri kırmızı ışık cezasına itiraz dilekçesinin cezanın kesildiği yere yapılmasıdır. Bulunduğunuz il veya ilçedeki Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği aracılığıyla dilekçenizi cezanın kesildiği yerdeki Sulh Ceza Hakimliğine gönderebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeşil Kart Başvurusu Dilekçe Örneği : Nasıl Nereye Başvurulur

Kırmızı Işık İhlali Trafik Cezasına Kaç Gün İçerisinde İtiraz Edilir

Kırmızı ışık ihlali trafik cezasına 15 gün içerisinde itiraz edilmelidir. Süresi içerisinde itiraz edilmediği takdirde ceza kesinleşir.

Kırmızı Işık İhlali Cezasının Tarafınıza Tebliğ Edilmeden Kesinleşmesi Halinde İtiraz

Tarafınıza herhangi bir tebligat yapılmadan veya usulsüz tebligat sonucu cezanın kesinleştirilerek tarafınıza ödeme emri çıkartılması halinde Sulh Ceza Hakimliğine itiraz ile birlikte idare mahkemesine yürütmenin durdurulması ve iptal davası açmanız gerekmektedir. Ödeme emrinin tebliği nedeniyle zamanında yapılmayan ödemelerden dolayı icra yoluna gidilmekte, araç kayıtlarının üzerine koyulan tedbir şerhleri özellikle ticari araçlarda ihale ve benzeri işlemlerde sıkıntılı durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda hukuki takip işlemi idare mahkemeler aracılığıyla yapılmalıdır.

Kırmızı Işık İhlali Trafik Cezasına İtirazda İlgili Kurumun Avukatlık Ücreti Talebi

Kırmızı ışık ihlali nedeniyle tarafınıza kesilen cezaya itiraz etmeden önce kesinlikle tam olarak haklı olduğunuzdan emin olun. Kırmızı ışık ihlali yapıldığı halde gereksiz yere ceza tutanağına itiraz edilmesi halinde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. İlgili kurum kendini avukat ile temsil ettirdiğinden ve itiraz edenin talebinin reddine karar verildiği takdirde, kurum avukatına da avukatlık ücretine hükmedilecek, bu ücret de size ödettirilecektir.   Ancak, bu ücret kesilen trafik cezasından fazla olamaz.

kırmızı ışık ıhlal cezasına itiraz dilekçesi

Kırmızı Işık Cezasına İtiraz İçin Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır

Kırmızı Işık İhlali Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Sitemizde bulunan dilekçe örneği üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Trafik cezalarına itiraz dilekçeleri cezanın kesildiği il veya ilçedeki Sulh Ceza Hakimliğine hitaben yazılmalıdır. Trafik cezasının kesildiği il veya ilçe ikamet ettiğiniz yerde değilse, bulunduğunuz il veya ilçedeki Sulh Ceza Hakimliği acılığıyla ilgili Sulh Ceza Hakimliğine dilekçenizi gönderebilirsiniz. Dilekçenizin 15 günlük yasal süresi içerisinde verilmesi gerekmektedir, aksi takdirde dilekçenizin reddine karar verilir. Kırmızı ışık ihlali trafik cezasına itiraz dilekçesi örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

kırmızı ışık cezasına itiraz

kirmizi isik cezasina itiraz dilekcesi ornegi-1

Kırmızı ışık cezasına itiraz dilekçe örneği indir PDF;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Dairesine Yetki İtirazı Nasıl Yapılır Dilekçe Örneği

kirmizi isik cezasina itiraz dilekcesi ornegi

 

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Dilekçe Örneği (İletişim, Adres)

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hakkında merak edilen iletişim bilgileri, çalışma saatleri, hizmet birimleri ve diğer merak edilen genel bilgileri bu yazımızla...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016