Konkordato Nedir (En İnce Ayrıntıları ve Püf Noktaları)

A+
A-

Son günlerde ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar, dolar ve euro’nun yükselişi ve buna bağlı olarak bir çok büyük şirketin konkordato açıklamaları üzerine konkordatonun ne olduğu merak edilen bir hal aldı, bu yazımızla konkordato nedir, ne anlama geliyor, kimler konkordato isteyebilir konkordato ile iflas arasındaki farkın ne olduğu gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız.

konkordato

konkordato nedir

Konkordato Nedir

Konkordato, İtalyanca kökenli bir sözcüktür, Sözcük anlamı olarak “anlaşmalı iflas” anlamına gelmektedir. Hukuken ise konkordato, bir borçlunun, belli bir zaman dilimi içerisinde tüm adi borçlarını, öngörülen nitelikli çoğunlukla alacaklıları tarafından kabul edilmiş ve yetkili makamca onaylanmış olan teklifi doğrultusunda ve kendisi için elverişli koşullar dahilinde ödemesini mümkün hale getiren bir hukuksal kurumdur.

Konkordato, “iflasın ve tasfiyenin alternatifi” olarak borçlunun ayakta kalması, işletmesini devam ettirmesi ve yaşamasına olanak veren bir kurumdur.

İflastan farklı olarak Konkordato isteyebilmek için borçlunun sıfatı önemli değildir. İflasa tabi olsun olmasın herkesin koşulları oluştuğunda konkordato istemesi mümkündür.

Konkordato, hem taraflara hem de kamu çıkarına hizmet eden alacaklıların eşit olarak tatminine yönelik bir cebri icra kurumudur. Konkordato, bir özel hukuk sözleşmesi değildir. Çünkü kendisine muvafakat vermeyen alacaklıları da bağlar.

Konkordato, icra veya iflas takibi gibi gerçek anlamda bir takip yolu değildir. Çünkü konkordato, alacaklıların bireysel ya da toplu olarak borçluyu takip etmesini sağlayan bir prosedür değildir. Tam aksine, konkordato olağan takip yollarının uygulanmasını engelleyerek borçlunun olası takiplerden de kurtulmasını sağlamaya yönelmiş, özellikle iflasların önüne geçmeyi amaçlayan bir hukuksal kurumdur. Ancak borçlunun bütün mal varlığı üzerinde etkili olduğu için toplu bir tasfiye biçimidir.

Türk hukukunda kabul gören genel görüşe göre; konkordatonun alacaklıların eşit olarak tatminine yönelik, iflasa yaklaşan ancak ona göre hafifletilmiş bir cebri icra kurumu  olduğu kabul edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kesin (Kat'i Rapor) Nedir, Nereden Nasıl Alınır, İtiraz Nasıl Edilir

Konkordato ve Haciz Yoluyla Takip Arasında Ne Fark Vardır

Haciz yoluyla takipte, borçlunun bir ya da birkaç malından alacaklılar tatmin edilir, oysa haciz işleminden farklı olarak, konkordato borçlunun bütün malvarlığı kapsamakta ve bundan alacaklıların eşit olarak yararlanması sağlanmaktadır, ayrıca haciz işleminde alacaklılar kural olarak para ile tatmin edilir, konkordatoda borçlu malvarlıklarının terki suretiyle alacaklılara malvarlığı üzerinde devir yetkisi verebilir.

Konkordato ile Rehnin Paraya Çevrilmesi Yoluyla Takip Arasındaki Fark Nedir

Rehnin paraya çevrilmesi yoluyla yapılan takipte rehin konusu malın paraya çevrilmesine yönelik bireysel bir cebri işlemi mevcuttur, oysa konkordato konkordatoya tabi borçların eşit biçimde toplu tasfiyesini hedef tutan cebri bir icra kurumudur.

Konkordato ile İflas Yoluyla Takip Arasındaki Ne Fark Vardır

İflas yoluyla takip, iflasa tabi borçlular için istenebilir, ancak konkordato için böyle bir sınırlama yoktur, kural olarak her borçlu (veya alacaklıları) konkordato teklif edebilir.

İflas açıldıktan sonra, borçlunun malvarlığı üzerindeki tasarruf yetkisi bütünüyle ortadan kalkmakta ve iflas masasına geçmektedir. Bu genel bir sınırlamadır. Oysa konkordatoda borçlu, konkordato mühleti içerisindeki yasak işlemler (kefil olmak gibi) dışında malvarlığının başında bulunarak ticari yaşamını sürdürebilir. Bu özel bir sınırlamadır.

İflas tasfiyesi sonucunda alacağını elde edememiş alacaklılar, iflasın kapanmasından sonra borçlunun yeni mal edinmesi durumunda takip yapabilirler, oysa konkordatoda, ödeme koşullarını yerine getiren borçlu bütün borçlarından kurtulmaktadır.

İflasın kamu haklarından yoksun kalma gibi sonuçları vardır, oysa konkordatoda böyle bir durum söz konusu değildir.

Konkordato Türleri Nelerdir

Konkordato türlerini aşağıdaki şekilde gruplandırabiliriz.

  1. Oluş Biçimine Göre
  • Mahkeme Dışı Konkordato
  • Mahkeme İçi Konkordato 
  1. Etkisine Göre
  • Adi Konkordato
  • Mal Varlığının Terki Suretiyle Konkordato

Sizler için daha önceden yayımlamış olduğumuz İcra ve İflas Suçları Nelerdir Yargılama ve Soruşturma Nasıl Yapılır konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Kolayca Uyarlayabileceğiniz Hazır 10 Adet Tutanak Örneği (İş, Öğrenci, vs.)

Günlük hayatımızın birçok noktasında, yaşadığımız veya başımıza gelebilecek bir olay veya eylem karşısında belli kurallar çerçevesinde düzenlenen yazılı metinlere tutanak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016