Konut Kredisi Taksitleri Ödenmezse Ne Olur Ev Satılır mı

A+
A-

2017 yılına girerken Cumhurbaşkanı’nın talebi üzerine gündeme gelen konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi konusu geniş yankı buldu ve başta kamu bankaları olmak üzere bankalar genel itibariyle konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Bu durum her ne kadar tüketici nezdinde olumlu karşılansa da acı gerçek aynı dönemde yürürlüğe giren yapılandırma düzenlemesi kapsamında ortaya çıktı ve aşağı yukarı 12 milyon kişinin kredi borcunu ödeyememesi nedeniyle kara listede olduğu öğrenildi.

konut kredisinin ödenmemesi durumu

Konut Kredisi Taksitleri Ödenmezse Ne Olur Ev Satılır mı

Dolayısıyla kredi çektikten sonra bu krediden doğan taksit yükümlülüklerini hiçbir şekilde yerine getiremeyerek borcunu ödeyemeyen sayısı bu denli artış gösterince ekonominin en önemli dinamiği bankaların da duruma kayıtsız kalmaması ve yapılandırma ile kredi kullanımını teşvik edip sektörde sürdürülebilirliği arttırması gerekti. Bu durum tam da konut kredisi taksit ödemelerini yapamayan tüketiciler ile ilgili zira ipotekli kredi çeken bir kişinin en son isteyeceği şey borcunu ödeyememesi nedeniyle konutundan çıkarılması ve evinin de satılması. Dolayısıyla konut kredisi borcunun ödenememesi halinde nelerle karşılaşılacağı ve bu yaptırımlara maruz kalmamak için ne gibi önlemler alınabileceği gibi konular hakkında bilgilenmek yararlı olacaktır.

İpotekli Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

İpotekli konut kredisinin ödenememesi halinde uygulanacak prosedürler tüm bankalarda aynıdır. Öncelikle banka borcun ödenmesi için girişimlerde bulunur, borcun yine ödenmemesi halinde borç avukata devredilir ve borcun yine ödenmemesi halinde konut satışa çıkarılır.

İlk Yaptırım: Banka Girişimleri ve Kredi Notunun Düşürülmesi

Bankalar, borcun ilk ay gecikmeye girmesi halinde tüketiciyle irtibat kurar ve borcun ödenmesini ister. Tüketici borcu ödeyemeyeceğini belirtse de 1 ay süre verilir ve bu dönem içerisinde borcun mutlaka ödenmesi gerektiğini dile getirir. Borçların avukata devredilmesi için gecikmeye girmesi gereken borç sayısı 2 olmalıdır. Dolayısıyla 1 aylık gecikme nedeniyle (daha önceki 12 ay içerisinde herhangi bir gecikme yoksa) tüketicinin avukata devredilmesi pek sık rastlanan bir durum değildir zira bu durum bankanın karını da olumsuz etkiler. Borcun bu süreç içerisinde ödenememesi halinde ikinci yaptırımla yani borcun avukata devredilmesiyle karşılaşılır.

Yaptırımın ilk adımında tüketici hemen kara listeye girmez, ancak gecikmeye düşen borcu nedeniyle kredi notu anında düşürülür ve diğer bankalar bu durumdan haberdar edilir. Dolayısıyla borcun kapatılabilmesi için diğer bankalara yapılacak kredi başvurularının da olumsuz sonuçlanması muhtemeldir.

noter aracılğıyla konut kredisi için uyarı

noter araciligiyla odenmeyen konut kredisi icin ihtarname ve idari takibin baslamasi

İkinci Yaptırım: Borcun Avukata Devredilmesi, Aile Yakınlarının Aranması ve Kara Liste

Yaptırımların en can sıkıcı noktası ikinci adımdır zira bu adımda tüketicinin borcu için daha fazla banka ile muhatap olma imkanı yoktur. Bu aşamadan sonra tüketicinin borcu banka tarafından avukatlık bürosuna devredilmiştir ve tahsilatı konusunda da büro yetkili kılınmıştır. Dolayısıyla tüketici artık banka personelleri tarafından değil avukatlık bürosu yetkilileri tarafından aranmaya başlayacaktır.

Bazı avukatlık büroları işi bir üst raddeye taşıyıp tüketicinin aile yakınlarına da ulaşmakta ve doğrudan onlara hitap etmese de borçlu tüketicinin ismini kullanarak hakkında icra takibi başlatıldığını bildirmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Banka Hesabı E Haciz Sorgulama (Yeni E Devlet Hizmeti)

Bu süreç içerisinde tüketici kara listeye alınır ve 5 yıl boyunca kredi kullanmasının önüne geçilir. Dolayısıyla yaptırımların ikinci aşamasından sonra avukatlık bürosundan yapılandırma talebinde bulunmaktan başka çare yoktur. Ek olarak tüketicinin unutmaması gereken en önemli detay tüm avukatlık masraflarını ve faizi de ödemesi gerektiğidir. Dolayısıyla bu adımda geçirilen her gün aslında borca ciddi bir miktarda ilave yapılması anlamına gelmektedir.

Avukatlık büroları yapılandırmaya ya da borcun taksitlendirilmesine sıcak bakmaz zira kredi ipotekli olarak kullanılmıştır. Dolayısıyla borcun hiçbir şekilde ödenememesi halinde satışa çıkarılarak masrafların karşılanabileceği bir mal vardır. Bu nedenle yapılandırma talebinin olumsuz sonuçlanabilme ihtimali olduğu da unutulmamalıdır.

Üçüncü Yaptırım: Konutun Satışa Çıkarılması

Avukata devredilen borcun ödenmemesi halinde kaçınılmaz son konutun satılığa çıkarılması yönünde olacaktır. Tüketici, kredi kullanım sözleşmesinde ve Noter’de borcun ödenmemesi halinde konutun satışa çıkarılabileceğini kabul etmiş ve altına ıslak imzasını atmıştır. Dolayısıyla borcun tahsil edilememesi halinde konut banka tarafından satışa çıkarılır, satış gerçekleşir, banka borcunu tahsil eder, avukatlık bürosu payını alır ve halen ödenmesi gereken bir bedel varsa tüketiciye bu borç yüklenir.

Kefil Olunan Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut satın almak için gerekli birikimi olmayan kişiler teminat da gösterememeleri halinde kullanacağı kredi için kefil gösterebilme imkanına sahiptir, ancak borcun ödenememesi halinde kefilin de bu borçtan doğan sorumlulukları olur.

Kefil de yukarıdaki yaptırımların tümüne maruz kalır ilk olarak banka tarafından borç için bilgilendirilir ve borcun ödenmesi gerektiği hatırlatılır. Borcun 1 ay içerisinde ödenmemiş olması halinde avukat kefil olan kişiyle de iletişime geçer ve borcun ödenmesini talep eder. İcra takibi kefil olan kişi hakkında da başlar ve aynı zamanda kefil kara listeye alınır. Kefilin de borcu karşılayacak maddi gücü yoksa üçüncü yaptırım uygulanarak konutun satışı gerçekleştirilir. Kefil sürecin yalnızca üçüncü adımından etkilenmez.

ödenmeyen konut kredisi

odenmeyen konut kredisi borcu nedeniyle icra takibi ve evin satilmasi sureci baslayabilir

Konut Kredisi Borcu Ödenemiyorsa Ne Yapılmalı?

Konut kredileri çok uzun vadeli kredilerdir ve genellikle maksimum vade ile kullanılır. Dolayısıyla kredi başvurusu yaparken maddi durumun iyi olması, ancak aradan geçen süreç içerisinde çeşitli sebeplerle maddi gücün korunamaması mümkündür. Bu nedenle konut kredilerinin ödenememesi oldukça anlaşılabilir bir durumdur, ancak banka açısından düşünülecek olursa bu kredi ve vade banka olarak kendisinin aldığı kadar tüketicinin de aldığı bir risktir ve sonuçlarına katlanılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kredi Notu Öğrenme : Ücretsiz Öğrenmek İsteyenler de Buraya

Ek Hesap Açılması

Tüketiciler çok uzun vadeli kredi kullanırken mutlaka gelecekte yaşayabileceği problemleri dikkate almalı ve bu gibi sorunlarla karşılaşıldığında üstesinden gelmek için neler yapılabileceğini düşünmelidir. Bu kapsamda konut kredisi kullanacak tüketici en azından 1 aylık taksit tutarı kadar ek hesap limitini banka hesabına tanımlatabilir ve bu sayede hesapta para olmaması halinde kredi taksit ödemesinin 1 aya mahsus buradan çekilerek herhangi bir yaptırıma konu olmamasını sağlayabilir. Ek hesap, hesapta para olmasa dahi alışveriş yapabilmeyi ve bakiyenin eksiye düşmesini sağlayan bir bankacılık ürünüdür, ancak konut kredisi gibi uzun vadeli kredilerde bu şekilde kullanıldığında çok mantıklı bir güvence yatırımı olabilir.

konut kredisi ödeyememe durumunda haciz gelir mi

konut kredisini odeyemiyorum ne yapmaliyim haciz gelir mi

İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Borcunu ödeyemeyen tüketiciler iki ay içerisinde maddi durumunu tekrardan kontrol altına alabilecekse ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak ve bu nakit para ile borcun kapanışını sağlamak iyi olabilir. Konutu satmamak, kara listeye alınmamak ve avukatlık olmamak için başvurulan bu yöntemin tüketicinin kesesine daha çok borç ödemesi yükleyeceği unutulmamalı, gelecekte maddi durum düzelse dahi iki kredi borcunun ödenip ödenemeyeceği iyi hesaplanmalıdır.

Fazla Taksit Ödemesi Yapmak

Konut kredileriyle ilgili çok az kişi tarafından bilinen bir durum söz konusudur. Şöyle ki eğer bir tüketici herhangi bir taksit ödemesini erkenden aylık taksitin tahsis edileceği hesaba yatırırsa, yani bir ay içerisinde aynı hesaba iki taksit bedelini yatırırsa gelecekteki taksit ödemeleri aksamaktan kurtulur. Bu çoğu zaman maaşıyla ödeme planını uyduramayan, ödeme planını yeniden oluşturmak için ek masraf yapmamak isteyen tüketiciler tarafından kullanılmaktadır, ancak ileride maddi durumda yaşanacak olumsuzlukları önlemek adına da sıkça kullanılır.

Yapılandırma Yapmak

Bilindiği gibi bankalarla yapılan görüşmeler sonrasında kalan kredi borcunun daha uzun vadeye yayılması ve taksit ödemelerinin küçülmesi sağlanabilmektedir. Dolayısıyla kredi taksit ödemesini yapamayan ve yukarıdaki önlemlerden herhangi birisini almayan tüketicinin ilk yapması gereken borç avukata devredilmeden önce olabildiğince kısa süre içerisinde yapılandırma başvurusu iletmektir. Yapılandırma başvurusu bankanın ilgili birimi tarafından kontrol edilecek ve onaylanması halinde eski kredi kapatılarak daha uzun vade ile yeni bir ödeme planı oluşturulacaktır. Bilinmesi gereken en önemli detay bir önceki kredi borcunun erkenden tamamen kapanması nedeniyle % 2’lik bir erken ödeme cezasının yapılması gerektiğidir.

İpotekli Konutu Satmak

Kulağa biraz saçma gelebilir, ancak borç için yapılandırma başvurusunun reddedilmesi, borcun avukata devredilecek olması, aile yakınlarından borç bulunamaması yani kısaca borcun hiçbir şekilde ödenemeyecek olması halinde yapılacak en mantıklı şey evin satışının tüketici tarafından yapılmasıdır. Zira bu sayede tüketici hem gelecekte borcun üzerine binecek faiz yükünden kurtulacak hem de avukatlık masrafı vb. giderleri ödemek zorunda kalmayacaktır. Diğer yandan bankanın konutu ekspertiz değeri üzerinden satışa çıkaracağını ve çoğu zaman bireysel çaba ile bu fiyatın üzerinde satış yapılabileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla evi kendisi satan tüketicinin bu satıştan para kazanması dahi mümkün olabilir.

Yasal Takip Ne Zaman Başlar?

İdari takip ile yasal takip farklı prosedürlere konudur. İdari takip, banka nezdinde bir gecikmenin olduğunu ve bu gecikme nedeniyle tüketicinin mimlenmesini sağlarken, yasal takip Türkiye Bankalar Birliği nezdinde sürece diğer kurumların da dahil olması anlamına gelir. Borç, yasal takibe girmeden önce 3 ay süresince sadece faize konu olur ve bu süreçte sadece ödenmesi gereken borç miktarı artar. 3 ay geçmesine rağmen borcun ödenmemiş olması halinde Noter aracılığıyla tüketiciye ihtarname ulaştırılır ve 7 gün içerisinde borcun tamamının ödenmesi istenir. Bu ihtarname sonrasında yasala takibe girildiği de anlaşılabilir.

Konuyla alakalı ihtiyaç duyabileceğiniz icra işlemleri dilekçe örneklerimize sitemizden ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Fadime şahin dedi ki:

  Evimi kızımın adına aldım kendisi öğretmen onun maaşına icra konurmu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fadime Hanım, çekilen kredi kızınızın adınaysa kredi borcunu ödememesi halinde maaşına haciz gelebilir. Ayrıca kredili konutun üstünde tedbir olduğundan konutta icra yolu ile satışa çıkarılabilir.

  2. Fadime şahin dedi ki:

   Ben 64 ýaşındayım babamda yetim maaşı alıyorum başka bır gelirim yok maaşımıda alamıyorum kredi çektim şartlar gereği kızımlada konuşmuyorum krediyi ona çektim kabul etmiyor ben hasta bakarak altı ay ödeme yaptım halk banka gitiğimde bana hiç bir bilgi vermiyorlar kızımı araıyorlar o cevap vermiyor ne yapacağımı bilemedim allah rızası için bana yol gösterin

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fadime hanım, anladığım kadarıyla konut kredisini kızınız çekti ancak siz kefil olduğunuz için ödemeler sizden kesiliyor. Böyle bir durum varsa ve kızınızın da bir maaşı varsa bu duruma itiraz edebilirsiniz, isterseniz bu konuyu bir avukat ile görüşüp ona göre hareket etmeniz faydalı olacaktır.

 2. Zekeriya kabasakal dedi ki:

  Merhabalar ben 3 aydır konut kredimi ödüyemiyorum ve ihtarname geldi avukatlara ulaşamıyorum ve ben bu borcumu 4 ayla birlikte yatırmak istiyorum ama benden toplam borcumu talep ediyorlar napabilirim yardımcı olun

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zekeriya bey,
   Banka ile görüşmeniz tavsiye ederim ancak banka dosyanızı icra işlemleri yapılmak üzere avukata vermişse Avukat ile görüşüp halletmeniz gerek, yeniden kredi taksitleri şeklinde ödeme yapamayacağınız kanaatindeyim, icralık olduğu için borcun tamamını ödemenizi isteyebilirler.

 3. Burhan dedi ki:

  Ben iş bankasından ipotekli kredi çektim ve şuan çok sıkıntıdayım bunu ödemezsem maaşamı haciz gelir yoksa evemi haciz gelir


Önceki yazıyı okuyun:
Konkordato Nedir (En İnce Ayrıntıları ve Püf Noktaları)

Son günlerde ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar, dolar ve euro’nun yükselişi ve buna bağlı olarak bir çok büyük şirketin konkordato açıklamaları...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016