KOSGEB Avans Kredisi Sistemi Geliyor Artık Ödeme Beklemek Yok

A+
A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama birçok şirketin dikkatini çekmeyi başardı. Ülkemizde özel sektöre ve girişimcilik alanlarına yönelik hükümetin açıkladığı destek politikalarından olan kredi avans sistemi hakkında merak edilen soruların cevaplarını buradan sizlere açıklamak istiyoruz. KOSGEB işbirliği ile yapılacak bu avans sistemi içerisinde bulunan detaylar şirketlere ve girişimcilere ne gibi hizmetler sunacak?

kosgeb avans

KOSGEB Avans Kredisi Sistemi Geliyor Artık Ödeme Beklemek Yok

KOSGEB Desteği alan kullanıcılara önceden yapılmayan ön ödeme konusunda gerekli çalışmaların tamamlandığı ve yakın zamanda hayata geçeceği açıklandı. Bu konuda açıklama yapan Sayın Bakan Faruk Özlü iki adet destek programı hakkında bilgi verdi.

Daha öncesinde hiçbir girişimciye ön avans konusunda destek sunulmaması bu alanda beklentilerin artmasına neden oldu. Ancak bu konuda yapılan çalışmalardan sonra ön avans konusunda artık şirketlerin ve girişimcilerin 2 farklı türden destek alabilmelerinin önün açılmış oldu. Şu an için sadece 2 paket program içerisinde destek hizmeti sunacaklarını açıklayan KOSGEB’in yakın zamanda bütün iş kollarına bu hizmeti açmayı planladığını açıklandı. % 30 oranında erken ödeme avans verilecek olan sistemde aranan şartları açıklayalım.

KOBİ Destek ve Girişimcilik programları

KOBİGEL projesi adı altında başlatılan bu kampanyandan yararlanmak için öncelikle olarak sistemin sizlerden beklentilerinin neler olduğuna göz atalım.

 • Enerji verimliliği konusunda girişimcilerin devlete katkı sağlanması bu program içerisinde yer alan en önemli konu başlıkları arasında gelmektedir. Aynı zamanda yeşili korumak adına üretimi geçilmesi de sistemde belirtilen konular arasında gelmektedir.
 • Girişimcilerin yeni Pazar bulmaları durumunda verilecek olan bu avans sisteminden yararlanmak için iyi bir AR-GE çalışması yaptırmanız gerekmektedir.
 • Teknoloji ürünleri konusunda her zaman üst seviye limitlere ulaşılmasının hedeflenmesinden sonra orta ve yüksek seviyelerde teknolojik ürünlerin Pazar payının artması hedeflenmektedir.
 • Üretim yapan firmanın veya girişimcinin asıl amacının ihracat mallarında kapasiteyi arttırmaya yönelik adımları bulunmalıdır.
 • Katma değer vergisi yüksek olan ürünlerin pazarda daha çok paya sahip olması beklenmektedir.
 • Mühendislik alanında faaliyet göstermek isteyen firmaların kabiliyetleri geliştirme konusunda somut adımlar atması gerekmektedir.
 • Bilişim konusunda hizmet vermek isteyenlerin özellikle alt yapıda bulunan sorunları giderme çalışmaları KOSGEB tarafından desteklenen programlar arasında yer almaktadır.
 • Şirketlerin 300 Bin TL net satış rakamlarının da bulunması istenen diğer şartlardan bir tanesidir.
 • Aynı zamanda şirket içerisinde bir yıl içerisinde en az 3 kişinin çalışması gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB ten Kimler Faydalanamaz Tüm Genel Şartlar

Bu şartları yerine getiren şirketlere veya girişimcilere devlet tarafından 300 Bin TL hibe kredi 700 bin TL’den 0 faizli geri ödemeli kredi imkanı sunulmaktadır.

kosgeb avans ödemesi

kosgeb avans odemesi sayesinde isletmeler ve kobiler on odeme alabilecek

Yukarda bahsettiğimi ana maddeler kapsamında çalışmalarına devam edecek olanların KOSGEB tarafından verilen Avans Kredi sisteminden yararlanma şansları bulunmaktadır. Bu programlar dahilinde işletmelerini açacak olan veya hali hazırda işletmesi bulunanların KOSGEB veri tabanı üzerine kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kayıt yaptıran girişimcilerin ön avans konusunda ise % 30 oranında önceden alacakları ücretler KOSGEB’in belirlediği bütçe dahilinde sistem üzerinden sizlere verilecektir.

KOSGEB veri tabanı veya KOSGEB Müdürlükleri üzerinden yapılması planlanan bu başvurularda özellikle başvuruda bulunan projenin % 30’u peşin geri kalan % 70’i ise sonradan parça parça ödenmek koşulu ile girişimciler verilecektir.  Üst ve alt limitleri belirlenen projeler kapsamında üst limit olarak belirlenen oran ise % 60’dır.

Bahsedilen bu projeler üzerinden hizmet almak isteyen kullanıcıların başvuruların 2017 yılının sonuna kadar alınacak ve talepler en kısa süre içerisinde sonuca bağlanacaktır.

kosgebten avans alma

kosgeb avans odemesi ile hibe odemesini beklemeye gerek kalmadan kosgeb ten para alabilirsiniz

Teknolojik Ürün konusunda Avans Kredi sistemi

Devletin teknolojik ürün yapımına veya üretimine yönelik hizmetleri hız kesmeden devam ediyor. Son zamanlarda oldukça fazla dikkat çekilen konuların başında gelen teknolojik ürünler hakkında girişimcilerine özel olarak hibe krediler sunan KOSGEB’in şimdiler de başlattığı kampanyada ön avans sitemi yer almaktadır. KOBİ’lere ve girişimcilere özel olarak sunulacak olan bu ön avans siteminde % 100 yerli olan Teknolojik ürünler üreten firmalara % 60 oranında hibe kredi , % 40 oranında ise geri ödemeli kredi verilebilmektedir.

Mikro işletmelere de bu konuda hizmet veren KOSGEB’in burada uyguladığı ön avans sisteminde oranlar biraz daha farklılıklar göstermektedir. Mikro işletme sahiplerinin KOSGEB üzerinden alacakları oranlarda % 70’i hibe kredi , % 30’u ise geri ödemeli faizsiz kredi türleri arasında gelmektedir. Projelerine göre ön avans alma şansları bulunan bu işletmeler sundukları projenin miktarının % 30’unu ön avans almaktadırlar.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hibeci dedi ki:

  Merhaba;
  Ya bu KOSGEB ‘in bildiğim kadarıyla başvuru sonrasında hibe kredi ödemesin hemen yapmıyor. Yazıda anlatılan konu artık KOSGEB ‘ten avans olarak erken ödeme yapılabileceği mi ? yani iş yerini açmadan da kosgeb hibe kredi verecek mi ? yazınızı okudum ancak konuya bir açıklık getirir misiniz ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar, Makalemizin içerisinde KOSGEB avans kredisinin hem mevcut işletmelere hem de yeni açılacak olan işletmelere verilmesinin düşünüldüğüne ilişkin bilgi bulunmaktadır, dikkatinizden kaçtığını düşünerek yazımız içinde bulunan bu kısmı aşağıda tekrar sizinle paylaşıyorum.
   ……… ana maddeler kapsamında çalışmalarına devam edecek olanların KOSGEB tarafından verilen Avans Kredi sisteminden yararlanma şansları bulunmaktadır. Bu programlar dahilinde işletmelerini açacak olan veya hali hazırda işletmesi bulunanların KOSGEB veri tabanı üzerine kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kayıt yaptıran girişimcilerin ön avans konusunda ise % 30 oranında önceden alacakları ücretler KOSGEB’in belirlediği bütçe dahilinde sistem üzerinden sizlere verilecektir.
   …KOSGEB tarafından yapılacak olan yeni düzenlemeler, hibe ve destek kredilerine ilişkin haberleri sizlere iletmeye çalışacağız.
   sağlıcakla kalın.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Başvuru Formu İndir : Nasıl Doldurulur (Detaylı Anlatım)

KOSGEB’e başvuru yapmak isteyenlerin formu nasıl dolduracakları konusunda merak ettiği bütün bilgileri buradan açıklamak istiyoruz. İki farklı şekilde form doldurma...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016