KOSGEB Girişimci Kadınlara Ne Gibi Destekler Veriyor

A+
A-

Kadın istihdamının düşük olması ülkemizin mücadele ettiği en önemli ekonomik sorunlardandır. Kadınların ekonomi içerisinde daha az yer alması ve üretime katkıda bulunamaması, ekonominin tam istihdam dengesine gelmesinin önündeki en büyük etkenlerdendir ve bu kapsamda ilgili sorunu çözme görevi olan devletin çeşitli teşviklerle kadın istihdamını desteklemesi gerekmektedir.

kosgeb kadın girişimciler

kosgeb girisimci kadinlara ne gibi destekler veriyor

KOSGEB girişimci kadınlara ne gibi destekler veriyor ve türevi soruları bulunan kişilerin yararlanabileceği tek kurumun KOSGEB olmadığını en baştan bilmesinde fayda var. Her ne kadar yararlanılabilecek en yüksek limitli kredi destekleri KOSGEB aracılığıyla girişimcilere ulaştırılıyor olsa da kadın özelinde düzenlenen teşvik programları kapsamında çeşitli bakanlık ve kurumlar aracılığıyla da sermaye ihtiyacının karşılanması mümkün olabiliyor.

KOSGEB Kadın Girişimciye 50 bin TL Hibe

KOSGEB, yeni bir iş yeri kurarken karşılaşılabilecek maliyetlerin finanse edilebilmesi adına her girişimciye 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destek vermektedir. Bu destek kapsamında kendi işinin patronu olmak isteyen girişimciler 50 bin TL’ye kadar olan kuruluş harcamalarını KOSGEB’e ödetebilir.

T.C. vatandaşı ve 18 yaşından büyük herkesin başvuru iletebileceği bu destek programı Yeni Girişimcilik Destek Programı olarak adlandırılmıştır. Girişimciler, en yakın KOSGEB birimine giderek yakın zamanda düzenlenecek Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi hakkında bilgi alabilir ve ücretsiz kayıt olabilir.

Destekten yararlanabilmek için UGE’yi başarıyla bitirip Girişimci Sertifikası almış olmak gerekiyor.

15 kişilik sınıflarda toplamda 32 saat süren Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonrasında basit finansal analiz, muhasebe, iş planı projesi hazırlama, sermaye yapısı vb. konularda bilgi edinilmektedir.

Bankalardan Kadın Girişimcilere Destek

Halk Bankası, İş Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Akbank ve Garanti Bankası aracılığıyla kuracağı işletme için kredi çekmek isteyen girişimci kadınlar normalde olduğundan çok daha uzun vadeyle kredi kullanabilme ve ilk yılı ödemesiz dönem yapabilme hakkına sahiptir. Bu, yalnızca kadın girişimcilere tanınan bir imtiyazdır, herhangi bir şubeye gidilerek detaylı bilgi alınabilir ve katılım sağlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Genç Çiftçi Projesi 2019 de Uygulanacak mı Hibe Var mı

KOSGEB 100 bin TL Faizsiz Kredi

KOSGEB, 50 bin TL’lik hibeye ek olarak sabit yatırım desteği adı altında işletmenin faaliyetine devam etmesi kaynaklı karşılaşılacak maliyetleri de finanse etmektedir.

Tahsis edilen 100 bin TL’lik faizsiz kredi ilk yılı ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeyle geri ödenmektedir. Tahsis için hiçbir komisyon ya da finansman tahsis ücreti ödemesi yapılmasına gerek yoktur.

Bu faizsiz kredi desteği de tıpkı 50 bin TL’lik hibe gibi Yeni Girişimci Destek Programı kapsamında verilen bir destektir.

Kadınlara Daha Yüksek Oranda Destek

Yazının başından buraya kadar sadece Yeni Girişimci Destek Programı’ndan bahsedildi çünkü bu destek programı henüz girişimde bulunmamış ve iş hayatına ilk adımını atacak kişilerin yararlanabileceği en önemli ve makul program. Fakat KOSGEB destekleri bununla sınırlı değil, çeşitli destek programları kapsamında üretime başladıktan sonra 5 milyon TL’ye kadar finansal destek bulunabilmesi mümkün.

KOSGEB, Yeni Girişimci Destek Programı ve 5 milyon TL’ye kadar destek alınabilecek diğer programlar da dahil olmak üzere kadın girişimcilere diğer girişimcilere nazaran % 20 oranında daha fazla destek vermektedir.

Normal şartlar altında % 60 veya % 70 oranında sermaye desteği sağlayan KOSGEB, kadın girişimciler için bu oranları % 80 – % 90 aralığına kadar ve hatta yüksek teknolojili mal üretimi yapılacaksa % 100’e kadar çıkarabilmektedir.

Yüksek miktarlı sermaye ihtiyaçları dikkate alındığında % 20 gibi bir ilave oranın yüz binlerce TL avantaj anlamına geldiğini tekrar hatırlatmakta fayda var.

Hiç Para Olmadan Girişim Yapılabilir Mi?

Hiç paranız yoksa dahi girişimde bulunabilirsiniz. KOSGEB, UGE’ye katılım sağlayan girişimcilerin iş planı projelerini değerlendirir ve onayladığı projelerin sahiplerini 180 gün içerisinde işe başlaması gerektiğiyle ilgili bilgilendirir.
İşte kafa karışıklığı tam da bu noktada ortaya çıkmaktadır, çünkü bu 180 günlük kuruluş aşamasında girişimci para harcamak durumundadır, ancak yapılan tüm harcamalar faturalandırıldıktan sonra KOSGEB aracılığıyla girişimciye ödenecektir. Dolayısıyla KOSGEB ödeme yapıncaya kadar banka kredisi, çek, borç vb. yöntemlere başvurulmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli detay, yapılan tüm harcamaların faturalandırıldıktan sonra birkaç ay içerisinde KOSGEB aracılığıyla finanse edileceğidir. Yani alınan borçlar ödenebilecek, krediler ufak bir maliyetle kapatılabilecek, çekler keşide edilebilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Kredi Desteği İle İlgili Tüm Detay ve Püf Noktalar

Sitemizde yer alan KOSGEB Sıfır Faizli Kredi 2018 Yılında da Verilecek konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hasan dedi ki:

  Merhabalar,
  Kadın girişimcilerin okur yazar olması zorunlu mudur.? Okur yazar olmadan da Sertifika alınabilir mi ?
  Veya ne gibi yol izlememiz gerekmektedir. Bilginiz için şimdiden teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hasan bey, KOSGEB girişimcilik kursuna başlamadan önce İŞKUR tarafından yazılı bir test (sınav) yapılmakta başarılı olanlar içerisinden girişimci adaylarına KOSGEB tarafından kurs verilerek başarılı olanlara girişimcilik belgesi verilmekte, bu haliyle okur yazar olmayanların bu belgeyi alabilmesinin mümkün olmadığı kanaatindeyiz.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Devlet Destekleri ve Hibe Krediler (Tamamı)

KOBİ’lere özel olarak devlet tarafından verilen hibe kredi türleri ve KOSGEB tarafından sunulan devlet destekleri hakkında merak ettiğiniz programların detaylarını...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016