KOSGEB Hayvancılık Teşvik ve Hibe Kredileri Nelerdir

A+
A-

KOSGEB tarafından verilen krediler veya teşvikler içinde büyük önem arz eden büyük ve küçükbaş hayvancılık teşvikleri özellikle hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşların bir nebze olsun rahatlamalarına ve hayvancılıkla ilgili yeni yatırım ve istihdam alanı oluşturmalarına yardımcı olmaktadır. Hemen hemen hayvancılıkla uğraşan bütün vatandaşlarımız bir şekilde KOSGEB tarafından sağlanan bu teşvikten ve hibeden pay alabilmek için çeşitli arayışlar içine girmekte, teşvik ve hibe kredilerinden yararlanmaya çalışmaktadır. Daha önce yayınlamış olduğumuz bir çok yazımızla KOSGEB destek ve kredileri hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmeye çalışmıştık, bu yazımızda da sizlere KOSGEB’in hayvancılık için vermiş olduğu teşvik ve kredilerin neler olduğu hakkında genel olarak bilgi vermeye ve neleri kapsadığını anlatmaya çalışacağız.

kosgeb hayvancılık teşvik

kosgeb hayvancilik tesvik ve hibe kredileri nelerdir

KOSGEB pek çok alanda üretime dayalı tüm sektörleri desteklemektedir.  Hayvancılıkla olan teşvikleri ve gereksinim duyulan tüm giderleri de geri ödemesiz yani hibe şeklinde karşılamaktadır.

KOSGEB Hayvancılık Teşvik ve Kredilerinden Nasıl Faydalanabilirim

KOSGEB tarafından sağlanan hayvancılık teşvik ve kredileri fırsatından yararlanmanız, mevcut tesislerinizi büyütebilmeniz ve kazancınıza kazanç katmanız için öncelikle KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursuna katılmış olmanız ve burada 4 gün toplamda 32 saatlik eğitim alındıktan sonra alınacak olan belge ile ilk adımı atmış olmanız gerekmektedir.

KOSGEB Hangi Alanda Hayvancılık Desteği Vermektedir

KOSGEB hayvancılık teşviki içinde sadece canlı hayvan alımı olarak değerlendirilmemelidir. Bu kapsamda İmalat, etin işlenmesi, etin sağlıklı şartlar altında saklanması ve et ürünlerinin imalatı bulunmaktadır. Ayrıca KOSGEB küçükbaş hayvancılık kredisi ile yün kırkma makinesi, süt sağım makinesi, işaretleme kalemi, süt soğutma tankları, barınak yapılması ve bu barınaklara için ısıtma veya soğutma sistemlerinin giderleri ile el için alet ve de edevat alabilirsiniz. Öncelikli olarak bu destekten faydalanabilmek için girişimcilik destek programına başvuru yapmanız gerekmektedir,

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Nedir Girişimcilik Belgesi Almak Ne İşe Yarar

KOSGEB hayvan alımları için de kredi desteği sağlamakta, hayvancılık yapan vatandaşlarımıza uygun şartlarda kredi olanağı sunmaktadır. Ancak KOSGEB tarafından sağlanan krediler sadece çiftliğin kurulması aşamasında veya yukarıda yazmış olduğumuz süt sağım makineleri, süt soğutma tankları gibi alımlarda vermektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredi Destekleri

Hayvan alımı yapmak isteyen, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza Ziraat Bankası tarafından uygun koşullarda kredi sağlanmaktadır. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının farklı zamanlarda canlı hayvan alımını destekleyen projelerle hayvancılığın gelişmesine ve üretimine destek sağlanmaktadır. Özellikle montofon inek, salma tavukçuluk, saanen keçi ile damızlık düve yetiştiriciliği ve son olarak tavuk çiftliği kurulumu için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından destek verilmektedir. Verilen desteklerin tam olarak neler olduğunu ve şartlarını bakanlığın resmi internet sitesini ziyaret ederek bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Ziraat bankası tarafından sağlanan hayvancılık kredisi bazı şartlara bağlanmıştır, krediyi alabilmek için en az 50 koyun veya 25 keçi beslenmesi ya da beslenen hayvan sayısının bunlardan az olması halinde bu sayıya tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin alacağı koyun ve keçilerin yönetmelikte yer alması, koyun ve keçilerin 6 ile 24 ay arasında olması göz önünde bulundurulmalıdır. Bu şartların olması halinde Ziraat Bankası tarafından verilecek hayvancılık kredisinin yıllık faiz oranı % 5 oranında,  aylık ise %0,42 civarında olacaktır. Mevcut kredi oranlarına göre oldukça makul şekilde verilen bu kredi desteği ile hayvancılık yapan bireylere rahatlama ve işlerini geliştirme olanağı sunulmuştur. Canlı hayvan haricinde hayvancılık işlerinde kullanılacak balya yapımı, güneş enerjisi sistemi, ahır yapımı, yem bitkisi üretimi, yem üniteleri konusunda da kredi desteği sağlanmaktadır.

Küçükbaş hayvan kredisi almanız için gerekli evrakları gelir belgeniz, kimlik fotokopiniz ile konut ya da tarla tapunuz olarak sıralayabiliriz. Bu evrakları tamamladıktan sonra bulunduğunuz ildeki Ziraat Bankasının her hangi bir şubesine giderek bu krediye başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce en yakın Ziraat Bankasına giderek bu konuda alacağınız kredi hakkında detaylı bilgi almanız, mevcut koşullarda istenecek evrakların değişiklik göstermesi veya kredi oranlarının değişebileceğini göz önünde bulundurmanız açısından faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2019 Yılında KOSGEB Kredi Limitleri Ne Kadardır

Sitemiz üzerinden Keçi Yetiştiriciliği İçin Devlet Tarafından Verilen Destekler ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Hangi Sektörlere Hibe Kredi Desteği Veriyor

KOSGEB girişimcilik başvurusunun nasıl yapılacağı, girişimcilik belgesi almak için yapılan işlemler ve girişimcilik sertifikasının ne işe yaradığı ile ilgili daha...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016