KOSGEB Hibe Verilen Sektörler Nelerdir? Örnek Projeler

A+
A-

1990 yılında kurulan ve günümüze kadar varlığını devam ettiren KOSGEB’in hibe kredisi verdiği sektörlerin neler olduğunu buradan açıklamak istiyoruz. Kurulduğu günden beri verdiği destek krediler ve hibe krediler ile dikkatleri üzerine çeken KOSGEB’in özellikle hangi sektörleri kapsadığının detaylı bir incelemesine beraber göz atalım.

1990 ve 2009 yılları arasında imalat sanayisin yönelik destekler sunan KOSGEB’in artık KOBİ’lere de hibe ve destek kredileri vermesi KOSGEB Hibe Verilen Sektörler Nelerdir? Sorusunun ortaya çıkmasına neden oldu.

kosgebin destek verdiği sektörler

kosgeb hangi sektorleri destekler ve hibe odemesi yapar

KOSGEB’in destek verdiği sektörler

Maden

Madencilik alanında ve taş ocakçılığı alanında hizmet veren kurum ve kuruluşlar KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerin başında gelmektedir. Ülkemizde oldukça fazla maden çeşidinin bulunması ve bu madenlerin çıkartılması konusunda ortaya çıkan nakit ihtiyacını karşılamak adına KOSGEB maden çıkartım işinde girişimcilere belli bir limite kadar hibe kredisi vermektedir. Hibe kredi türlerinin dışında 0 Faizli destek kredileri de sunan KOSGEB’e başvuru yaparak sizlerde bu alanda hizmet vermiş olduğunuz firmanıza yardım alabilirsiniz.

İmalat

İmalat işi ile uğraşan girişimcilere de KOSGEB hibe desteği sunarak girişimcilerin daha da büyümesine yardımcı olabilmektedir. Gıda ürünleri, et ürünleri, kümes hayvan etleri, balık çiftliği, sebze ve meyve üretimi gibi birçok alanda hizmet vererek, girişimcilere sunulan bu hibe kredi türlerinden faydalanmaları sağlanmakta, işletmelerinin daha da büyümesine yardımcı olunmaktadır. İmalat sektörü altında bulunan binlerce farklı iş alanından sizlere en uygun olan bölüm ile başvuru yaparak sizlerde firmanızın büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Başarıyla Sonuçlanmış KOBİGEL Proje Örnekleri : 5 Farklı Sektör

Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme üretimi ve dağıtımı ile ilgili şirketler

KOSGEB, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım ile ilgili şirketlere de hibe desteği vermektedir. Ülkemizde son yıllarda enerji alanına devletin sunduğu destekler bu sektörde birçok firmanın ortaya çıkmasına neden oldu. Ülke olarak oldukça fazla enerji ihtiyacımızın olmasına bağlı olarak, bu alanda hizmet veren birçok sektörün KOSGEB’in verdiği hibe kredi türüne başvuru yapmasından sonra kurum gerekli gördüğü işletmelere hibe kredi türlerinden vermektedir.

Su ile ilgili işletmeler

Her ne kadar ülkemizin 3 tarafının da denizlerle çevrili olması, bol miktarda nehir, dere ve kaynak sularının bulunması, özellikle Doğu Anadolu Bölgesine kışın gelen yağışlarla kar sularının Fırat ve Dicle gibi iki önemli nehir’i beslemesi bizimde ileride su sıkıntısı çekmeyeceğimiz anlamına gelmemektedir. KOSGEB, gelecekte su sorunların ortaya çıkmasını dikkate bu yönde de destek vermeye başlamıştır.  Bu alana yapılacak olan yatırımlarla, bir nebze olsun geleceğimizin garanti altına alacağı düşünülmekte, su kaynaklarının aslında boşa akıtılmadan ekonomiye kazandırılabileceği yönünde girişimcilerin de bu sektöre dikkatinin çekilmesi sağlanmaya çalışılmıştır.  Bu  yüzden KOSGEB’te su ile ilgili işletmeler her türlü destek kredileri ve hibe kredi türlerini vererek bu konuda yardımcı olmaktadır. Özellikle su atıkları ve toplanması konusunda firması olan kişilerin KOSGEB’e başvuru yaparak hibe kredi türlerinden yararlanma şansları bulunmaktadır.

İnşaat

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın son yıllarda attığı adımlar birçok inşaat firmasının ortaya çıkmasına neden oldu. Ülkemizin deprem kuşağında olması ve olası bir deprem durumunda zararı en aza indirmek için başlatılan inşaat çalışmalarına KOSGEB’te destek vermeye devam ediyor. Bina inşaatı, tadilatı, Binaların geliştirilmesi ve yenilenmesi gibi birçok konuda hibe kredi veren KOSGEB’in bu alanda vermiş olduğu kredi türüne başvuru yaparak sizlerde hibe alma şansını yakalamış olursunuz. Ancak, İnşaat faaliyetleri içerisinde yer alan bölümlere detaylı bir göz atarak, açmış olduğunuz veya açmakta olacağınız işletmenin KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini araştırmadan hibe başvurusu yapılmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Esnaf İçin Özel Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diğer Hizmet Faaliyetleri

Kitle iletişim araçları ve buna benzer birçok iş kolunun bulunduğu bu sektör içerisinden sizde firmanıza en uygun olan alana başvuru yaparak hibe desteğini alabilirsiniz. 2017 yılı içerisinde 50 Bin TL hibe desteği vererek birçok girişimcinin daha sağlıklı adımlar atmasına yardımcı olan KOSGEB bu alanda hizmet veren şirketlere de gerekli olan desteği sağlamaktadır.

Kültür ve Sanat alanında

Müze faaliyetleri olsun, kütüphane olsun, restorasyon ve tarihi alanlar ile ilgili faaliyet gösteren birçok şirkete veya girişimciye KOSGEB tarafından hibe destek kredisi verilmektedir. Bu başlık altında bulunan 5 farklı sektör içerisinde yer alan bölümler ile alakalı olarak firmanız varsa sizlerde başvuru yaparak hibe desteğini veya destek kredilerini KOSGEB üzerinden alabilirsiniz.

İdari ve Destek hizmet faaliyetleri hibeleri

Hibe verilen bir diğer sektörde idari ve destek hizmet faaliyetleri çatısı altında hizmet veren girişimcilerdir. Kiralama, Motorlu taşıtlar, kamyonlar, kişisel eşyalar, video kaset ve daha birçok alt başlığın bulunduğu bu sektör içerisinde firması bulunan girişimciler hibe kredi türlerinden faydalanma şansını bulabilmektedir.

kosgeb hibe veren sektörler

kosgeb hibe verilen sektorler nelerdir ornek projeler

Mesleki ve Bilimsel olarak faaliyet gösteren firmalar

Mesleki açıdan ve bilimsel açıdan faaliyet gösteren birçok firmanın bulunası bu konuda bazı ihtiyaçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu alanda hizmet veren girişimcilerin ve KOBİ’lerin en çok ihtiyaç duyduğu nakit sorununu ortadan kaldırmak isteyen KOSGEB’in sunduğu hibe kredi türlerine bu meslek kuruluşları da girmektedir. Bu yüzden sizlerde bu alanda hizmet verdiğini firmanız ile hibe desteğini alabilirsiniz.

Toptan ve Perakende ticaret hibesi

Toptan ve perakende sektöründe faaliyet gösteren yüzlerce farklı kuruluş KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında gelmektedir. Özellikle de motorlu taşıtlar ve buna benzer alanda girişimcilik faaliyetlerinde bulunacak olanlara birçok farklı hibe kredi desteği sunan KOSGEB’in sunduğu bu alanlardan hizmet almak için yapmanız gereken KOSGEB’e başvuru yaparak hibe kredinizi almaya çalışmaktır.

Sitemiz üzerinden KOSGEB devlet desteği ile ilgili daha fazla bilgiler ve dökümanlara ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Hibe Başvurusu Sonucu Sorgulama (Nasıl Öğrenilir)

KOSGEB, girişimciliği desteklemek ve ekonomiye katkıda bulunmak isteyen kişilere ihtiyaç duyduğu sermayeyi sağlamak amacıyla en bilinen destek programı Yeni Girişimcilik...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016