KOSGEB İlk Başvuru İşlemine Nereden Başlamak Gerekiyor

A+
A-

İş kurmak ya da mevcut işinin ölçeğini büyütmek isteyen KOBİ’lere sağladığı finansal desteklerle her geçen gün daha fazla başvuru ve talep alan KOSGEB, talebe bağlı olarak iş sürecinde de çeşitli iyileştirmelere  imza atmıştır ve girişimciler basit birkaç prosedürü yerine getirerek başvuru işlemlerini tamamlama imkanına sahip olmuştur. Yine de KOSGEB ilk başvuru işlemine nereden başlamak gerekiyor, başvurunun ilk adımı nedir, nereden başlanmalı ve türevi sorular sorulması oldukça anlaşılabilir bir durum. Bu nedenle en yalın haliyle başvuru sürecine değinmek yararlı olacaktır.

kosgeb ilk başvuru

kosgeb ilk basvuru islemine nereden baslamak gerekiyor

Nereden Başlanmalı?

KOSGEB’in desteklerinden yararlanmak isteyen KOBİ’lerin ilk durağı destek.kosgeb.gov.tr web adresi. İlgili web sayfasından ilk iş olarak KOSGEB’e kayıt olunması gerekiyor.

Veri tabanına kayıt olduktan sonra KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır. KOBİ beyannamesi mevcut iş yerine ilişkin ayrıntılı bilgilerin KOSGEB’e iletildiği web sayfasıdır, doğru ve güncel olması desteklerden yararlanabilmek için büyük önem arz etmektedir. Beyannamenin eksik ya da hatalı doldurulması nedeniyle oluşabilecek mali ve hukuki tüm sorumluluk beyannameyi dolduran işletmeye ait olacaktır.

Beyannamenin doldurulması sonrasında KOSGEB bilgileri inceleyecek ve başvuru kontrolü sonrasında herhangi bir revizyon gerekmemesi halinde onay verecektir.

Onay alındıktan sonra KOSGEB’in desteklerine başvuruda bulunulabilir.

1. Adım: Veri Tabanına Kayıt

kosgeb.gov.tr web adresine giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde yer alan KOBİ Giriş bağlantısına tıklanmalıdır. İlgili bağlantıya tıklandıktan sonra açılan sayfada KOSGEB’e İlk Başvuru sayfasına giriş yapılmalı ve hangi destek programı için başvuruda bulunulacaksa ilgili program seçilmelidir.

Eğer hali hazırda bir işletme varsa ve bu işletme için destek programlarından yararlanılacaksa İşletme İlk Başvuru alanı, iş kurulacaksa ve mevcut bir iş yeri bulunmuyorsa Yeni Girişimci İlk Başvuru alanı kullanılmalıdır. Başvur butonuna tıklandıktan sonra form doldurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Hibe Başvurusu Sonucu Sorgulama (Nasıl Öğrenilir)

Formun doldurulması sonrasında KOSGEB kullanıcı adı ve şifresi edinilebilecektir. İlgili bilgiler daha sonraki işlemler için çok büyük öneme sahiptir ve bu nedenle güvenli şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

2. Adım: KOBİ Beyannamesinin Doldurulması

250 kişiden az işçisi olan, 40 milyon TL’den daha az cirosu olan işletmeler KOBİ olarak nitelendirilmektedir. KOBİ’ler KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için KOBİ Beyannamesi formunu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmalıdır.

Beyannamede işletmeye ait kritik bilgilerin KOSGEB’le paylaşılması gerekecektir. Bu formun doldurulup tamamlanması sonrasında çıktısı alınmalı, kaşeli ve imzalı olarak saklanmalıdır. İleriki dönemlerde yararlanılacak KOSGEB destekleri için bu beyannamenin Hizmet Müdürlüğü’ne giderek ibraz edilmesi gerekecektir.

3.Adım: Başvuru

Desteklerden yararlanabilmek için yerine getirilmesi gereken son adım başvuru adımıdır. İlk iki adımı tamamlayan KOBİ’ler KOSGEB incelemesi sonrası onay alması halinde KOSGEB’in destek programları için internet üzerinden başvuru iletme imkanına sahiptir.

Her ne kadar internet üzerinden başvuru yapılabilecek olsa da çoğu zaman bazı formların teslim edilmesi ve başvuru dilekçesinin imzalanması amacıyla KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekebileceği bilinmelidir.

Sitemizde yer alan KOSGEB Sıfır Faizli Kredi 2018 Yılında da Verilecek konulu yazımızı okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Hibe Verilen Sektörler Nelerdir? Örnek Projeler

1990 yılında kurulan ve günümüze kadar varlığını devam ettiren KOSGEB’in hibe kredisi verdiği sektörlerin neler olduğunu buradan açıklamak istiyoruz. Kurulduğu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016