KOSGEB İş Planınızı Kolayca Hazırlayın İş Planı Doldurma Rehberi

A+
A-

KOSGEB’in girişimcilik iş planını doldurmadan önce dikkat etmeniz gereken detayları ve önemli tüyoları bu yazımızda ele alacağız.

“ Girişimci iş planı” nasıl doldurulur?

Uygulamalı girişimcilik eğitimine katıldığını zaman sizlerden istenecek olan iş planı doldurma rehberini doldururken son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. “ Girişimci iş planı” olarak geçen belgenin 10 sayfa olduğunu ve doldurulması gerekirken bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olarak girilmesine özen göstermeniz gerekmektedir.

İlk olarak girişimcinin adı, soyadı, girişimcinin iş fikri ve işletmenin adı gibi bölümler ilk sayfada karşımıza çıkacak olan bilgiler arasında yer almaktadır. Zaten bu formu sizden istedikleri zaman sizin iş yeriniz açık olacaktır. 7 bölümden oluşan bu iş planının birinci bölümü içerisinde yer alan bilgilerin genel bilgilerden oluştuğunu belirtelim. Bu bölümde yer alan bilgilerde kendinizi kısaca anlatmanız istenecektir. Bu yüzden burada iş hayatına dair ve kendinize dair olan bilgileri tamamen yazmanız son derece önemlidir. Bu bölümün önemli olmasının nedeni KOSGEB’in sizin hakkınızda merak ettiği bütün bilgilere buradan ulaşmasına fırsat sunacaktır. Bu sayfanın son bölümüne ise KOSGEB üzerinden katılmış olduğunuz sertifika programlarını yazmanızı öneriyoruz.

kosgeb iş planı hazırlama

KOSGEB İş Planınızı Kolayca Hazırlayın İş Planı Doldurma Rehberi

1.2 bölüm

Burada yer alan bölümün iş fikri ile alakalı olduğunu belirtelim. Burada gireceğiniz iş ile alakalı olan bütün soruların cevaplarını ve iş hakkında yaptığınız araştırmaları derinlemesine yazmanız gerekmektedir. İş hakkında bildiğiniz fikirleri, işin büyümesi durumunda yapacağınız hamleleri ve işin kötü gitmesi durumunda yapacağınız hamleleri detaylı bir şekilde ele alabilirsiniz. Çünkü mülakata girdiğiniz sırada kurulun elinde bulunacak olan bu iş planının detaylı olması iş hakkında ne kadar bilgili olduğunuzu gözler önüne serecektir.

  1. bölüm

Kişisel bilgilerin yer aldığı bu sayfanın eksiksiz bir şekilde ve doğru doldurulmasına dikkat ediniz. Özellikle bir nevi sizin CV’niz niteliğinde olacak olan bu bölümde oldukça önemli olan form bölümleri arasında yer almaktadır. KOSGEB üzerinden veya başka bir kurum üzerinden katıldığınız sertifikalı eğitim programlarını da bu bölüm içerisinde yazmanız gerekmektedir. En sonunda bulunan diğer nitelikleri bölümünde ise hobilerinizi yazabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Avans Kredisi Sistemi Geliyor Artık Ödeme Beklemek Yok

2.2 Bölüm

Bu bölümde girişimci ile işletme ortakları arasında gerçekleştirilen hareketlerin tablosu bulunmaktadır. Aldığınız eğitimlere dair olan bütün bilgileri bu aşamada yazarak soruların cevaplarını verebilirsiniz. Boş bırakmanız gereken yerlere ise “ Boş “ veya “ yok “ yazmanız gerekmektedir.

2.3 bölüm

Bu bölümde yer alan kısımda ise “ İş fikri ve işi seçme nedeni” bölümünü doldurmanız gerekecektir.

Son derece önemli olan bölümlerden bir tanesi de burasıdır. Burada en dikkat etmeniz gereken detayın “ Swot Analiz tablosu” olduğunu belirtelim. İş fikriniz ile doğrudan bağlantılı olan bu tabloyu mutlaka ama mutlaka eklemenizi öneriyoruz. İşletmenizin amacını, işletmenizin büyüme hedefini, işletmenizin kurulma hedefini ve işletmenizin ileriye dönük atacağı adımları derinlemesine yazmanız gerekmektedir. Aynı zamanda iş yerinizde çalışmasına izin vereceğiniz minimum kişi sayısında belirtiniz. Çünkü KOSGEB’in amacının tamamen yeni istihdam yaratmaya yönelik olması en önemli kriterler arasında gelmektedir.

  1. bölüm “ Pazar bilgileri ve Pazarlama alanı “

3.1 Bölüm

Burada sektörde ki durumunuzu görmek için gerekli olan bilgiler KOSGEB tarafından istenmektedir. KOSGEB tarafından gireceğiniz iş alanında ne gibi bir Pazar payınız bulunacak? Ürettiğiniz ürünlerin pazarda ki yeri nasıl olacak? Bu tarz bilgileri detaylı bir şekilde ele almanız gerekmektedir. Hedeflenen Pazar payı nasıl olmalıdır? Gibi sorulara tablo şeklinde yazmanız gerekmektedir.

3.2 Bölüm “ Pazar Profili”

Pazar profiliniz ve pazarda yer alması ürünleriniz hakkında yapacağınız ARGE çalışmasının sonuçlarını belirtin. Yine tablo şeklinde oluşturmanız gereken bu bölümden yola çıkarak KOSGEB sizlere hibe kredi türlerinden destek verecektir.

3.3 Bölüm “ Rakip Analizi”

Girmek istediğiniz Pazar içerisinde rakiplerinizin analizlerini iyi bir dille yapmanız gerekmektedir. Özellikle Pazar payı büyük olan sektörler için birden çok rakibinizin analizini derinlemesine yapmanız kurulun gözünde bir adım öne geçmenize yardımcı olacaktır. Rakiplerinizin Swot analizini iyi yapın.

kosgeb iş planı

kosgeb is plani hazirlarken nelere dikkat etmeliyim

3.4 Bölüm “ Pazarlama ve satış hedefleri”

Satacağınız ürünlere dair bir hedef belirleyin ve bu hedeflerinize ulaşma konusunda izleyeceğiniz adımları açıklayın. Aylık şekilde yapacağınız bu tablo da kurul tarafından dikkat edilecek olan konular arasında gelmektedir.

3.5 Bölüm “ Sektör raporları”

Bu bölümde sektör içerisinde kendinizi nerede göreceğiniz ve izleyeceğiniz adımlar hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir. Özellikle Swot analizinizi burada yaparak sektör raporlarını sunmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Keçi Yetiştirmek İsteyenler İçin Özel Kredi ve Hibe İmkânları

3.6 Bölüm “ Beklenmedik durumlara ilişkin ön görüler “

Oldukça önemli bir bölüm olan bu kısımda açtığınız firmanın veya şirketin ileriye dönük adımları ele alınmalıdır. Özellikle beklenmedik bir durum karşısında B ve C planlarınızın neler olduğunu ve bu durumda yapmanız gereken hamleleri tatmin edici bir şekilde açıklayınız.

3.7 Bölüm “ Ürün ve hizmet tanımı “

Bu bölümde üreteceğiniz veya satacağınız ürünlerin tanıtımını düzgün bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Ürünleriniz hakkında detaylı raporlar hazırlayacak bu kısma ek bile yapabilirsiniz. Ürünlerin çeşitlerini bile ele alarak yazmaya gayret gösterin.

3.8 Bölüm “ Ürün hizmet fiyatı “

Ürünün satış fiyatını oluştururken nelere dikkat edeceksiniz? Ürünün fiyatını nasıl oluşturacaksınız? Bu soruların cevaplarını burada detaylı bir şekilde anlatın.

3.9 Bölüm“ Yer Secimi”

Burada açmak istediğiniz firmanın yerinin seçimini nasıl yapacağınıza dair bilgileri yazın. Yerinizi seçerken hedef kitlenizin ne olduğunu ve burada ne gibi hamleler yapacaksınız detaylı bir şekilde ele alın.

3.10 Bölüm “ Müşteriye Ulaşım Kanalları”

Son derece dikkat edilmesi gereken bölümlerin başında gelen reklam ağı hakkında sizlerden bilgi istenecektir. Özellikle bu konuda yapmanız gereken ürünlerinizin tanıtımın yapmak için kullanacağınız kanalların neler olduğunu açıklamanız gerekmektedir. Sosyal medya kullanarak veya daha farklı iletişim kanallarını kullanarak bu projenizin detaylarını ele alınız.

3.11 Bölüm “ Ürün ve hizmet tanım planı”

Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin tam anlamıyla hitap ettiği kitlenin ne olduğunu açıklayınız. Müşteriye ulaşma zaman diliminizi ve müşterinin sizden beklediği hizmetleri nasıl karşıladığını detaylı bir şekilde ele alın.

  1. Bölüm

4.1 Bölüm“ Üretim Planı”

Burada “Nace kodu”nuzu yazmanız gerekmektedir.

4.2 Bölüm “Üretim hizmet ve sunum sürecinin aşamaları”

Üretimi ne koşullarda üretip ne koşullarda Pazar sürdüğünüz konusunda merak edilen bütün detayları buradan açıklıyorsunuz. Müşterinin ürünü alma aşamasında izlemesi gereken adımları detaylı bir şekilde ele alın.

4.3 Bölüm “İş Akış Şeması”

Şema olarak göstermeniz gereken bu bölümde işin işleyişi,Pazar gelişi ,pazardan müşteriye gidişini şematik olarak ele almanız gerekmektedir.

4.4 Bölüm “ Üretim hizmet sunum sürecinde gerekli olan belgeler”

Burada iş yerinize almanız gereken belgeleri mutlaka eklemeniz gerekmektedir. Çünkü işletmenizin yasal yollardan iş hayatında devam etmesi için gerekli olan bu belgelerin eksiksiz olarak doldurulması son derece önemlidir.

  1. Bölüm

5.1 Bölüm “ Organizasyon Şeması”

Bu bölüm içerisinde iş yeriniz de çalışacak olan kişilerin statü olarak şemasını çıkartın. Mesela iş yeri sahibi, müdür, müdür yardımcıları, teknik ekip vs. diyerek bir şema oluşturarak devam edin.

5.2 Bölüm “ Personelin niteliği ve görev sorumlulukları”

Firmanız ve işletmenizde çalışacak olan personellerin görev sorumlulukları ve hangi vasıf ile sizlerle çalışacağınız en ince ayrıntısına kadar yazın. Personelin ilgilendiği bütün iş tanımlarını yazmanız gerekmektedir.

kosgeb iş planı doldurma

kosgeb is plani nasil doldurulur ve hazirlanir

  1. Bölüm “ Finansal Plan”

6.1 Bölüm “ Başlangıç Maliyetleri

Firmanızın kurulum aşamasında gerekli olan bütün ekipmanların fiyatlarını ve detaylarını en ince ayrıntısı ile ele almanız gerekmektedir. Almış olduğunuz veya alacak olduğunuz ürünlerin tüm detaylarını yazın. Hatta almış olduğunuz ürünlerin seri numarasına kadar olan detaylarını bile yazmanız gerekmektedir.

6.2 Bölüm “ İşletme giderleri “

İşletmenizin aylık ve yıllık olarak giderlerini tablo şeklinde açıklayınız. Çünkü KOSGEB tarafından sizlere verilecek olan hibe kredi türünün buna göre şekil alacağını unutmayınız. Bu yüzdende ileriye dönük olarak yani 3- 5 yıl sonrasını bile planlı bir şekilde açıklamanız son derece önemlidir.

6.3 “ Nakit Projeksiyonlar”

Firmanıza yapacağınız harcamaların neler olduğuna dair bütün bilgileri burada açıklayınız.

6.4 Bölüm “ Kara geçiş noktası”

Burada en kısa sürede geçeceğiniz zaman dilimini belirtiniz. Bunun hesabını kitabını iyi yapmanız gerekmektedir. ARGE çalışmanız sırasında bunun detaylı ele alarak bu kısım içerisinde doldurmanız gerekmektedir.

6.5 Bölüm “ Diğer kaynaklardan sağlanacak olan finansman”

Burada alacağınız desteğin yanı sıra sizleri ayakta tutmaya yarayacak olan finans hareketlerini detaylı bir şekilde ele alınız. Burada aileden, eşinizden veya dostunuz aldığınız rakamları bile belirtiniz.

7. Bölüm “ KOSGEB’ten talep edilen destekler”

Burada açmak istediğiniz yerin giderlerinin ve KOSGEB üzerinden almak istediğiniz desteğin rakamsal olarak açıklamasını yazmanız gerekmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB İlk Başvuru İşlemine Nereden Başlamak Gerekiyor

İş kurmak ya da mevcut işinin ölçeğini büyütmek isteyen KOBİ’lere sağladığı finansal desteklerle her geçen gün daha fazla başvuru ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016