KOSGEB Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evrak Listesi (Tamamı)

A+
A-

KOSGEB, ölçeğini büyütmek isteyen KOBİ’lere çeşitli finansal destekler vermekte ve büyürken yapması gereken harcamaları finanse ederek yardımda bulunmaktadır. Söz konusu yardımlar desteğe göre değişen fakat daha önceden belirlenen bir oranda geri ödemesiz ya da sıfır faizli olarak yapılabilmektedir.

kosgeb kredisi evrakları

kosgeb kredi basvurusu icin gerekli evrak listesi tamami

Bu finansal desteklerden yararlanabilmek, KOSGEB kredi başvurusu yapabilmek için gerekli evrak listesi her destek programında değişkenlik göstermektedir. Fakat en sık başvurulan destek programı için gerekli olan belgelere değinildikten sonra diğer destek programları için gerekli olacak belgelerin nasıl öğrenilebileceğinden de aşağıda söz edilecektir.

KOSGEB Destek Şartları ve Gerekli Evraklar Listesi

KOSGEB’in destek programlarından yararlanmak isteyen girişimcilerin mutlaka başvuru tarihleri içerisinde talepte bulunması gerekmektedir. KOSGEB’in yaptığı açıklamaya göre her yıl yüz binlerce KOBİ, başvuru tarihlerini kaçırdıktan sonra KOSGEB’i arayarak başvuruların ne zaman olduğunu sormaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ne kısa süre içerisinde KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne giderek ya da KOSGEB’in web adresini takip ederek başvuru tarihlerini öğrenmek gerekir. 2018 yılı için başvuru takvimi henüz belli değildir.

Girişimcilik Destek Programı’ndan yani en sık başvuru iletilen destek programından yararlanmak isteyen girişimcilerin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmış olması gerekmektedir. 32 saat süren bu eğitimin sonunda KOSGEB’in 150 bin TL’lik Girişimcilik Destek Programı için başvuruda bulunulabilecektir.

Onaylanan başvuru sonrasında verilen taahhütleri 180 gün içerisinde yerine getirmiş olmak gerekmektedir. KOSGEB, bu taahhütlerin yerine getirilmesi gerekliliğini daha önceden imzalanmasını isteyeceği taahhütname ile belgeleyecektir. Bu taahhütnamenin içeriğinde yararlanılacak destek ve yapılacak ödemelere yer verilecektir.

Gerekli belgeler ise şu şekildedir:

 • Hali hazırda işletme sahibi bir girişimci başvuru yapıyorsa E-KOBİ beyannamesi çıktısı,
 • İş kurmak için KOSGEB’e başvuruluyorsa kurs katılım belgesi ve katılım sertifikası,
 • İnternet üzerinden doldurulması beklenen taahhütname,
 • İş planı projesi dosyasının çıktısı,
 • İşletme sahipleri için ticaret sicil gazetesi kaydı,
 • İşletme sahipleri için bilanço,
 • İşletme sahipleri için vergi levhası,
 • İşletme sahipleri için imza sirküleri,
 • İşletme sahipleri için ortaklık yapısını gösteren bir belge gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Doğan Bebek İçin Verilen Tüm Ödemelerin Listesi

Bu belgeler yalnızca en sık başvuru iletilen destek programları için mutlaka ibraz edilmesi gereken belgelerdir. KOSGEB, yapılan başvuru sonrasında ek belge talep etme hakkına sahiptir. Hangi destek programından yararlanılacaksa KOSGEB’in web adresine giriş yaptıktan sonra Destekler sekmesi altından ilgili destek programının sayfasına giriş yapılabilir ve esaslar dokümanı içerisinden gerekli belgelere erişilebilir.

Hibe için İstenen Belgeler

İş planı projesini hazırlayıp KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne teslim eden ve heyete yaptığı sunum sonrasında projesi için onay alan girişimcilerin bazı belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.

 • İmza beyannamesi,
 • Başvuru formu,
 • Yapılan harcamaların faturaları,
 • Çeşitli imtiyazlar söz konusuysa (kadın, gazi, engel, şehit yakını vb.) ilgili imtiyazın belgesi.

KOSGEB’in hibe sistemi kursa katılım ve başvuru onayı sonrası işletmenin kurulması gerekliliğine bağlıdır. KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım sağladıktan ve katılım sertifikası aldıktan sonra hibe için başvuru iletilir. Başvurunun onaylanması durumunda işletmenin kurulması için 180 günlük müddet tanınır, bu süre içerisinde işletmenin kurulması ve yapılan harcamaların faturalarının saklanması gerekir. Hibe için gerekli belgeler arasında saklanan bu faturalar da yer almaktadır.

Sitemizde daha önceden yayımlamış olduğumuz KOSGEB İş Planınızı Kolayca Hazırlayın İş Planı Doldurma Rehberi konulu yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB İş Planınızı Kolayca Hazırlayın İş Planı Doldurma Rehberi

KOSGEB’in girişimcilik iş planını doldurmadan önce dikkat etmeniz gereken detayları ve önemli tüyoları bu yazımızda ele alacağız. “ Girişimci iş...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016