KOSGEB Kredi Desteği İle İlgili Tüm Detay ve Püf Noktalar

A+
A-

Toplamda milyonlara varan miktarlarda finansal destek programları oluşturan ve gelişerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak isteyen girişimcilerin sermaye ihtiyacını karşılamayı ilke edinen KOSGEB, teşvik ve yardımları için bazı gerekliliklerin yerine getirilmesini beklemektedir. Bu kapsamda KOSGEB kredi desteği ile ilgili püf noktaları bilmek ve bunların her birini dinamik kabul ederek desteklerden yararlanmak gerekir.

kosgeb kredi desteği detaylar

kosgeb kredi destegi ile ilgili tum detay ve püf noktalar

KOSGEB Kimlere Destek Verir

KOSGEB, destek vereceği girişimcinin yardıma en çok ihtiyaç duyan girişimci olmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda en küçük ölçekli işletmelere verilecek kredi ve hibelerde öncelik tanınmaktadır. İşletmenin büyüklüğü arttıkça finansal desteklerden yararlanması zorlaşacak, buna karşın ar-ge, inovasyon, yüksek teknolojili ürün üretimi ve ihracat gibi konularda yapacağı operasyonlar için ciddi miktarlarda destek alabilecektir.

KOSGEB’in tahsis edeceği kredilerin istihdama ya da ülke ekonomisine mutlaka katkıda bulunacak bir amaca hizmet etmesi gerekmektedir. Örneğin iki kişinin çalışacağı bir büfe için finansal destek arayışında olan girişimcidense, tekstil atölyesi kurmak isteyen bir kişi çok daha yüksek önceliğe sahip olacak ve değerlendirmede bu kritere uygun olarak çeşitli imtiyazlar ortaya çıkacaktır.

KOSGEB’in kredi ve desteklerinden yararlanabilmek için 18 yaşından büyük ve T.C. vatandaşı olmak gerekmektedir. Her kredinin kendi içerisinde farklı şartları ve mevzuatları bulunduğu için tek tek değinilmesi pek mantıklı olmayacaktır, ancak talep eden kişiler başvuru ileteceğini düşündüğü programın sayfasına KOSGEB’in web adresi aracılığıyla erişerek mevzuatları inceleyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB İş Planınızı Kolayca Hazırlayın İş Planı Doldurma Rehberi

KOSGEB Ne Kadar Destek Veriyor?

KOSGEB’in vereceği desteklerin üst limiti program özelinde değişkenlik göstermektedir. Hali hazırda en sık başvuru iletilen Yeni Girişimci Destek Programı kapsamında tahsis edilen kredinin üst limiti 100 bin TL’dir. İlgili kredi desteğine ek olarak 50 bin TL’lik hibe imkanından da yararlanılabilmektedir.

KOSGEB Her Sektöre Kredi Veriyor Mu?

KOSGEB aracılığıyla her faaliyet için kredi ya da teşvik alınması mümkün değildir. KOSGEB, destekleyeceği sektörleri web sitesinde açıkça ilan etmiştir. İlgili sektör listesine erişebilmek için tek yapılması gereken KOSGEB > Desteklenecek Sektörler adımlarının takip edilmesidir.

Yüzlerce sektör ve meslek konusuna ek olarak benzerlik gösterebilecek faaliyetlerin de destekleneceğini ifade etmekte fayda var. Yeni bir tanımlamaya konu faaliyetlerin her geçen gün artabileceği ihtimaline karşın bu konuda bir kısıtlama yapılmamıştır.

KOSGEB Desteklerine Başvurmadan Önce Ne Yapılmalı?

KOSGEB’in destek programlarına başvurmadan önce vergi ve SGK borçlarının mutlaka ödenmiş olması gerekmektedir. SGK ya da vergi borcu bulunan ve borcunu ödemeyen kişiler KOSGEB’in desteklerinden yararlanamamaktadır.

Borç ödemesi yapılamıyorsa en azından yapılandırma talebinde bulunulması gerekmektedir. Yapılandırılmış vergi, SGK borcu bulunan ya da KOSGEB’e mahsup dilekçesi veren kişilerin KOSGEB desteklerinden yararlanması mümkündür.

İnternet Üzerinden Yapılacak Şeyler Nelerdir?

KOSGEB destek programlarına başvuruda bulunmadan önce Genel Destek Programı, AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı ve KOBİ Proje Destek Programı için kosgeb.gov.tr web adresi üzerinden başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Başvuru formu doldurulduktan sonra çıktıyı kaşeleyip, imza sirküleriyle birlikte en yakın KOSGEB Hizmet Merkezi’ne gidilerek talepte bulunulması gerekir.

Yeni Girişimci Destek Programı için buna gerek yoktur, eğitim sonrasında doğrudan talepte bulunulabilir.

Aynı Anda Kaç Tane KOSGEB Programına Başvurabilirim?

Aynı anda birden fazla destek programı için talepte bulunulması mümkündür. KOSGEB, bir işletmenin en fazla 3 destek programı için aynı anda başvuru iletebileceğini mevzuatında açıkça ifade etmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İŞGEM Kayıt Yaptırmak İsteyenler İçin Ayrıntılı Rehber

Başvurular Ne Kadar Zamanda Onaylanır?

Faizsiz kredi için talepte bulunan girişimcilerin başvuruları en kısa süre içerisinde değerlendirilip yanıtlanmaktadır. Kredinin onaylanmasıyla ilgili durumu destek.kosgeb.gov.tr web adresinden öğrenmek mümkündür. Onaylanma süresiyle ilgili herhangi bir taahhüt bulunmamaktadır.

Ödemeler Ne Zaman Yapılıyor?

Hangi programdan yararlanılıyor olunursa olunsun ödemelerin genel olarak yapıldığı bir tarih paylaşımında bulunulamamaktadır. Girişimciler destek.kosgeb.gov.tr web adresine giriş yaparak Destek > Para > Ödeme Olurlarını Göster adımlarını takip edip, ödemelerinin ne durumda olduğunu öğrenebilir. Ek olarak KOBİ uzmanına mail atarak da ödemelerin durumuyla ilgili bilgi edinilmesi mümündür.

Sitemizde yer alan KOSGEB Nedir Girişimcilik Belgesi Almak Ne İşe Yarar ile ilgili yazımızı ortalama 2,5 dk da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evrak Listesi (Tamamı)

KOSGEB, ölçeğini büyütmek isteyen KOBİ’lere çeşitli finansal destekler vermekte ve büyürken yapması gereken harcamaları finanse ederek yardımda bulunmaktadır. Söz konusu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016