KOSGEB Kredi ve Hibe Destekleri Ne Kadar Kaç TL Veriliyor

A+
A-

KOSGEB, KOBİ’lere yüksek miktarlarda teşvik ve faizsiz kredi ödemeleri yapmaktadır. Söz konusu ödemelerin miktarı yararlanılacak destek programı ve yararlanacak KOBİ özelinde değişmektedir. KOSGEB destekleri ne kadar, kaç TL veriliyor ve türevi soruları olan girişimcilerin her destek programı için farklı üst limitler olduğunu ve bu üst limitlerden ödeme alabilmek için de şartları yerine getirmesi gerektiğini bilmesi gerekiyor.

kosgeb kredi ve hibe miktarı

kosgeb kredi ve hibe destekleri ne kadar kac tl veriliyor

Tüm desteklere ve bu destekler kapsamında yapılacak ödemelerin miktarlarına değinmeden önce bu miktarların üst limitler olduğunu hatırlatmakta fayda var. İlgili destek ödemelerinin üst limiti yapılacak harcamaların belirli bir oranına tekabül etmektedir. Örneğin 100 bin TL’lik üst limiti bulunan bir destekten yararlanacak KOBİ, ilgili programın destekleme oranı % 70’se 142 bin TL’lik sermaye ihtiyacı olduğunu belgeleyebilmelidir. Ancak bu durumda % 70 destekleme oranı bulunan bu program için 100 bin TL destek alınabilecektir.

Girişimcilik Destek Programı

Girişimcilik Destek Programı kapsamında iş kurmak isteyen girişimcilere toplamda 150 bin TL’ye kadar destek ödemesi yapılmaktadır. İlgili destek ödemesinin 50 bin TL’lik kısmı hibe, 100 bin TL’lik kısmı ise sıfır faizli sabit yatırım desteği adı altında kredi olarak tahsis edilmektedir.

Hibe kapsamında işletme kuruluş desteği, kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği, işletme giderleri desteği bulunmaktadır ve bu harcamaların toplamı için belirlenen üst limit 50 bin TL’dir. Sabit Yatırım Desteği ise 100 bin TL’dir.

Destek oranları 1 ve 2’nci bölge için % 60, 3’üncü, 4’üncü, 5’inci ve 6’ncı bölge için % 70’dir.

İlgili destekten 1 ve 2’nci bölgede faaliyet gösterecek kadın girişimciler, şehit yakınları, engelliler ve gaziler % 80 oranında, ikinci bölgede faaliyet gösterecek kadın girişimciler, şehit yakınları, engelliler ve gaziler % 90 oranında yararlanır.

Genel Destek Programı

Diğer destek programları kapsamında ihtiyaçlarını karşılayabileceği uygun bir program bulamayan KOBİ’ler için geliştirilen bu program kapsamında 470 bin TL üst limitle destekten yararlanılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Başarıyla Sonuçlanmış KOBİGEL Proje Örnekleri : 5 Farklı Sektör

470 bin TL’lik destek toplam miktardır ve kendi içerisinde de çeşitli kollara ayrılarak farklı üst limitlere sahip alt harcamalar bulunmaktadır.

Yurt içi fuar desteği kapsamında 45 bin TL, yurt dışı iş gezisi kapsamında 20 bin TL, tanıtım kapsamında 25 bin TL, eşleştirme kapsamında 30 bin TL, nitelikli eleman istihdamı kapsamında 50 bin TL, danışmanlık desteği kapsamında 22 bin 500 TL, eğitim kapsamında 20 bin TL, enerji verimliliği kapsamında 75 bin TL, tasarım kapsamında 22 bin 500 TL, sinai mülkiyet hakları kapsamında 30 bin TL, belgelendirme kapsamında 30 bin TL, test, analiz ve kalibrasyon kapsamında 30 bin TL, bağımsız denetim kapsamında 15 bin TL, gönüllü uzmanlık kapsamında 15 bin TL, lojistik kapsamında 40 bin TL destek alınabilir. bu desteklerin toplamı 470 bin TL yapmaktadır.

İşbirliği Güçbirliği Destek Programı

Tedarik süreci, tasarım, pazarlama, laboratuar kullanımı, imalat vb. konularda aynı sektörde faaliyet gösteren diğer işletmelerle birleşerek yatırım yapmak isteyen KOBİ’lere 1 milyon 500 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. İlgili desteğin 300 bin TL’lik kısmı geri ödemesiz, 1 milyon 200 bin TL’lik kısmı sıfır faizli kredi olarak tahsis edilir.

Düşük teknolojili mal üretimi yapan KOBİ’ler için destek üst limiti 1 milyon TL’dir.

KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı

Ülke ekonomisi ve iş sahasının genişletilmesi konusunda yenilikçi bir fikri olan ve bunu hayata geçirmek isteyen KOBİ’lere Gelişim Destek Programı kapsamında 1 milyon TL’ye kadar destek verilmektedir. Söz konusu desteğin 300 bin TL’lik kısmı geri ödemesiz, 700 bin TL’lik kısmı faizsiz kredi olarak tahsis edilir. 1 ve 2’nci bölgede faaliyet gösteren KOBİ’lere % 60, 3,4 ve 5’nci bölgelerde faaliyet gösteren KOBİ’lere % 80 oranında destek sağlanır. Söz konusu oranlar üst limitlerdir ve hangi oranda destekten yararlanılacağı yapılacak değerlendirme sonrası heyet tarafından belirlenecektir.

AR-GE, İnovasyon Destek Programı

Bilim ve teknoloji odaklı yenilikçi bir fikri hayata geliştirmek ve fikrinin geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapmak isteyen KOBİ’lere 1 milyon 500 bin TL’ye kadar destek ödemesi yapılmaktadır. Söz konusu destek kapsamında 30 bin TL kira desteği, 150 bin TL makine-teçhizat, donanım hammadde vb. hibesi, 300 bin TL makine-teçhizat donanım hammadde vb. sıfır faizli kredisi, 150 bin TL personel gideri desteği, 20 bin TL başlangıç sermayesi hibesi, 100 bin TL proje geliştirme desteği verilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB İlk Başvuru İşlemine Nereden Başlamak Gerekiyor

Endüstriyel Uygulama Destek Programı

Yeni üretim teknikleri, yeni bir ürün, yeni bir kalite standardı vb. için endüstriyel süreçte çeşitli iyileştirmeler yapmak isteyen KOBİ’lere verilen bu destek kapsamında 1 milyon 500 bin TL’ye kadar ödeme yapılmaktadır. İlgili destek kapsamında 18 bin TL’ye kadar kira desteği, 150 bin TL’ye kadar makine-teçhizat, donanım, hammadde vb. hibesi, 500 bin TL’ye kadar makine-teçhizat, donanım, hammadde vb. sıfır faizli kredisi, 150 bin TL’ye kadar personel gideri desteği verilir.

KOBİ TEKNOYATIRIM – KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı

Yüksek teknolojili ürün üretmek ve bunun ihracatını gerçekleştirmek isteyen KOBİ’lere yönelik hazırlanan bu destek programı kapsamında yapılan ödemenin üst limiti 5 milyon TL’dir. İlgili destek proje değerlendirmesi sonrası hibe ya da sıfır faizli kredi olarak verilebilir. Mikro işletmeler % 75, Orta ve Küçük İşletmeler % 60 oranından yararlanır. Eğer hem geri ödemeli hem de geri ödemesiz biçimde bir kullanıma karar verilirse destek oranı mikro ya da orta ve küçük ölçek fark etmeksizin % 100 olacaktır.

Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı

Bu programın destek üst limiti 500 bin TL’dir. İlgili destek programındaki amaç Borsa İstanbul’da yer almak isteyen KOBİ’lerin karşılaşacağı maliyetleri finanse etmektir. Program kapsamında 100 bin TL’ye kadar danışmanlık hizmet bedeli, 300 bin TL’ye kadar aracı kurum komisyonu, 80 bin TL’ye kadar bağımsız denetim hizmet bedeli, 10 bin TL’ye kadar hukukçu raporu, 10 bin TL’ye kadar SPK ve merkezi kayıt kuruş masrafları finanse edilir.

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı

İşini yurt dışına taşımak ve yurt dışında da faaliyet göstermek isteyen teknoloji ihracatçılarının 60 bin USD’ye kadar olan harcamaları bu program kapsamında finanse edilmektedir.

TEKNOPAZAR – Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı

Bu program kapsamında 150 bin TL’ye kadar finansal destek imkanından yararlanılabilmektedir. Yurt dışında gerçekleştirilecek pazarlama faaliyetleri için 100 bin TL’ye kadar, yurt içindeki pazarlama faaliyetleri için 50 bin TL’ye kadar destek alınabilir. Bu programda yapılan destek ödemeleri hibedir.

Stratejik Ürün Destek Programı

İthalatı çok yüksek olan ürünleri yurt içerisinde üretmek ve ithalatı düşürmek isteyen KOBİ’lere yönelik bu program kapsamında 50 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Söz konusu destek programı kapsamında makine-teçhizat, yazılım, personel, bilgi, test, araştırma, hizmet maliyetleri finanse edilebilir.

Kredi Faiz Desteği

Uluslararası piyasalarda rekabetini arttırmak, kalite ve standartlarını geliştirmek isteyen KOBİ’lere 300 bin TL’ye kadar faiz desteği sağlanmaktadır. İlgili destek, özel mevduat bankalarından çekilen kredilerin faizlerini ödemekle alakalıdır.

KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri

KOSGEB’in laboratuvarlarından yararlanarak test ve analiz yapmak isteyen girişimcilere bu süreçte karşılaşacağı maliyetlerin % 50’si kadar destek verilmektedir.

Sitemizde yer alan KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Desteği 2018 Yılında da Verilecek konulu yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Kredi Desteği İle İlgili Tüm Detay ve Püf Noktalar

Toplamda milyonlara varan miktarlarda finansal destek programları oluşturan ve gelişerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak isteyen girişimcilerin sermaye ihtiyacını karşılamayı ilke...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016