KOSGEB Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler?  Ne Gibi Sorular Geliyor?

A+
A-

KOSGEB girişimcilere özel olarak hazırladığı hizmet programları kapsamında hibe kredi türlerini vermeden önce girişimcilere özel olarak mülakatlar hazırlamaktadır. Özellikle burada dikkat etmeniz gereken detayları ve sizlerin mülakat sırasında söylemenize dikkat etmeniz gereken sözleri açıklamak istiyoruz.

KOSGEB veri tabanına başvuru yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan bir diğer ayrıntının mülakat sınavı olduğun ufak bir araştırma yapan kişi bilmelidir.

KOSGEB Ne için mülakat yapıyor?

Devletin girişimciliği özendirmesinde ki amaç hem ülkemizde bulunan işsiz sayısının azalması hem de devlete bu konuda katkı sağlanması hedeflenmektedir. KOSGEB’te bu konuda hizmet veren bir aracı kurum olduğundan dolayı devletin sunacağı hibe kredi türlerinden herkesin yararlanma şansı bulunmamaktadır. Ancak buradan herkesten kastımız gerçekten girişimcilik yapmayacak olan kişilerdir. Yoksa girişimcilik konusunda hizmet vermek isteyen her Türk vatandaşının rahatlıkla başvuru yapacağı bu destek programından sizlerde yararlanabilirsiniz.

kosgeb mülakatları

KOSGEB Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler?  Ne Gibi Sorular Geliyor?

KOSGEB’in burada mülakat yapmasında ki amaç ise tamamen elma ile armutu ayırmak deyiminden yola çıkmaktadır. Yani devletin verdiği hibe kredi tutarını almak isteyen kişilerin gerçekten iş için mi kullanacak yoksa farklı bir amaç için mi kullanacak? Mülakat sırasında sizlere bazı sorular soracak olan kurulun onayından geçtikten sonra sizlerde artık hibe kredi türlerinden ve destek programlarından yararlanma şansını yakalamış olacaksınız.

KOSGEB Mülakatında sorulacak olan sorulardan bazıları;

 • Daha önce hangi iş dallarında meşgul oldunuz?
 • KOSGEB başvurusunu nereden duydunuz ve başvurma amacınız nedir?
 • Girişimcilik hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?
 • Hibe kredi türünü neden size vermeliyiz?
 • Aldığınız destek programından sonra yapacağınız işler hakkında biraz bahseder misini?
 • Başvuranlar arasında neden size hibe kredi verelim?
 • Aldığınız destek programlarından sonra işlerinizin yolunda gitmemesi durumunda “ B “ planı olarak hazırlığınız var mıdır?
kosgeb mülakat soruları

kosgeb mulakatinda hangi sorular cikiyor

Bu yukarda bahsettiğimiz sorulara benzer soruları sizlere sorarak kurul sizlerin bu iş konusunda ne kadar istekli olup olmadığına karar vermektedir. Bu bahsettiğimiz soruların tamamen gerçek sorulardan oluştuğunu ancak illa ki buna benzer sorular geleceğinin garantisini sizlere veremeyiz. Ancak girişimcilik konusunda az çok tahmin edeceğiniz ve buna benzer soruların gelme ihtimaline karşılık olarak hazırlıklı gitmeniz gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İkinci El ve 0 Km Traktör İçin Kredi Veren Bankalar

Kurulun sizleri mülakat sırasında bazen sinirlendirmek için bazı sorular sormaya çalıştığını hiçbir zaman unutmayınız. Sonuçta orada bulunan kurulan devletin parası olan  hibe kredi türünü en iyi vermek için bu mülakatı gerçekleştirdiğini ve bu yüzdende bu aşamalardan geçmenizi istediğinizi bir kez daha belirtmek istiyoruz.

KOSGEB mülakatında dikkat etmeniz gerekenler

 • Öncelikle mülakata çağrıldığınız zaman son derece güler yüzlü olmanız sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kurulun karşısına çıktığınız zaman despot bir görüntü vermeniz gerçekten mülakat sonucun can sıkıcı bir hal almasına neden olacaktır.
 • Mülakata giderken mutlaka karşınızda ki kişileri dikkate aldığınızı hissettirecek tarzda giyim kuşamınıza özen gösterin. Burada bir takım elbise giymeniz kurulun gözünde artı puan ile başlamanıza neden olacaktır.
kosgeb mülakatında dikkat etmeniz gerekenler

kosgeb mulakatina nasil hazirlanmaliyim

 • Kurulda birden fazla kişinin bulunacağı ve sizlere sorulacak olan her soruya düzgün cevap vermeye özen gösterin. Kurulda bulunan bazı kişilerin amacı tamamen sizleri sinirlendirmek olabilir. Bu yüzden gelen sorulara düzgün cevaplar vererek kurulun takdirini kazanmaya çalışın.
 • Rüşvet vermek gibi bir hataya sakın ama sakın düşmeyin. Özellikle bu konuda dikkat etmeniz gereken konunun illa para olduğunu düşünmeyin. Mülakata girmeden önce memleketinizden getireceğiniz bir eşya veya ürün bile kurulun gözünde olumsuz bir hava yaratacaktır. Bu yüzden siz siz olun sakın böyle bir hata yapmayın.
 • Her mülakat sınavında olduğu gibi bu sınavda da mutlaka bilmediğiniz sorularda bile net cevaplar vermekten kaçınmayın. Kurulun sizlere sorduğu bazı zorlayıcı sorular karşısında bile çok net olarak bu hibe krediyi veya destek programını ne kadar fazla istediğinizi gösterin.
 • ARGE çalışmasını yaparak gidin. Özellikle bu konuda yapmak istediğiniz iş fikirleri hakkında her türlü sorunun cevabını kısa süre içerisinde hemen verin. Mesela sizlere gelmesi muhtemel olan soruların tüm detaylarını önceden araştırın ve hazırlıklı gidin. Sorulacak olan her soruya karşı hazırlıklı olmak son derece önemlidir. Bu yüzden kurul sizleri her zaman soruları ile zorlayacaktır.
 • Görevlilerden bazılarının sizleri köşeye sıkıştırmasına müsaade etmeyin. Çünkü bunu yapacaklardır. Bunun nedeni ise hak edenin bu kredi türünü almasını sağlamak. Bu yüzden kurulda bulunan kişilerin sorularına son derece sakin ve düzgün cevaplar vermeniz gerekmektedir.
 • Mülakatı kazanamam düşüncesi ile hareket ederseniz kaybeden siz olursunuz. Sonuçta bu destek programlarını ve hibe kredi türlerini almak için başvuru yapan binlerce kişinin olduğunu unutmayınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Doğan Bebek İçin Verilen Tüm Ödemelerin Listesi

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Kredi ve Hibe Destekleri Ne Kadar Kaç TL Veriliyor

KOSGEB, KOBİ’lere yüksek miktarlarda teşvik ve faizsiz kredi ödemeleri yapmaktadır. Söz konusu ödemelerin miktarı yararlanılacak destek programı ve yararlanacak KOBİ...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016