KOSGEB Nedir Girişimcilik Belgesi Almak Ne İşe Yarar

A+
A-

KOSGEB nedir ve destekleri nelerdir?  Bu yazımızda, küçük ve orta ölçekli işletme kurmak isteyen veya mevcut işletmesini geliştirmek veya büyütmek isteyen girişimcilerin merak ettikleri konuların başında yer alan KOSGEB konusunu ele alarak sizlere faydalı olmaya çalışacağız.

Öncelikli olarak KOSGEB’in ne olduğuna ve amacının ne olduğuna değinelim. KOSGEB; Ülkemizde bulunan ve faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin ülke ekonomisindeki yerini ve rolünü belirlemek,  ayrıca bu işletmelerin, etkinlik ve rekabet gücünü arttırmak amacıyla kurulan bir kamu kuruluşudur.

KOSGEB’in Açılımı Nedir ve Hangi Yılda Kurulmuştur

KOSGEB’in açılımı: Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlıdır. 12 Nisan 1990 yılında 3624 sayılı yasa ile kurulan bu birim,  bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

KOSGEB desteklerini kimler alabilir

Hemen hemen her insan kendi iş yerini açmak ve kendi işinde patron olmak hayallerini kurar. Bu hayallerini gerçeğe dönüştürebilmesi içinde paraya ihtiyacının olduğunu ve bu parayı nereden bulacağının arayışı içine girer. Eş ve dosttan istenemeyen bu parayı kim verir düşüncesi oluştuğunda ise devreye KOSGEB girer. Burada KOSGEB’in asıl amacı olan; kişilere maddi açıdan destek olma, ülke ekonomisine faydası olması sebebi ile belirli miktarlarda karşılıksız veya uzun vadeli ödeme şekilleri ile maddi destek vermeye başlamaktadır. Peki, sadece yeni iş yeri açanlar mı bu destekten yararlanıyor? Sorusunun cevabı elbette hayır olacaktır. İş yerini büyütmek isteyenlerde bu destekten şartlarının uyması halinde yararlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evrak Listesi (Tamamı)

KOSGEB Girişimcilik Başvurusu Nasıl Yapılır

KOSGEB girişimcilik desteği alabilmek için öncelikli olarak KOSGEB girişimcilik belgesine sahip olmanız gerekmektedir. KOSGEB işletmesini büyütmek isteyenlerin finansal destek alacakları bir kuruluştur. Şartların uyması halinde işletmeler için gereken, belirli miktarda karşılıksız yardım veya uzun vadeli düşük faizli ödeme şekilleri ile bu fırsattan yararlanma olanakları oluşmaktadır. Ayrıca yeni bir iş yeri açmak isteyenlerde bu kurumun şartlarını yerine getirmek sureti ile bu destekten yararlanma fırsatı yakalamış olacaktır.

Her işletmesini büyütmek isteyen insan KOSGEB’den maddi destek alabilir mi? Bu sorunun cevabını makalemizde sizlere detayları ile anlatacağız.  Öncelikle iş ve işçi bulma kurumuna( İŞKUR)  gitmeniz ve buradaki birimde çalışan yetkili kişiye KOSGEB girişimci kredisi akmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Size, İŞKUR’da bir kayıt oluşturulduktan sonra, 20 sorunun olduğu bir soru kağıdı verilerek bunları hemen orada doldurmanız gerektiğini bildireceklerdir.  Bu soruları cevaplamanızın ardından bir hafta sonra İş ve İşçi Kurumunun panosunda yapılan değerlendirmenizin sonucunu alabileceğinizi söyleyerek sizi oradan göndereceklerdir. Yaklaşık olarak bir haftanın tamamlanmasının ardından söylenen kurumun panosunda isminiz var ise aynı  kuruma giderek size Girişimcilik Eğitimi kursunu kazandığınızı ve o kursun açık adresi ile kurs saatlerinizi söylemek kaydı ile sizi bilgilendireceklerdir.

Girişimcilik Kursu Nedir ve Kaç Gün Sürmektedir

Kişilere yönelik olan ve işlerini kurma ya da işyerlerini büyütme, geliştirme amacı içinde olan insanların bu amaçlarına ulaşmaları sebebiyle eğitim veren ve onların gelişmelerine yardımcı olmayı ilke edinen bir eğitim programıdır. Bu kursun süresi ne kadardır? Girişimcilik kursunun süresi,  32 saattir. Bu 32 saat süresi içinde öncelikle temel seviye ardından, girişimcilik eğitimi ve sınıf içi eğitim şeklinde olmaktadır. Bu eğitimin 32 saatlik süresinin bitmesi ile KOSGEB Girişimcilik Sertifikasını almaya hak kazanırsınız. Bu belge ile artık hayalini kurduğunuz iş yeri açma ya da iş yerini, imkânlarını arttırmak için ilk sınavı vermiş olacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB İş Planınızı Kolayca Hazırlayın İş Planı Doldurma Rehberi

KOSGEB tarafından desteklenen iş kollarını, kredi ve hibeleri ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Ne İşe Yarar

KOSGEB girişimcilik sertifikası bu eğitimi başarılı bir şekilde bitiren insanlara verilir. Bu belge sayesinde kendi iş yerinizi açmak veya iş yerinizi büyütmek için maddi gelir seviyenizi arttırmak ve ülke ekonomisine can katmak için bu belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Bu sertifika ile girişimcilik eğitimi kursunda sizlere öğretilen iş planınızı hazırlamakta zorlanmadan bu planınız ile KOSGEB uzmanlarının karşısına çıkacak ve onlara işiniz ile ilgili bir sunum hazırlayacaksınız. Mülakat sırasında uzman kişiler size işinizin detaylarını yapmak istediklerinizin ana fikirleri hakkında sorular sormak kaydıyla bazı sorular yönlendireceklerdir. Bu sorular karşısında hazırlıklı olmanızda fayda olacaktır.

kosgeb girişimcilik belgesi ne işe yarar

kosgeb nedir girisimcilik belgesi almak ne ise yarar

KOSGEB tarafından hangi sektörlerin ve işletmelerin desteklendiği ile ilgili bilgi edinmek için KOSGEB tarafından desteklenen sektörler ve işletmeler konulu yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Sitemiz üzerinden KOSGEB Devlet Destekleri hakkında daha fazla bilgi ve yazıya ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler?  Ne Gibi Sorular Geliyor?

KOSGEB girişimcilere özel olarak hazırladığı hizmet programları kapsamında hibe kredi türlerini vermeden önce girişimcilere özel olarak mülakatlar hazırlamaktadır. Özellikle burada...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016