KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor (Hibe ve Kredi Ödemesi)

A+
A-

Türkiye’ye ve KOBİ’lere ilişkin ilginç bir istatistik paylaşılması gerekirse 1 yıl içerisinde yapılan ihracatın % 55’inin sadece KOBİ’ler tarafından yapıldığını belirtmek gerekir. İhracatta ve ülke ekonomisindeki payı bu denli yüksek olan KOBİ’lerin KOSGEB ve çeşitli kurumlar aracılığıyla desteklenmesi gerekliliği tartışmaya açık bir konu değildir. Bu kapsamda KOSGEB’de 13 farklı destek programı oluşturmuştur ve ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunmak, yeni iş sahaları oluşturmak vb. amaçlarla üretim ölçeğini genişletmek isteyen KOBİ’lerin bu süreçte ihtiyaç duyduğu sermayeyi karşılamayı ilke edinmiştir.

kosgeb ne zaman ödeme yapıyor

kosgeb parayi ne zaman oduyor hibe kredi odemesi

Bu sermaye ödemeleri zaman zaman kısa süre içerisinde zaman zaman ise uzun sürelere yayılmış biçimde gerçekleşebilmektedir. KOSGEB’in teşvik ve yardım ödemelerini ne zaman yapacağıyla ilgili hiçbir taahhüdü bulunmamaktadır, KOSGEB’in konuyla ilgili tek taahhüdü onaylanan başvurular için ödemenin yapılacağıdır. Dolayısıyla en baştan ödemenin yapılıp yapılmayacağıyla ilgili endişeyi akıldan silip atmak gerekir. KOSGEB parayı ne zaman ödüyor (Hibe ve Kredi Ödemesi) ve türevi soruları olan girişimcilerin yazıyı okumaya devam etmesi yararlı olacaktır.

Kosgeb Destek Parasını Ne Zaman Öder

KOSGEB, yapılan harcamalar için faizsiz kredi desteği haricinde hiçbir şekilde ön ödeme yapmamaktadır. KOSGEB’in hibe mekanizmasının nasıl çalıştığını anlamak için bir A şirketini örnek almak yararlı olacaktır.

A şirketi, yurt dışında katılacağı bir iş gezisi için KOSGEB’den yurt dışı fuar desteği talebinde bulunmuş olsun. Bu kapsamda KOSGEB’de ilgili başvuruyu onaylamış olsun. Bu durumda A şirketi yurt dışı fuarına gitmeye karar verdiği ve başvurusunun onaylandığı andan itibaren ilgili gezi için yaptığı her harcamayı faturalandırmalı ve faturaları saklamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Başvuru Sırasında İstenilen Belgeler Neler? (Tüm Belgeler)

Bu faturaların alınması sırasında yapılacak ödemeler A şirketi tarafından karşılanır. Faturalar toplandıktan ve iş gezisinden döndükten sonra faturaların KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne ibraz edilmesi gerekir.

Faturaların ibraz edilmesi sonrasında KOSGEB heyeti ödeme talep formunu inceler ve formda belirtilen IBAN’a ödemeyi kısa süre içerisinde aktarır.

Ödemenin ne zaman yapılacağı tamamen kurumun bütçesine ve ödeme takvimine bağlıdır. Her kurumun kendi özelinde belirlenen bir bütçesi vardır ve buna bağlı kalmakla yükümlüdür. Dolayısıyla her kurum için geçerli olacak bir süre paylaşılması pek akla yatkın olmayacaktır, mevzuatlar incelendiğinde KOSGEB’in de ödemelerin ne zaman yapılacağıyla ilgili herhangi bir taahhüt vermediği anlaşılabilir.

KOSGEB Hibeleri Ne Zaman Verilir

KOSGEB’e yapılan hibe başvurusu olumlu yanıtlanırsa 180 gün içerisinde taahhüdü yerine getirmek gerekir. Taahhüdün 180 gün içerisinde yerine getirilmemiş olması halinde başvuru geçersiz sayılacaktır.

180 gün içerisinde taahhüdün yerine getirilmesi halinde ise bu süreçte yapılan her harcamanın faturalandırılması gerekir. İlgili faturalar bulunulan bölgede faaliyet gösteren Hizmet Müdürlüğü’ne ibraz edilir ve diğer desteklere nazaran daha kısa bir süre içerisinde ödeme talep formunda belirtilen IBAN’a ödeme yapılır.

KOSGEB Eksik Ödeme Yapar Mı?

Ödeme talep formu sonrasında ibraz edilen faturalar incelenecek ve amaca yönelik olduğu düşünülmeyen faturalar için ödeme yapılmayacaktır. Fakat bu konu yoruma açık bir konu değildir, KOSGEB her hibe ve destek programı için desteklenecek masraf ödemelerini mevzuatında açıkça ifade etmiştir. Dolayısıyla ilgili destek programından yararlanmadan önce hangi harcamaların KOSGEB tarafından finanse edileceğini öğrenmek adına mevzuatı okumak gerekir.

Ek olarak 1500 TL’den fazla vergi ya da SGK borcu olan kişilerin ödemeleri var olan borç miktarı düşüldükten sonra yapılır. Yani bir nevi yapılacak ödeme, ilgili borca mahsup edilmiş olur. Bu nedenle de eksik ödemeyle karşılaşılması mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Avans Kredisi Sistemi Geliyor Artık Ödeme Beklemek Yok

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi 2018 Yılında da Verilecek konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Nedir Girişimcilik Belgesi Almak Ne İşe Yarar

KOSGEB nedir ve destekleri nelerdir?  Bu yazımızda, küçük ve orta ölçekli işletme kurmak isteyen veya mevcut işletmesini geliştirmek veya büyütmek...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016