KOSGEB Sıfır Faizli Kredisi Nasıl Geri Ödenir (Ödeme Planı)

A+
A-

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ölçeğini büyütmek, daha fazla istihdam sağlamak ve ekonomiye katkıda bulunabilmek adına ihtiyaç duyduğu sermayeyi KOSGEB aracılığıyla sıfır faizle finanse edebilmektedir. KOSGEB tarafından hali hazırda oluşturulan onlarca farklı destek programı vardır ve boşluk kalmaması adına işletmelerin ihtiyaç duyabileceği her türlü giderin karşılanabileceği Genel Destek Programı’da bu destekler arasında yer alır.

kosgeb 0 faizli kredi geri ödemesi

kosgeb sifir faizli kredisi nasil geri odenir

KOSGEB aracılığıyla tahsis ettiği faizsiz kredinin geri ödemelerini yapmak isteyen girişimcilerin sözleşme imzalamadan önce mevzuatı detaylıca okuması gerekir. İlgili mevzuatta ödemelerin nasıl ve ne şekilde yapılacağı açıkça ifade edilmiştir.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Geri Ödemeleri Nereye Yapılır

KOSGEB, kredi tahsisini anlaşmalı bankalar aracılığıyla girişimcilere ulaştırmaktadır. Bu kapsamda girişimcilerin seçtiği herhangi bir bankayla çalışması gerekmektedir. KOSGEB, girişimcilere banka aracılığıyla ilettiği desteği yine aynı banka üzerinden geri almaktadır.

Girişimcilerin hali hazırda çalışabileceği anlaşmalı bankalar:

 • Akbank,
 • Denizbank,
 • QNB Finansbank,
 • Türkiye Garanti Bankası,
 • Türkiye Halk Bankası,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Ziraat Bankası’dır.

KOSGEB’e yaptığı faizsiz kredi başvurusu olumlu yanıtlanan tüketiciler yukarıdaki bankalardan herhangi birisine giderek kredisini tahsis edebilir. Kredi tahsisinden sonra ilgili bankada KOSGEB desteğiyle ilgili bir muhasebe kaydı açılır ve geri ödemenin de yine aynı hesaba, aynı muhasebe kaydına istinaden yapılması gerekir.

Faizsiz kredi geri ödemeleri KOSGEB müdürlükleri aracılığıyla yapılamamaktadır.

Girişimcilerin çalışacağı bankayı rastgele seçmemesi, ilgili bankanın kendisine sağlayacağı avantajları iyi analiz etmesi gerekir. Bu analiz, banka şubelerini gezip ihtiyaç duyulabilecek özel mevduat ürünleri hakkında bilgi alarak yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En İnce Ayrıntılarına Kadar KOSGEB Hibe Şartları 2019

KOSGEB Geri Ödemeleri Nasıl Yapılır

KOSGEB’in tahsis ettiği kredi için geri ödeme yapmak isteyen girişimciler kredi tahsisinin gerçekleştiği banka hesabına taksit tutarını yatırarak geri ödemeyi gerçekleştirebilir. Bunu internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, EFT, havale, banka şubeleri, çağrı merkezi ya da banka ATM’leri aracılığıyla yapmak mümkündür.

Kredi tahsisinin gerçekleştiği hesabın IBAN bilgisini şube ya da internet bankacılığı uygulaması aracılığıyla öğrenmek mümkündür.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Geri Ödeme Planı

KOSGEB’in tahsis ettiği sıfır faizli kredinin geri ödemeleri toplamda 48 ayda yapılır, ancak bunun 12 ayı ödemesiz dönem olarak nitelendirilmektedir. Dolayısıyla kredi tahsisinden 12 ay sonra geri ödemelere başlanır ve 36 ay süresince devam ederek 48 ay vade olduğunda borç ödemesi yapılmış olur.

KOSGEB, kredi ödemelerini aylık değil üç ayda bir taksit ödemesi yapılabilecek şekilde tahsis etmektedir. Her üç ayda bir taksit ödemesi yapacak işletmelerin ne kadar taksit ödeyeceği kullanacağı kredinin miktarına bağlı olarak değişecektir.

3 ayda bir yapılacak taksit ödemeleri ve tahsis edilen kredi miktarları şu şekildedir:

 • 10 bin TL kredi tahsis edilen girişimciler 3 ayda 1 toplam 833 TL,
 • 20 bin TL kredi tahsis eden girişimciler 3 ayda 1 toplam 1666 TL,
 • 30 bin TL kredi tahsis eden girişimciler 3 ayda 1 toplam 2500 TL,
 • 40 bin TL kredi tahsis eden girişimciler 3 ayda 1 toplam 3333 TL,
 • 50 bin TL kredi tahsis eden girişimciler 3 ayda 1 toplam 4166 TL,
 • 60 bin TL kredi tahsis eden girişimciler 3 ayda 1 toplam 5000 TL,
 • 70 bin TL kredi tahsis eden girişimciler 3 ayda 1 toplam 5833 TL,
 • 80 bin TL kredi tahsis eden girişimciler 3 ayda 1 toplam 6666 TL,
 • 90 bin TL kredi tahsis eden girişimciler 3 ayda 1 toplam 7500 TL,
 • 100 bin TL kredi tahsis eden girişimciler 3 ayda 1 toplam 8333 TL ödeme yapmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Genç Çiftçi Projesi 2019 de Uygulanacak mı Hibe Var mı

Spesifik veya küsuratlı bir miktarda kredi kullanan girişimciler 3 ayda 1 ne kadar taksit ödemesi yapacağını hesaplamak için toplam kredi miktarını 12’ye bölebilir. Zira 3 ayda 1 taksit ödemeleriyle toplam 12 ödeme yapılarak kredi borcu kapatılacak ve herhangi bir faiz ya da komisyon ödemesi yapılmayacaktır.

Sitemizin en çok okunan yazılarından olan ve konuyla ilgili olan KOSGEB Hibe Verilen Sektörler Nelerdir Örnek Projeler adlı yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. mahmut eren dedi ki:

  yazıyı okudum.burdaki kosgebi aradım sgk lı çalırsan desteği keseriz dediler muvzuat öylemiş .hakkımı nasıl arayabilirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mahmut bey, KOSGEB desteğinden faydalanabilmeniz için SGK lı olmamanız gerekmektedir, böyle bir durumda KOSGEB desteği verilmeyeceği kanaatindeyiz.

 2. Murat altıncı dedi ki:

  Merhaba is kirmayi dusunuyorum ama bukosgepten 1 sene sonra odemeli krediyi nasil yararlanabilirim bana yardimci olurmusun

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,
   Şu an için 2018 yılında KOSGEB faizsiz kredi imkanı ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmadı. Yıl sonuna doğru bir beklenti var. Ancak henüz netleşen bir durum yok. Böyle bir çalışma yapılması halinde yine ilk duyuranlardan birisi biz olacağız. Bizi takipte kalınız.
   Kuracağınız işinizde de şimdiden bol ve hayırlı kazanç dileriz. Saygılar.

 3. Bülent alev dedi ki:

  SIFIR FAIZLI IS YERI DEVLET KREDISI

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bülent bey, sıfır faizli iş yeri kredisi veya diğer KOSGEB kredilerinin nasıl alınacağı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi sitemizde yayınladığımız makalelerimizi okuyarak edinebilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor (Hibe ve Kredi Ödemesi)

Türkiye’ye ve KOBİ’lere ilişkin ilginç bir istatistik paylaşılması gerekirse 1 yıl içerisinde yapılan ihracatın % 55’inin sadece KOBİ’ler tarafından yapıldığını...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016