KOSGEB ten Hibe Desteği Almak Kolay mı (Detaylı Analiz)

A+
A-

Ölçeğini büyütmek, daha fazla kişiyi iş sahibi yapmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak gibi amaçlarla sermaye arayışında olan girişimcilere gerekli finansal destekleri sağlayan KOSGEB, hibe ve faizsiz kredi desteklerine ek olarak seyahat, pazarlama, danışmanlık vb. konularda da çeşitli yardımlarda bulunmaktadır.

kosgebten hibe desteği

kosgeb ten hibe destetgi almak kolay mi

KOSGEB’ten hibe desteği almak kolay mı, en kolay hibe nasıl alınır, en kısa sürede nasıl hibe alınır ve türevi sorular soran girişimcilerin bilmesi gereken en önemli şey KOSGEB’in de her yıl güncellenen bir bütçeye sahip olduğu ve bu bütçeyi kullanmak konusunda oldukça seçici davrandığıdır.

Girişimciler, KOSGEB’e usulüne uygun olarak başvurmak zorundadır burada diğer kişilere nazaran herhangi bir fark sağlanamaz fakat hibe desteğinden yararlanma ihtimalini arttırmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunur.

İçindekiler

Hibe Desteğini Almak için Neler Yapılabilir

Hibe desteği işletmenin kuruluş giderlerini karşılama, sermaye ihtiyacını ortadan kaldırma, danışmanlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırma vb. amaçlar için verilmektedir. Bu amaçların ortak noktası faaliyete başlamadan önce faaliyet için gerekli olan şeylerin maliyetler olmasıdır. Yani KOSGEB, bulunulacak olan faaliyetin kendi kendini finanse edebilmesini bekler fakat buna karşın faaliyete başlamak için gerekli harcamaları karşılıksız olarak destekler. Dolayısıyla faaliyete başlamak için gerekli olduğu konusunda tartışmaya açık bazı masraf kalemlerini iş planı projesinde faaliyet sürecinden kurak bir biçimde ayırmak gerekir. Aksi taktirde heyet incelemesi sonrasında ilgili harcamanın faaliyet nedeniyle katlanılan bir maliyet olduğuna kanaat getirilecek ve faizsiz kredi desteğiyle de bu harcamanın karşılanabileceği söylenerek başvuru reddedilecektir.

KOSGEB heyeti başvuru değerlendirmesi yaparken belirli bir şemaya bağlıdır ve itiraz sonrasında şemaya uymadığı tespit edilirse girişimcilerin değerlendirme sonucun itiraz etme hakkı dahi bulunur. Dolayısıyla değerlendirmenin neye göre yapıldığını iyi analiz etmek gerekir. Değerlendirmeyle ilgili hazırlanan kitapçığa KOSGEB > Destekler > Değerlendirme Kriterleri adımlarını takip ederek erişebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Düşük Kredi Notu KOSGEB Kredisi Almayı Etkiler mi

Değerlendirme kriterlerinin hibeyle ilgili olan kısmı iş fikri ya da faaliyetin ne kadar kişiye istihdam sağlayacağı ve ülke ekonomisine nasıl bir katkıda bulunacağıdır. Eğer bulunulacak faaliyet ya da gerçeğe dönüştürülmek istenen iş fikri birçok kişiyi meslek sahibi yapacaksa diğer projelere nazaran bu projenin hibe imkanından yararlanma ihtimali çok daha fazla olacaktır.

KOSGEB heyeti yaygın inanışın aksine kendi inisiyatifini değerlendirmelerde kullanamamaktadır. Yapılan değerlendirmeler tamamen rasyoneldir ve yoruma açık değildir. Dolayısıyla iş planı projesinde rakamlara bolca yer vermek ve stratejiyi doğru kelime seçimleriyle eşsiz bir biçimde heyete aktarabilmek gerekir. Burada da en önemli iş yapılacak sözlü sunuma düşmektedir. Sözlü sunum için ciddi bir hazırlık yapılmalı ve KOSGEB heyetinin sorabileceği muhtemel sorulara önceden yanıt aranmalıdır.

Bu adımda sorulan en klişe sorular işinizin riski nedir, işiniz hangi durumların oluşması halinde başarısız olur, rakipleriniz kimlerdir ve nasıl rekabet edeceksiniz vb. olarak ifade edilebilir.

Hibe Desteğinden Yararlanmak Kolay Mı?

Yukarıda hibe desteğinden yararlanabilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğine değinildi, ilgili başlığı ve altında yazanları okuyan girişimciler hibelerden yararlanmanın kolay olup olmadığının cevabının kendisinde bittiğini çoktan anlamış olmalıdır.

Eğer eşsiz bir sunum yapılır, iş planı projesinde boşluk bırakılmaz, her şey prosedüre uygun şekilde yerine getirilir ve KOSGEB desteğinin amacına hizmet etmesi sağlanabilirse KOSGEB hibelerinden yararlanabilmek kolaydır. Fakat üstün körü hazırlanmış bir iş planı projesi, hazırlıksız yapılan sunum ve cevapsız sorular sonrasında yapılan başvurunun reddedileceği su götürmez bir gerçektir.

Sitemizde yer alan KOSGEB Hibe Verilen Sektörler Nelerdir Örnek Projeler konulu yazımızı da okuyarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Sıfır Faizli Kredisi Nasıl Geri Ödenir (Ödeme Planı)

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ölçeğini büyütmek, daha fazla istihdam sağlamak ve ekonomiye katkıda bulunabilmek adına ihtiyaç duyduğu sermayeyi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016