KOSGEB ten Kimler Faydalanamaz Tüm Genel Şartlar

A+
A-

Türkiye’de faaliyet gösteren kurumların büyük bir çoğunluğu KOBİ statüsündedir ve bu kapsamda KOBİ’ler ülke ekonomisi için büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda KOBİ’lerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve yine çeşitli konularda ihtiyaç duyduğu bilgilere erişiminin kolaylaştırılabilmesi adına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak KOSGEB kurulmuştur.

kosgebten yararlanamayanlar

kosgeb ten kimler faydalanamaz tum genel sartlar

KOSGEB’in misyonu üretimini arttırmak, daha fazla kişiye iş sahası oluşturmak, daha çok ihracat yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunmak isteyen KOBİ’ler başta olmak üzere küçük ve orta ölçekli işletmelere finansal yardımlarda bulunmaktır.

Bu misyonunu devlet bütçesiyle yerine getirmeye gayret eden KOSGEB, amacını yerine getirebilmek ister ve bu kapsamda girişimcilerden ya da hali hazırda iş dünyasında olan KOBİ’lerden bazı gereklilikleri yerine getirmesini bekler. Bu gereklilikler yararlanılacak destek programı özelinde mevzuatlarla ayrıntılı olarak işlenmiştir, ancak aşağıda KOSGEB’ten kimler faydalanamaz ve genel şartlar gibi konulara değinilmiştir

İş Kurana KOSGEB Desteği Şartları

İlk defa iş hayatına adım atmak isteyen girişimciler Girişimcilik Destek Programı kapsamında 50 bin TL’ye varan miktarlarda hibe desteğinden yararlanma hakkına sahiptir. Bu destek programından yararlanmak ve 50 bin TL’lik hibeyi almak isteyen girişimcilerin öncelikle KOSGEB’in düzenlediği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılım sağlaması gerekmektedir.

Bu eğitime katılım sağladıktan ve 32 saat sonunda başarıyla mezun olduktan sonra katılım sertifikası verilmektedir. Verilen katılım sertifikası KOSGEB’in bir çok hibe ve faizsiz kredi desteğinin anahtarı niteliğinde olması nedeniyle oldukça önemlidir ve bu sertifikayı almadan Girişimcilik Destek Programı’na katılım sağlanamamaktadır.

Sertifikayı aldıktan sonra İŞGEM’e kayıt olunması gerekmektedir. İŞGEM’e yapılan kayıt sonrasında internet üzerinden kobi beyannamesi doldurulmalı ilk hibe ve faizsiz kredi desteği için başvuru iletilmelidir.

Yapılan başvuru sırasında bir iş planı projesi de hazırlanması gerekecektir. Hazırlanan iş planı projesinin de kendi içerisinde yerine getirilmesi gereken bazı şartları bulunmaktadır ve bu şartlar 32 saatlik eğitim süresince KOBİ uzmanı tarafından girişimciye aktarılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Başvuru Formu İndir : Nasıl Doldurulur (Detaylı Anlatım)

İş planı projesinin başvuruyla beraber KOSGEB Hizmet Merkezi’ne teslim edilmesi sonrasında KOSGEB heyeti inceleme yapacak ve talebi karara bağlayacaktır.

Verilen karar olumluysa 180 gün içerisinde iş planı projesinde belirtilen detayları yerine getirmek ve en azından işletmeyi kurmuş olmak gerekir. 180 gün içerisinde işletmesini kurmamış olan girişimcilerin başvurusu geçersiz sayılır ve başvuru hakkından 1 puan düşülür.

Yapılan başvuru olumsuzsa veya revize edilmesi istenirse düzenlemeler yapıldıktan sonra 2 kere daha başvuru iletilebilmektedir.

Bu ayrıntılı şartlara ek olarak 18 yaşından büyük olmak, T.C. vatandaşı olmak da gereklilikler arasında yer almaktadır.

Yukarıda yer alan bilgiler her ne kadar nasıl başvuru yapılacağıyla ilgili olsa da mevzuat uyarınca bu prosedürlerin yerine getirilmesi de şartlar arasında bulunmaktadır. Dolayısıyla KOSGEB’e doğru şekilde başvuru yapmayı da şartlar arasında göstermek mümkündür.

Borcu Olan KOSGEB Desteği Alabilir Mi?

Sigorta ya da vergi borcu olanların KOSGEB desteklerinden yararlanması mümkün değildir. KOSGEB, yayımladığı mevzuatında vergi ya da SGK prim borcu olan kişilere destek verilmeyeceğini açıkça ifade etmiştir.

Buna karşın vergi ya da SGK borcunu yapılandırmış olan kişilerin KOSGEB desteklerinden yararlanmasının önünde hiçbir engel yoktur. KOSGEB’e mahsup dilekçesi verilmesi sonrasında desteklerden yararlanılabilir.

Kimler KOSGEB Desteklerinden Faydalanamaz

Vergi borcu bulunan, 18 yaşından küçük olan, T.C. vatandaşı olmayan ya da çifte vatandaş olan, SGK prim borcu bulunan, kara listede olan, çok düşük kredi notuna sahip olan, sermaye gerekliliklerini yerine getiremeyen, onaylanan başvuru sonrasında 180 gün içerisinde işletmesini kurmuş olmayan, uygulamalı girişimcilik eğitimine devamsızlık yapan, girişimci sertifikası alamayan ya da aynı anda 3’den fazla destek programı için başvuru ileten kişiler KOSGEB desteklerinden faydalanamaz.

KOSGEB Hangi Sektörlere Hibe Kredi Desteği Veriyor konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB ten Hibe Desteği Almak Kolay mı (Detaylı Analiz)

Ölçeğini büyütmek, daha fazla kişiyi iş sahibi yapmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak gibi amaçlarla sermaye arayışında olan girişimcilere gerekli...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016