KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursu İçin Başvuru Nasıl Yapılır

A+
A-

Uygulamalı Girişimcilik başvurusu yapmak isteyen okuyucularımızın faydalanması amacıyla bugün sizlere KOSGEB başvurusu sırasında izlemeniz gereken bütün yolları açıklamak istiyoruz. Fazla detaylara takılmadan, oldukça basit olan bu başvurunun nasıl olacağı ve detayları ile ilgili ayrıntıları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

KOSGEB’in son yıllarda verdiği hibe kredi türleri ve destek kredilerine olan talebin çok fazla olması bu konuda girişimcilerin bu destekten faydalanmak amacıyla kurslara yönelmesine neden oldu. Ülkemizde girişimciliğin desteklenmesi için 1990 yılında kurulan ve günümüzde kadar faaliyetlerini genişleterek gelen KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik kursuna katılmak için öncelikli olarak KOSGEB Proje Başvuru Formunu doldurmanız gerekmektedir. Şimdi bu formun üzerinde yer alan bilgileri ve nasıl doldurmanız gerektiğini buradan açıklayalım.

kosgeb girişimcilik kursu

kosgeb girisimcilik kursu basvurusu

Öncelikle hangi ile başvuru yapmak istiyorsanız KOSGEB …… Müdürlüğü’ne diye başvuru formuna ili yazmanız gerekmektedir.

Tarih ve imza kısmına da haletlikten sonra şimdi doldurulması gereken alanlara göz atalım.

Uygulamalı Girişimcilik formu Girişimci Bilgileri

Adınız-Soyadınız

Burada kimlik bilgileriniz ile örtüşen adınızı ve soyadınızı tam ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Ad ve soyadınızı yazarken kısaltma kullanılmamalıdır. İki ismi olan birinin her ikisini de açıkça yazması gerekmektedir.  Örneğin; Mehmet Hüseyin GİRİŞİMCİOĞLU,  M. Hüseyin GİRİŞİMCİOĞLU olarak yazılmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Kredi ve Hibe Destekleri Ne Kadar Kaç TL Veriliyor

T.C Kimlik numarası

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranızı doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Buna dikkat ediniz.

Girişimci Statüsü

KOSGEB’in özellikle en çok dikkat ettiği konuların başında gelen girişimci statüsü bölümünü eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Burada bulunan kategorileri sizlere açıklamak istiyoruz.

 • Genç Girişimci (18-29 Yaş)
 • Kadın girişimci
 • Engelli Girişimci
 • Şehit Yakını
 • Gazi
 • Diğer

Bu seçeneklerden sizlere en uygun olanı seçmeniz gerekmektedir.

Cep telefonu

KOSGEB’in sizlere ulaşmasını sağlayacak olan cep telefonu bilgilerinizi giriniz. Özellikle Cep telefonu ile ev telefonu veya iş telefonun yazmanız son derece önemlidir.

Adresi

İkamet etmiş olduğunu adresinizi yazmanız gerekmektedir.

E-posta adresi

KOSGEB’in sizlere bilgilendirme mesajları atacağını unutmayınız. Bu yüzden de E-posta adresinizi yazarak gelen mailleri kontrol edebilirsiniz. Güncel kullandığınız adresi yazmanızı sizlere öneriyoruz.

Doğum Tarihi- Cinsiyet – Eğitim Durumu

Burada bulunan bilgilerin doğru şekilde yazılması Uygulamalı Girişimcilik formunda son derece önemlidir. Sisteme geçecek olan bu bilgilerin doğru olması gerekmektedir.

İŞ FİKİR BİLGİLERİ

İş Fikir Konusu

Uygulamalı Girişimcilik eğitimi almak istediğiniz iş fikirlerinizi burada açıklayıcı bir şekilde beyan etmeniz gerekmektedir. Özellikle de iş fikrinizin bütün çalışmalarını buradan detaylı bildirmeniz kursa katılmanız açısından sonra derece etkili olacaktır.

Planlanan İş kurma süresi

KOSGEB’in sizlere vermiş olduğu hibe kredi veya destek kredisi ile işinizi ne kadar sürede kuracaksınız. Bu kısım içerisinde tahmini olarak işinizi kura süresini bildirmeniz gerekmektedir.

İşin Kurulacağı il/ilçe

Kurmak istediğiniz işi hangi ilde ve hangi ilçede kurmak istediğinizi buraya yazmanız gerekmektedir.

İş fikrine yönelik deneyimler

Kurmak istediğiniz iş fikrine yönelik olarak daha önce yaptığınız çalışmalar veya daha bu alanda çalıştığınıza dair deneyimleri burada açıklayıcı bir şekilde anlatmak gerekmektedir. Bunun için detaylı bir açıklama yapmanız son derece önemlidir.

kosgeb girişimcilik kurs başvurusu

kosgeb uygulamali girisimcilik kursu icin nasil basvuru yapilir

İşletmede çalıştırılacak olan kişi sayısı

Açacak olduğunuz işletmenizin stabil bir şekilde çalışması için çalıştırılacak olan kişi sayısını yazınız. Bu son derece önemlidir. Çünkü KOSGEB’in verdiği hibe krediler ve destek kredileri arasında çalışan kişilere ayrı bir bütçe ayırdığın belirtmek istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Keçi Yetiştirmek İsteyenler İçin Özel Kredi ve Hibe İmkânları

İş fikri için gerekli olan sermaye miktarı

İşinizi kurmak için size ne kadar sermaye gerekecek. Burada alacağınız aletler, teçhizatları ve diğer giderleri düzgün bir şekilde hesapladıktan sonra buraya yazmanız gerekecektir.

Sahip olunan öz sermaye

Elinizde bulunan ana sermayenin ne kadar olduğunu ve işletmenizi kurmak için ne kadar paranızın eksik olduğunu açık bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir.

Eğer bu eğitimlere katılmak istiyorsanız KOSGEB Kurs Başvuru Tarihlerini sıkı bir şekilde takip etmelisiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. AYŞE dedi ki:

  uygulamalı girişimcilik eğitimi için başvuru yapamiyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşe hanım KOSGEB sisteminde bir sorun olması nedeniyle işleminiz tamamlanmıyor olabilir, her ihtimale karşı başvurunuzu iskur veya KOSGEB’e bizzat yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bütün Halk Eğitim Merkezlerinde uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmektedir, buralara da başvurarak kayıt oluşturabilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB ten Kimler Faydalanamaz Tüm Genel Şartlar

Türkiye’de faaliyet gösteren kurumların büyük bir çoğunluğu KOBİ statüsündedir ve bu kapsamda KOBİ’ler ülke ekonomisi için büyük önem arz etmektedir....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016