Koşullu Salıverme Şartlı Tahliye 2019

A+
A-

Bilindiği üzere herhangi bir suçtan dolayı hapis cezası almış olan hükümlüler, almış oldukları cezalarının iyi halli olarak infaz ettikleri takdirde, gerekli olan diğer hususlarda ele alınarak, hükümlünün şartla tahliyesine (koşullu salıverilmesine) karar verilir. Her ne kadar halk arasında şartlı tahliye olarak bilinse de hukukta geçen ismi koşullu salıvermedir. Bu yazımızda Koşullu Salıverme 2019 yılı Şartları ve en son durum hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

koşullu salıverilme şartları

Koşullu Salıverme Şartlı Tahliye 2019

Toplumumuzda daha çok şartla tahliye olarak bilinen koşullu salıverme 5275 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 107.Maddesinde düzenlenmiştir. Bu yazımızda, koşullu salıverme (şartla tahliye) ile ilgili, 5275 S.Y.’nın 107. Maddesi kapsamında önemli gördüğümüz kısımlarla ilgili sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Koşullu Salıverme

Koşullu salıverilmeden yararlanabilmek için mahkumun ceza infaz kurumundaki infaz süresini iyi halli olarak geçirmesi gerekir.

Ağırlaştırılmış Müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 30 yılını, Müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 24 yılını, diğer süreli hapis cezalarına mahkum edilmiş olanlar cezalarının üçte ikisinin infaz kurumunda çektikleri taktirde koşullu salıvermeden yararlanabilirler.

Koşullu Salıverme İçin İnfaz Kurumunda Geçirilmesi Gereken Süre

 • Birden fazla müebbet hapis cezasına veya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde 36 yıl.
 • Birden fazla müebbet hapis cezasının mahkumiyet halinde 30 yıl.
 • Bir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 36 yıl.
 • Bir müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 30 yıl.
 • Birden fazla süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 28 yıl.

Suç işlemek için örgüt kurmak veya yönetmek ya da örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçtan dolayı mahkumiyet halinde; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 36 yılının, müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 30 yılının, süreli hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar cezalarının dörtte üçünü infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıverilmeden yararlanabilirler. Ancak, bu süreler;

 • 1’den fazla müebbet hapis cezasına veya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde 40 yıl.
 • Birden fazla müebbet hapis cezasının mahkumiyet halinde 34 yıl.
 • Bir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 40 yıl.
 • Bir müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 34 yıl.
 • Birden fazla süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 32 yıl.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tutuklamaya Kimler İtiraz Edebilir

(Bu fıkra hükümleri çocuklar hakkında uygulanmaz).

Bunlara Dikkat

 • Koşullu salıverme süresinin hesaplanmasında, hükümlünün 15 yaşını dolduruncaya kadar infaz kurumunda geçirdiği bir gün iki gün olarak dikkate alınır.
 • Koşullu salıverilen hükümlünün tabii tutulacağı denetim süresi yukarıdaki  fıkralara göre infaz kurumunda geçirilmesi gereken sürenin yarısı kadardır. Ancak süreli hapislerde hak ederek tahliye tarihini geçemez .
 • Hükümlü, denetim süresinde, infaz kurumunda öğrendiği meslek veya sanatı icra etmek üzere bir kamu kurumunda veya özel olarak aynı meslek veya sanatı icra eden bir başkasının gözetimi altında, ücret karşılığında çalıştırılabilir.
 • 18 yaşından küçük olan hükümlüler denetim süresinde eğitimlerine, gerektiğinde barınma imkanıda bulunan bir kurumda devam ederler.
 • Bir hükümlünün koşullu salıverilmesi hakkında ceza infaz kurumu idaresi tarafından hazırlanan gerekçeli rapor, hükmü veren mahkemeye; hükümlü başka bir yerde bulunuyorsa o yerde bulunan aynı derecedeki mahkemeye verilir.
 • Mahkeme, bu raporu uygun bulursa hükümlünün koşullu salıverilmesine dosya üzerinde karar verir. Mahkeme, raporu uygun bulmadığı takdirde gerekçesini kararda gösterir. Bu kararlara karşı itiraz yoluna gidilebilir.
 • Koşullu salıverilen hükümlünün, denetim süresinde hapis cezasının gerektiren kasıtlı bir suç işlemesi veya kendisine yüklenen yükümlülüklere, hakimin uyarısına rağmen, uymamakta ısrar etmesi halinde koşullu salıverilme kararı geri alınır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 162 YORUM
 1. GÖKHAN KESKİN dedi ki:

  01.04.2011 Tarihinde yaralama suçundan ceza aldım.1yıl 9 ay ceza aldım cezam ertelendi.Alkollü araç kullanmaktan ertelenen cezam onandı.Ve tabiri caizse gir çık yaparak 3 gün açık cezaevinde kaldıktan sonra 12.11.2018 tarihinde şartli tahliye ile acık cezaevinden cıktim.Hakkimda denetim uygulandı uygulanan denetimli serbestlik süresince bütün kurallara uydum.Fakat hala İş için aldığım Adli sicil kaydın da cezam gözüküyor.Adli sicil kaydını ne zaman sildirebilirim .Yardımınız için teşekkür ederim şimdiden

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gökhan bey,
   Adli sicil kaydının nasıl silineceği ile ilgili sitemizde yayınladığımız makalelerde ayrıntılı olarak bilgi vermiştik bu makaleleri okuyarak bilgi edinebilirsiniz, adli sicil kaydının silinme şartlarının oluşması için kesinlesme tarihinden itibaren 5 yıl geçmesi ve infaz edilmesi gerekmektedir.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSKİ Dilekçe Örneği : Abonelik İptal Şikayet Fatura İtiraz

KOSKİ ye Nasıl Başvurulur KOSKİ Konya ve çevresinde ikamet etmekte olan vatandaşlarımıza su dağıtım hizmeti veren bir kurumdur. Konya ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016