Koşullu Salıverme Şartlı Tahliye 2019

A+
A-

Bilindiği üzere herhangi bir suçtan dolayı hapis cezası almış olan hükümlüler, almış oldukları cezalarının iyi halli olarak infaz ettikleri takdirde, gerekli olan diğer hususlarda ele alınarak, hükümlünün şartla tahliyesine (koşullu salıverilmesine) karar verilir. Her ne kadar halk arasında şartlı tahliye olarak bilinse de hukukta geçen ismi koşullu salıvermedir. Bu yazımızda Koşullu Salıverme 2019 yılı Şartları ve en son durum hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

koşullu salıverilme şartları

Koşullu Salıverme Şartlı Tahliye 2019

Toplumumuzda daha çok şartla tahliye olarak bilinen koşullu salıverme 5275 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 107.Maddesinde düzenlenmiştir. Bu yazımızda, koşullu salıverme (şartla tahliye) ile ilgili, 5275 S.Y.’nın 107. Maddesi kapsamında önemli gördüğümüz kısımlarla ilgili sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Koşullu Salıverme

Koşullu salıverilmeden yararlanabilmek için mahkumun ceza infaz kurumundaki infaz süresini iyi halli olarak geçirmesi gerekir.

Ağırlaştırılmış Müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 30 yılını, Müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 24 yılını, diğer süreli hapis cezalarına mahkum edilmiş olanlar cezalarının üçte ikisinin infaz kurumunda çektikleri taktirde koşullu salıvermeden yararlanabilirler.

Koşullu Salıverme İçin İnfaz Kurumunda Geçirilmesi Gereken Süre

 • Birden fazla müebbet hapis cezasına veya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde 36 yıl.
 • Birden fazla müebbet hapis cezasının mahkumiyet halinde 30 yıl.
 • Bir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 36 yıl.
 • Bir müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 30 yıl.
 • Birden fazla süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 28 yıl.

Suç işlemek için örgüt kurmak veya yönetmek ya da örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçtan dolayı mahkumiyet halinde; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 36 yılının, müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 30 yılının, süreli hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar cezalarının dörtte üçünü infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıverilmeden yararlanabilirler. Ancak, bu süreler;

 • 1’den fazla müebbet hapis cezasına veya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde 40 yıl.
 • Birden fazla müebbet hapis cezasının mahkumiyet halinde 34 yıl.
 • Bir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 40 yıl.
 • Bir müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 34 yıl.
 • Birden fazla süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 32 yıl.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yurt Dışı Çıkış Yasağı Nedir Nasıl İtiraz Edilir

(Bu fıkra hükümleri çocuklar hakkında uygulanmaz).

Bunlara Dikkat

 • Koşullu salıverme süresinin hesaplanmasında, hükümlünün 15 yaşını dolduruncaya kadar infaz kurumunda geçirdiği bir gün iki gün olarak dikkate alınır.
 • Koşullu salıverilen hükümlünün tabii tutulacağı denetim süresi yukarıdaki  fıkralara göre infaz kurumunda geçirilmesi gereken sürenin yarısı kadardır. Ancak süreli hapislerde hak ederek tahliye tarihini geçemez .
 • Hükümlü, denetim süresinde, infaz kurumunda öğrendiği meslek veya sanatı icra etmek üzere bir kamu kurumunda veya özel olarak aynı meslek veya sanatı icra eden bir başkasının gözetimi altında, ücret karşılığında çalıştırılabilir.
 • 18 yaşından küçük olan hükümlüler denetim süresinde eğitimlerine, gerektiğinde barınma imkanıda bulunan bir kurumda devam ederler.
 • Bir hükümlünün koşullu salıverilmesi hakkında ceza infaz kurumu idaresi tarafından hazırlanan gerekçeli rapor, hükmü veren mahkemeye; hükümlü başka bir yerde bulunuyorsa o yerde bulunan aynı derecedeki mahkemeye verilir.
 • Mahkeme, bu raporu uygun bulursa hükümlünün koşullu salıverilmesine dosya üzerinde karar verir. Mahkeme, raporu uygun bulmadığı takdirde gerekçesini kararda gösterir. Bu kararlara karşı itiraz yoluna gidilebilir.
 • Koşullu salıverilen hükümlünün, denetim süresinde hapis cezasının gerektiren kasıtlı bir suç işlemesi veya kendisine yüklenen yükümlülüklere, hakimin uyarısına rağmen, uymamakta ısrar etmesi halinde koşullu salıverilme kararı geri alınır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 162 YORUM
 1. Yasamin dedi ki:

  Daha önce internette okumuştum 10 bin mahkum kapalı ceza evinden açık cezaevine geçecek 3 bin mahkum da açık cezaevinden tahliye diye bu haber hakkında bilginiz varmı varsa ne zaman olacak

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yasemin hanım, bahsettiğiniz konuda yaklaşık 3-4 ay önce bir düzenleme yapılmıştı. Şu anda aynı konuda veya benzer bir konuda tekrar bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak ceza indirimi veya denetimle ilgili düzenleme yapılacağı konusunda bazı söylentiler bulunmaktadır. Dediğimiz gibi kesin bir şey olmadan buradan paylaşmanın doğru olmayacağını düşünmekteyiz.

 2. Çilem dedi ki:

  Eşim kamu kurum ve kuruluşlarını dolandırmaktan yaklaşık 2.5 aydır cezaevinde sorusturma kapsamında gırdı fakat sımdı agır ceza da yargılanıyor ilk mahkemesi henüz olmadı acaba ne zaman olur üzüntü ve keder içinde bekliyorum bir bilginiz var mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Çilem Hn;
   Öncelikle geçmiş olsun. Sorunuzun cevabına gelecek olursak; anladığımız kadarıyla eşiniz hakkındaki soruşturma süreci tamamlanmış ve Ağır Ceza Mahkemesine kamu davası açılmış. Soruşturmanın tamamlanması ile birlikte kamu davası açıldıktan sonra; Mahkeme tarafından bir tensip zaptı düzenlenerek, kişilerin tutukluluk durumları değerlendirilir. Muhtemelen bu noktada tutuk halinin devamına karar verilmiş olacak ki; eşiniz halen tutuklu. Ayrıca bu tensip zaptı ile birlikte duruşma tarihine de karar verilmiştir. Bunu ilgili Mahkemeden öğrenebilirsiniz. Personel tarafından size bu konuda bilgi verilir. Tahmini süre olarak; Mahkemenin de yoğunluğuna göre değişebilmekle birlikte 1,5 – 3 ay arası bir süre belirlenir. Tutuklu işlerde bu süreler daha da kısalabilir. En doğru bilgiyi mahkemeden eşinizin adı soyadı ve TC kimlik numarası ile alabilirsiniz.

 3. Aynur çelen dedi ki:

  Selamlar eşim üçüncü kez alkollü araç kullanmaktan yakalandığı için 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı sorum şu ki bir önceki yakalanmasına denetimli serbestlik almıştı denetimli serbestlik süresi dolmadan tekrar yakalandığı için hapis cezasına çarptırıldı.şartlı tahliyeden faydalanabilirmi ve kaç gün yatar şimdiden teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Aynur hanım eşinizin denetimden kalan cezası ve en son aldığı ceza içtima ettirilir (toplanır) bu şekilde şartlı tahliye hesaplanır, eşinize mükerrirlere özgü infaz rejimi uygulandığı takdirde 3/4 normal infaz uygulandığı takdirde 2/3 olarak hesaplama yapılır.

 4. Samet Yürük dedi ki:

  Merhabalar dedem 2012-2013 yıllari arasında bahçesinde kenevir bulunduğu için hakkında dava açıldı bu yıllarda 9 ay 23 gün yattı ağır cezada yargılandi 4 veya 5. Mahkemesinde tutuksuz yargılama ile serbest bırakıldı tutuksuz olarak 2 mahkeme daha gördü 2. Mahkemede 5 yıl 10 ay hapis cezasına ve 4 bin TL adli para cezasına çarptırıldı yargıtay hapis ve para cezasını 16 Kasım 2017 tarihinde onamış savcilik yakalama kararı çıkartmış 12 Aralık akşam 9 da jandarma.gelip aldı 13 ünde kapalı ceza infaz kurumuna koyuldu 10 Ocak 2018 yani yarın akşam.uzeri kapalıdan çıkıp açık ceza infaz kurumuna teslim edilecek buradada 2 yıl kalma gibi bir durum söz konusu kendisi hasta 70 yaşında hastalıkları karaciğer böbrek kalp yetmezliği siroz gut bacakta lif yırtılması üre migde sorunu var şimdi 3 yıl 29 gün gibi.bir cezası var die söyleniyor 1 yıl denetimli 2 yıl açık 29 gün kapalı 29 günü geçirdi açık.ve denetimli olarak cezası kaldı geriye şimdi bnm.sormak istediğim şu daha erken çıkma gibi.bir durumu veya kefalet ile hemen çıkartma gibi.bir durumumuz varmıdır nasıl.vardir yardımcı olabilirseniz memnun olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Samet bey normalde dedenizin toplam yatacağı cezayı 2 yıl 10 ay 21 gün olarak hesapladım, bunun son bir yılını cezasını iyi halli geçirmiş olması şartı ile denetimli serbestlikten yararlanarak tamamlayabilir. Geriye kalan 1 yıl 10 ay 21 günün ise yaklaşık 10 ay 23 gününü cezaevinde geçirdiği için cezadan mahsup ettiğimizde kalan bir yılını denetimli serbestlikten faydalanıncaya kadar açık ceza infaz kurumunda geçirecek, cezanın infazı için kefaletle salıverilmesi mümkün değil ancak sürekli bakımı gerektirecek bir hastalığının olması ve bununda raporlarla ispat edilmesi halinde ilgili infaz savcılığına başvuruda bulunarak ev hapsi gibi seçenek yaptırımlardan birinin uygulanması talep edilebilir.

  2. Samet Yürük dedi ki:

   Savcılık.kalemi yanlış hesapladı o zaman savcılık.kaleminin hesabı 3 yıl 29 gündü hastalıklarına dair doktor raporları var hepsi dilekçe ile adli tıp kurumuna 2012-2013 yılında gönderilmişti cezaevinde yatamaz raporu vermemişlerdi ama 12 gün önce tekrardan doktorlarının raporlarını ilaç raporlarını toplayıp dilekçe ile verdik adli tıp kurumuna sonuç daha çıkmadı ama adli tıp.kurumununda nasıl çalıştığını hemen.hemen herkes biliyor cezaevlerinde yüzlerce hasta mahkum.var

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Samet bey yanlış hesaplamamıslardır ancak tutuklulukta geçen cezanın infaz hesaplandıktan sonra kalan cezadan düşülmesi gerekmektedir. Buna ilişkin bir hata olabilir veya bizim atladığınız bir durum olabilir.

  4. Birsen dedi ki:

   Mrb mehmet bey benim nisanlim 18.09.2017de cezaevine girdi cinsel istsmardan ama hic sucu yokken kdn sikayetnden vazgecti raporda temiz cikti ama cezasi kesinlestigi cin birsey yapamadik sartli tahliyesi 26.09.2019 okadar yatack mi 1yldr icerde 1ayini kapalida gecrdi snra aciga gecti simdi 2020de tam cezasi biteck denetimde bir yil yani 2yil mi yatack simdi denetim icin dilekce verse cikamz mi orda iyi hallidr kimseye karsmams bugune kadar ilk defa bu suctan yatiyor lutfen yardmci olurmusnz cezasida 5yil iyi halli oldumu cikamz mi ne olur bisey syleyin ailesnin durumuda yok hep para yatramiyorlar bununla ilgli bi dilekce verilse denetime gremez mi ben sizin yazdklrnzi okudum da bisey ciksn artik simdiden tsk ederim

 5. gülsüm dedi ki:

  Merhaba kardeşime ocak 2017 de karakoldan arayıp ifade vermen gerekiyor denildi oda avukatıyla beraber gitti düzce tarafında bir olay oluyor 2016 da ve aylar sonra parmak izi çıkıyormuş bildiğiniz market poşetinde uyusturucu madde var karşıdaki kişileri zaten tanımıyor ve hiç bir şekilde düzceyle bağlantısı dahi yoktur 01.03.2017 Tarihinde mahkeme var dneildi ve mahkemeye gitti karşıdaki adam bunu tanımıyorum deyip ama buydu dedi ve kardeşim tutuklanıp 9 ay cezaevinde kaldı bu süre zarfında yerel mahkeme 12 yıl verdi kardeşime bölge mahkemesine geçti davamız ordada ilk mahkemede bazı deliller istendi onlar gelmedi ama adamın çelişkili ifadeleri var bumuydu değilmiydi emin değilim gibi kasım ayında ki mahkemesinde mahkemeye katılma şartı ile tahliye oldu ve olayla ilgili başka kişilerde var onlarda gelicekmiş o yzüden kardeşim şuan dısarda işinde gücünde bu şartlı tahliye bozulur mu veya ne olur ve şöylede bir durum var karşıdaki tutuklu adama malı veren kişide mahkemeye katılmıştı ve benim kardeşim için bu çocugu tanımıyorum hiç bir bağlantısı yok dedi gerçektende öyle sizce durum ne olur ? 🙁

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gülsüm hanım kardeşinizin davası devam etmekte olduğu için şartlı tahliye olarak değilde normal tahliye olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır, ayrıca olumlu delilerin olması halinde mahkeme lehine karar verebilir, cezanın ne olacağı veya ne kadar ceza alacağı konusunda yorum yapmamız doğru olmayacaktır. Umarım beklemiş olduğunuz kararla sonuçlanır.

 6. GONUL dedi ki:

  Merhabalar esim hirsizlik sucundan 2 yil 1 ay Ceza aldi ve 4 ay 20 gun yatti ve denetimli serbestlikten faydalanip cikti 1 ay sonra yine hirsizlik suclamasiyla tutuklandi hakkinda sikayet parmak izi delil olacak birsey yok ama suan tutuklu ve biz karara itiraz ettik sonuc bekliyoruz esimin durumu nasil olur ve denetimli serbestlikten sikinti cikarmi…simdiden tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gönül hanım, eşinize ikinci kez isnat edilen suç henüz sonuçlanmadığından herhangi bir yaptırımı bulunmamaktadır, yani eşiniz isnat edilen bu suç nedeniyle beraat de edebilir. bu nedenle her ne kadar tutuklu olması nedeniyle denetimli serbestlik ihlali gerçekleştirmiş olsa bile bu durum denetimli serbestlik müdürlüğüne dilekçe ile bildirmeniz faydalı olacaktır. Sonuç olarak denetimli serbestlik müdürlüğü ve infaz hakimliğinden verilecek olan karar bağlayıcı olacaktır.

 7. Serpil dedi ki:

  Eşim kamu davası dan 3 yıl 3 ay ceza aldı ne kadar yatar 10 aydır yatıyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serpil hanım, eşinize verilen ceza 3 yıl 3 ay hapis cezası olarak kabul edilirse. Verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 2 AY HAPİS cezası olacaktdır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   Eşiniz 1 YIL 2 AY HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Eşinize verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

  2. Serpil dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederim çok sağolun müddetname de koşullu salıverme 12.05.2019 yazıyo ceza bitimi 2020 yazıyor neden 2019 bana iki sene yatar dediler 10 ay oldu yatıyor eşim bı kaç aya çıkacak mı acaba

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serpil hanım, muhtemelen koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihi 12/05/2019 olmalı, bu tarih dikkate alınarak denetimli serbestlik uygulanacaktır. 2020 diye belirtilen tarih Bihakkın tahliye tarihidir.

  4. Serpil dedi ki:

   Mehmet bey çok özür dilerim ama bu tarih dikkate alınırsa yine eşim 2017 nin 12.04.2017 içeri girdi bu durumda ne zaman 2018 çıkacak mı yani

  5. Mesut dedi ki:

   12/5/2018 tarihinde tahliye olacak eşiniz o 2020 olanda infaz olacak arkasında 1 yıl denetim yaptıktan sonra cezası bitecek yani 12 gün sonra dısarda

  6. serpil dedi ki:

   gerçektenmi çok mutlu oldum allah razı olsun sizden denetim ne oluyo acaba biliyormusunuz

 8. Onur dedi ki:

  Slm iyi gunler. Benim esim 2007 yilinda cinayetten 14 yil ceza aldi. 6 yil 8 ay yattiktan sonra aciktan firar etti.yakalandi kapalida hucre cezasi aldi yattiktan sonra simdi tekrar aciga aldilar ve 5 ay ceza eklediler.simdi tekrar izne cikma hakki varmi 32 ay toplamda cezasi kaldi bilgilendirirsenir cok sevinirim iyi gunler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Onur, normal şartlarda açık ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin izin hakları bulunmaktadır, ancak buna engel bir durumun olup olmadığını cezaevi idaresinden öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 9. Levent dedi ki:

  Selam ben 2008 3 19 tarihinde bir suça karıştım 3.5 ay yattım ve ilk mahkememde 2 yıl hapis alıp serbest bırakıldım sonra dosyayı yargıtaya yolladık 5 yıl sonra onayladı yargıtay ve ben tekrar ceza evine girdim 58 gün tekrar yattım geriye kalan cezayı da denetimlide bitirdim denetiminin bitmesine 1 ay kala tehdit ve hakaretten hakkımda şikayet oldu ve mahkeme açıldı mahkemede 1800 hakaretten 600 tlde tehditten ceza aldım ve ödedim şimdi adlı sicil kaydında dış şartlı tahliye diye sabıkam çıkıyor bu konuda bana yardımcı olurmusunuz infazimi yakmış miyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Levent bey, hakkınızda verilen iki cezanın da infazını yerine getirmişsiniz, her iki suçun da adli sicil kaydınızda görünmesi normaldir ancak dış şartlı adli sicil kaydı ile neyi tam olarak neyi kastetmiş olduğunuzu anlayamadık, infazınızın yakılması ile ilgili bir durumun söz konusu olmadığını düşünmekteyiz.

 10. Fatih dedi ki:

  2016 sonrasi sucalra denetimli serbestlik 2 yila cikma durumu varmi acaba tesekkurler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fatih Bey, denetimli serbestlik ile ilgili yasal düzenleme yapıldığına ilişkin uzun süredir söylentiler var ancak bunun kapsamı ile ilgili henüz net birşey yok, Denetimli serbestlik ile ilgili yasal düzenleme yapıldığı gün bu konuda sizlere ayrıntılarını aktaracağız.

 11. Songul dedi ki:

  Kayinim esimin adina 3 bankadan kredi karti cekip kullanmis odemedi esim odemesi icin savciliga basvurdu mahkeme oldular toplim 7 bucuk yil ceza yaziyordu idea name de dun yakalandi karakolda 4 bucuk yil kesinlesmis dolandiriciliktan hapis cezasi var dediler cezaevine gonderdiler acaba ne yapabiliriz kac yil yatar denetimli serbes tllik alirmi acik cezaevine gecisI nasil olur iyi hal varmis bilgilendirirmisiniz tahliye olmasi icin nasil bi yol izlemeliyiz simdiden tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Songul hanım, kesinleşmiş ceza için yapacağınız bir işlem bulunmamakta, ancak hükümlü cezasını infaz ettikten sonra tahliye olabilir.
   sitemizde CEZA İNFAZ YATAR VE DENETİMLİ SERBESTLİK HESAPLAMA PROGRAMI bulunmaktadır, sitemizdeki bu programdan faydalanarak ceza infaz yatar ve denetimli serbestlik hesaplaması yapabilirsiniz. cezaya ilişkin ayrıntıları yazmadığınız için biz bu konuda size kesin bir bilgi aktaramıyoruz.
   https://www.dilekcesepeti.com/infaz-yatar-hesaplama.html vermiş olduğumuz bu linkten programa ulaşabilirsiniz.

  2. Songul dedi ki:

   Oncelikle tesekkur ederim sahte kredi karti cikarmaktan 2 yil 6 ay hapis cezasi sahte imza atmaktan 4 yil hapis cezasi almis acaba ne kadar yatar lutfen bilgilendirirmisiniz

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Songül hanım, suç tarihini yazarsanız bu konuda size yardımcı olmaya çalışabiliriz.

  4. Songul dedi ki:

   2011 yilinda islenmis bu suc 2016 da mahkeme ler basladi ve kredi kart borclarinI da tutuklanmadan odemistik adli para cezasi da var bunu odemesi hakkinda bilgilendirirmisiniz cok tesekkur ederim

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Songül hanım, suç tarihini 2016 yılından öncesi olarak kabul ettiğimizde ve toplam cezayı 6 yıl 6 ay hapis cezası olarak kabul edersek.
   Verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 3 YIL 3 AY HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   1 YIL 3 AY 0 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılacaktır.
   İnfaz, yatar ve denetimli serbestlikle ilgili hesaplamaları kendinizde buradan rahatlıkla yapabilirsiniz.

   Sanığa verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

  6. Songul dedi ki:

   Mehmet bey cok tesekkur ederim verdiginiz cevaplardan dolayi bugun ceza evinden yardim basvurusunda bulunabilmek icin ceza kagidi aldik icerisinde 4 yil 2 ay hapis cezasi hukum verilmis diyor acaba 4 yilin hepsini mi yatacak yoksa yatar hesabi yapilmamis mi daha

  7. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Songül hanım, verilen sonuç ceza hüküm olarak belirtilir, sonuç ceza üzerinden infaz, yatar ve denetimli serbestlik hesaplaması yapılarak koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihi buna göre de denetimli serbestlik uygulamaya başlanacağı tarih belirlenir. Size gelen evrakta bunlarla belirtilmiştir olabilir.

  8. Songul dedi ki:

   Mehmet bey ceza evinden aldigimiz sonuc ceza 4 yil 2 ay yatarini hesap ettim 1 ay yatar denetimli serbes tllik alir diyor bugunde adliyeden 7 bucuk yil uzerinden hesaplama yapilip 1 yil 9 ay yatacak diyor acaba en saglikli sonucu dogruyu ceza evinden mi alabiliriz

  9. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Songül hanım sizin bildiğiniz ile cezaevinin uyguladığı arasında farklılık olması garip bir durum, bu konuyu daha detaylı araştırmanızı tavsiye ederiz, bu şekilde yanlışlık varsa daha erken çözümü sağlanabilir.

  10. Songul dedi ki:

   Kayinim mart 20 sinde acik cezaevine gecis yapacakmis cezaevinin verdigi bilgiye gore adliyede cayci olarak calisacakmis ucret alacakmidir evine gelebilir mi bilgilendirirmisiniz

  11. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Songül hanım açık ceza evine geçen personelin bir kısmı istekleri halinde cüzi bir ücret karşılığında gündüz belli bir işte çalıştırılmaktadırlar, geceleri ise açık ceza infaz kurumunda cezaları infaz edilmektedir. Sadece izinli oldukları dönemlerde evlerine gelebilmektedirler.

 12. serkan dedi ki:

  merhaba,
  2004 yılında adam öldürmeye tam teşebbüs sucundan ceza evine giridim. 2005 yılında hüküm giydim. 2009 yılının 11 inci ayın 22 sinde şartlı tahliye oldum. şartlı tahliyemin bitiş tarihi 18.11.2017 yılıdır. 2016 yılının 7 inci ayında karşılık kavga olayına karıştım bende mağdur sanığım parmağım kırıldı karşı taraftan bir kişinin serçe parmağında hafif tıbbi müdahele gerektiriecek şekilde kırık var. karşılıklı taraflar şikayetlerimizi geri aldık. ancak kamu davası devam etmekte. bu nedenle hakim bana ve diğer arkadaşlara 86/2 ve 29 uncu madellerin uygulanması kararı ile mahkemeyi ileri bir tarihi attı. bu durumda şartlı tahliyem yanarmı. Kimi hukukçular yattığın ceza kadarının toplamı yatar kadar şartlı tahliyede geçirirsen mükerer sayılmaz infazın yanmaz diyor.
  sizden ricam bununla ilgili bilgi ve kararlar.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serkan bey, hakkınızda daha önce verilen cezadan dolayı koşullu salıverme tarihine kadar olan infaz sürenizi tamamlamış olduğunuz için yeni verilecek olan hüküm onu etkilemeyecektir ancak yeni suçtan dolayı mahkeme hakkınızda bir ceza hükmü verebilir ve daha önceki suçun infaz tarihini esas alarak tekerrür hükümlerini uygulayarak, yeni cezanın infazının mükerrirlere özgü infaz rejimi olarak uygulanmasına karar verebilir. Tekerrür hükümleri 5 yıldan fazla suçlarda infaz tarihinden itibaren 5 yıl, 5 yıldan az suçlarda 3 yıl infaz tarihinden geçmediği takdirde uygulanmaktadır.

 13. sergen dedi ki:

  7 AY 15 GÜN CEZA ALDIM AVUKATIM 4 GÜN YATIP DENETİMLİ SERBESTLIKTEN CIKARCAM DEDİ HERHANGİ BİR SİCİL BOZUKLUGUM YOK SIZCE DOGRU MU SÖYLUYOR..TRAFIK KAZASINDA KARSI TARAF ŞİKAYETCI OLDU HERHANGI BIR SAKTLIGIDA YOK SIZCE NE OLUR

  1. sergen dedi ki:

   01.07.2016 DAN ÖNCE OLDU KAZA

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sergen bey, almış olduğunuz ceza miktarı nedeniyle hakkınızda direkt olarak Denetimli Serbestlik uygulanacaktır, ancak cezaevine girdi çıktı işlemi yapılmadan hakkınızda denetimli serbestlik uygulanamaz, infaz, yatar ve denetimli serbestlik hesaplaması yapmak için sitemizde bulunan infaz hesaplama robotunu kullanabilirsiniz.

  3. sergen dedi ki:

   çok sağolun teşekürler

 14. Nazire dedi ki:

  Iyi günler nişanlım esrardan denetim görürken iki icimlik bir naylon poşedin icinde kokaini polislere gbt sırasında kendi istegi ile uzatmiş 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi pişman oluşuna mahkeme tarafından inanılmadı itiraz edebilirsiniz falan denmiş dün mahkemede yaşandi bu olay bir açiklama yapma şansınız varmı ne olur ne kadarını yatar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nazire hanım, Mahkeme bir işlenen suçu bir çok açıdan değerlendirmekte ayrıca sanığın daha önce aynı suçtan veya başka bir suçtan sabıkasının olması da verilecek cezada arttırım yapılması bakımından etkili olmaktadır. İşlenen suçun etkin pişmanlık olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği yine yargılamayı yapan mahkemenin takdirindedir. Verilen cezaya karşı süresi içerisinde itiraz edebilir istinaf incelemesi amacıyla Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmesini talep edebilirsiniz. Kesinleşen cezada infaz, yatar ve denetimli serbestlik hesaplaması yapabilmek için sitemizde bulunan infaz hesaplama programını kullanabilirsiniz.

 15. Fikret dedi ki:

  Iyi günler 191/1 maddesinden 1yil 8 ay hapis cezasının ardından açık ceza evinde 5 gün yattım bir yıl denetimli serbestlik programlarına katıldım bitirdim sabıka kaydında adlı sicil kaydım var ve ayrıca şartlı tahliye süresi 12. Ay 2018 de doluyor ehliyetimi alamıyorum acaba adlı sicil kaydını sildirmek için infaz i yerine getirdi fişi talep etsem mahkemeden fis verilir mi ve sicil kaydım silinip ehliyetimi alabilir miyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fikret bey, infazın tam olarak yerine getirilmiş olarak kabul edilmesi Bihakkın Tahliye tarihi olarak belirlenen süredir. Ancak koşullu salıverme tarihinin bitim süresine kadar cezanın sorunsuz bir şekilde infaz edilmesi halinde, infazın yerine getirildiğinin cezanın infaz edildiğinin kabul edileceği kanaatindeyiz.
   Adli Sicil Kanununa göre şartların oluşması halinde adli sicil kaydı silinme işlemleri Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.
   Yerine getirme fişleri Cumhuriyet Savcılığı tarafından düzenlenerek infaz bitiminde mahkemesine gönderilmektedir.
   YERİNE GETİRME FİŞİ :Hürriyeti  bağlayıcı   cezalar ile para  cezalarının infaz edildiğini, fer’i cezalarda, güvenlik  tedbirlerinde sürenin  bittiğini, para  cezalarının hürriyeti bağlayıcı cezaya çevrildiği hallerde infazın bittiğini bildiren bilgi fişi olarak ifade etmektedir.

 16. Derdo dedi ki:

  Selam Allah tüm mahkum yakınlarını en yakın zamanda sevindirir inşallah benimde kardeşim mahkum 12 yıldan beri yatıyor 28 yıl ceza aldı acaba açık veya tahliye olurmu cezası bir okuldan bilgisayar çalmışlar birden fazla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar derdo, sitemizde bulunan ceza infaz hesaplama robotunu kullanarak rahatlıkla infaz, yatar ve denetimli serbestlik hesaplaması yapmanız mümkün.

  2. Derdo dedi ki:

   Selamunaleyküm benim kardeşim 28 yıl ceza aldı ve bu cezanın 12 yılını yattı ve herhangi bir af veya ceza indiriminden faydalanamadı denetim vurmadı banalı bu konuda aydınlatabilirmisiniz

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Derdi bey, hangi suçtan ceza verildiği, nasıl bir hüküm kurulduğu, suçun mükerrirlere özgü infaz rejimine göremi infaz edileceği ve buna benzer bir çok durum infaza ilişkin belirleyici olacaktır, bu durumu infaz savcılığına müracaat ederek veya avukatınıza danışarak detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

  4. Derdo dedi ki:

   Sağolasın infazı varken tahliye olmuştu ama bir suça daha karıştı ondan sonra olanlar oldu 28 yıl cezaya mahkum edildi okuldan birkaç taneden fazla bilgisayar çalmışlar ve yakalandı 12 yıldan beri yatıyor bilmiyorum herhangi bir torba yasasından faydalanabilirmi

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Derdo bey, eğer bir af veya ceza indirimi ile ilgili yasa düzenlemesi yapılırsa içeriğine bakmak lazım, engel yoksa ve kapsıyorsa tabiki faydalanabilir.

  6. Derdo dedi ki:

   Eyvallah Allah razı olsun herkesten

 17. Emre dedi ki:

  Merhaba iyi günler
  2012 de 142/1-a 143 ve 35 maddeden yakalanıp 39 gün cezaevnde kaldıktan sonra ilk mahkemede hakım beraat kararı verdı bu sene mayıs ayında mahkemem var yine tebliğname geldi onama bozma diye bu olayda benden hariç 5 kişi daha var onlarda 142/1-a 143 ve 43. Maddeden yargılanıcaklar olaydan önce sabıma kaydım yoktu şuana kadar da bir olaya karışmadım ne ceza alabılırım yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emre bey, mahkemenin ne karar vereceğini tahmin etmemiz mümkün değil ancak hakkınızda daha önce beraat kararı verilmesi lehe bir durum Yargıtay’ın bozma nedenlerinin neler olduğunu ayrıca değerlendirilmeli verilen bozma ilamının sizinle bir ilgisinin olup olmadığına da ayrıca bakmak lazım.

  2. Emre dedi ki:

   Bu bozma nedenlerının neler olduğunu anlamanız için teblignamede söylemem gereken bir yer varsa yazsam olurmu.. kusura bakmayın sağolun kolay gelsin

  3. Emre dedi ki:

   Birde hakim ceza verdiğinde denetim li serbestlıkten yararlandırmama gibi bi ihtimal varmı cezanın yatarı neyse infaz kurumunda çekermiyim

  4. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emre bey, tekerrür varsa hükümde de açıkça bu durum belirtilmişse olabilir.

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emre bey Yargıtay bozma ilamında bozma nedenleri açıkça belirtilir. Tebliğname ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı bir tebliğ işlemidir, bozma anlamına gelmez, Bozma ve Onama kararı Yargıtay Ceza ve Hukuk dairelerince verilir.

  6. Emre dedi ki:

   İlamı göndermemde bi sakınca olurmu
   bakabilirmisiniz email veya başka bi şekilde olursa olmazsada sağolun yinede kolay gelsin

  7. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emre Bey, sadece Yargıtay ilamı incelenerek kesin bir şey söylememiz doğru olmaz, dosyanın bir bütün olarak incelenmesi gerekmektedir, bu nedenle bu konuyu avukatınız ile görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 18. Murat dedi ki:

  Kardeşim 2sene koşullu salıvermeden faydalanmıştı fakat üzerinde kokain yakalattı dışardayken bundan ne çıkar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Murat bey, kardeşiniz kasıtlı bir suç işlediği için hakkındaki infaz durumu yeniden değerlendirilecektir. Denetimli serbestlikten faydalandığı bir sürede bu suçu işlemişse kalan süresini infaz kurumunda tamamlayacaktır. İnfazının yanması veya Bihakkın Tahliye tarihine kadar infaz kurumunda tutulmasına ilişkin bir kararı infaz hakimliği verecektir.

 19. Murat dedi ki:

  Kardeşim 2sene koşullu salıvermeden faydalanmıştı fakat üzerinde kokain yakalattı dışardayken bundan ne çıkar

 20. Murat dedi ki:

  Denetimdeyken işledigi için infazı yakmıyo diyorlar sadece kalan denetim süresini infaz kurumunda geçirecekmiş bide açık cezaevine gitme ihtimali varmı sizce bu arada teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Murat bey, denetim ihlali ile denetim sırasında kasıtlı bir suç işlemek farklı şeyler, denetimli serbestlik ihlalinde koşullu salıverme süresine kadar hükümlü ceza infaz kurumuna alınır, şartlarının uygun olması halinde tekrar açık ceza infaz kurumuna çıkabileceği kanaatindeyiz. Ancak, denetimli serbestlik süresi içerisinde yani koşullu salıverme süresi içerisinde suç işleyen hükümlü hakkında 5275 Sayılı İnfaz Kanununun 107. maddesine göre;
   (12) Koşullu salıverilen hükümlünün, denetim süresinde hapis cezasını gerektiren kasıtlı bir suç işlemesi veya kendisine yüklenen yükümlülüklere, hâkimin uyarısına rağmen, uymamakta ısrar etmesi hâlinde koşullu salıverilme kararı geri alınır.
   (13) Koşullu salıverilme kararının geri alınması hâlinde hükümlünün;
   a) Sonraki suçu işlediği tarihten itibaren kalan cezasının aynen,
   b) Yükümlülüklerine aykırı davranması hâlinde, bu yükümlülüklere uymama tarihi ile hak ederek salıverilme tarihi arasındaki süreyi geçmemek koşuluyla takdir edilecek bir sürenin, Ceza infaz kurumunda çektirilmesine karar verilir. Koşullu salıverilme kararının geri alınmasından sonra aynı hükmün infazı ile ilgili bir daha koşullu salıverilme kararı verilmez.
   (14) Denetim süresi yükümlülüklere uygun ve iyi hâlli olarak geçirildiği takdirde, ceza infaz edilmiş sayılır.
   (15) Hükümlü, geri kalan süre içinde işlediği kasıtlı bir suçtan dolayı hapis cezasına mahkûm edilirse ya da bağlı tutulduğu yükümlülükleri yerine getirmezse hükmü veren ilk derece mahkemesi, cezaların toplandığı hâller ile hükmün bölge adliye mahkemesi veya Yargıtay tarafından verilmiş olması hâlinde ise 101 inci maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenen ilk derece mahkemesi tarafından koşullu salıverilme kararının geri alınmasına dosya üzerinden karar verilir. Bu kararlara karşı itiraz yolu açıktır.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSKİ Dilekçe Örneği : Abonelik İptal Şikayet Fatura İtiraz

KOSKİ ye Nasıl Başvurulur KOSKİ Konya ve çevresinde ikamet etmekte olan vatandaşlarımıza su dağıtım hizmeti veren bir kurumdur. Konya ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016