Koşullu Salıverme Şartlı Tahliye 2019

A+
A-

Bilindiği üzere herhangi bir suçtan dolayı hapis cezası almış olan hükümlüler, almış oldukları cezalarının iyi halli olarak infaz ettikleri takdirde, gerekli olan diğer hususlarda ele alınarak, hükümlünün şartla tahliyesine (koşullu salıverilmesine) karar verilir. Her ne kadar halk arasında şartlı tahliye olarak bilinse de hukukta geçen ismi koşullu salıvermedir. Bu yazımızda Koşullu Salıverme 2019 yılı Şartları ve en son durum hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

koşullu salıverilme şartları

Koşullu Salıverme Şartlı Tahliye 2019

Toplumumuzda daha çok şartla tahliye olarak bilinen koşullu salıverme 5275 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 107.Maddesinde düzenlenmiştir. Bu yazımızda, koşullu salıverme (şartla tahliye) ile ilgili, 5275 S.Y.’nın 107. Maddesi kapsamında önemli gördüğümüz kısımlarla ilgili sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Koşullu Salıverme

Koşullu salıverilmeden yararlanabilmek için mahkumun ceza infaz kurumundaki infaz süresini iyi halli olarak geçirmesi gerekir.

Ağırlaştırılmış Müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 30 yılını, Müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 24 yılını, diğer süreli hapis cezalarına mahkum edilmiş olanlar cezalarının üçte ikisinin infaz kurumunda çektikleri taktirde koşullu salıvermeden yararlanabilirler.

Koşullu Salıverme İçin İnfaz Kurumunda Geçirilmesi Gereken Süre

 • Birden fazla müebbet hapis cezasına veya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde 36 yıl.
 • Birden fazla müebbet hapis cezasının mahkumiyet halinde 30 yıl.
 • Bir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 36 yıl.
 • Bir müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 30 yıl.
 • Birden fazla süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 28 yıl.

Suç işlemek için örgüt kurmak veya yönetmek ya da örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçtan dolayı mahkumiyet halinde; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 36 yılının, müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 30 yılının, süreli hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar cezalarının dörtte üçünü infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıverilmeden yararlanabilirler. Ancak, bu süreler;

 • 1’den fazla müebbet hapis cezasına veya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde 40 yıl.
 • Birden fazla müebbet hapis cezasının mahkumiyet halinde 34 yıl.
 • Bir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 40 yıl.
 • Bir müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 34 yıl.
 • Birden fazla süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 32 yıl.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ÇKS Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıt Olmak İçin Belgeler ve Detaylı Rehber

(Bu fıkra hükümleri çocuklar hakkında uygulanmaz).

Bunlara Dikkat

 • Koşullu salıverme süresinin hesaplanmasında, hükümlünün 15 yaşını dolduruncaya kadar infaz kurumunda geçirdiği bir gün iki gün olarak dikkate alınır.
 • Koşullu salıverilen hükümlünün tabii tutulacağı denetim süresi yukarıdaki  fıkralara göre infaz kurumunda geçirilmesi gereken sürenin yarısı kadardır. Ancak süreli hapislerde hak ederek tahliye tarihini geçemez .
 • Hükümlü, denetim süresinde, infaz kurumunda öğrendiği meslek veya sanatı icra etmek üzere bir kamu kurumunda veya özel olarak aynı meslek veya sanatı icra eden bir başkasının gözetimi altında, ücret karşılığında çalıştırılabilir.
 • 18 yaşından küçük olan hükümlüler denetim süresinde eğitimlerine, gerektiğinde barınma imkanıda bulunan bir kurumda devam ederler.
 • Bir hükümlünün koşullu salıverilmesi hakkında ceza infaz kurumu idaresi tarafından hazırlanan gerekçeli rapor, hükmü veren mahkemeye; hükümlü başka bir yerde bulunuyorsa o yerde bulunan aynı derecedeki mahkemeye verilir.
 • Mahkeme, bu raporu uygun bulursa hükümlünün koşullu salıverilmesine dosya üzerinde karar verir. Mahkeme, raporu uygun bulmadığı takdirde gerekçesini kararda gösterir. Bu kararlara karşı itiraz yoluna gidilebilir.
 • Koşullu salıverilen hükümlünün, denetim süresinde hapis cezasının gerektiren kasıtlı bir suç işlemesi veya kendisine yüklenen yükümlülüklere, hakimin uyarısına rağmen, uymamakta ısrar etmesi halinde koşullu salıverilme kararı geri alınır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 162 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Iyi aksamlar. Abim suanda ceza evinde ve muddetname kagidi elinde ve 04.05.2018 de yani 35 gun sonra cikacak ceza evinden. Suanda yatmasin8n sebebide 2013 yilinda islemis oldugu suctan infazini yakmasi sebebiyle yatiyor.Ve infazi devam ederken alkollu iken motorla kaza yapti 5 ay hapis cezasi aldi.hapse girmeden once 18 ay denetimligi vardi. Ceza evindeki infaz memuru Bu 5 ayin 1/2 sini yani 2.5 ayini yatarsin ve 18 ay olan denetim serbestliginin ustune eklenir denilmis. Memur yasanan 15 temmuz gecesi sonrasinda maddede infaz yasasi 1 yila dustu demis ve infazinin 6 ayini ve motor kazasinin 2.5 ayni toplamda 9 ay kadar yatarsin denildi. Dogrumu sizce de bu denilen

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mehmet bey, bu konuda tam olarak doğru yorum yapabilmemiz için infaz dosyasını incelememiz gerekmektedir. Abinizin denetimli serbestlikte geçirmiş olduğu süreler infazından düşer, geri kalan süreyi ceza infaz kurumunda tamamlamak zorundadır.

 2. Hakkı dedi ki:

  Kardeşim 2sene olan koşullu salı vermeden faydalandı fakat 1ay içinde 1karakol imzasını birde semineri kaçırdı ve dosya kapatılıp ceza evine gönderildi kalan 23ayını kapalı cezaevindemi geçirecek gene açık cezaevine geçme şansı varmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hakkı bey, yasada denetimli serbestlik ihlalinde bulunan kişiler cezalarının infazı için tekrar ceza infaz kurumuna alınır denmektedir, açık veya kapalı diye bir ayrım yapılmamaktadır, bu nedenle ceza infaz kurumunda cezasını iyi halli geçirdiğine kanaat getirilirse açık ceza infaz kurumuna ayrılabileceği kanaatindeyiz.

 3. Hakkı dedi ki:

  Daha önce ikisene yattı açıkta tekrar çıkabilmesi için ne yapmamız gerekir mehmet bey

 4. Dilan dedi ki:

  Mehmet bey sartli saliverme durumu var mi mecliste ve denetimin arttirma ile ilgili bilginiz varmi

 5. Elifcan dedi ki:

  Merhabalar benim esim 2017 subat ayinda cezaevine girdi ve oradan acik cezaevine cikartildi ordan da firar etti yakalandiginda kapalu ceza evine ve hucre cezasini yatmak uzere teslim edildi ve 8 ay ceza kesildi firardan dolayi benim sorum onceki cezasiyla bir mi oluyor bu ek kesilen ceza

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Elifcan hanım, eşinize daha önce verilen cezaların miktarında bir değişme olmaz ancak infazının uygulanmasında farklılık olacaktır, firar suçunu işlemiş olması nedeniyle kapalı ceza infaz kurumundan açık ceza infaz kurumuna geçişi yaklaşık 1 yıllık bir süre alabilir. Firar ayrı bir cezayı gerektiren bir suçtur bu nedenle ayrıca yargılaması yapılacak suçlu bulunması halinde kendisine firar suçundan dolayı ceza verilecektir.

 6. Derya dedi ki:

  Mehmet bey erken seçim olacakmış bu sürecin mahkumlara bi artısı olacak mı sizce durum ne olur lütfen cevap verin.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Derya hanım, Ceza ve Güvenlik tedbirlerinin infazı ile ilgili düzenleme yapılmasına ilişkin zaten çalışmalara başlanmıştı bunun seçim çalışmaları nedeniyle bir aksaklığa uğrayacağını sanmıyorum, mayıs ayı içerisinde taslağın hazır olacağı kanaatindeyim.

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Derya hanım, Ceza ve Güvenlik tedbirlerinin infazı ile ilgili çalışmalar yaklaşık bir ay önce başlamıştı, taslak Mayıs ayı içerisinde hazır olur diye ümit ediyoruz, umarız seçim öncesi mahkum ve mahkum yakınlarının beklentisini bekleyecek bir yasa çıkartılmış olur.

 7. Elif dedi ki:

  Abim arkadasi ile tartisti bicak cekti ust bolgesine 3dikislik bir sey vardi 9yil 2ay aldi kasten adam oldurmeye tesebbusten 4yil yatti denetime cikacak is bulmasi lazimmis iskur dan basvuru yapabilirmi yaparsa nasil yapmali

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Elif hanım, kardeşiniz denetim boyunca sigortalı bir işte çalışırsa sadece belirtilen zamanlarda imzaya ve seminerlere katılacaktır şayet sigortalı bir iş bulamazsa o zaman denetimli serbestlik müdürlüğünce kamuya ait bir işte yarım gün çalıştırılacaktır. Daha fazla ayrıntıyı denetimli serbestlik müdürlüklerinden edinebilirsiniz.

  2. Elif dedi ki:

   Ya ven bir sey soracam benim abim 9yil 2ay ceza aldi 8yili kasten adam oldurme digeri ev baskini 4yil oldu yatiyor cikmadi ne kadar daha yatmali adliyeden ogrenebilirmiyiz

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Elif hanım, abinizin infaz dosyasında bulunan müddetnamede koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihi yazılıdır. Buradan abiniz veya avukatı buna ilişkin ayrıntıları öğrenebilir.

 8. Deniz dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey bugün Sayın Bahçeli af ile ilgili bir açıklamada bulundu bunun olabilirliği nedir acaba bayramdan önce mahkumlarımız çıkarmı? Erkek arkadaşım 9 yıl once ki cezayı yatıyor şuan yaralamadan. Lütfen bilgi verin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Deniz hanım daha önce de belirttiğimiz gibi şu anda gündemde af yok, sadece ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmalar devam etmektedir.

 9. Yener dedi ki:

  Esini yaralamadan 5 yil 10 ay ceza aldi kac yil yatar 7 aydir kapalida mahkeme gorulmeden once 3 ay yatmisti

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yener hanım benim hesabıma göre eşiniz 3 yıl 10 ay 20 gün yattıktan sonra koşullu salıvermeden faydalanarak tahliye edilecektir, daha önce yatmış olduğu süreler bu cezadan mahsup edilir, cezasının son bir yılını da denetimli serbeslikten faydalanarak geçirebilir.

 10. arif arslan dedi ki:

  merhaba yegenım daha once işlediği kasten adam oldurmedendolayı ceza aldı..2003 yılında içeri girdi.. bılhakın tahlıye tarıhı 26-12-2036 … 24-11-2015 te denetımlık serbestlık şartı ıle tahlıye edıldı …alkollu arac kullanmadan dolayı 11.12.2017 de mahkemeye cıktı mahkeme 9 ay hapıs verdı ve para cezasına cevırmedı .birinci ve ikinci suç aynı ise, şartla salıverme geri alınabilir
  aksi takdirde alınamaz kuralı burda gecerlımıdır…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Arif bey, koşullu salıvermenin ihlali halinde ne olacağına ilişkin 5275 sayılı yasanın aşağıdaki ilgili bölümünü okuyarak bilgi edinebilirsiniz, Koşullu salıverilen hükümlünün, denetim süresinde hapis ceza­sını gerektiren kasıtlı bir suç işlemesi veya kendisine yüklenen yükümlü­lüklere, hâkimin uyarısına rağmen, uymamakta ısrar etmesi hâlinde koşullu salıverilme kararı geri alınır.

   (13) Koşullu salıverilme kararının geri alınması hâlinde hükümlünün;

   a) Sonraki suçu işlediği tarihten itibaren kalan cezasının aynen,

   b) (Değişik: 25.05.2005 – 5351/8 md.) Yü­kümlülüklerine aykırı davranması hâlinde, bu yükümlülüklere uymama tarihi ile hak ederek salıverilme tarihi arasındaki süreyi geçmemek koşuluyla takdir edilecek bir sürenin,

   Ceza infaz kurumunda çektirilmesine karar ve­rilir. Koşullu salıverilme kararının geri alınmasın­dan sonra aynı hükmün infazı ile ilgili bir daha ko­şullu salıverilme kararı verilmez.

   (14) Denetim süresi yükümlülüklere uygun ve iyi hâlli olarak geçiril­diği takdirde, ceza infaz edilmiş sayılır.

   (15) Koşullu salıverilme kararının geri alınma­sına;

   a) Hükümlü geri kalan süre içinde işlediği ka­sıtlı bir suçtan dolayı ha­pis cezasına mahkûm edi­lirse, hükmü veren ilk derece mahkemesi veya bölge adliye mahkemesi tarafından,

   b) Hükümlünün bağlı tutulduğu yükümlülük­leri yerine getirmemesi hâlinde koşullu salıverilme kararına esas teşkil eden hükmü veren ilk derece mahkemesi veya bölge adliye mahkemesi veya koşullu salıverilme kararını vermiş olan mahkeme tarafından,

   Dosya üzerinden karar verilir. Bu kararlara karşı itiraz yolu açıktır.

   (16) 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap, Dördüncü Kısım, “Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar” başlıklı Dördüncü Bölüm, “Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar” başlıklı Beşinci Bölüm, “Milli Savunmaya Karşı Suçlar” başlıklı Altıncı Bölüm altında yer alan suçlardan birinin bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi dolayısıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûmiyet hâlinde, koşullu salıve­rilme hükümleri uygulanmaz.

 11. özgür dedi ki:

  Abim kaçak sigara yakalatmaktan 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı olay 01/07/2016 dan sonra işlendiği için cezasının 2/3 ve denetim serbestlikte 1 yıl olduğu için 8 ay 1 gün e düştü 05.06.2018 tarihinde kendisi teslim oldu ve açık cezaevinde yatmakta koşullu salıvermeden yararlanabilir mi en erken ne zaman çıkar ? Teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özgür, abim koşullu salıvermeden (şartlı tahliyeden) faydalandığı için cezasından 2/3 oranında indirim yapılmakta ve cezası 2 yıl 6 ay dan 1 yıl 8 aya düşmekte 8 ay ceza infaz kurumunda yattıktan sonra cezasının son bir yılını denetimli serbestlikte geçirebilir.

 12. Aylin dedi ki:

  Merhabalar benım arkdaslarıyla bi olaya karısıo ama olayda gasp dıolar sımdı adam sıkaeytını cekıo gasp denen birşey yok ole demek zorunda kaldık diyor şimdi eşim çikar 2 aydır cezaevınde

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Aylin hanım anladığım kadarıyla karar kesinleştikten sonra mağdur şikayetçi olmadığını olayda gasp olmadığını yanlış anlaşılma olduğunu beyan ediyor. Mağdur bu beyanını dilekçe ile ilgili mahkameye bildirdiği takdirde eşiniz ilgili mahkemeden infazın durdurulmasını ve yargılamanın yenilenmesini talep edebilir. Bu duurumda takdir cezayı veren ilgili mahkemede olacaktır.

 13. MUSTAFA dedi ki:

  FETÖ ÜYELİGİNDEN 2 YIL 1 AY CEZA ALDIM İNFAZA DAVET EDİLDİM 1 YIL DENETİMLİ SERBESTLİK YAZIYOR NE KADAR YATARIM

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey, Feto üyeliğinden tarafınıza verilen sonuç ceza 2 yıl 1 ay hapis cezası ise, verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATAR: 1 YIL 6 AY 25 GÜN HAPİS cezası olacaktır. Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamazsınız
   6 AY 25 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılacaksınız.
   NOT: Terör ve örgütlü suçlardan hükümlü olup, mensup oldukları örgütten ayrıldıkları idare ve gözlem kurulu kararıyla tespit edilenler, koşullu salıverilme tarihine bir yıldan az süre kalması halinde açık ceza infaz kurumuna geçebilirler.

 14. ersan dedi ki:

  merhabalar acıktan ilk kez firar ettim ve yakalanırsam ne kadar kapalıda kalırım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ersan bey, Açık Ceza İnfaz kurumundan firar ettikten sonra yaklaşık olarak bir yıl kapalı ceza infaz kurumunda tutulacağınız bu tarihten sonra ilgili ceza infaz kurumu tarafından uygun görülmesi halinde yeniden açık ceza infaz kurumuna sevk edileceğiniz kanaatindeyiz.

 15. Birsen dedi ki:

  Mrb mehmet bey benim nisanlim 18.09.2017de cezaevine girdi cinsel istsmardan ama hic sucu yokken kdn sikayetnden vazgecti raporda temiz cikti ama cezasi kesinlestigi cin birsey yapamadik sartli tahliyesi 26.09.2019 okadar yatack mi 1yldr icerde 1ayini kapalida gecrdi snra aciga gecti simdi 2020de tam cezasi biteck denetimde bir yil yani 2yil mi yatack simdi denetim icin dilekce verse cikamz mi orda iyi hallidr kimseye karsmams bugune kadar ilk defa bu suctan yatiyor lutfen yardmci olurmusnz cezasida 5yil iyi halli oldumu cikamz mi ne olur bisey syleyin ailesnin durumuda yok hep para yatramiyorlar bununla ilgli bi dilekce verilse denetime gremez mi ben sizin yazdklrnzi okudum da bisey ciksn artik simdiden tsk ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Birsen hanım, nişanlınızın şartlı tahliye tarihi 26/09/2019 ise 26/09/2018 tarihinde denetimli serbestlikten faydalanarak tahliye edilebilir. bunun için nişanlınızın cezaevinde idareye dilekçe vermiş olması yeterli olacaktır.

 16. kemal dedi ki:

  Merhabalar;2014 yılında hastahanede bir doktorla yapmış olduğum tartışmadan dolayı doktorun şikayetçi olması üzerine hakkımda hakaret ve tehdit davası açıldı.Doktorun sekreteri nin şahitliği kabul edilirken eşimin şahitligi hakim tarafından kabul edilmedi.Sonuç olarak işlemedegim bir suçtan 11ay 20 gün kamuya yararlı bir işte çalışma cezası aldım.Temyize gönderdim fakat yargıtaydan inanarak geldi.Benim bundan sonra yapabilecek bir şeyim varmı hukuken nasıl bir yol izlemeliyim.Eşim kalp hastası ve psikolojik olarakta hasta raporları mevcut.Ben şu an sgk lı olarak çalışmaktayım denetimli serbestlik bürosu akşam calisabilecegimi söyledi yalnız eşimin rahatsızlığı çok tehlikeli intihar eğilimi olan bir hastalık.Eğer verilen bu cezayı ihlal edersem cezaevine girermiyim teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kemal bey, Yargıtaydan onanarak gelen cezalar için maalesef başka başvuracağınız üst mahkeme yok, dosya ilgili yerel mahkemeye gelir gelmez kesinleşme işlemi yapılarak infaz için C.Savcılığı infaz bürosuna gönderilecektir, infazın tamamen iptali mümkün değil ancak ertelenmesi için ilgili infaz savcısına başvurabilirsiniz.

 17. m ai dedi ki:

  merhab öncelikle böyle insanları aydınlatığınız için size çok teşekür ederim benim sormak istediğim soru şu 01 27 2002 tarihinde bir silah kazası sonucu bir insanı ölümüne sebeb oldu 4 buçuk sene asliye cazada yargılandım dışardan sonara asliye caza ağır cezaya sevk eti ağır ceza ilk duruşmada tutukladı sebeb bu olay kaza değil kastene dedi yagılama sonucu 20 yıl 6 ay caza aldım suç 2005 ten önce olduğu için eski yasaya göre yattım 2006 yılında tutuklanmıştım 7 yıl yatıktan sora 1yıl denetim vurdu 2013 te tahliye oldum 2014 denetim bitti 2015 birinci ayında kaçak sigara yakalatım 2sene 6ay caza aldı 3yıldır temize yoladım halen gelmedi gerekçeli kararımda mahkeme 58/6 58/7 madalerini koyarak mükerrerlere özgü infaz rejimine göre çektirilmesine belirmiş cezanı infazında sonra denetimli serbeslik tedbiri uygalacağını belitmesine diye yazmış şimdi benim eski infazı etkilermi vaya mukerrire göre nekadar yatarım 2 yıl 6ayın şindide çok teşekür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali bey, öncelikle kaçak sigaradan hakkınızda verilen ceza 2 yıl 6 ay hapis cezası ise tarafınıza verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATAR: 1 YIL 10 AY 17 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 2 yıldan az olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten yararlanabilirsiniz.
   Normalde koşullu salıverme ile salıverilen hükümlülerin bihakkın tahliye tarihine kadar kasıtlı herhangi bir suç işlememeleri gerekmektedir, yine de bu durum hakkında infaz dosyasının incelenerek net bir şey söylememiz doğru olacaktır.

 18. Mehtap dedi ki:

  Merhaba Eşim kasten adam yaralamadan 3 yıl bir ay 15 gün ceza aldı 32 gündür ıçeride açık cezaevine iki gün önce geçti şartlı tahliyeyle beraber ne kadar süre yatar acaba şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehtap hanım,
   Eşinize verilen ceza 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ise, verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 1 AY HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince eşiniz denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   1 YIL 1 AY HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Eşinize verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

 19. metin çetin dedi ki:

  Merhaba kardesim 29.07.2016 tarihinden beridir cezaevinde kalan cezasıcezası toplam 18 ay
  10 ay kapalı kalan 8 ay açık cezaevinde yatacak acaba şartlı tahliye dilekcesi yazsa kabul edilir mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Metin Çetin bey, kardeşinizin işlediği suçu, suç tarihini verilen sonuç cezayı yazmanız halinde yorumunuza sağlıklı bir cevap verebiliriz.

 20. Ömer dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ben görevli memura direnme suçundan 10 ay hapis cezası aldım bunun yatarı veya yatacağım ceza ne kadardır bi bilgi verebilirmisiniz ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ömer bey, almış olduğunuz ceza HAGB kapsamında eğer hakkınızda Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması uygulanmışsa kesinleşme tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde kasıtlı bir suç işlememeniz gerekmekte, böyle bir durumda herhangi yatar veya denetim olmayacak, ancak hakkınızda HAGB kararı verilmemişse cezanızdan koşullu salıverme tarihi hesaplandığında 6 ay 20 gün yatarınız var, bu miktar 1 yıllık denetim süresi kapsamında olduğundan cezaevine girdi çıktı işlemi yapılarak (1-15 gün arasında) salı verileceksiniz, geriye kalan cezayıda denetimde geçireceksiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSKİ Dilekçe Örneği : Abonelik İptal Şikayet Fatura İtiraz

KOSKİ ye Nasıl Başvurulur KOSKİ Konya ve çevresinde ikamet etmekte olan vatandaşlarımıza su dağıtım hizmeti veren bir kurumdur. Konya ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016