Koşullu Salıverme Şartlı Tahliye 2019

A+
A-

Bilindiği üzere herhangi bir suçtan dolayı hapis cezası almış olan hükümlüler, almış oldukları cezalarının iyi halli olarak infaz ettikleri takdirde, gerekli olan diğer hususlarda ele alınarak, hükümlünün şartla tahliyesine (koşullu salıverilmesine) karar verilir. Her ne kadar halk arasında şartlı tahliye olarak bilinse de hukukta geçen ismi koşullu salıvermedir. Bu yazımızda Koşullu Salıverme 2019 yılı Şartları ve en son durum hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

koşullu salıverilme şartları

Koşullu Salıverme Şartlı Tahliye 2019

Toplumumuzda daha çok şartla tahliye olarak bilinen koşullu salıverme 5275 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 107.Maddesinde düzenlenmiştir. Bu yazımızda, koşullu salıverme (şartla tahliye) ile ilgili, 5275 S.Y.’nın 107. Maddesi kapsamında önemli gördüğümüz kısımlarla ilgili sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Koşullu Salıverme

Koşullu salıverilmeden yararlanabilmek için mahkumun ceza infaz kurumundaki infaz süresini iyi halli olarak geçirmesi gerekir.

Ağırlaştırılmış Müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 30 yılını, Müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 24 yılını, diğer süreli hapis cezalarına mahkum edilmiş olanlar cezalarının üçte ikisinin infaz kurumunda çektikleri taktirde koşullu salıvermeden yararlanabilirler.

Koşullu Salıverme İçin İnfaz Kurumunda Geçirilmesi Gereken Süre

 • Birden fazla müebbet hapis cezasına veya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde 36 yıl.
 • Birden fazla müebbet hapis cezasının mahkumiyet halinde 30 yıl.
 • Bir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 36 yıl.
 • Bir müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 30 yıl.
 • Birden fazla süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 28 yıl.

Suç işlemek için örgüt kurmak veya yönetmek ya da örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçtan dolayı mahkumiyet halinde; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 36 yılının, müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 30 yılının, süreli hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar cezalarının dörtte üçünü infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıverilmeden yararlanabilirler. Ancak, bu süreler;

 • 1’den fazla müebbet hapis cezasına veya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde 40 yıl.
 • Birden fazla müebbet hapis cezasının mahkumiyet halinde 34 yıl.
 • Bir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 40 yıl.
 • Bir müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 34 yıl.
 • Birden fazla süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 32 yıl.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ceza ve Davanın Düşürülmesi

(Bu fıkra hükümleri çocuklar hakkında uygulanmaz).

Bunlara Dikkat

 • Koşullu salıverme süresinin hesaplanmasında, hükümlünün 15 yaşını dolduruncaya kadar infaz kurumunda geçirdiği bir gün iki gün olarak dikkate alınır.
 • Koşullu salıverilen hükümlünün tabii tutulacağı denetim süresi yukarıdaki  fıkralara göre infaz kurumunda geçirilmesi gereken sürenin yarısı kadardır. Ancak süreli hapislerde hak ederek tahliye tarihini geçemez .
 • Hükümlü, denetim süresinde, infaz kurumunda öğrendiği meslek veya sanatı icra etmek üzere bir kamu kurumunda veya özel olarak aynı meslek veya sanatı icra eden bir başkasının gözetimi altında, ücret karşılığında çalıştırılabilir.
 • 18 yaşından küçük olan hükümlüler denetim süresinde eğitimlerine, gerektiğinde barınma imkanıda bulunan bir kurumda devam ederler.
 • Bir hükümlünün koşullu salıverilmesi hakkında ceza infaz kurumu idaresi tarafından hazırlanan gerekçeli rapor, hükmü veren mahkemeye; hükümlü başka bir yerde bulunuyorsa o yerde bulunan aynı derecedeki mahkemeye verilir.
 • Mahkeme, bu raporu uygun bulursa hükümlünün koşullu salıverilmesine dosya üzerinde karar verir. Mahkeme, raporu uygun bulmadığı takdirde gerekçesini kararda gösterir. Bu kararlara karşı itiraz yoluna gidilebilir.
 • Koşullu salıverilen hükümlünün, denetim süresinde hapis cezasının gerektiren kasıtlı bir suç işlemesi veya kendisine yüklenen yükümlülüklere, hakimin uyarısına rağmen, uymamakta ısrar etmesi halinde koşullu salıverilme kararı geri alınır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 162 YORUM
 1. Sultan ozdemır dedi ki:

  Merhaba benım arkadasım sıgra kacacakcılından 2 yıl 6 ay hapıs cezası aldı bunun 8 ayının yatıcak suan 2 aydır acıkta yatıyor . denetımlı serbeslık cıkarsa yararlana bılcekmı yada sıcılı temız muhakak 8 ay yatrmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sultan, arkadaşınızın denetimli serbestlikten faydalanabilmesi için; verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 8 AY 1 GÜN HAPİS cezasının 8 Ay 1 Gününü ceza infaz kurumunda geçirmesi gerekmekte.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   Denetimli serbestlik süresinin uzatılması halinde suçun kapsam dahilinde olması halinde arkadaşınız da çıkacak yasadan faydalanabilir.

  2. Özlem dedi ki:

   Mehmet ali bey ve sultan özdemir ikiside aynı suç aynı ceza yazmış 2 yıl 6 ay ama siz mehmet ali beye direk denetim demişsiniz ama sultan özdemire 8 ay açıkta cezasını infaz ettikten sonra denetimden faydalanır demişsiniz arasındaki fark ne öğrenebilirmiyim?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özlem hanım, bilindiği üzere 01/07/3016 tarihinden önce işlenen suçlarda infaz 1/2 uygulanmakta dolayısı ile normal infaz ile farkl8lık göstermekte ayrıca suç, suç tarihi, mükerrirlik durumu da infaz hesaplarken göz önünde bulundurulan hususlardan.

 2. gülşen dedi ki:

  uyuşturucu satıcılığından 10 yıl hapis cezası alan biri Bu hapis cezasının 9 yılını tamamladı ancak firar girişiminde de bulundu. Şimdi 9.yılının ortasında ve son 6 ayını evinde geçirme talebi var. iyi hali bozuldu mu? son 6 ayı evde geçirme dilekçesinin nasıl yazılması gerekiyor ve nereye verilmelidir? yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gülşen hanım, bahsettiğiniz suç ile ilgili ayrıntıları; suç, suç tarihi, ve sonuç ceza miktarını yazmanız halinde infaz ve denetim süresini hesaplayabiliriz.

 3. Ebru dedi ki:

  Merhaba nısanlım daha onceden adam oldurmeye tam tesebbusten 7 yıl ceza aldıktan sonra 12 Eylül’de tahlıye oldu 2 yıl denetımlı serbestlıgı vardı 27 eyluldede trafıkte bırıyle kavga etmısler bıcak vs yok suan tutuklu yargılanıyor denetımlı serbestlıgı yanar mı 18 aralıkta ılk mahkemesı var yardımcı olursanız sevırım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ebru, böyle bir durumda nisanlınızın denetiminin yanacağı kanaatteyiz, yeni işlediği suçtan ceza alması hâlinde infaz hesaplaması yeniden yapılacaktır. Ayrıntılı bilgi için C.Savcılığı infaz bürosuna başvurmanızı tavsiye ederiz.

  2. Mehmet dedi ki:

   Bi sorun olacak yorum yazma bölümü bulamadım buraya yazdım afedersiniz. Mehmet bey benim hakederek tahliye tarihini ögrenmek istiyorum nedir amacı ne ? Hakaderek tahliye tarihim bihakkı dolunca sicilim silinirmi? Adli sicil kaydın bunu ögrenmek istiyorum adli sicil kaydımın silinmesi için yoksa denetimli serbestlik bitmesimi gerekir? Cezam 2007yılı dosyası 1/2ceza indirimi var nitelikli yagma ceza 5yıl 6ay 20gün. Lütfen aydınlatırmısınız beni teşekkürler..

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, Hakederek Tahliye Tarihi uygulanan sonuç cezanın bittiği tarihtir, koşullu salıverme tarihi ise infaz hesaplaması yapılarak hükümlü hakkında uygulanan tarihtir. Sonuç ceza adli para cezası ile infazı halinde silinmesi için Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğünden talepte bulunabilirsiniz ancak sonuç ceza hapis cezası ise kesinleşme tarihinden itibaren üzerinden 5 yıl geçmesi gerekmektedir bazı durumlarda bu süre uzayabilir, yine adli sicil arşiv kaydının silinmesi koşulları da farklılık göstermektedir, bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek için adli sicil kaydının ve adli sicil arşiv kaydının silinmesi konulu makalelerimizi okuyabilirsiniz. (Adli sicil kaydınızda görünen ilamla ilgili kesinleşmiş tasdikli karar örneğini ilgili mahkemeden alarak yerine getirme fişi ile birlikte dilekçenize ekleyip adli sicil kaydınızın silinmesi için Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne dilekçe yazabilirsiniz)

 4. Mehmet dedi ki:

  Hakederek tahliye ne demek arkadaşlar bilen söylesin bi halederek tahliye süresi dolunca adli sicil kaydı silinir mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, Hakederek Tahliye Tarihi uygulanan sonuç cezanın bittiği tarihtir, koşullu salıverme tarihi ise infaz hesaplaması yapılarak hükümlü hakkında uygulanan tarihtir. Sonuç ceza adli para cezası ile infazı halinde silinmesi için Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğünden talepte bulunabilirsiniz ancak sonuç ceza hapis cezası ise kesinleşme tarihinden itibaren üzerinden 5 yıl geçmesi gerekmektedir bazı durumlarda bu süre uzayabilir, yine adli sicil arşiv kaydının silinmesi koşulları da farklılık göstermektedir, bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek için adli sicil kaydının ve adli sicil arşiv kaydının silinmesi konulu makalelerimizi okuyabilirsiniz.

 5. hüseyin koç dedi ki:

  selam,, koşullu salıverme tarihim dolmadan, tekrar alkollü yakalandım, 8 ay hapis cezasını idari para cezasına çevirdi sonuç kararda, buna karşılıkbir önceki koşullu salıverme kararını geri alma tebligatı aldım,, oysa SONUÇ KARAR HAPİS TEN PARAYA DÖNSE BİLE GERİ ALINAMAZ YAZIYOR, itiraz dilekçemi nasıl yazmalıyım,,, tşk

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey, koşullu salıvermenin geri alınması ile ilgili genel şartlar bellidir ancak hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesine ilişkin hususta çeşitli içtihatlar bulunmaktadır bu nedenle sorunuza yardımcı olması amacıyla Prf.Dr. Ersan Şen hocamızın bir makalesinden alıntı yaparak sizinle paylaşıyoruz, umarız sorunuza aradığınız cevabını burada bulursunuz.

   “Maddenin 12. fıkrasında geçen ”hapis cezasını gerektiren kasıtlı bir suç işlemesi” ibaresi; Kanunda hapis cezasını öngören bir suçun işlenmesi halinde, netice ceza ne olursa olsun koşullu salıverilmenin geri alınacağını düşündürmektedir. Ancak maddenin 15. fıkrasında yer alan “hükümlü geri kalan süre içinde işlediği kasıtlı bir suçtan dolayı hapis cezasına mahkum edilirse” ibaresi, koşullu salıverilmenin geri alınabilmesi için netice cezanın hapis cezası olması gerektiğini göstermektedir.

   Yargıtay’ın konu ile ilgili görüşü, denetim süresinde hapis cezasını gerektiren bir suç işlenmesi ve bu suç nedeniyle hapis cezası verilmesidir.
   Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin 28.02.2013 tarihli, 2012/6224 E. ve 2013/1575 K. sayılı kararına göre; “denetim süresi içerisinde işlenen ikinci suçun kasıtlı bir suç olması, bu suçun hapis cezasını gerektiren bir suç olması ve bu suç nedeniyle hapis cezası verilmiş olması yeterlidir”.
   Dairenin 18.04.2011 tarihli, 2011/253 E. ve 2011/2334 K. sayılı kararında ise; koşullu salıverilmenin geri alınabilmesi için hapis cezasını gerektiren kasıtlı bir suçtan hüküm giyilmesi gerektiği, adli para cezasının koşullu salıverilmenin geri alınmasını gerektirmediği belirtilmektedir. Kararda, “5275 sayılı Kanunun 107/12 ve 13/a maddelerinde koşullu salıverilmenin geri alınabilmesi için hapis cezası gerektiren kasıtlı bir suçtan hüküm giymesi veya infaz hakiminin yüklediği yükümlülüklerin bu süre içinde yerine getirilmemesi gerektiği, olayımızda hırsızlık suçundan kasıtlı suç işlediği anlaşılmış olan hükümlünün cezasının para cezasına çevrildiği ve TCK m.50/5 gereğince uygulamada asıl mahkumiyetin bu madde hükümlerine göre çevrilen adli para cezası olduğu, adli para cezasının ise koşullu salıverilmenin geri alınmasını gerektirmediği” gerekçesine yer verilmiştir.
   Kanunun 107. maddesinin 12. fıkrasına göre; koşullu salıverilmenin geri alınmasını gerektiren diğer bir neden, hakimin uyarısına rağmen yükümlülüklerin yerine getirilmemesinde ısrar edilmesidir. Bu hükmün de, maddenin 15. fıkrasının (b) bendi ile birebir örtüşmediği ve yorum farklarına sebebiyet verebileceği görülmektedir. 15. fıkranın (a) bendinde, “hükümlünün bağlı tutulduğu yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde” ibaresine yer verilmesi, yükümlülüklerin ilk kez ihlalinde koşullu salıverilmenin geri alınabileceğini; 12. fıkrada geçen “kendisine yüklenen yükümlülüklere, hakimin uyarısına rağmen, uymamakta ısrar etmesi” ise, yükümlülüğün birden fazla ihlalini, yükümlülükleri yerine getirmeme konusunda ısrarlı tutumu düşündürmektedir. Madde bu açıdan bir anlam bütünlüğü içermese de, koşullu salıverilme esnasında hükümlüye yükümlülüklerine uyma zorunluluğu bulunduğunun açıklandığı ve uymaması halinde koşullu salıverilmenin geri alınabileceği yönünde ihtar yapıldığı bilinmektedir. Bu nedenle, denetim süresinde yükümlülüğünün ihlalinin hakimin uyarısına rağmen gerçekleştirildiği düşünülebilir. Ancak bu durumda dahi, maddenin 15. fıkrasında geçen yükümlülük ihlalinin, 12. fıkrada belirtilen “ısrar” anlamına gelmeyeceği göz ardı edilmemelidir. Kanaatimizce, hükümlünün lehine olan 12. fıkranın tatbiki yerindedir.”

 6. Ayse dedi ki:

  Koşullu saliverme ne zaman yasaya girecek 2019 da duy söylenti vardı fakat gün belli deil benimde babam içerde üstelik hasta günü belli mi acaba ne zamn uygulancak

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşe hanım, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmalar yaklaşık 1 yıldır devam etmekte ancak çıkan af söylentileri maalesef yapılacak olan düzenlemenin de gecikmesine neden oldu, umarız yakın zamanda beklentileri karşılayacak bir değişiklik yapılır.

 7. ALİ dedi ki:

  SELAMIN ALEYKÜM MEHMET BEY TEHDİT HAKARET SUÇUNDAN 1 YIL 9 AY CEZA ALDIM YARGITAYA GÖNDERDİM HALA ONANMADI. 2015 TARİHİNDE ONDAN ÖNCEDE 10 AY CEZA ALMIŞTIM TEHDİTTEN HAGB YADA ERTELEME VERMİŞTİ HAKİM SANIRIM. AMA 1 TEMMUZ 2016DAN ÖNCE SİZCE BURDAN NE ÇIKAR ..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey, Yargıtay da olan cezanız onanırsa suç tarihinizin 01 Temmuz 2016 tarihinden önce olması nedeniyle hakkınızda 1/2 infaz uygulanacaktır yani koşullu salıverme süresi düşüldüğünde YATAR 10 Ay 15 Gün olacaktır bu süre de iki yılın altında olduğu için ceza infaz kurumuna girdi çıktı işlemi yapılarak hakkınızda denetimli serbestlik uygulanacaktır. Diğer verilen cezanız HAGB olduğundan buna ilişkin ihbarda bulunulması halinde bu dava dosyası da ele alınacaktır, önceki infazınız tamamlanmadan bu dava dosyası da kesinleşirse birbirleriyle içtima edilir yani toplanır, önceki cezanız infaz edildikten sonra bu ceza kesinleşirse yine az önce belirttiğimiz infaz hükümleri uygulanacaktır yani direkt olarak bu cezadan dolayı da hakkınızda denetimli serbestlik uygulanacaktır.

 8. Menekse dedi ki:

  Selam benim esim 2005 yilinda kasten adam oldurmekten cezaevine girdi ve 2012 yilinda tahliye oldu 2014 denetimlik suresinin icinde suc isledigi icin infazi yanmis saliverme kararini geri alindigi yaziyor o isledigi suctan dolayida indirimle 1 sene 5 ay cezasi geldi ankaradan temizden suan acik cezaevinde yatiyor 1.5 aydir
  infazi yandigida simdi geldi ona 2 seneyi de yatması gerekiyomus size sorum infazida geldigi icin bu toplam cezayi acik ta yatmaya devam edermi yoksa esimi kapaliya gonderirlermi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Menekşe hanım, eşinizin daha sonra kesinleşen cezası ile mevcut cezası içtima ettirilecek (toplanacak) kalan cezasını açık ceza infaz kurumunda çekeceği kanaatindeyiz. Yine de infaz dosyasını inceleyemediğimiz için kesin bir şey söyleyemiyoruz.

 9. Lütfü dedi ki:

  Sayın yetkili,

  Bir kamu kurumunda eski hükümlü pozisyonu mülakatını kazandım. Hakkımda yapılan güvenlik ve arşiv soruşturmasında bihakkın tahliyem 15/02/2019 olması gerekçesiyle atamam yapılmadı. Koşullu salıverildim. Denetim dahil aşan süreleri de iyi halli mahkum olarak geçirmekteyim. Görüş ve önerilerinizi rica ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Lütfü bey, eski hükümlü sayılabilmeniz için koşullu salıverme sürenizin dolmuş olması gerekmekte, sizin koşullu salıverme süreniz 15/02/2019 tarihinde dolduğu için böyle bir karar verilmiş olabilir.

  2. Özkan dedi ki:

   İyi günler
   5 yıl ile yargilandim 3 yıla düştü 1.3 ay ceza kararı verildi ve yargıtayca onandı şartlı tahliyeden faydalabilirmiyim faydalanmam için ne kadar yatmam gerekir

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özkan bey, tarafınıza verilen sonuç ceza 1 Yıl 3 Ay ise bu cezadan koşullu salıverme (şartlı tahliye) düşüldüğünde YATAR 10 ay olacağından ve bu miktar bir yıldan az olduğundan doğrudan denetimli serbestlikten yararlanabilirsiniz, Ancak ceza infaz kurumuna girdi çıktı işleminiz yapılarak denetimli serbestlikten faydalandırılacaksınız.

 10. burhan dedi ki:

  Merhaba,
  Bi yakınım 1,5 yıl önce denetimli serbestliğini bitirdi.
  Denetimli serbestlik bittikten sonra (Nikahlı eşine darp suçu), kamu görevlilerine hakaret(polislere),Yaralama ve kamu görevlilerine görevini yaptırmamak suçlarından yargılandı.
  sonuç olarak cezası şudur.
  A-TCK.nın 265/3-a,265/4, 124/4,43/1-2,53/1 maddeleri gereğince 1 yıl 5 ay 15 gün hapis, hak yoksunluğu ve mükerrirlere özgü infaz rejimi,

  B-TCK.nın 265/1,43/1-2,53/1,58 maddeleri gereğince 7 ay 15 gün hapis, hak yoksunluğu ve mükerrirlere özgü infaz rejimi,

  toplamda 2 yıl 1 ay hapis cezası gözüküyor. Suç tarihi 2015 Daha önce sabıkası olduğu için ne kadar açık da ne kadar kapalıda yatar ve denetimli serbestlikten ne zaman faydalanabilir. Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz.
  (not: bu suç 2 kişininin işlediği suç olup diğer kişi 1 yıl 6 ay 22 gün aldı. ve teslim evrakı 3 gün önce gelmiş 10 gün içerisinde teslim olması isteniyor. Benim yakınımın evrakı da çıkmış elimize ulaşmadı henüz)

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burhan bey, Verilen sonuç ceza 2 Yıl 1 Ay ise; verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 6 AY 21 GÜN HAPİS cezası olacaktır.

   Suç tarihinin 01 Temmuz 2016 tarihinden önce olması nedeniyle; Sonuç ceza 2 yıldan az olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten yararlanır. Ceza infaz kurumuna girdi çıktı işlemi yapılarak hakkında denetimli serbestlik uygulanacaktır.

   Ancak yazdıklarınızda çelişkili bir durum var, 1,5 yıl önce denetimi bitirdiğini ve denetim bittikten sonra suç işlediğini söylüyorsunuz böyle bir durumda suç tarihinin 2015 olmaması lazım, bu durumu dikkate alarak varsa bir yanlışlık tekrar geri dönüş yaparsanız yeniden yardımcı olmaya çalışırız.

  2. Uğur Can dedi ki:

   2015 ten önce işlenen, denetimli kapsamına girmeyen adam öldürme suçundan 2 sene 1 ay ceza alındı. 3te 2sini mi yatar, Şartlı tahliye olabilir mi . Toplam nekadar süre içerde kalır yardımcı olabilirseniz seviniriz

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Uğur Can bey, Normalde Kasten Adam Öldürme suçundan verilecek cezanın daha fazla olması gerektiği, bir yanlışlık olabileceği düşüncesindeyiz ancak yine de sizin belirttiğiniz şekilde ise;

   Sanığa verilen ceza 2 yıl 1 ay hapis cezası ise, verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 4 AY 21 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   Sanık 4 AY 21 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   Sanığa verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

 11. Mehmet dedi ki:

  Şartlı tahliyeyle çıkmıştım 11 ayım var şuanda silah yakalattgım içinde 10 cezam kaldı bu 10 cezam denetim serbestlıgımı bzarmı lutfen ban Bı cvp verırmısın iz herkes ayrı bşey soluyor 053********

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey, Ruhsatsız Silah bulundurmanızdan dolayı yapılacak olan yargılamada hakkınızda ceza verilmesi ve bu cezanın kesinleşmesi halinde kalan denetimli serbestliğinizi bozacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus infazınızın tamamlanmasına kadar herhangi bir kasıtlı suç işlememiş olmanız, böyle bir durumda infazınız yanabilir. İnfaz dosyasını ve işlemiş olduğunuz ikinci suç ile ilgili ne gibi bir karar verildiğini incelemeden kesin bir şey söylememiz mümkün değil.

 12. fatime dedi ki:

  3 kişi 2 oğul 1 baba cineyet işledi 2 kişi öldü,2kez temyize gitti dosya 2 agırlaştırılmış müebbetten 36 yıla düştü son temyizde mahkeme kasten öldürmekten 36 yıl yatar verdi 8yıldır ceza evinde yatıkları için 28 yılları kaldı şartlı tahliyeden yararlanabilirlermi mahkumun biri cezaevine yatak yaktı hücre cezası aldı oda şartlı tahliyeden yararlanırmı lutfen bi cvp verirmisiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatime Hanım, Sanığa verilen ceza 36 yıl hapis cezası ise; verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 24 YIL HAPİS cezası olacaktır.

   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   Sanık 23 YIL HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Ceza İnfaz kurumunda işlediği suçtan nademet (pişmanlık) duymayan, cezaevi idaresi, diğer hükümlü veya tutuklulara karşı iyi halli olmayan hükümlüler hakkında koşullu salıverme uygulanmayabilir, bu cezaevi idaresinin düzenleyeceği tutanağa bağlıdır.

 13. ibrahim dedi ki:

  3 kişi 2 oğul 1 baba cineyet işledi 2 kişi öldü,2kez temyize gitti dosya 2 agırlaştırılmış müebbetten 36 yıla düştü son temyizde mahkeme kasten öldürmekten 36 yıl yatar verdi 8yıldır ceza evinde yatıkları için 28 yılları kaldı şartlı tahliyeden yararlanabilirlermi mahkumun biri cezaevine yatak yaktı hücre cezası aldı oda şartlı tahliyeden yararlanırmı lutfen bi cvp verirmisiniz

 14. Yeşim dedi ki:

  Merhaba babam adam yaralamadan 2011 yılında karşı sahışla birbirlerine dava açtılar. Mahkeme 2018 yılında sonuçlandı 2 yıl 13 ay 15 gün hapis cezası verildi. Fakat kendi mahkemeye gidememişti. İtiraz dilekçesinde bulunmuştu ama dönüş olmadı . 1 hadta önce polisler gelip aldılar ceza evine gönderdiler. Denetimli serbestlikten yararlanabilirmi nasıl yol izlemeliyiz ? Bu ara baska bir mahkemesi daha var bu konuya engel olur mu ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yeşim hanım, Babanızın işlediği suç ve suç tarihi dikkate alındığında tarafına verilen 2 yıl 13 ay 15 gün hapis cezası için infazı 1/2 olarak hesaplanacaktır bu durumda koşullu salıverme (şartlı tahliye) çıkartıldığında yatarı 1 yıl 6 ay 23 gün olacaktır bu süre 2 yılın altında olduğundan babanız ceza infaz kurumuna girdi çıktı işlemi yapılarak denetimli serbestlikten yararlanabilir.

 15. şevket dedi ki:

  merhaba ben 2002 yılında yağma suçu işledim 2009 akadar firar gezdim 2009 da yakalandım 15 yıl ceza aldım ve 2014 de denetimliye çıktım 2018 de aracımda ruhsatsız silah yakalattım 10 ay hapis ve 500 tl para cezası aldım eski dosyam bilhakkın tahliye tarihi 2024 imiş bu mahkemede şartlı tahliyemin alınıp alınmaması kararı için eski mahkememe yazı gönderecekmiş öyle olursa şartlı tahliyem bozulurmu yatarsam ne kadar yatarım ,şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şevket bey,
   Sizinde bildiğiniz gibi Bihakkın tahliye tarihine kadar halen infazınız tamamlanmamış olarak kabul edilmekte, bu sure içerisinde kasıtlı bir suç işlemeniz halinde infazınız yanabilir, umarız lehe değerlendirme yapılır ve bu şekilde yorumlanmaz.

 16. Metin yıldız dedi ki:

  Hocam 2 yıl 6 ay 3 yıl 1 ay ceza aldım. 44 gün mahkeme süresinde cezaevinde kaldım. 2 yıl sonra ceza onanırsa indirime gidilir mi 227.2 den yargılandım. Alt soy falan yok ama

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Metin bey
   Tam olarak ne öğrenmek istediğinizi açıkça yazarsanız yardımcı olmaya çalısabilirim, kesinleşmeden hicbir cezanın infazı yapılmaz (tutukluluk halleri hariç)

 17. zeliha er dedi ki:

  2016 öncesi mali suc 4 yil 2 ay ceza 1/2 671 khk 107/2 sabika yok yatari ne kadardir ben 1 ay hesapladim muddetnamede kosullu saliverilme tarihi 2021 yaziyo 19.04.2021 yani haftaya cikacakmi iyi halli acikda ytiyo tam gununde cikarmi uzatirlarmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zeliha hanım,
   Anladığım kadarıyla 2016 yılından önce işlenmiş bir suç var ve bu suçtan dolayı verilen 4 yıl 2 ay hapis cezası bulunmakta, sizin de belirttiğiniz gibi bu cezanın 1/2 si yani yarısı koşullu salıverme süresi olarak hesaplanır bu durumda YATAR 2 Yıl 1 Ay alacaktır, bunun da 2 yılı denetime tabi olduğundan 1 ay ceza infaz kurumunda yattıktan sonra denetimli serbestlikten yararlanabilir.

 18. Nur dedi ki:

  Merhabalar esim uyusturucu saticiligindan 15 sene 7 ay ceza aldi 10 aydir yatiyo dosyayi temyize gonderdik hala bekliyoruz yatari ne kadar acaba ? Yeni yasa cikcakmis cezalarin sadece yarisi yatilcakmis o yasaya gore yatari ne kadar acaba ve esim hakim cezayi cok verdi demisti temyizdeki dosyada hakim karari bozarmi acaba tahminen indirim falan verirmi acaba cevaplarsaniz sevinirim tesekkurler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nur hanım,
   Yeni infaz yasasının tam olarak hangi suçları kapsayacağı ve infaz oranlarının ne olacağı ile ilgili bir kesinlik yok, biraz daha bekleyip yasa netleştikten sonra bu konuda size ayrıntılı bilgi verebiliriz.

  2. Nur dedi ki:

   Peki suanki yasaya gore yatari kac yil ?

 19. Yusuf dedi ki:

  Hırsızlık suçundan 14.03.2016 tarihinden yargıtaydan ceza geldi yatarı nedir acaba yardımcı olurmusunız lütfen

  1. Yusuf dedi ki:

   Kolay gelsin Mehmet bey 14.03.2014 tarihli hırsızlık sucundan 2yıl 6 ay yargıtaydan ceza geldi bunun ne kadarını yatarım akibetim ne olur sizce,bi yardımcı olurmusunuz lütfen

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey,
   suç tarihi dikkate alındığında hakkınızda verilen cezanın infazı 1/2 olacaktır yani 1 yıl 3 ay bu süre de iki yıldan az olduğu için ceza evine girdi çıktı işlemi yapılarak direkt denetimden faydalanabilirsiniz.

 20. Sss dedi ki:

  Merhaba nisanlim sartli tahliyeyle cikti 2023 infaz bitis suresi gecen ay teyze cocugunun mahkeme sine gitmisti ziyaretine bu surecte resim cekmis 10 yildir gormedigi icin bundan infaz yanarmi yeni yasa Dan yararlaniyor bu arada

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba,
   Nisanliniz hakkında duruşma salonunda resim çekmesi nedeniyle işlem yapılmışsa bunun sonucunda ceza alırsa infazı yanabilir. Ama herhangi bir dava açılmaz veya açılan dava sonunda beraat ederse bir sorun yaşamaz.


Önceki yazıyı okuyun:
KOSKİ Dilekçe Örneği : Abonelik İptal Şikayet Fatura İtiraz

KOSKİ ye Nasıl Başvurulur KOSKİ Konya ve çevresinde ikamet etmekte olan vatandaşlarımıza su dağıtım hizmeti veren bir kurumdur. Konya ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016