Kovuşturma Nedir Nasıl Yapılır

A+
A-

Cezai yargılama işlemler iki ana temel süreçten oluşmaktadır. Bunların birisi Cumhuriyet Savcılığı makamı tarafından yürütülen soruşturma aşaması, diğeri ise Mahkeme makamı tarafından  yürütülen kovuşturma aşamasıdır. Her iki süreç birbirinden farklı uygulama ve işlemlere sahip olduğu için ayrı olarak ele alınması daha uygun olacaktır. Bu yazımızda sizlere kovuşturma aşaması ile ilgili olarak genel anlamda izahatta bulunarak, kovuşturma nedir, nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını paylaşmaya çalışacağız.

Kovuşturma Ne Demek

Cumhuriyet Savcısı tarafından; hakkında suç isnadı bulunulan kişiler hakkında delil toplama ve değerlendirme işlemlerinin tamamlanması ile birlikte düzenlenen iddianamenin, ilgili mahkemeye gönderilmesi ve mahkeme hakimi tarafından da iddianamenin kabulüne karar verilmesi ile başlayan aşamaya kovuşturma aşaması denmektedir. Kovuşturmayı; iddianamenin kabulünden davanın kesinleşmesine kadar geçen süre olarak da tanımlayabiliriz.

kovuşturma nedir

Kovuşturma ne demek

Kovuşturmayla Yargılama Aynı Anlamı İfade Etmektedir

Kovuşturma kelimesi yargılama kelimesi ile aynı anlamı ifade etmektedir. Cumhuriyet Savcılığınca açılan davada iddianamenin; CMK 170. Md. gereğince iddianamede olması gereken şartların bulunup bulunmadığı, Suçun sübutuna etki edecek delillerin toplanıp toplanmadığı, suçun ön ödemeye veya uzlaşmaya tabi olup olmadığı, ön ödeme ve uzlaşma konusu da herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı konusunda 15 gün içerisinde hakim tarafından gerekli inceleme yapılır. Eksiklik olması halinde iddianame iade edilir, iddianamede herhangi bir eksiklik bulunmaması halinde iddianamenin kabulüne karar verilerek dava dosyasının esas kaydı yapılıp yargılama aşamasına başlanmış olacaktır.

Kovuşturma aşamasında düzenlenen tensip zaptı ile tamamlanması gerekli delillerin toplanmasına, sanık ve müştekilere çağrı kağıdı çıkartılmasına karar verilerek bir duruşma günü belirlenir. Yapılacak yargılama ile delillerin toplanması, tarafların ifadelerinin alınması sonucunda karar verilir. İşlendiği sabit olan fiillerin hukuki değerlendirmeleri yapılır. Verilen hükmün kesinleşmesi sonucunda kovuşturma aşaması sona ermiş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 106 Madde : Tehdit Suçu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kovuşturmalar ( Yargılamalar ) Ne Kadar Sürüyor

Tabii ki  bu konuda dosyanın kapsamı, şikayetçi sayısı, sanık sayısı, vs. gibi birçok duruma göre değişkenlik gösterecektir. Kaldı ki; kesinleşmesi için Yüksek Mahkemelere ( İstinaf Mahkemeleri ve Yargıtay ) giden dosyaların dönüşü de uzun sürebilmektedir. Dolayısıyla yargılamalar ile ilgili olarak kesin bir süre vermek doğru olmayacaktır. Ancak, yargılamanın daha etkin ve hızlı bir şekilde yapılması konusu Adalet Bakanlığı ‘nın son yıllardaki gündeminden hiç düşmemiş, bu konuda da bir çok etkili adım atılmıştır.

Bir sonraki yazımız olan Soruşturma Nedir, Nasıl Yapılır adlı yazımıza ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Koşullu Salıverme Şartlı Tahliye 2019

Bilindiği üzere herhangi bir suçtan dolayı hapis cezası almış olan hükümlüler, almış oldukları cezalarının iyi halli olarak infaz ettikleri takdirde,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016