Kpssye Girmeden Memur Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

A+
A-

KPSS terimi kamu personeli seçme sınavının kısaltmasıdır ve bu sınava başarılı olan kişilerin devlet kurumlarına yerleşerek memur olmasının bir yoludur. KPSS ile Tarım Bakanlığından İç İşleri Bakanlığına, Adalet Bakanlığından sosyal politikalar bakanlığına kadar birçok kurumda çoğu pozisyona tercih yapabilir, mesleki ve mezuniyet durumunuza göre kademenizi belirleyebilirsiniz.

kpss ye girmeden memur olunur mu

Kpssye Girmeden Memur Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Sözleşmeli Memur Alımı

Kurumların KPSS ile memur alması dışında başka türlü personel almasının yolları da vardır. Bu yollardan birisi de sözleşmeli personel almaktır. Sözleşmeli personel alımında öncelikli olarak personel alacak kurum resmi gazetede bunun ilanını verir. Bu ilanın herkes tarafından duyulması ve görülmesi için iş arama siteleri memur siteleri ve benzeri sitelerde yayınlanır. Başvuru yolu olarak kurumun web sitesi ya da posta adresi verilir. Başvuru için gerekli evraklar da sitede yayınlanır. Bu pozisyon herhangi bir uzmanlık gerektiren bir pozisyon olabilir, bu durumda personel alacak kurum bu kadro için aradığı özel ve genel şartları açık ve de anlaşılır olarak belirtmelidir.

Örneğin İçişleri Bakanlığı kendi bünyesinde çalıştırmak için ver uzmanı alacak olsun, bu uzmanın üniversitelerin muhasebe, ekonomi, iktisat ya da kamu yönetimi gibi bölümlerden mezun olan kişiler arasından olacaksa bunu özel şartlar altında belirtir ve sadece bu özelliği taşıyan adayların başvurusunu kabul eder. Bu yüzden ilanlardaki şartlar iyice incelenmeli ve bu çerçevede başvuru yapılmalıdır. Genel şartlarda ise devlet kurumlarında çalışmasına mani olacak her hangi bir yüz kızartıcı suç (hırsızlık, gasp, tecavüz ve istismar suçları ve benzerleri) işlememiş olmak, akli dengesi yerinde olmak gibi şartlardır.

Yeteneğe Bağlı Memur Alımı

Bazı pozisyonlar da mezuniyetin dışında kişilerin sahip olduğu ustalık ya da belgeler ile bağlantılı olur, bu gibi ilanlar için genelde mülakat aşaması uygulamalı bir sınav şeklinde olur ve yeteneğin ölçülmesi sağlanır. Örneğin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Türkiye Et ve Balık Kurumu kasap pozisyonu için eleman alacaksa bu kişide beceriye göre personel seçimi yapacaktır. Kurumların şartları arasında belli bir yaşı geçmemiş olmak (Örneğin 30 ya da 35) ya da B sınıfı sürücü ehliyeti olmak, C sınıfı sürücü ehliyeti olmak gibi ek şartlar aranabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sepaş Elektrik Enerji Abonelik İptali Fatura İtiraz Dilekçe Örneği

Tüm bu şartları karşılayan adaylar başvurularını tamamladıktan sonra bir iş görüşmesi süreci olacaktır. Bu süreçte işe en uygun adaydan başlanarak tüm adaylar görüşmeye çağrılır ve ilk eleme yapılır, ilk elemeyi geçen adaylar genelde ikinci bir mülakat aşamasından geçerler. Böylece iş için en uygun personel seçilir ve personelin de maaş ve çalışma şartları konusunda onayı olduktan sonra bir sözleşme yapılır. Bu personeller kamu kurumunda çalışan memurlarla aynı şart ve statüde çalışırlar, tek fark kanuna değil sözleşmeye bağlı çalışıyor olmalarıdır. Sözleşme süresi bitiminde yeni sözleşme yapılarak personelle çalışmaya devam edilir.

Bahsettiğimiz şartlar zamana göre değişebilmektedir. Bu nedenle bu konuda sürekli olarak ilgili kurumların duyurularını takipte kalmanız sizin adınıza faydalı olacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Kovuşturma Nedir Nasıl Yapılır

Cezai yargılama işlemler iki ana temel süreçten oluşmaktadır. Bunların birisi Cumhuriyet Savcılığı makamı tarafından yürütülen soruşturma aşaması, diğeri ise Mahkeme...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016