Kredi Hayat Sigortası Nasıl Geri Alınır Dilekçe Örneği

A+
A-

Geçtiğimiz yıl yapılan açıklama uyarınca yüz binlerce kişi kredi çekerken başvurduğu hayat sigortası poliçesine yaptığı ödemeleri, kredisi bitmesine ya da kredisini erken kapatmasına rağmen almadı ve 28,8 milyon TL’lik alacak bulunuyor.

Bankaların çekilecek krediler için hayat sigortası yapmaya başlamasından sonra poliçeler için ödenen paraların alınmadığı fark edilmiş ve yalnızca bu geri alınması gereken bedellerin aktarıldığı bir Güvence Hesabı oluşturulması kararlaştırılmıştı. Dolayısıyla vatandaşların iade tarihleri arasında aksiyon alınması için bir başvuruda bulunmaması halinde sigorta bedelleri Güvence Hesabı’na aktarılacak.

kredi hayat sigortası geri alma dilekçesi

kredi hayat sigortasi nasil geri alinir dilekce ornegi

Her yılın belirli dönemleri arasında gerçekleşen iade için vatandaşların sigorta şirketleriyle iletişime geçmesi ve en yakın iade zamanını öğrenmesi gerekiyor. Aksi taktirde belirtilen süre içerisinde paranın iade alınmaması halinde bedel Güvence Hesabı’na aktarılıyor.

Oluşturulan Güvence Hesabı’na müdür olarak atanan Abdülkadir Küçük tarafından konuyla ilgili yapılan açılamada özellikle konut kredisi çeken vatandaşların hayat sigortası bedellerini geri almadığına değinildi. 10, 15 ve hatta 20 yıla kadar vadelendirilebilen konut kredisi için oluşturulan hayat sigortası poliçesi için kayda değer bir ödeme yapılması gerektiği de hatırlatıldı.

Sigortada Unutulan Para Sorgulama

Güvence Hesabı’nın kurulmasından sonra atılan ilk adım tüketicilerin sigorta şirketlerinde unuttuğu paraları sorgulayabilmesi için bir internet uygulaması oluşturmak oldu. Bu kapsamda tüketiciler tek bir servis üzerinden tüm sigorta şirketlerine istinaden sorgulama yapabilme ve iade konusunda bilgi elde etme hakkına sahip. 

“Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar” başlığıyla hizmet veren uygulamaya erişmek için tek yapılması gereken http://www.guvencehesabi.org.tr/AranmayanParalar.aspx adresini ziyaret etmek.

Sigorta Gözetim Merkezi’nce geliştirilen bu uygulamaya ek olarak aşağıdaki sigorta şirketlerinin kendi web siteleri üzerinden de sorgulama yapmaya imkan verdiğini bilmek yararlı olabilir:

 • Groupama
 • AvivaSA
 • Garanti Emeklilik
 • Allianz Sigorta
 • Euler Hermes
 • NN Hayat Emeklilik
 • Cigna Finans
 • Met Life
 • Halk Sigorta
 • Generali
 • Coface
 • Ziraat Sigorta
 • Ankara Sigorta
 • Sompo Japan
 • Vakıf Emeklilik
 • SBN Sigorta
 • Aegon
 • Atradius
 • Eureko Sigorta
 • Bereket Emeklilik
 • Demir Hayat
 • Fiba Emeklilik
 • Unico Sigorta
 • Acıbadem Sigorta
 • Anadolu Hayat
 • Doğa Sigorta
 • Ray Sigorta
 • Zurich Sigorta
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tüketici Mahkemesi Dava Açma

Sigortada Unutulan Parayı Geri Alma

Sigortada unutulan paranın geri alınabilmesi için o yılı ilgilendiren kanunun Resmi Gazete’de yayınlanması ve daha sonra sigorta şirketiyle iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda 2018 yılı için unuttuğu sigorta parasının sorgulamasını yapacak vatandaşların 01.02.2018 tarihine kadar beklemesi gerekir. Sorgulama yapılmaya başladıktan sonra 01.06.2018’de son bulacaktır. Bu tarihler arasında sorgulama yapılabilir, ancak bu tarihten sonra da sigorta şirketinden alacağı olan vatandaşlar için 30 gün ek süre tanınır.

Bu tarihler arasında sorgulama yapan ve sigorta şirketinden alacağı olduğunu öğrenen vatandaşların tek yapması gereken tutar zamanaşımına uğramadan önce sigorta şirketiyle iletişime geçilmesidir.

İletişime geçilmesinin akabinde sigorta şirketi bir dilekçe talep edebilir ya da doğrudan beyan edilen IBAN numarasına parayı aktarabilir.

Hayat Sigortası Poliçesi Neden Yapılır?

Beklenmedik bir şekilde vefat gerçekleşmesi halinde krediden doğan borcun mirasçılara paylaştırılmaması adına hayat sigortası poliçesi düzenlenmektedir. Düzenlenen hayat sigortası poliçesi sayesinde kredi çeken kişi vefat etse dahi borcu sigortalıdır ve mirasçılara paylaştırılmaz. Dolayısıyla banka kendisini, krediyi çeken kişi ise ailesini garanti altına almış olur.

Erken Ödenen Krediler için Sigorta İadesi 

Erken ödeme yapılan krediler için de hayat sigortası bedelinin geri alınması mümkündür, ancak bu durumda muhatap sigorta şirketi değil banka olacaktır. Bunun için yukarıdaki dilekçeyi yazdıktan sonra bankaya teslim etmek yeterli olacaktır. Banka, kredinin erken kapandığıyla ilgili sigorta şirketini bilgilendirecek ve sigorta bedelini ilgili IBAN hesabına aktaracaktır.

Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Aslına bakılacak olursa hayat sigortası yapılması hiçbir zaman zorunluluk değildir, ancak bankalar oluşabilecek risk faktörlerini ortadan kaldırmak için bu yolu tercih etmektedir. Bazı bankalar yapılan kredi başvurularında hayat sigortası yaptırmayı zorunlu tutmaz ve bu şekilde kredinin yıllık maliyetini düşürerek müşterileri için kampanyalar düzenler. Bu tarz kampanyalar genellikle maksimum 10 – 15 bin TL’lik kredilerin kullanılabileceği finansmanlar olarak sunulur ve bu nedenle daha yüksek miktarlı ihtiyaçları karşılamaya yetmeyebilir. Bu durumda hayat sigortası yaptırılarak kredi kullanmak bir zorunluluk olacaktır zira kredi kullanım şartları arasında hayat sigortası yaptırılması da bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adıma Hat Açılmış mı Nasıl Öğrenebilirim (Tüm Detaylar)

Sigortada Unutulan Parayı Geri Alma Dilekçesi

sigortadan parayı geri alma dilekçesi

kredi hayat sigorta iptal ve iadesi icin dilekce ornegi

Kredi hayat sigorta iadesi dilekçe örneğimizi indirmek için PDF;

kredi hayat sigorta iptal ve iadesi icin dilekce ornegi

Sitemi üzerinden başka banka dilekçe örneklerine de ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Bilge dedi ki:

  Kredi çekme esnasında yapılan hayat sigortası iptal dilekçe örneyi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bilge, Kredi çekme esnasında yapılan hayat sigortasını iptal edemeyeceğiz kanaatindeyiz, çünkü kredi işlemleri yapılırken buna ilişkin sözleşme düzenlenerek krediniz onaylanmakta, ancak bir şekilde çekmiş olduğunuz krediyi gününden önce kapatırsanız, hayat sigortasının geri ödenmesini talep edebilirsiniz. Bu nedenle sitemizde kredi çekme esnasında yapılan hayat sigortasının iptaline ilişkin dilekçe örneği bulunmamakta.

 2. erdal dedi ki:

  2 sene önce konut kredisi çektim.fakat her sene hayat sigortası poliçesi yapılarak 500tl hesabımdam para çekiliyor.bu parayı her sene ödemek zorundamıyım.iptal ettirebilirmiyim.

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Erdal Bey,
   Bu durum kredi sözleşmenizde belirtilmiştir. Sözleşmenizi ayrıntılı bir şekilde okuyarak nasıl bir anlaşma sağladığınızı öğrenmelisiniz. Bazı bankalar sadece eve ipotek koyarken, bazı bankalar ise hem ipotek hem de hayat sigortasını şart koşmaktadır. En azından bu konu hakkında bankaya dilekçe ile (mümkünse iadeli taahhütlü posta yoluyla gönderin dilekçenizi) başvuruda bulunarak; zaten evinizin üzerinde ipotek bulunduğunu, hayat sigortasının zorunlu olmadığını, bu nedenle iptalini istediğinizi belirtip talepte bulunabilirsiniz.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.


Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Borcu Yapılandırma Dilekçe Örneği (Detaylı)

Kredi borçları kimi zaman ödenemediği için, kimi zaman erken kapatılmak için ya da kimi zaman farklı sebeplerden ötürü yapılandırılabilmektedir. Bu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016