Kredi Notu Nedir Neye Göre Hesaplanır Ayrıntılı Tartışıyoruz

A+
A-

Herhangi bir bankacılık ürününü kullanmak için bankalara başvuran tüketicilerin karşısına sıkça çıkan kredi notu kavramı, en basit haliyle bankaların tüketicinin finansal geçmişi hakkında tuttuğu bir karne olarak nitelendirilebilir. Yeni bir ürün başvurusu yapmaya ek olarak kredi kartı limiti yükseltmek, ek hesap açtırmak vb. işlemler için de bankaların en çok dikkate aldığı konu talepte bulunan tüketicinin kredi notudur ve bu nedenle de finansal problemlerde bankalardan gereken desteği alabilmek için kredi notu hakkında bilgi sahibi olmak, bununla da yetinmeyip kredi notunu yüksek tutmak büyük önem arz etmektedir.

Kredi notu hesaplama

Kredi Notu Nedir Neye Göre Hesaplanır Ayrıntılı Tartışıyoruz

Bankalar, sağlanan her kredi taksit ödemesinin ve kredi kartı gibi ürünlerden doğan finansal yükümlülüklerin yerine getirilmesini ister zira ülkemizde de kısmi rezerv bankacılığı sistemi uygulanmaktadır. Bu sistem gereği bankanın öz varlıklarından bir kayıp yaşamaması için taksit ödemelerini mutlaka gününde tahsil etmesi gerekir ki bu ödemeleri farklı bir kişiye kredi olarak sağlayabilsin. Dolayısıyla sektör içerisinde bankalar her ne kadar birbirine rakip olsa da bu konuda ortak hareket etmeli ve sisteme zarar veren kişileri sistemin dışına itmelidir. İşte bu amaçla ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kurulmuştur ve bu kurumun başlıca görevi bankaların tüketicilere sağladığı krediler ve bu kredilere yapılan ödemelerle ilgili gönderdiği bilgileri derleyip, düzenledikten sonra diğer bankalara iletmek ve tüketici hakkında bilgi aktarımı sağlamaktır.

KKB’nin kurulmasından sonra kredi notunun düşük olması ile diğer bankalardan da kredi çekememeye, kredi kartı tahsis edememeye başlayan tüketicilerin kredi notunu yükseltmeye çalışmak ya da mevcut borçları için yapılandırma talebinde bulunmaktan başka çaresi kalmamıştır. Kısaca kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenler konusuna aşağıda farklı bir başlık altında değinilecek, ancak öncesinde kredi notu nedir, kredi notu nasıl hesaplanır, kredi notu neye göre belirlenir ve türevi konularda bilgilenmek gerekir.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notunun tanımını yapmadan önce yanlış bilinen bir bilgiyi düzeltmek gerekirse kredi notu, Findeks tarafından belirlenmez yalnızca bu kurum tarafından tüketiciye okunaklı bir rapor olarak sunulur. Bankaların KKB’ye gönderdiği veriler ve bu verilerin analizi tüketici tarafından yapılamayacağından dolayı bu boşluğu doldurması için Findeks kurulmuştur ve sağladığı raporlar için ücret alması kararlaştırılmıştır.

Kredi notu nasıl öğrenilir düşük kredi notunu düzeltme

dusuk kredi notu kredi cekmenize engel olur yuksek kredi notu ise daha kolay kredi cekmenizi saglar

Kredi notu, tüketicinin bankalarla girdiği ilişkiler sonrasında üzerine düşen sorumlulukları yerine getirme derecesini ortaya koyan bir ölçüttür. Tüketicinin geçmiş dönemde kullandığı tüketici kredileri, kredi kartları, ek hesapları, çek cüzdanı ve senet gibi ürünlerden doğan bazı yükümlülükleri vardır, bu yükümlülükler borçların zamanında ödenmesi, borçların eksiksiz ödenmesi, borçların en azından asgari düzeyde ödenmesi, borçların muhasebeleştiği tarihten önce ödenmemesi vb. şeklinde sıralanabilir. Tüketiciler, aslında kredi ya da kredi kartı sözleşmesini imzalarken bu yükümlülükleri yerine getireceğini taahhüt eder, ancak bunların yerine getirilmemesi halinde gerek kredi notu gerek hukuki yöntemlerle yaptırıma maruz kalır. İşte bu taahhüdün yerine getirilmesi halinde kredi notu yükselir, yerine getirilmemesi halinde ise kredi notu düşer. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kredi Hayat Sigortası Nasıl Geri Alınır Dilekçe Örneği

Kredi Notunu Neler Etkiler?

Kredi notunun hesaplamasında kullanılan algoritmanın yanıltılamaması için sürekli değiştirilmesi ve bazı ince detayların tüketiciyle paylaşılmaması söz konusudur. Bu durum oldukça anlaşılabilir, ancak Kredi Kayıt Bürosu (KKB) yine de tüketicilere rehber olması ve internetteki bilgi kirliliğinin önüne geçilebilmesi için kredi notunu nelerin etkilediğini açıkça ifade etmiştir.

Bilindiği gibi her verimli işin bir öncelik sıralaması olmalıdır, İşletme Bilimi’nin en önemli yapı taşı budur ve KKB’de bu kapsamda kredi notunu etkileyen faktörler arasında çeşitli teknik detaylar ile öncelik sıralaması oluşturmuştur. Bu kapsamda bazı sorumlulukların yerine getirilmemesi kredi notunu çok ciddi şekilde etkilerken, bazıları o kadar da dikkate alınacak bir değişime neden olmamaktadır. Bu öncelik sıralamasını şu şekilde ifade etmek mümkündür;

 1. Tüketici kredileri,
 2. Kredi kartları,
 3. Finansal şuur (Beyan edilen gelir ve bankalara olan borç arasında denge olması)
 4. Sık kredi başvurusu yapmak (olumsuz yönde etki),
 5. Kredi kullanım sıklığı (olumlu yönde etki)
 6. Diğer

Bu yapılan açıklama itibariyle baz alınması gereken öncelik sıralamasıdır, ancak örneğin 6’ncı sırada yer alan Diğer’in kapsamı üst sıralarındakilerin kullanıma tabii olmadığı durumlarda beklendiğinden çok daha fazla da etki edebilir.

Kredi notu hesaplama, düşük kredi notu düzeltme

Soru : kredi notu hesaplamasina neler etki eder Cevap : Genel itibariyle ödenmemiş borçlar, sürekli kredi başvurusu, borç yükünün artışı, yeni kredi açılışları, vs. gibi konular kredi notunuzu etkiler

Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi?

İnternette sıkça karşılaşılan yanlış bir bilgi daha vergi borcunun kredi notunu etkileyebileceği yönündedir. Bu durum aslında düşünüldüğünden daha karmaşıktır ve bu nedenle doğrudan etkileyeceği ya da etkilemeyeceği şeklinde bir cevap vermek pek mantıklı olmayacaktır.

Geçtiğimiz yıl içerisinde yürürlüğe giren bir mevzuat ile Türkiye Bankalar Birliği çatısı altında Risk Takip Merkezi kurulmuştur. Bu kuruma Bakanlar Kurulu izniyle tüketicilerin vergi ve SGK borçlarına erişim izni de neredeyse takip eden gün içerisinde verilmiştir. Dolayısıyla bankalar tüketicinin sağlanacak kredi ya da kredi kartı için ne kadar risk teşkil ettiğini öğrenmek adına vergi ve SGK borçlarını da hesaplamaya katar, ancak bunu kredi notu içerisinde değil ayrı olarak değerlendirmeye alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Konut Kredisi Taksitleri Ödenmezse Ne Olur Ev Satılır mı

Dolayısıyla vergi borcu ya da SGK borcu nedeniyle kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması da söz konusu olabilir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda kredi notunu nelerin etkilediğinden söz ettik ve bir sıralama paylaştık. Şimdi bu sıralamadaki verilerin kredi notuna ne düzeyde etki ettiğini ifade etmekte yarar var;

 1. Tüketici Kredileri ve Kredi Kartları (%30 etki)
 2. Finansal şuur (%25 etki)
 3. Sık kredi başvurusu yapmak (% 20 Olumsuz Etki)
 4. Kredi kullanım sıklığı (%15)
 5. Diğer (%10)

Bu faktörler baz alınır ve algoritmanın da yardımıyla söz konusu sorumlulukların ne derece yerine getirildiğine bakılarak mevcut etki düzeyinde kredi notuna eklenmesi ya da çıkarılması söz konusu olur. İşte kredi notu bu şekilde hesaplanır ve genel itibariyle bakıldığında kredi notunu yükseltmek ya da düşürmek tamamen tüketicinin kontrolündedir.

Kredi notu neden düşer, etkileyen nedenler

kredi notunu dusuren etkenler başında kesinlikle banka borçlarınızı geciktirmeniz gelmektedir

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notunun kaç olması gerektiği kullanılacak kredinin türüne, tüketicinin gelirine ya da kullanmak istediği kredi için göstereceği teminata bağlı olarak değişecektir fakat genel itibariyle 1500 ve üzeri kredi notuna sahip tüketicilerin bankalar tarafından çeşitli ayrıcalıklarla ödüllendirildiğinin bilinmesi gerekir. Örneğin Yapı Kredi tarafından başlatılan kredi notuna göre faiz oranı QNB Finansbank ve ING Bank tarafından da benimsenmiştir. Bu kapsamda kredi notu yüksek olan tüketiciler kredi notu düşük olan tüketicilere nazaran % 0,5’e varan faiz indirimlerinden yararlanma hakkına sahip olabilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir? (Kısaca)

Kredi notu sıfır olan tüketicilerin kredi notu henüz oluşmamış anlamına gelir ve bu gruptaki tüketicilerin ilk yapması gereken kredi başvurusunda bulunmaktansa düşük limitli bir kredi kartı almak ve en azından 3 ay boyunca bu üründen doğan yükümlülüklerini yerine getirmektir. Bu sayede kredi notu 1300 – 1400 gibi bir seviyeye çok kısa süre içerisinde yükselebilir.

Kredi notu nedir nasıl hesaplanır, düşük kredi notu nasıl düzeltilir

odenmemis kredi ve kredi karti borclari kredi notunu dusurur

Kredi notu oluşan ve yükseltmek isteyen tüketicilerin ise borçlarını düzenli ödemesi, eksiksiz ödemesi, ekstre tarihinden önce ya da sonra ödememesi, ödeyemeyeceği borçları yapılandırması, mümkün olan en yüksek limitle kredi kartı kullanması ve çok fazla banka hesabı bulundurmaması yararlı olacaktır. Bunların tüketici kredi notuna ne denli bir etki yapacağı ise borç profiline bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Kredi notunuzun beklediğiniz düzeyde olmaması halinde kredi notuna itiraz yoluna gitmeyi deneyebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Notu Düşük olanlara Bu Bankalar Kredi Veriyor

Ülkemizdeki tüketicilerin kredi notlarıyla ilgili genel bir değerlendirme yapılması gerekirse kredi notlarının pek tatmin etmeyecek düzeyde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016