Kredi Notu Öğrenme : Ücretsiz Öğrenmek İsteyenler de Buraya

A+
A-

Tüketicilerin bankalarla girdiği ilişkiler 10 yıl boyunca banka tarafından saklanmak ve ihtiyaç duyulduğunda yetkili mercilerle paylaşılmak zorundadır. Bankacılık mevzuatının bir gereği olan bu yükümlülük yalnızca idari kurumların tüketici hakkında bilgi talep etmesini beklemek için değil aynı zamanda geçmiş dönemde edindiği kredilerden doğan sorumluluklarını ne derece yerine getirdiğini tespit etmek için de kullanılmaktadır. Ülkemizde yalnızca bu kapsamda hizmet vermesi için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kurulmuştur ve uzun bir süre yalnızca bankalardan tüketici hakkında edindiği bilgileri diğer bankalara bildirmekle görevlendirilmiştir.

ücretsiz kredi notu öğrenme

Kredi Notu Öğrenme : Ücretsiz Öğrenmek İsteyenler de Buraya

Bir süre sonra bankalardan ziyade tüketiciler de kredi notlarını öğrenmek ve kredi çekememelerinin ardındaki sorunu gidermek isteyince pazarda bir fırsat doğmuş ve ücret ödemesi yapılması suretiyle kredi notunu daha okunaklı bir hale getirmekle görevli Findeks kurulmuştur. KKB’nin bankalar haricinde tüketiciler hakkında bilgi paylaşımı yaptığı tek kurum Findeks’tir ve kredi notunu öğrenmek isteyen tüketiciler de ellerindeki rapor için hangi kuruma başvurmuş olursa olsun Findeks’ten yararlanmak zorundadır. Burada konuyla alakalı olması dolayısıyla işin matematiğini de yapabilmek adına Findeks haricinde başvurulan her kurumun yalnızca aracı olduğunu, bu kurumların tek yaptığının Findeks’ten elde ettiği raporu tüketiciye sunmak olduğunu anlamakta yarar vardır. İşin arka planında Findeks’in de her rapor için ücret talep ettiği düşünülürse bunun ücret ödemeden pek mümkün olmayacağı anlaşılabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken ayrıntı Findeks’in tek seferlik sorgulamaların yanı sıra abonelik paketleri de oluşturmuş olması ve kurumlara çok daha cazip fiyatlarla sorgulama yapmasıdır. Kurumlar için sorgulama yapmak o denli düşük maliyete sahiptir ki bunun için tüketiciden ücret talep edilmez ya da kredi notu sorgulaması yapıldığı dahi haber edilmez.

Kredi Notu Nasıl Ücretsiz Sorgulanır?

Kredi notunu ücretsiz sorgulamak isteyen tüketicilerin başvurabileceği çeşitli yöntemler vardır, ancak bu yöntemlerin ortak paydası asıl amacın kredi notunu sorgulamak değil bu sorgulamanın sürecin bir parçası olmasını sağlamaktır. Dolayısıyla bu bilgiye sahip olduktan sonra biraz yaratıcılık işe yarayabilir.

Kredi notunu nereden öğrenebilirim

bankaci tanidiklariniz vasitasi ile kredi notunu ogrenmek mumkun mu

Vadeli Perakende Satış Yapan Şirketler Aracılığıyla

Yukarıda kredi notu sorgulamasının kurumlar için dikkate değer bir maliyeti olmadığından söz edilmişti, ancak bunun ne anlama geldiği tam olarak açıklanmadı. Şöyle ki vadeli ürün satışı yapan kurumlar (senetle veya farklı bir şekilde akla gelebilecek her türlü ürünün taksitli satışı kastedilmekte) ürünlerini tüketiciye teslim etmeden önce vade süresince ödemelerin aksayıp aksamayacağından emin olmak ister ve bu nedenle kredi notu sorgulaması yapar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Konut Kredisi Taksitleri Ödenmezse Ne Olur Ev Satılır mı

Bu kurumlar Findeks tarafından denetlenir ve TC kimlik numarasına istinaden dilediği kişinin kredi notunu öğrenmesine müsaade edilir. Bunun sebebi hem vadeli satışın karşılıklı güvene dayanması hem de kurumun tüketicinin finansal profili hakkında bilgi sahibi olabilmesini sağlamaktır. Bu nedenle Evkur, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, Vestel vb. kurumların vadeli satış yapan acenteleri tüketici kredi notlarını sorgulayabilmektedir ve vadeli ürün satışı yapılırken bu sorgulamayı ücretsiz yapar. Dolayısıyla ücretsiz sorgulama için bu kurumlarda çalışan tanıdıklarla irtibat kurmak ya da bir şekilde işi kılıfına uydurmak gerekebilir.

Banka Personeli Aracılığıyla

Banka personelleri kredi notu sorgulaması konusunda yetkilendirilmiştir, ancak banka bu işlem için ücret alınması gerektiğini açıkça ifade eder. Dolayısıyla yapılan bir işlem için ücret alınmaması banka personelinin işini tehlikeye atabilir fakat yine asıl amacın kredi notu sorgulaması olmadığı konusunda mutabık kalınırsa kimse için sorun olmadan kredi notu sorgulaması yapılabilir.

Mabil bankacılıktan veya internet bankacılığından kredi notu öğrenme

internet bankaciligi ve mobil bankaciliktan kredi notunuzu ogrenebilirsiniz

Şöyle ki bankalara kredi kartı ya da kredi için başvuru yapan tüketicilerin ilk olarak kredi notu sorgulaması yapılır, ancak bundan kendisine haber verilmez. Banka personeli kredi notu sorgulamasını yaptıktan sonra ancak kredi çıkıp çıkmayacağını söyleyebilir ve basit bir mantıkla sahip olduğu bu bilgiyi aktarmaması için düzenlenmiş bir esas yoktur. Dolayısıyla tanıdık bir bankacı aracılığıyla ya da kredi çıkıp çıkmayacağını öğrenmek maksadıyla bir banka personeliyle görüşmek ve kredi notunun kaç olduğunu öğrenmek işe yarayabilir.

Kredi Raporu Alınabilir Mi?

Bir önceki başlık altında ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemleri paylaşıldı ve burada kredi risk raporuyla ilgili herhangi bir söylemde bulunulmadı. Bunun sebebi Findeks’in bu kurumları (bankalar hariç) rapor temin edebilmesi için değil yalnızca kredi skorunu öğrenebilmesi için yetkili kılmış olmasıdır. Dolayısıyla perakende vadeli satış yapan şirketlerin zaten böyle bir yetkisi yoktur ve bankadan temin edilecek rapor için de Operasyon biriminin izni gerekeceğinden dolayı ücretsiz rapor temin edilmesi söz konusu olamaz.

ücretsiz kredi notu öğrenme sorgulama

kredi notu ogrenme ve sorgulama islemi ucretsiz

Kısaca tüketiciler bu ücretsiz yöntemlere başvurduğunda yalnızca 0 ile 1900 arasında olan kredi puanını öğrenebilir, bunun arka planıyla ilgili herhangi bir bilgiye sahip olamaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kredi Notunu Anında Öğrenebileceğiniz 5 Platform

Kredi notunuzu öğrendikten sonra eğer herhangi bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, kredi notuna itiraz etme yoluna gidebilirsiniz. İtirazınız değerlendirildikten sonra size sonucu bildirilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Notu Nedir Neye Göre Hesaplanır Ayrıntılı Tartışıyoruz

Herhangi bir bankacılık ürününü kullanmak için bankalara başvuran tüketicilerin karşısına sıkça çıkan kredi notu kavramı, en basit haliyle bankaların tüketicinin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016